امروز: پنج شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۴۰ Thursday, 30 May 2024

ظریف: ژنو آزمایشی برای سنجش جدیت 1+5 است

ظریف: ژنو آزمایشی برای سنجش جدیت ۱+۵ است

رییس هیات مذاکره کننده ایران با 1+5 گفت:‌ مذاکرات ژنو اولین آزمایش برای ایران است که میزان جدیت 1+5 را بسنجد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگارانی که وی را در سفر به ژنو همراهی می‌کنند گفت: مذاکرات نیویورک اعلام اراده سیاسی دو طرف برای حل و فصل مساله هسته‌یی بود و فکر می‌کنیم هیات‌های دو طرف آمادگی داشتند در سطح وزیر خارجه به راه‌حلی سریع دست یابند که از طریق مذاکره باشد.

 

او ادامه داد: ما معتقدیم برنامه هسته‌یی ایران مشکلی ندارد و نیاز است با یک برخورد متوازن و متعادل موانع ایجاد شده را برداریم و به سمت اجرای حقوق هسته‌یی ایران ضمن ایجاد اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌یی ایران پیش رویم تا منافع و معیشت مردم هم بهبود یابد و به سمت لغو تحریم‌های ظالمانه حرکت کنیم.

 

وزیر خارجه ایران با اشاره به مذاکرات سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری گفت: من به این مذاکرات بدبین نیستم اما باید حسن نیت طرف مقابل و اراده سیاسی آن‌ها را درعمل ببینیم. اگر این اراده وجود داشته باشد می‌توانیم در یک آینده قابل تصور به راه‌حل برسیم.

 

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: مساله هسته‌یی موضوعی نیست که با یک جلسه پایان یابد چرا که در پی سال‌ها و در اثر بی‌اعتمادی متقابل ایجاد شده است. به ویژه این که بی‌اعتمادی ما به طرف مقابل باید رفع شود و این به زمان نیاز دارد که امیدواریم در کم‌ترین مدت به نتیجه برسیم.

 

ظریف خاطرنشان کرد: کوتاه‌ کردن زمان مذاکرات یک هدف برای ماست چرا که معتقدیم به طول انجامیدن بیش از حد مذاکرات باعث بی‌اعتمادی می‌شود.

 

وزیر خارجه درباره بسته جدید ایران، گفت: بسته پیشنهادی ما حاضر است و براساس آن چارچوبی مشخص برای راه‌حل مساله هسته‌یی ایران ارائه شده است. البته باید از سوی دو طرف مورد بررسی قرار گیرد. ما آمادگی داریم در ژنو به ملاحظات و سوالات طرف مقابل درباره بسته خود پاسخ دهیم.

 

او ادامه داد: ما توقع داشتیم 1+5 با آمادگی به ژنو بیایند اما فکر می‌کنیم برخی هیات‌ها برای بررسی بیش‌تر موضوعاتی که در جلسات فردا و پس فردا مطرح می‌شود به زمان بیش‌تری نیاز دارند. هر چند که ما معتقدیم این زمان باید کوتاه باشد تا جلسات آینده نیز شکل گیرد.

 

وزیر خارجه ایران هم‌چنین گفت: پیشنهاد ما بر مبنای زمان طراحی شده است چرا که معتقدیم یکی از روش‌های اعتمادسازی کوتاه کردن مدت مذاکرات است. به شکلی که دو طرف احساس نکنند طرف دیگر در حال وقت‌کشی است. از این رو بوده است که اعلام کردیم مساله هسته‌یی می‌تواند در یک سال به مرحله نهایی برسد.

 

ظریف گفت:‌ طرح ما دارای سه مرحله مقدماتی، میانی و نهایی است و مرحله مقدماتی آن می‌تواند ظرف یکی دو ماه و حتی کم‌تر انجام شود.

 

وی تاکید کرد: ما معتقدیم این موضوع می‌تواند در یک سال حل و فصل شود و موضوع هسته‌یی ایران به مساله‌ای عادی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبدیل شود به شرط این که طرف مقابل حسن نیت داشته باشد.

 

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که پیشنهاد ایران تا چه اندازه رفع کننده نگرانی‌های مورد ادعای غرب است؟ گفت: ایران آمادگی دارد نگرانی‌های معقول را رفع کند. اما نه به این معنا که ایران از حقوقش دست می‌کشد. ما معتقدیم دست کشیدن از حقوق و فشار به ایران راه خوبی برای رفع نگرانی‌های غرب نیست. چرا که توانمندی هسته‌یی ایران بومی شده است و قابل از بین بردن با فشار تحریم نیست بلکه باید به دنبال روش‌های مسالمت‌آمیز که تامین کننده حقوق ایران و رفع کننده نگرانی آن‌ها باشد، باشیم.

 

وی تاکید کرد: ایران به لحاظ مذهبی و با توجه به فتوای مقام معظم رهبری و ملاحظات استراتژیک – امنیتی سلاح هسته‌یی را به نفع سیاست کشور نمی‌داند.

 

مذاکره کننده ارشد هسته‌یی کشورمان درباره درخواست غربی‌ها مبنی بر تعلیق غنی‌سازی و غیره گفت:‌ مبنای ما در مذاکرات امتیاز گرفتن و امتیاز دادن نیست. کسانی که دیدگاه حاصل جمع صفر را دارند در معادلات بین‌المللی ضرر خود و طرف مقابل را تضمین می‌کنند. می‌توان مثل گذشته بازی باخت – باخت را دنبال کرد و یا این که به سمت بازی برد – برد برویم که در این بازی نباید نگاه ما امتیازگیری یا امتیاز دادن باشد.

 

به گزارش ایسنا، ظریف امشب در ضیافت شامی با حضور کاترین اشتون نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران دیدار می‌کند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین