امروز: شنبه، ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۳ Saturday, 28 January 2023

علت عدم سانسور برخی صحنه‌های والیبال از زبان رئیس صداوسیما

علت عدم سانسور برخی صحنه‌های والیبال

رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران درباره علت عدم سانسور برخی صحنه‌های پخش زنده مسابقه والیبال توضیح داد.

به گزارش بینانیوز ، عزت‌الله ضرغامی در همایش ملی ارتقای کیفیت، آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی که صبح امروز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد،در حاشیه سخنرانی خود به تصاویر حاشیه‌ای پخش شده در جریان پخش مسابقه والیبال از سیما اشاره کرد و گفت: از آنجا که تیم ملی والیبال ما تاکنون در بازی‌های اروپایی شرکت نکرده بود،ما با مشکلات حاشیه‌‌ای پخش این مسابقات کمتر آشنایی داریم.

از نظر فرهنگی تماشاچیان متفاوتی در سالن برگزاری مسابقات در ایتالیا حضور داشتند که این وضعیت در سالن مسابقات در کوبا وخیم‌تر هم می‌شود. در بازی والیبال برخلاف فوتبال تماشاچیان چسبیده به زمین بازی هستند. وقتی بازی جریان دارد و دوربین به ضبط بازی می‌پردازد، خواه‌ناخواه تصاویری از تماشاچیانی که ممکن است پوشش نامناسب داشته باشند پخش می‌شود.

وی افزود: آقای علی مطهری که از علاقه‌مندان به فوتبال هستند و همیشه در حرف‌های خود از پخش نشدن بعضی بازی‌ها گله دارند،همین قدر که فوتبالی هستند در جریان والیبال نیز همین‌قدر پیگیر هستند. ایشان روز بعد از پخش بازی والیبال بین ایران و ایتالیا با من تماس گرفتند و گفتند در تصاویر تلویزیونی در میان جمعیت خانمی با لباس آستین‌کوتاه نمایش داده شد ما ایشان را دعوت کردیم و در دفتر من فیلم مسابقات را با دور بسیار کند بررسی کردیم. در تصاویر اسلوموشن مشاهده شد که خانمی با لباس آستین کوتاه در میان جمعیت وجود دارد که این تصویر پس از نمایش عادی با دور عادی اصلا مشاهده نمی‌شد من به آقای مطهری گفتم که شما واقعا چگونه این خانم را دیده‌اید؟!

ضرغامی ادامه داد: اما واقعیت این است که ما در اتاق پخش با 7 ثانیه تاخیر تصاویر را پخش می‌کنیم و 3 نفر در پشت دستگاه مشغول ارزیابی هستند؛یک نفر صحنه را تشخیص داده، یکی دیگر حذف می‌کند و نفر سوم صحنه جایگزین را اضافه می‌کند. در این 7 ثانیه کوچکترین بی‌احتیاطی موجب از دست رفتن موقعیت حذف صحنه می‌شود. من از بازی دوم ایتالیا و ایران از اتاق پخش تشکر کردم و گفتم کار شما از پخش مناظره‌های انتخاباتی سخت‌تر بود.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: درباره پخش تصویر جنجال‌برانگیز یک خانم در جریان مسابقه فوتبال اسپانیا و ایتالیا از تلویزیون که سرو صدای بسیاری به همراه داشت هم واقعیت این بود که تصویر این خانم که همسر یکی از بازیکنان بود 5 بار در طول بازی نمایش داده شده بود. ما این 5 بار را حذف کرده،ولی زمانی که پنالتی زده شد تصویربردار بازی بلافاصله پس از پنالتی تصویر این خانم را نشان داد که نتوانستیم برای حذف آن کاری انجام دهیم و این تصویر روی خروجی رفت.

او افزود:در این جور مواقع دیگر نمی‌توان کاری انجام داد و تنها راهش این است که ما بازی را اصلا نشان ندهیم. به هر حال ایرانی‌های بسیاری در سالن  والیبال جمع شده بودند که بعضا حجاب مناسبی نیز نداشتند. ما از نظر شرعی نمی‌توانیم تصویر این تماشاچیان که جمهوری اسلامی ایران را تشویق می‌کردند،اما حجاب نداشتند نشان دهیم و از این بابت بسیار ناراحت هستیم که نمی‌توانیم نشان دهیم که حتی این افراد با این طرز پوشش هم طرفدار ما هستند.

ضرغامی ادامه داد: من روز گذشته‌ با علما و روحانیون درباره موضوعی بحث داشتم و این مسئله را نیز مطرح کردم که ما اگر بخواهیم مرّ شرع را رعایت کنیم ،باید مسابقه روز شنبه ایران و کوبا را نشان ندهیم،چون دلیل گرم بودن هوا در کوبا وضعیت تصویرها بدتر خواهد شد. شما قضاوت کنید تیم ایران با این همه موفقیتی که کسب کرده چه میزان تماشاگر در ایران دارد. اگر ما بازی را نشان ندهیم این تماشاگران به سراغ ماهواره‌ها خواهند رفت و ما به دست خودمان بسیاری از مردم و جوانان را به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای سوق داده‌ایم. در این جلسه همه دوستان گفتند بهترین کار این است که حتما بازی پخش شود اما شما تا آنجا که می‌توانید کنترل کنید.

وی با خنده گفت: حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به پخش این تصویر چند روز پیش به من گفت من زمانی که این بازی را تماشا می‌کردم اصلا متوجه صحنه‌های پشت بازی نشدم و این خانم را اصلا ندیدم. بنابر این ما با همه این اوصاف تصمیم گرفتیم با همکاران فرهنگی خود در کوبا وارد مذاکره شویم تا بلکه بتوانیم لباس گرمکن و شلوار بر تن تماشاگران مسابقه والیبال ایران و کوبا کنیم تا دیگر متوجه این شرایط نباشیم.

.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید