امروز: یکشنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۰۵ Sunday, 21 July 2024

عراقچی: راکتور اراک آب سنگین باقی می‌ماند

عراقچی: راکتور اراک آب سنگین باقی می‌ماند

مذاکره‌کننده ارشد ایران با 1+5 گفت: اراک از موضوعات مهم در دستور کار مذاکرات است و فکر می‌کنیم دیدگاه طرف مقابل آرام آرام به دیدگاه ایران در حال نزدیک شدن است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در پایان اولین روز مذاکرات ایران و 1+5 در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات بین ایران و 1+5 از ساعت 9 و نیم صبح روز سه‌شنبه تا ساعت 6 عصر انجام شد و با برخی ملاقات‌های دو جانبه تا ساعت 8 به وقت محلی ادامه داشت.

 

او ادامه داد: هدف از این مذاکرات بررسی آخرین موضوعات در دستور کار است و تلاش می‌شود دیدگاه‌ها درباره هر موضوع به هم نزدیک شود. در مجموع بحث‌های کلان برای رسیدن به درک نزدیک از هم و کم کردن فاصله‌ها و آماده شدن برای ورود به جزییات از مذاکرات آینده انجام می‌شود.

 

در اردیبهشت وارد جزییات شویم 

وی گفت ما روز چهارشنبه هم درباره کلیات صحبت می‌کنیم تا در ماه اردیبهشت وارد جزییات شویم.

 

عراقچی گفت: در برخی موضوعات اختلافات کم‌تر شده اما در برخی موضوعات فاصله‌ها باقی است و دو طرف بر دیدگاه‌های خود هستند. بحث‌ها سازنده و خوب بود و فضا فضایی دوستانه بود اما بحث‌ها جدی و پیچیده است.

 

معاون ظریف تصریح کرد: اولین کمیسیون میان ایران و 1+5 در سطح کارشناسان که بر اجرای توافق ژنو در حدود سه ماه گذشته مرور می‌کند و کارشناسان مربوطه در وین از هر دو طرف هستند و این کمیسیون تا هر وقت که نیاز باشد ادامه می‌یابد. این کمیسیون سعی بر رفع مشکلات بر سر اجرای توافق دارد.

 

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم‌چنین از دیدارهایش با برخی نمایندگان 1+5 به طور دو جانبه خبر داد و گفت که این دیدارها امری طبیعی است.

 

او گفت که مذاکرات بعدی اواخر اردیبهشت در وین خواهد بود.

 

وی درباره دیدارش با شرمن اظهار کرد: با هر یک از کشورها که نیاز باشد ملاقات می‌کنیم. با هیات آمریکایی معمولا صحبت‌ها جدی‌تر از بقیه است چون خیلی از تحریم‌های یک‌جانبه از سوی آمریکا اعمال شده است و برای رفع آن‌ها با آمریکایی‌ها بحث جدی‌تری داریم ضمن این که با بقیه کشورها در فرصت‌های دیگر ملاقات و رایزنی داریم. علت این که ملاقات‌های‌مان با آمریکا طولانی‌تر است به این دلیل است.

 

راکتور اراک به کار خود ادامه می‌دهد 

معاون وزیر خارجه ایران درباره راکتور اراک نیز تصریح کرد: اراک از موضوعات مهم در دستور کار ماست و همان طور که در توافق آمده پذیرفتیم نگرانی‌ها درباره این راکتور را رفع کنیم. معتقدیم از طریق استفاده از تکنولوژی‌های روز و فنی می‌توانیم این نگرانی‌ها را به حداقل برسانیم. راکتور اراک به کار خود ادامه می‌دهد.

 

او گفت: طرف مقابل دیدگاه‌هایش را درباره اراک گفته و فکر می‌کنیم دیدگاه آن‌ها آرام آرام به دیدگاه ایران در حال نزدیک شدن است.

 

مهم‌ترین تعهد، پذیرش حقوق هسته‌ای ایران است و تعهد بعدی برداشته شدن تحریم‌ها 

عراقچی درباره تعهدات 1+5 در قبال اقدامات ایران با بیان این که این تعهدات به روشنی در توافق آمده است گفت: مهم‌ترین تعهد، پذیرش حقوق هسته‌ای ایران است و اعلام شده که برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی ادامه خواهد یافت؛ و تعهد بعدی برداشته شدن تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه هسته‌ای است و این از مشخصات گام نهایی است و این‌ها باید محقق شود. یکی از موضوعات مورد بحث در دور قبل و دور فعلی مذاکرات درباره برداشته شدن تحریم‌ها و نحوه نظارت بوده است.

 

وی گفت: قرار است در نتیجه توافق نهایی نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران رفع شود. نگرانی‌ها درباره موضوع هسته‌ای ایران نه موضوعات دیگر.

 

ایران به غنی‌سازی ادامه خواهد داد و تحت هیچ شرایطی تعطیل و تعلیق در کار نیست 

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به ایسنا درباره وسعت غنی‌سازی ایران گفت: ایران به غنی‌سازی خود ادامه خواهد داد و تحت هیچ شرایطی تعطیل و تعلیق در کار نیست.

 

عراقچی اظهار کرد: اگر حسن نیت و جدیت در طرف مقابل وجود داشته باشد می‌توان در کم‌تر از شش ماه کار را پایان داد. ما نسبت به جدیت و حسن نیت در مذاکرات از سوی خود اطمینان داریم ضمن این که با حفظ مواضع‌مان جلو می‌رویم.

 

او درباره اختلاف نظر در بین اعضای 1+5 گفت: ما تاالان شاهد سایه انداختن اختلاف نظر آمریکا و روسیه بر سر اوکراین در مذاکرات هسته‌ای نبودیم و ما هم امیدواریم این اتفاق نیفتند اما در عالم سیاست هر چیزی امکان دارد اما این دو کشور این اراده را دارند که این موضوع بر مذاکرات سایه نیندازد.

 

معاون ظریف گفت: مذاکرات هسته‌ای موضوعات مختلف را در بر می‌گیرد. مذاکرات سیال است و بحث‌ها مرتب جابه‌جا می‌شود و توافق زمانی به دست می‌آید که همه مسایل توافق شده باشد و همه اعضای دو میز راضی شده باشند. موضوعات به هم پیوسته است و نمی‌توان قضاوت کرد که در کدام موضوع اختلاف نظر کم‌تر یا بیش‌تری داریم.

 

وی درباره نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت که ما به طور اصولی مشکلی با بحث نظارت نداریم چون نگرانی از برنامه‌مان نداریم. همه برنامه ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی است؛ اما با سوءاستفاده از نظارت مشکل داریم. این که به بهانه نظارت بخواهند مقاصد دیگری را دنبال کنند. برای نظارت باید دلایل منطقی و قانونی باشد. امیدواریم به راه‌حلی برسیم که در چارچوب تعهدات ایران امر نظارت را محقق کنیم.

 

عراقچی گفت: نفس برنامه غنی‌سازی موضوع مذاکره نیست اما ابعاد و اندازه آن موضوع مذاکره است و در حال بحث هستیم.

وی درباره برخی اظهارنظرها از سوی کارشناسان آمریکایی گفت: توافق ژنو در تمام ابعاد خودش در حال اجراست البته مسایل مالی و بانکی مکانیزم‌های پیچیده‌ای دارد و راه‌انداختن آن‌ها سختی خود را دارد اما این مکانیزم‌ها به کار افتاده است و در تماس مرتب با مقامات 1+5 هستیم تا موانعی اگر وجود دارد را رفع کنیم. جزییات این مساله را بانک مرکزی حتما به اطلاع خواهد رساند.

 

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اظهارات روز سه‌شنبه جان کری گفت: این ارزیابی ایشان است. ما دنبال سلاح نیستم و آن را حرام می‌دانیم و برنامه ما تحت نظارت است. اظهارات این چنینی در کنگره آمریکا خیلی تعیین کننده نیست که بخواهیم روی آن حساب باز کنیم.

 

او گفت که ما از مذاکرات آینده وارد مذاکرات اصلی می‌شویم. ما بحث‌های کلی را انجام دادیم و از جلسه آینده وارد بحث‌های جدی و جزئی می‌شویم.

 

کمیسیون مشترک اجرای توافق ژنو چهارشنبه و پنج‌شنبه در وین برگزار می‌شود 

عراقچی درباره برگزاری کمیسیون مشترک اجرای توافق ژنو گفت: ما فکر کردیم برگزاری این جلسه مفید خواهد بود و این کمیسیون امروز و فردا (چهارشنبه و پنج‌شنبه) در وین برگزار می‌شود.

 

وی درباره قطعنامه ضد ایرانی و حقوق بشری پارلمان اتحادیه اروپا با بیان این که این قطعنامه سبک و غیرواقعی است گفت: موضع‌گیری‌ها از سوی ظریف و سخنگوی وزارت خارجه صورت گرفته است و در شام کاری با اشتون هم این توضیحات را دادند. ما پارلمان اروپا را در موضعی نمی‌بینیم که بخواهند درباره مسایل حقوق بشری یا به ویژه درباره انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران اظهار نظر کنند. این انتخابات بیش از 70 درصد مشارکت داشته است درحالی که آن‌ها در سیستم خودشان بیش از 40 درصد آرا در انتخابات‌شان را شاهد نیستند.

 

مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 هم‌چنین گفت: امیدوارم تا ظهر چهارشنبه بحث‌ها تمام شود و فکر می‌کنم کنفرانس خبری عصر چهارشنبه برگزار شود.

 

راکتور اراک آب سنگین باقی می‌ماند 

او در پاسخ به سوالی درباره راکتور اراک گفت: هرگز راکتور اراک به آب سبک تبدیل نمی‌شود؛ بلکه تغییراتی تکنیکی داده می‌شود مثلا درباره میزان پلوتونیوم روش‌هایی وجود دارد که نگرانی‌ها را کاهش می‌دهد. اما اراک آب سنگین باقی می‌ماند.

 

عراقچی درباره زمان مذاکرات درباره گام نهایی تاکید کرد: ما هم عجله نداریم. ما هم نمی‌خواهیم به توافقی برسیم که خواسته‌های‌مان در آن رعایت نشده باشد و کیفیت مذاکرات را فدای زمان آن نمی‌کنیم.

 

وی اظهار کرد: اگر اختلاف نداشتیم که همین امروز بحث تمام شده بود. قسمت اصلی کار آن‌جاست که اختلافات را وقتی روی متن می‌آوریم آن‌جا برطرف کنیم.

 

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در ادامه در پاسخ به ایسنا گفت: ابعاد و دامنه غنی‌سازی ایران از موضوعات مذاکرات است و در توافق ژنو به آن اشاره شده است. اما بر اساس توافق، ایران برنامه خود را ادامه می‌دهد اما ابعاد و اندازه آن بر اساس نیازهای عملی کشور در مذاکرات تعیین می‌شود.

 

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این که موضوع موشک‌های بالستیک ایران ممکن است مذاکرات را با دشواری مواجه کند؟ گفت: ما بارها اعلام کردیم موضوع موشک در دستور کار ما نیست و بحث سیستم‌های دفاعی کشور را مورد مذاکره قرار نخواهیم داد؛ البته بخشی از موضوع موشک و کلاهک‌های هسته‌ای یکی از موضوعات مندرج در قطعنامه 1929 شورای امنیت است اما از نظر ما موضوع مذاکره نیست.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین