امروز: چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۳۳ Wednesday, 6 December 2023

عوارض فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی

عوارض فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی

یک متخصص امنیت شبکه گفت: فیلتر کردن برخی از شبکه‌های اجتماعی در فرصتی کوتاه باعث صدمه به بخش‌های متکی به ICT می‌شود.

 

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز ، شهریار پورآذین در گفت‌وگو با  (ایسنا)، درباره‌ی امکان جایگزینی شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی با مشابه این شبکه‌ها که در داخل کشور طراحی شده‌اند، تصریح کرد: در این مورد باید در نظر داشت شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی برای ذخیره اطلاعات مردم دنیا حافظه‌ای را دارند که حجم کامپیوترهای آن به اندازه چندین سوله بزرگ زمین فوتبال است.

 
وی اظهار کرد: اگر شبکه‌های داخل کشور بتوانند این وسعت از حافظه ذخیره اطلاعات را در داخل ایجاد کنند این شبکه‌ها می‌توانند جایگزین شوند، در غیر این صورت با وجود سرعت پایین پاسخگویی به خواسته‌های کاربران افراد بار دیگر به سراغ شبکه‌های اجتماعی غیرداخلی خواهند رفت.

 

 

او با اشاره به این‌که متخصصانی که پروتکل‌های شبکه‌های اینترنتی را طراحی می‌کنند از فناوری خاصی بهره‌مند می‌شوند که این شبکه‌ها قابل شناسایی و فیلتر‌ شدن نباشد، اظهار کرد: برای مثال یکی از این برنامه‌ها ازسوی شخصی طراحی شده است که در زمینه‌ی مخفی‌ کردن اطلاعات اینترنتی صاحب‌نام است؛ بنابراین فیلتر‌ کردن شبکه‌هایی از این دست نیازمند سیستم‌های تخصصی و فرآیند دشواری است.

 
این متخصص امنیت شبکه با اشاره به این‌که فیلتر کردن برخی از شبکه‌های اجتماعی در فرصتی کوتاه باعث صدمه به بخش‌های متکی به ICT می‌شود، گفت: با توجه به این‌که برای بسیاری از شبکه‌های اینترنتی پروتکل‌های پیچیده‌ای نوشته شده است، فیلتر‌ کردن آنها باعث می‌شود اطلاعاتی که قرار نیست فیلتر‌ شوند نیز قابل دسترسی نباشند.

 
وی افزود: به دلیل سختی فیلتر‌ کردن اینگونه شبکه‌ها، چاره‌ای جز این وجود ندارد که با مسدود‌ کردن محتوا در آنها اطلاعاتی را که مشکوک نیز هست غیرقابل دسترسی کنیم که این امر در نهایت به نارضایتی کاربران منجر می‌شود.

 

 

این متخصص امنیت شبکه با بیان این‌که بعضی از شبکه‌های اینترنتی در کنار مشکلات امنیتی و اخلاقی ممکن است از نظر تجاری برای یک کشور مضر باشند، تصریح کرد: برای مثال بعضی از این شبکه‌ها قابلیت جابه‌جا کردن خطوط ارتباطی مخابراتی را دارند و یا می‌توانند به مسائل تجاری کشور میزبان صدمه وارد کنند.

 

 

پور‌آذین خاطر نشان کرد: پروتکل‌هایی که برای چنین شبکه‌های اینترنتی تهیه می‌شود به گونه‌ای است که اطلاعات و داده‌ها را به صورت رمزگذاری‌ شده عبور می‌دهند و به همین دلیل اگر مانع از عبور این اطلاعات بشویم، معلوم نیست که کدام اطلاعات را فیلتر‌ کرده‌ایم.

 

 

این متخصص امنیت شبکه با بیان این‌که کشور‌های مرکز سازنده‌ی چنین برنامه‌هایی اغلب خود قابلیت بررسی مکالمات و مبادلات روی شبکه‌های اینترنتی و همچنین اعمال فیلتر‌ینگ روی آن را دارند، اظهار کرد: اگر کشوری تشخیص دهد که یکی از شبکه‌های ارتباطی اینترنتی به مخابرات، صنعت، اخلاق و یا امنیت آن کشور ضرر می‌زند، گاه چاره‌ای جز این ندارد که با کشور طراح از راه دوستی وارد شده و از آن کشور بخواهد که شبکه مزبور را مسدود کند که این امر باعث می‌شود حاکمیت کشور‌ها در مسائل داخلی نادیده گرفته شود.

 

 

پورآذین با تاکید بر این‌که صدها نوع از این‌گونه پروتکل‌های پیچیده طراحی شبکه در اینترنت وجود دارد، گفت: تغییر و کشف اطلاعات این شبکه‌ها برای مسدود‌ کردن کار پیچیده‌ای است و در نهایت منجر به این می‌شود که کل سرویس را حذف کنند.

 
انتهای پیام

 

 

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین