امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۳ Friday, 27 January 2023

فابیوس: حامل پیام دعوت از رئیس‌جمهوری ایران برای سفر به کشورمان هستم

فابیوس: حامل پیام دعوت از رئیس‌جمهوری ایران برای سفر به کشورمان هستم

رئیس جمهوری فرانسه از دکتر حسن روحانی برای دیدار رسمی از آن کشور دعوت کرده است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،روز چهارشنبه، ۷ مرداد، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه برای دیداری یک روزه وارد تهران شد و پس از گفتگو با جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، در یک کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد. وی پس از این نشست خبری، با آقای روحانی نیز دیدار کرد.

:

آقای فابیوس در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران گفت که در سفر به تهران، ملاقات و گفتگو با رئیس جمهوری، وزیر خارجه و رئیس سازمان محیط زیست ایران و همچنین چند وزیر و مقام دیگر جمهوری اسلامی در دستور کار او قرار دارد و افزود محور گفتگوهای تهران گسترش “همکاری‌هاست.”

:

وی گفت که این نخستین سفر رسمی یک وزیر خارجه فرانسه به ایران طی هفده سال گذشته است و افزود که “حامل دعوت رسمی رئیس جمهوری فرانسه برای رئیس جمهوری اسلامی ایران جهت سفر به کشورمان در ماه نوامبر هستم.”

لوران فابیوس گفت که با برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی، شرکت‌های فرانسوی “که در سطوح عالی در جهان قرار دارند” مایل به همکاری با ایران در زمینه‌های خودروسازی، هواپیماسازی، محیط زیست، بهداشت و کشاورزی هستند و قرار است در ماه سپتامبر، یک هیات اقتصادی با عضویت وزیران کشاورزی و بازرگانی خارجی فرانسه به تهران سفر کند.

وزیر خارجه فرانسه نسبت به دیدار گردشگران ایرانی و فرانسوی از کشورهای یکدیگر نیز ابراز تمایل کرد.

:

فابیوس گفت که علاوه بر روابط دوجانبه، مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در گفتگو با مقامات ایرانی مطرح می‌شود و افزود “اگرچه دو کشور در مورد برخی مسایل توافق نظر ندارند، اما در موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم و افراطگرایی دارای مواضع و اهداف مشترک هستند.”

به گزارش رسانه ملی، یکی از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست خبری اظهار داشت که ایرانیان ذهنیت مناسبی از فرانسه ندارند و پرسید دولت فرانسه برای تغییر در این نگرش چه اقدامی خواهد کرد؟ آقای فابیوس گفت: “نخستین بار است که به ایران سفر می‌کنم و در جایگاهی نیستم که درباره این ذهنیت داوری کنم.”

:

در مورد موضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای، آقای فابیوس این نظر را که دولتش در این مذاکرات سرسختی نشان داده رد کرد و گفت که فرانسه “در مواضعش استمرار و موضعی محکم و سازنده داشت زیرا مسایل هسته‌ای، شوخی بردار نیست.”

:

وزیر خارجه کشورمان در این نشست خبری گفت که جمهوری اسلامی ایران منافع مشترک قابل توجهی با فرانسه دارد و مذاکرات بین دو کشور در سطوح بالا ادامه خواهد یافت. وی یادآور شد که ایران و فرانسه دارای روابط دیرینه‌ای در زمینه فناوری هسته‌ای هستند. وی افزود که این روابط در سال‌های اخیر با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است.

پیش از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری آن کشور گفته بود که نحوه پذیرایی از آقای فابیوس آزمونی برای سنجش رفتار ایران است.

:

از زمان انتشار خبر سفر فابیوس به تهران، برخی رسانه‌های خبری نسبت به این سفر واکنش منفی نشان داده و با یادآوری ماجرا فروش خون آلوده به ویروس ایدز در دوره نخست وزیری آقای فابیوس و پیوستن شرکت‌های فرانسوی طرف قرارداد خودروسازان ایرانی به تحریم اتحادیه اروپا، دولت فرانسه را هدف انتقاد قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، “جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران” از ساعت هفت صبح چهارشنبه به منظور اعتراض به سفر لوران فابیوس به ایران، در فرودگاه مهرآباد تجمع کردند. براساس این گزارش، این تجمع با مداخله پلیس متفرق و تعدادی از تظاهرکنندگان بازداشت اما بعدا آزاد شدند.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید