امروز: شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۵ Saturday, 23 October 2021

عراقچی: رمز قدرت ما “نه” گفتن مقابل 6 قدرت دنیاست

عراقچی: رمز قدرت ما "نه"گفتن مقابل ۶ قدرت دنیاست

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: غربی‌ها در توافق ژنو پذیرفته اند که غنی‌سازی ادامه یابد، راکتور اراک با فرمول ترکیبی کار کند و تاسیسات فردو پابرجا بماند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، سید عباس عراقچی، گفت: موضع اصلی انقلاب اسلامی در مذاکرات این بود که نباید زیر حرف زور رفت و از همین منظر ایران غنی‌سازی را تعلیق نکرد و نخواهد کرد و اتفاقاً رمز قدرت جمهوری اسلامی ایران این است که جلوی شش قدرت دنیا نه بگوید. در اینجا جنگ اراده ها بود و جمهوری اسلامی با اراده کار خود را در چارچوب قوانین بین المللی دنبال کرد. این جنگ اراده ها ادامه یافت تا جایی که ایران با رسیدن به سطح مطلوبی از فناوری دلیلی نداشت که هزینه بپردازد و مذاکره با این هدف شروع شد که با دست پُر هزینه‌ها را کاهش دهیم.

 

عباس عراقچی که در بیستمین همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه سخن ‌می گفت، تصریح کرد: در مذاکره رویکرد جمهوری اسلامی برد برد بود، یعنی در موضوعات و نه در اصول، می‌توان بازی را به شکل تاکتیکی دنبال کرد. در این بازی، جمهوری اسلامی هیچ امتیازی نمی‌دهد. مطلوب جمهوری اسلامی این بود که غنی‌سازی را داشته باشد. برنامه هسته‌ای خود را داشته باشد و هیچ تحریمی را نداشته باشد.

 

وی گفت: طرف مقابل می‌گفت نگرانی‌ ما این است که شما به سمت سلاح هسته‌ای بروید و ایران اعلام کرد اگر ما نگرانی شما را برطرف کنیم، شما حاضر هستید ایران برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را همراه با غنی‌سازی و بدون تحریم‌ها ادامه دهد؟ طرف مقابل قبول کرد. امتیازی که غرب به ‌دنبال آن بود اینکه ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود و جمهوری اسلامی به لحاظ شرعی و عقلی اساساً هیچ برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای نداشته و به این سمت نمی‌رود، بنابراین ایران با شرط اینکه نیازهای خود را تأمین کند و نظارت‌های بیشتری را به شرط عدم سوءاستفاده بپذیرد، وارد مذکره شد.

 

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای افزود: ایران قبول کرد که بر اساس نیاز خود غنی‌سازی کند، اما این نیاز را غرب به تنهایی مشخص نمی‌کند، بلکه به صورت توافق طرفین معین می‌شود. الآن در حالی که غنی‌سازی ادامه دارد، مذاکره انجام می‌شود، در حالی که قبل می‌گفتند اول تعلیق کنید و بعد مذاکره کنید. بنابراین اگر منافع ایران در غنی‌سازی تأمین نشود، ضرر نمی‌کند، چون غنی‌سازی ادامه دارد.

 

وی گفت: اما نکته دیگر اینکه حق غنی‌سازی در توافق ژنو پذیرفته شده است و اینکه آمریکا این حق را بخواهند به ما بدهد یک مغالطه است، حق غنی‌سازی را قرار نیست آمریکا به ما بدهد چون قوانین بین‌الملل همچون ان‌پی‌تی آن را به ما داده است و نیاز نیست دیگران آن را به رسمیت بشناسند. ما فقط از غرب می‌خواستیم حق خود را اجرا بکنیم و آن‌ها سنگ‌اندازی نکنند و تحریم نکنند و بعد از توافق ژنو اجرای این حق صورت گرفت و غرب قبول کرد که غنی‌سازی ما اجرا شود و ادامه یابد.

 

عراقچی در ادامه افزود: در منطقه، این رژیم صهیونیستی و عربستانند که دنبال جنگ هستند، چون از قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ترسیده‌اند و چون زور این را ندارند که با جمهوری اسلامی بجنگند، سعی می‌کنند آمریکا را به جنگ با ایران وادارند، از این رو در کنگره آمریکا لابی صهیونیسم، لابی عربی و لابی منافقین به شدت علیه توافق ژنو کار می‌کنند. منافقین نیروی سیاسی خود را در اروپا حفظ کرده‌اند و هشتاد نماینده کنگره آمریکا با آنها کار می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: در توافق ژنو ایران مقاومت کرد که فردو ادامه یابد و غرب نتوانست مخالفت کند و غربی‌ها در توافق ژنو پذیرفته اند که غنی‌سازی ادامه یابد، راکتور اراک با فرمول ترکیبی کار کند و تاسیسات فردو پابرجا بماند.

 

عراقچی گفت: فردو ۷۰ متر زیر سنگ است و چون غربی‌ها نمی‌توانند آن را بزنند بدنبال تعطیل کردن آن بوده اند. اما آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپاییان ایستاد و گفت شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید تعطیل کنید بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید و من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در پایان گفت: باید آماده بود و به‌ گونه‌ای رفتار کنیم که اگر مذاکرات شکست خورد کسی نتواند ایران را متهم کند. در این زمینه راه اصلی این است که باید وفاق ملی داشته باشیم.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید