امروز: پنج شنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۳۰ Thursday, 18 July 2024

فاز دوم هدفمندی باید کاراتر اجرا شود

فاز دوم هدفمندی باید کاراتر اجرا شود

رییس‌جمهور با بیان اینکه “تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست”، گفت: مجلس آگاه،‌ پویا و پیگیر می‌تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین کند.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز‌، به نقل از ایسنا : حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی برای بررسی وزرای پیشنهادی دولت یازدهم، ضمن تشکر از تلاش‌های بی‌وقفه نمایندگان برای بررسی برنامه‌های وزرا در یک هفته گذشته اظهار کرد: امیدوارم امروز و فردا و شاید پس فردا در ساعاتی که پیش رو داریم تا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص شود، با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص،‌ تقوا، تفکر دقیق و دلسوزی برای منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزیران پیشنهادی به سوالات نمایندگان بهره ببریم و مطمئنم در دو – سه روزی که پیش رو داریم اخلاق متعالی دینی و انصاف سرلوحه همه گفتارها و کردارها خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه “بارها به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شاهد تقاضاهای روسای جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده‌ام”، تصریح کرد: اکنون مفتخرم که در پیشگاه نمایندگان ملت ایران ایستاده‌ام تا چهره‌های کارآزموده‌، آشنا و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه “در آغاز کار دیدیم که تجربه حضور وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس، گفت‌وگو، همدلی و تفاهم را به دنبال دارد”، افزود: بسیاری از سوالات با صراحت پرسیده شد و اطلاعات بسیاری مبادله شد؛ بنابراین بسیاری از سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شد.

روحانی با بیان اینکه “وزرای پیشنهادی در گزارش خود درباره تعامل با مجلس، از نمایندگان آزاده یاد کردند که اثر خیرخواهی و دقت نظر صلاحیت،‌ توانایی و برنامه‌های وزرای پیشنهادی را مورد کنکاش قرار دادند”، گفت: ما دقت نظرها را ارج می‌دهیم و امیدواریم پس از دولت نیز همینگونه تعامل‌ها پا بر جا بماند.

رای مردم را به عنوان میثاق بین خود و آنها تلقی می‌کنم

وی در ادامه صحبتهای خود در مجلس شورای اسلامی جهت دفاع از برنامه‌ها و وزرای پیشنهادی دولت گفت: با شناختی که از شرایط خطیر کشور داشتم، پس از انجام مشورت‌ها و بررسی‌های فراوان تصمیم به ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گرفتم.

رییس‌جمهور افزود: از همان ابتدا تلاش کردم تحلیل خود را از این شرایط خطیر و رویکردهایی که در جهت بهبود امور در نظر داشتم به صورت صریح و شفاف با مردم در میان بگذارم و مردم با رای خود نشان دادند که با این تحلیل و رویکرد موافق هستند. من نیز از همان لحظه تعیین نتایج انتخابات همواره بر خود فرض دانستم که به عنوان یک التزام قطعی، رای مردم را به عنوان میثاق بین خود و آنها تلقی کنم و لوازم اجرایی آن را فراهم سازم و سوگندی که در خانه ملت ادا کردم در همین چارچوب و تاکید الهی بر این عهد اجتماعی بود.

وی ادامه داد: بدیهی است که رای به رییس‌جمهور تنها رای به یک شخص نیست و انتظار به‌حق این است که میثاق بین مردم و رییس‌جمهور از طریق تشکیل دولت شکل نهادینه بگیرد تا بتواند خواسته‌های مردم را محقق کند.

رای به وزرا، رای به افراد نیست بلکه رای به دولت و برنامه‌های آن است

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: بعد از طی مراحل قانونی و استقرار یازدهمین رییس‌جمهور، اکنون در یکی از حساس‌ترین مراحل جهت فراهم آوردن مقدمات اجرای برنامه‌های اعلام شده قرار داریم و آن، رای شما نمایندگان محترم به وزرای پیشنهادی است؛ شما که منتخب مردم هستید و خواسته‌های آنهارا نمایندگی می‌کنید و انتظار این است که این فرآیند مهم با تفاهم و همدلی به صورت موفقیت‌آمیز طی شود، با توجه به اینکه رای اعتماد شما به وزرا صرفا رای به افراد نیست بلکه رای به مجموعه دولت و برنامه‌های آن است. بنابراین با توجه به مطالب مطرح شده تلاش می‌کنم به صورت اختصار تحلیل خود را از شرایط موجود بیان و برنامه‌های دولت را جهت بهبود اوضاع تشریح کنم.

کشور در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی قرار دارد

وی افزود: همه می‌دانیم که کشور ما در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و فشارهای بین‌المللی نیز بر مشکلات افزوده است و نقطه اصلی تمرکز این فشارها نیز بر موضوع اقتصاد قرار داده شده و در این ارتباط تلاش شده که مسیرهای ارتباطی کشور با خارج را محدود یا احیانا مسدود کنند. صحبت بر سر این نیست که آیا تحریم‌ها اثرگذار بوده یا نه؛ سخن این است که آیا شیوه انتخاب شده از سوی کشورهای غربی برای حل یک مشکل بین‌المللی شیوه درست و مناسبی است یا خیر؟ آیا به گروگان گرفتن نیازهای اولیه جامعه برای حل یک مساله که بی‌تردید می‌تواند راه‌حل‌های کم‌هزینه‌تری داشته باشد شیوه‌ای منطقی، عقلانی، قابل قبول و مورد پذیرش بشریت در عصر حاضر یا آینده خواهد بود یا نه؟

رییس‌جمهور در ادامه به مشکلات اقتصادی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: در بعد داخلی نیز برخورداری از درآمدهای نفتی فراوان طی سال‌های گذشته می‌توانست فرصت استثنایی برای ظرفیت‌های جدید به وجود بیاورد تا از طریق اشتغال درآمدزا کشور را از مهم‌ترین گردنه هرم سنی جمعیت عبور دهد. طی سال‌های اخیر بودجه کشور رشد جهشی پیدا کرده و تعهدات دولت نیز با افزایش زیادی مواجه شده است و واردات نیز از محل درآمدهای مستقیم و غیرمستقیم نفتی با رشد فزآینده‌ای مواجه شده است که ادامه آن نیازمند تداوم برخورداری از درآمدهای سرشار نفتی داشت.

مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفته است

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه “مصارف سیستم بانکی بر منابع پیشی گرفته و فاصله بوجود آمده با منابع بانک مرکزی پر شده است”، گفت: در مجموع امروز با سه‌گونه عدم تعادل مهم در تراز پرداخت‌ها، بودجه دولت و نظام بانکی مواجهیم که باید برای رفع آنها بکوشیم.

روحانی افزود: دو حرکت اصلاحی اساسی از مجموعه اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشور در عرصه واگذاری تصدی‌های دولت پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری و اصلاح قیمت انرژی پس از تصویب قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها طی سالهای اخیر صورت گرفته است که دولت یازدهم باید رویکرد خود را در مورد چگونگی تداوم آنها در مراحل بعدی مشخص کند.

وی با بیان اینکه “ضرورت آسیب‌شناسی برای اقدامات انجام شده روشن است”، تصریح کرد: دولت یازدهم در سطح اقتصاد کلان با پنج سرفصل اقتصادی، یک سرفصل سیاست خارجی و البته سرفصلی در زمینه سیاست داخلی، امنیت، دفاع و سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی مواجه است که برای برخورد صحیح با هر یک از آنها نیازمند برخورداری از قابلیت و کارآمدی اعضای کابینه است.

برنامه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود:

رسیدگی به موارد ضروری و فوری، پرداختن به راه‌حل مشکلات

روحانی افزود: کسری بودجه و کسری تراز پرداخت‌ها و نظام چند نرخی ارز و عدم تعادل در سیستم بانکی، راه ناتمام هدفمندسازی یارانه‌ها و همچنین روش اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به عنوان پنج سرفصل اقتصادی در کنار مساله تحریم‌های بین‌المللی، سرفصل‌های اصلی مواردی را تشکیل می‌دهند که دولت در برنامه‌های اقتصادی خود به آنها توجه ویژه‌ای دارد. برنامه‌ دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود دو مرحله دارد؛ اول رسیدگی به برخی از موارد ضروری و فوری و دوم، پرداختن به مشکلات اصلی و راه‌حل اساسی آنها.

رییس‌جمهور تصریح کرد: تامین منابع مالی برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها و جلوگیری از بروز هرگونه وقفه در پرداخت آن، وصول اطمینان از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم،‌ تنظیم رابطه بین واحدهای تولیدی‌، بانک‌ها وگمرک و … به منظور روان‌سازی، ‌فعالیت‌های در حوزه بانکی و تجاری، تلاش برای اجرای واقع‌بینانه بودجه سال 92 با توجه به عدم تحقق قابل توجه درآمدها از جمله مواردی هستند که لازم است مجموعه وزرا و معاونان رییس‌جمهور به سرعت در اجرای آنها بکوشند.

اقدامات ضروری در شش ماه اول کار دولت انجام می‌شود

روحانی با بیان اینکه “اقدام اینجانب در معرفی زودهنگام کابینه به مجلس با توجه به همین ضرورت‌ها بوده است”، اظهار کرد: اقدامات ضروری اولیه در شش ماهه شروع به کار دولت با این هدف انجام می‌شود تا به برقرار ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

وی با بیان اینکه “در رویکرد بنیادین به مسائل و مشکلات اصلی کشور دولت دو مسیر را به موزات یکدیگر دنبال می‌کنند”، توضیح داد: از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش می‌کنیم در چارچوب خواست استقلال‌طلبانه مردم در چالش موجود بین‌المللی فائق آیم و بتوانیم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم و از طرف دیگر محدودیت‌های موجود منابع را به منزله فرصتی تلقی خواهیم کرد تا به بهره‌وری فعالیت‌ها بپردازیم و تلاش کنیم تا منابع اقتصادی افزایش داده و همچنین تخصیص بهینه منابع موجود را بهبود بخشیم.

به بهبود فضای کسب و کار خواهیم پرداخت

رییس‌جمهور با بیان اینکه “دولت در گام نخست تلاش می‌کند در رابطه میان بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تغییرات لازم را بوجود آورد”، افزود: نظام بانکی باید بتواند محور اصلی جذب پس‌اندازهای کوچک و متوسط باشد و بازار سرمایه محلی برای جذب پس‌اندازها شود که اگر به عنوان مرکزی برای تامین منابع مالی بنگاه‌ها درآیند، تسهیل مناسبی برای فعالیت‌های تولیدی صورت می‌گیرد.

روحانی ادامه داد: در سطح بنگاه‌ها به طور جدی به بهبود فضای کسب و کار خواهیم پرداخت تا از این طریق فعالیت‌های تولیدی جاذبه پیدا کند و با به دست آوردن بازده مناسب به جذب بیشتر منابع به امور تولیدی کمک کنند که بازنگری سیاست‌های کلی اصل 44 در همین راستا خواهد بود.

وی با بیان اینکه “اولویت دیگر دولت، کاهش رشد نقدینگی است تا از این طریق شتاب تورم کنترل شود”، خاطرنشان کرد: کاهش تورم به رشد سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصاد کلان کمک می‌کند که نتایج مثبت آن قابل توجه خواهد بود. در همین سال مطالعات مورد نیاز برای ارزیابی چگونگی اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها و مسائل مالی آن، شیوه پرداخت به خانوارها و اثرات آن بر فعالیت‌های تولیدی و پیامدهای این تغییر بر مدل کسب و کار و بخش انرژی آغاز می‌شود و همراه با آن نظام ارزی کشور را به تدریج به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز سوق می‌دهیم.

فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها باید بسیار کاراتر اجرا شود

رییس‌جمهور با بیان اینکه “ما فکر می‌کنیم فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها باید بسیار کاراتر و با تاکید بر رفع عدم تعادل‌های اقتصادهای کلان به اجرا درآید”، گفت: اولین آزمون سخت دولت تدبیر و امید در بودجه سال 1393 خواهد بود که مطمئنا بر مبنای معیارها انضباط مالی، پولی،‌ شفافیت و حداکثرسازی منابع و افزایش کارآیی مصارف تنظیم خواهد شد و در این چارچوب نقش وزرای بهداشت،‌ آموزش و پرورش، کشور، علوم، دفاع در مدیریت هزینه‌ها و نوآوری در سازوکار مالی حوزه‌های تحت مدیریت خود بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

اعتدال به معنای ایجاد توازن میان آرمان‌ها و واقعیت‌هاست

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: از طرف دیگر دولت در حوزه‌هایی با بنگاه‌های بزرگی سر و کار دارد که نقش مهمی در ایجاد منابع برای اقتصاد و بودجه عمرانی دارند. وزارت نفت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیرو در زمره این حوزه‌ها هستند و یکی از معیارهای مهم من در انتخاب وزرای این حوزه‌ها قدرت مدیریت و برقراری ارتباط با این بنگاه‌های بزرگ بوده است.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به رویکرد دولت تدبیر و امید در زمینه سیاست خارجی و انتخاب وزیر مربوطه اشاره کرد و گفت: در زمینه سیاست خارجی برای تحقق اهداف ارزشمند، اما دشواری که در پیش‌رو داریم تلاش شده که از مشی و سیاست‌های مبتنی بر اعتدال استفاده شود و چنین رویکردی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه به تعریف اعتدال در زمینه سیاست خارجی پرداخت و گفت: اعتدال به معنای ایجاد توازن میان آرمان‌ها و واقعیت‌ها در مسیر در نظر گرفته شده و در واقع جهت دادن واقعیت‌ها به سمت آرمان‌هاست.

رییس‌جمهور افزود: گفتمان عدالت در سیاست خارجی حرکت واقع‌بینانه، خودباورانه، متوازن، هوشمندانه و تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقای جایگاه و منزلت ایران و توسعه کشور است.

روحانی افزود: در این گفتمان افراط و تفریط جایی ندارد و بارها عرض کرده‌ام که سیاست خارجی مبتنی بر حراست از امنیت ملی، تامین امنیت ملی و در خدمت توسعه همه‌جانبه و هدفمند کشور خواهد بود و فرصت‌سازی، تهدیدزدایی و جلوگیری از تنش‌ها بخصوص در حوزه‌های حیاتی و تعامل موثر و سازنده با دیگران جزو محورهای برنامه‌ریزی کلان دولت در این زمینه است. تعامل سازنده و موثری که همواره بر پایه احترام متقابل، منافع مشترک و از موضع برابر است.

دستگاه سیاست خارجی باید هوشیار، مدبر و سریع‌العمل باشد

وی همچنین به اهمیت توجه به تمام جنبه‌های حوزه دیپلماسی از جمله دیپلماسی عمومی، استفاده از تمام ظرفیت کشور برای پیشبرد اهداف و برنامه‌ریزی‌ها در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و با بیان این‌که احیا و ارائه چهره مطلوب از نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی یک ضرورت است، ادامه داد: دستگاه سیاست خارجی باید هوشیار، مدبر و سریع‌العمل باشد تا در برابر تحولات تاثیرگذار داخلی و خارجی لحظه‌ای در حراست از منافع و امنیت ملی غفلت نکند.

رییس‌جمهور همچنین به اهمیت بهره‌برداری از نیروهای کاردان و باتجربه در دستگاه سیاست خارجی در راستای تقویت و افزایش کارآیی بر اساس رویکرد شایسته‌سالاری اشاره کرد و گفت:‌ عرصه سیاست خارجی عرصه جار و جنجال‌های سیاسی، حزبی، گروهی و جناحی نیست، بلکه این عرصه نیازمند انضباط در کلام، گفتار، طراحی و ارائه مواضع منسجم، متعادل، سنجیده و همه‌جانبه و اجرایی دقیق و حرفه‌ای است؛ چرا که این عرصه، عرصه تصمیم‌گیری است. تصمیم‌گیری در گرو دقت در فکر و عمل است و کوچک‌ترین بی‌دقتی در سیاست خارجی مخل امنیت ملی است و در مواردی موجب آسیب‌های غیرقابل جبران می‌شود.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ظرفیت‌های بسیاری برای پیروزی، کامیابی‌ها، عزت و تحقق زندگی عزتمند ایرانیان وجود دارد، گفت: از آنجا که رییس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است برنامه سیاست داخلی رییس‌جمهور معطوف به اجرایی کردن کلیه اصول قانون اساسی به ویژه فصل سه قانون اساسی است. در راه اجرای این فصل با برخی از کاستی‌ها و نارسایی‌های تاریخی مواجهیم از جمله فقدان منشور جامعه حقوق شهروندی و عدم وجود ضمانت‌های اجرایی آن، ناآگاهی در سطح عمومی از حقوق و آزادی‌هایشان، کوتاهی عمر احزاب، آموزش ناکافی و عدم کادرسازی مناسب در آنها و … است.

تقویت و توان اقتدار فرهنگی از برنامه‌های دولت است

رییس‌جمهور در ادامه گفت: در بخش فرهنگ و هنر نیز از جمله برنامه‌های دولت، صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی، تقویت و توان اقتدار فرهنگی، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، تقویت نهادهای صنفی و تشکل‌های مدنی در عرصه فرهنگ و هنر، تضمین آزادی‌های قانونی و ارتقای منزلت آنها،‌ صیانت از تکثر فرهنگی، رونق اقتصادی فرهنگ و هنر، گسترش مبادلات در این زمینه، بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری ارتباطی و اطلاعاتی جهت تحقق اهداف فرهنگی و … است.

وی در ادامه با ارائه توضیحاتی در مورد چگونگی انتخاب وزرا، گفت: در سالیان گذشته از طریق مختلف از سختی‌های مردم و توقعات مردم آگاه بودم و از صمیم قلب اعتقاد داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند و بر همین اساس احساس کردم که وظیفه دارم آبروی خویش را که از سر همراهی با نظام و خدمت به مردم کسب کرده‌ام بدون هیچگونه محافظه‌کاری به میان بیاورم و با عزمی جزم و استوار در راستای ادای تکلیف مردم وارد میدان شدم.

جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده است

روحانی افزود: جامعه از افراط و تفریط به تنگ آمده است و اعتدال راهی است که این ملت به صورت گسترده از آن استقبال کرد و در نهایت مجموعه شرایط سیاسی، همراهی و تاکید بر اصول از سوی تمام ارکان سیاسی کشور منجر به پیروزی شد.

رییس‌جمهور گفت: اکنون نیز دولت تدبیر و امید با تدوین رئوس برنامه‌های خود و تقدیم آن به مجلس و معرفی وزرای خود در تلاش است که به مطالبات مردم پاسخ دهد.

وی با اشاره به عزمش جهت ارائه برنامه‌ها و معرفی اعضای دولتش در کوتاه‌ترین زمان ممکن و استفاده بهینه از فرصت در این راستا، گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که در این شرایط حساس تلاش کردم از همه دقایق زمانی بی‌نهایت بهره ببرم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مدون‌ترین برنامه و شایسته‌ترین افراد را معرفی کنم تا امور کشور لحظه‌ای بدون سکان‌دار باقی نماند.

کابینه پیشنهادی حاصل خرد جمعی تعداد زیادی از نخبگان کشور است

روحانی با اشاره به مشورت‌هایی که برای انتخاب وزرا انجام داده و استفاده از تجربیات و تشکیل کارگروه‌هایی برای تدوین برنامه‌های دولت و همچنین انتخاب وزرا، گفت: به صراحت ادعا می‌کنم که کابینه پیشنهادی حاصل خرد جمعی تعداد زیادی از نخبگان کشور است.

در انتخاب وزرا به هیچ وجه عنوان سهم‌خواهی جناح‌ها، احزاب و تشکل‌ها در کار نبوده و هیچ حزب و جناحی در تصمیم‌گیری در ارتباط با وزرا به من فشار نیاورده و هیچ وزیری به عنوان سهم یک جناح مطرح نیست.

وی افزود: با تمام وزرا شرط شده است که افکار، عقاید و وابستگی گذشته آنها محترم است، اما آمدن آنها به دولت صرفا به خاطر دانش، تخصص، تجربه، تعهد و کارآیی آنها در این مقطع زمانی بوده است. با آنها شرط شده است که در انتخاب همکارانشان معیار جناحی و حزبی را به کار نگیرند و اصل بر شایسته‌سالاری، تکیه بر گفتمان اعتدال و فراجناحی بودن است.

وزرا و معاونان با معیارهای فراجناحی انتخاب شده‌اند

رییس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود در مجلس، با اشاره به وزرای پیشنهادی خود برای کابینه یازدهم تاکید کرد: وزرا و معاونان با معیارهای فراجناحی انتخاب شده‌اند.

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: قطعا شما نیز در بحث‌ها و رای‌هایتان معیارهای اصلی انقلابی‌، دینی‌، اخلاقی و کارآمدی و نجات کشور را بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های سیاسی و جناحی مدنظر قرار می‌دهید. تمام وزرایی که انتخاب کردم از دلسوزان نظام، مطیعان رهبری و از جمله افرادی هستند که آماده همکاری و کمک به کشور هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه “طبق قانون اساسی، مجلس در دادن هر رای به وزرای پیشنهادی اختیار دارد”، خاطرنشان کرد: همه ما به رای مجلس احترام می‌گذاریم. برای انتخاب وزرا 28 معیار انتخاب شد که افراد بر اساس این معیارها سنجیده شدند. من مدعی نیستم آنچه که انجام شده کامل و بدون نقص بوده و باورم ندارم در تصمیم‌گیری‌ها کاملا بی‌خطا بوده‌ام اما تمام تلاش خود را کرده‌ام که انتخابی شایسته داشته باشم.

به شایستگی وزرایی که برگزیده‌ام اطمینان دارم

رییس‌جمهور همچنین افزود: من به شایستگی وزرایی که برگزیده‌ام اطمینان دارم و معتقدم وزرایی که در روز تحلیف به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم، به خوبی از پس تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت برمی‌آیند. دولت تدبیر و امید یک مجموعه واحد است من در انتخاب وزرا مشکلات کشور و توانمندی‌های افراد را مد نظر قرار داده‌ام و در سه زمینه اقتصاد زیربنایی، سیاسی و امنیتی و فرهنگی و اجتماعی وزرایی را انتخاب کردم که توانایی کار گروهی و هماهنگ با دولت را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: من شرایط کشور را پیچیده‌تر از آن دیدم که به خود فرصت آزمون و خطا بدهم من با تمام وزرا شرط کردم که پرورش نیروی نخبه و جوان در اولویت کاری خود قرار دهم.

روحانی در ادامه به بیان اینکه “من به مشکلات کشور شناخت عمیقی دارم اما بسیار خوش‌بین هستم”، خاطرنشان کرد: من به کمک خداوند ایمان دارم. من به هدایت و اشراف‌های رهبری که همواره همراه و یاردیرینه خود را مورد تفقد قرار داده است امید دارم. من به حمایت همکاران عزیز در مجلس شورای اسلامی امید دارم که فرزند مجلس را تنها نمی‌گذارند. من به این ملت بزرگوار امید دارم که منتخب خود را با صبر و ثبات یاری می‌کنند.

مشی وزیر پیشنهادی علوم صد در صد اعتدالی خواهد بود

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به طور اختصار به معرفی اعضای کابینه خود پرداخت و با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی راه ،مسکن و شهر سازی و با بیان این‌که آقای آخوندی، از بیت علم و علما هستند، گفت: آقای آخوندی دارای مدرک فوق‌لیسانس راه و ساختمان از دانشکده فنی تهران و دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه لندن هستند و جز افرادی بودند که در تشکیلات جهاد سازندگی فعال بودند و در دولت‌های مختلف حضور داشتند. همچنین در دوره‌ای به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی مسوولیت داشتند و طرح آمایش سرزمینی را در دوران مسوولیت خود تنظیم کردند و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان هستند و در مجموع با شناختی که از ایشان دارم و مشورت‌های که انجام گرفت، آقای آخوندی را به عنوان بهترین فرد برای تصدی این مسوولیت یافتم و به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم.

وی با بیان این‌که آقای دکتر حسین دهقان سردار سرتیپ پاسدار هستند و اغلب نمایندگان ایشان را می‌شناسند گفت: دکتر دهقان از فعالان دفاع مقدس در سپاه تهران بوده‌اند و مدتی فرماندهی نیروی هوایی سپاه را برعهده داشتند و در جنگ و دفاع مقدس مسوولیت‌های مختلفی را داشتند،‌ جانشین وزیر دفاع در دولت هفتم و هشتم بودند و در زمینه های حساس تولید اقلام دفاعی نقش موثری داشتند، همچنین در بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمت‌گذاری کردند و امروز در مقام استادی در دانشگاه تهران فعال هستند و سوابق تحصیلی ایشان در رشته‌های صنعتی بوده است و الان به عنوان استاد دانشگاه فعال هستند که با توجه به سوابق ایشان در دفاع مقدس،‌وزارت دفاع و شناخت ایشان نسبت به صنعت دفاعی گزینه مناسبی برای این مسوولیت هستند.

روحانی در ادامه با بیان این‌که دکتر جعفر میلی منفرد از شخصیت‌های علمی و دانشگاهی کشور هستند گفت: آقای میلی منفرد از افراد ممتاز علمی، استاد تمام مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر هستند و تجربیات فراوان در مدیریت اجرایی وزارت علوم داشته‌اند همچنین از تلاشگران برای تاسیس پارک‌های علم و فناوری بودند و در دوران دفاع مقدس به عنوان معاونت دفاعی وزارت علوم فعال بودند و در مجموع به این نتیجه رسیدیم آقای منفرد شخصیت مستقلی دارند و با همه جناح‌ها و گروه‌های فعال در دانشگاه ارتباط دارد و قول صریح ایشان به جمع و شخص بنده این بوده است که مشی ایشان صد در صد اعتدالی خواهد بود و برنامه‌های که دولت مد نظر دارد، در دانشگاه دنبال خواهد کرد.

رییس جمهور با اشاره به این‌که برای وزارت جهاد کشاورزی آقای مهندس حجتی برگزیده شده است، گفت: آقای حجتی در ابتدا از پذیرش این مسوولیت امتناع می‌کرد و خودشان یکی از افراد مفید و ارزشمند برای این مسوولیت به ما معرفی کرد و ایشان بهتر هستند و من کمک خواهم کرد، اما بعد از مشورت‌های تخصصی بسیار نظر همه بر این بود که آقای حجتی شخصا این مسوولیت را بپذیرند و افرادی را که معرفی می‌کنند به عنوان معاونان ایشان فعالیت کنند. پس ایشان را هم این مسوولیت را پذیرفتند که البته دارای تجربیات بسیار موفقی هستند.

روحانی با اشاره به این‌که واردات امسال من را خیلی نگران کرده است، اظهار کرد: وقتی دیدیم امسال باید 7.5 میلیون تن گندم وارد کنیم احساس کردم نیاز داریم به تحول جدی در بخش کشاورزی و امیدوارم با کمک عزیزان در وزارت راه و کشاورزی،‌کمک نمایندگان مردم و کشاورزان عزیز و سیاست‌های که دولت باید در زمینه محصولات کشاورزی و واردات اتخاذ کند، سال آتی شاهد شرایط بسیار مطلوب‌تری نسبت به امسال باشیم.

رییس جمهور با اشاره به این‌که برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر واعظی برگزیده شده‌اند، توضیح داد: آقای واعظی علیرغم این‌که طی سال‌های اخیر چهره فعال‌تری در عرصه سیاست خارجی داشته‌اند، اما تحصیلاتشان در رشته ارتباطات است و اولین آشنایی بنده بعد از انقلاب با ایشان وقتی بود که مسوول مخابرات کشور در زمان مرحوم شهید قندی بودند.

وی با اشاره به اینکه آقای واعظی همچنین فعالیت‌های زیادی در وزارت خارجه داشتند افزود: معتقدم در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر تخصص در مسائل الکترونیک‌،‌ مخابرات‌،‌ آی تی و غیره نیازمند ارتباطات فعال خارجی هستیم تا شرکت های مختلف را به بخش‌های بیرونی وصل کنیم برای دریافت تکنولوژی و فعال شدن در بخش‌های مختلف که می‌تواند برای ما با برنامه‌ریزی درست کارآفرین باشد. و ایشان تشکر می‌کنیم که این مسوولیت را پذیرفتند و من تایید می‌کنم که آقای واعظی از مدیران فعال و ارزشمند کشور هستند که هر کجا بوده‌اند شاهد مدیریت خوب ایشان بوده ایم.

رییس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود در مجلس، درباره چیت‌چیان – وزیر پیشنهادی نیرو – گفت: اولین آشنایی من با وی در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی از خانواده شهید و خانواده‌ای روحانی است و تحصیلات مرتبطی با مسئولیت خود دارد و دارای سوابق مفید اجرایی و قانونگذاری است.

روحانی با اشاره به اینکه چیت‌چیان در اوایل انقلاب مدت‌ها در سپاه فعالیت داشته است، در ادامه گفت: برخی‌ می‌گویند کابینه من امنیتی است؛ اگر امنیتی به معنای فهم امنیت و دفاع از امنیت ملی باشد، همه به آن افتخار می‌کنند.

وی افزود: وی در شرکت‌های توانیر و سازمان برق فعال بوده و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند است. وی فردی مومن، خدوم، فعال، ارزشمند و صاحب‌نظر است.

علی جنتی همواره دارای تفکر اعتدالی و میانه‌رو بوده است

رییس‌جمهور در مورد علی جنتی – وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی – هم گفت: وی از چهره‌های علمی و انقلابی و از فضلای به‌نام حوزه علمیه بوده است. وی کاملا با فقه اسلامی،‌ اقتصاد اسلامی و فلسفه اسلامی آشنایی دارد. من از همان زمان که وی در قم طلبه بوده با او آشنا و دوست بوده‌ام.

وی همچنین اظهار کرد: جنتی بعد از انقلاب عضو شورای سرپرستی صداوسیما و معاون امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و در زمینه سیاست خارجی عنصری فعال است و همواره دارای تفکر اعتدالی و میانه‌رو بوده است.

روحانی در ادامه درباره وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان از چهره‌های خدوم و فعال است که در شش استان کشور مسئولیت‌های مختلفی داشته و دو سال هم تجربه مدیریتی در سمت قائم مقامی سازمان تربیت بدنی را بر عهده داشته است. وی در زمینه مدیریت امور جوانان بسیار فعال بوده و مسئولیت شورای جوانان را در استان‌های مختلف بر عهده داشته است.

رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه “بینش سلطانی‌فر یک بینش توسعه‌ای است”، خاطرنشان کرد: وی در زمینه‌های ورزش و جوانان صاحب فکر و برنامه است و تاریخچه خوبی هم از ورزش و ورزشکاران کشور در ذهن دارد. وی از ظرفیت‌ها و مسائل ورزشی کشور کاملا اطلاع دارد و همواره کارنامه موفقی داشته است.

با انتخاب رحمانی فضلی، فضای اقتصادی و فرهنگی را بر کشور حاکم می‌کنیم

وی با معرفی رحمانی فضلی به عنوان وزیر پیشنهادی کشور، ادامه داد: وی به معرفی نیاز ندارد. آخرین مسئولیت وی در دیوان محاسبات کشور بوده است. وی همواره نماینده معقول و صاحب‌نظری است که من از دوره چهارم مجلس با وی آشنا هستم. وی در صداوسیما، شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور تجربه دارد و دارای مدرک دکترای جغرافیا است.

روحانی با بیان اینکه “رحمانی‌فضلی فردی صاحب‌نظر و برنامه‌ریز بوده است”، تصریح کرد: ‌دلیل انتخاب وی این بوده است که استان‌های ما بیشتر از لحاظ توسعه‌ای و اقتصادی تحرک داشته باشند اما مسئولیت‌های سیاسی و امنیتی هم در وزارت کشور وجود دارد اما رحمانی‌فضلی به این دلیل انتخاب شده است که آرامشی را به کشور اعطا کند و با این انتخاب اعلام می‌کنیم که یک فضای اقتصادی و فرهنگی را بر کشور حاکم می‌کنیم؛ البته هرجا لازم است فضای سیاسی و امنیتی هم وجود خواهد داشت.

زنگنه جزو بهترین‌ها و حتی بهترین گزینه برای وزارت نفت است

رییس‌جمهور در مورد زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت نیز تصریح کرد: من در این زمینه تحقیقات زیادی انجام دادم و از خود ایشان هم پرسیدم که چه کسی را برای وزیر نفت معرفی می‌کند که ایشان در دو جلسه مختلف دو نفر را معرفی کردند اما این دو نفر به من گفتند که بهترین گزینه خود زنگنه است. در دوران شورای عالی امنیت ملی تجربه همکاری را با وی داشته‌ام که البته در این زمینه برخی رسانه‌ها مسائلی را مطرح کردند که من بعدا درباره آنها توضیح می‌دهم.

روحانی همچنین خاطرنشان کرد:‌ در شرایط فعلی وزارت نفت اهمیت ویژه‌ای دارد و نباید تنها به عنوان یک منبع درآمدی به آن نگاه کرد. صنعت نفت نیاز به یک دیپلماسی فعال دارد و زنگنه جزو بهترین‌ها و حتی بهترین گزینه برای وزارت نفت است و قادر است که این مسئولیت را بپذیرد. وی سال‌ها در جهاد سازندگی و وزارتخانه‌های مختلف هم فعالیت داشته است.

وزیر پیشنهادی کار در مسائل کارگری صاحب‌نظر است

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه معرفی اعضای کابینه خود به نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی خود برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: آقای نعمت‌زاده نیازی به معرفی ندارد و وقتی اسم صنعت برده می‌شود نام آقای نعمت‌زاده نیز در کنار آن برده می‌شود.

وی با اشاره به سوابق فعالیت‌های کاری نعمت‌زاده در دولت‌های مختلف از جمله در دولت شهید رجایی،‌ گفت: یادم هست که با ایشان در زمان دولت شهید رجایی سفر استانی رفتم، ایشان همواره فردی فعال بوده‌اند، اگر به ایشان پدر صنعت یا پتروشیمی گفته می‌شود این عبارت درستی برای ایشان است. در بخش‌های مختلف پتروشیمی آثار فعالیت‌های ایشان را می‌بینیم. تجارب ایشان در بخش صنعت و معدن گسترده است و وقتی که ما به افراد دیگری تصدی این وزارتخانه را پیشنهاد می‌دادیم، آنها به ما پیشنهاد می‌دادند که آقای نعمت‌زاده وزیر شود و ما به عنوان معاون با ایشان کار می‌کنیم،‌ حتی کسانی که خود آقای نعمت‌زاده معرفی کرده بودند ترجیح‌شان این بود که ایشان وزیر باشد. دوستی می‌گفت که سن آقای نعمت‌زاده ممکن است کمی بالا باشد، ولی مهم این است که قلبش به همان اندازه جوان است و تلاش‌شان به اندازه جوان‌هاست و اخیرا چند مشکلی که وجود داشت را ایشان با شهامت حل کردند.

وی با بیان این‌که صاحب‌نظران صنعت از آقای نعمت‌زاده به عنوان پدر صنعت یاد می‌کنند،‌گفت: ایشان می‌تواند به خوبی این بخش را اداره کند و در کنار تجارت، بحث صنعت و معدن را از سایه در آورد.

روحانی در ادامه به معرفی محمدجواد ظریف برای وزارت خارجه پرداخت و گفت: سابقه آشنایی من با ایشان به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد و ایشان در نمایندگی ایران در سازمان ملل فعالیت می‌کردند و همچنین در بحث قطعنامه 598 و مذاکراتی که صورت می‌گرفت رابطه ما نزدیک‌تر شد.

رییس‌جمهور با بیان این‌که ایشان در وزارت خارجه مسئولیت‌های مختلفی داشتند و مدتی نیز به عنوان سفیر ما در سازمان ملل فعالیت می‌کردند، گفت: آقای ظریف از چهره‌های ممتاز در عرصه سیاست خارجی هستند، دانش و تخصص مورد نیاز را دارا می‌باشند و از افراد شایسته در این عرصه به خاطر تجربیات فراوان‌شان هستند. ایشان از چهره‌های بنام در مذاکرات سیاست خارجی است، صاحب‌نظر و دانشمند در فهم و درک مسائل سیاست خارجی است و من فکر می‌کنم که جزء بهترین گزینه‌ها و یا به عبارت دقیق‌تر بهترین گزینه برای تصدی مسئولیت وزارت خارجه در شرایط امروز است؛ چرا که ما در شرایط امروز نیازمند یک وزیر خارجه کاملا آگاه، کارآمد، متخصص و … برای حل مشکلات هستیم.

وی در ادامه به معرفی علی ربیعی برای وزارت کار ، رفاه و تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: من با آقای ربیعی بیش از بیست سال است که کار کرده‌ام و بیش از 27 سال است که با ایشان رفیق هستم. ایشان معاون پارلمانی بودند و ما نیز در مجلس حضور داشتیم. در دبیرخانه شورای امنیت ملی شانزده سال در خدمت ایشان بودیم، ایشان فردی صاحب‌نظر است، دارای فکری استراتژیک است، استاد دانشگاه هستند و در عرصه پژوهش فعالیت می‌کنند.

رییس‌جمهور گفت: ما در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی به غیر از بعد اقتصادی باید به بعد اجتماعی و کارگری نیز توجه کنیم. ایشان در مسائل اجتماعی صاحب‌نظر است، در زمینه مسائل کارگری نیز صاحب‌نظر است و درست است که تحصیلکرده و صاحب‌نظر است ولی کارگران ایشان را از جنس خودشان می‌دانند،‌ در صنوف کارگری بوده و در این مقطع مهم بود که ایشان این مسئولیت را بپذیرند.

روحانی در ادامه با معرفی وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد و امور دارایی، گفت: ایشان نیز فردی صاحب‌نظر، متخصص و جزو اساتید بنام دانشگاه هستند. در حوزه مسائل اقتصادی به عنوان یکی از صاحب‌نظران دارای تجربیات عملی زیادی است، در کمیسیون‌های مختلف دولت در نهاد ریاست‌جمهوری حضور داشته، در شورای پول و اعتبار و همچنین سیاست تنظیم بازار حضور داشته است.

وی با اشاره به دیگر سوابق وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی، گفت: ایشان چهره‌ای است که به دلیل دانش و تجربه مورد پذیرش صاحب‌نظران است. من در این ارتباط با بسیاری از اساتید و صاحب‌نظران اقتصادی مشورت کردم و آقای دکتر طیب‌نیا جزء بهترین‌ها بودند و در مشورت‌ها و مذاکراتی که صورت گرفت همین نتیجه حاصل شد که ایشان می‌تواند این وزارتخانه را در شرایط کنونی اقتصادی مدیریت کنند.

وزیر پیشنهادی اطلاعات اشراف کامل به مسائل امنیتی و حساسیت‌های آن دارد

رییس جمهور در ادامه با اشاره به معرفی حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی برای وزارت دادگستری گفت: آقای پورمحمدی چهره آشنا و سال‌ها وزیر کشور بودند و در سال‌های اخیر مسئولیت ریاست سازمان بازرسی کل کشور را عهده دار بودند همه با چهره ایشان آشنا هستید؛ چرا که از فضلای حوزه علمیه قم و تحصیلات در سطح اجتهاد هستند و در هر مسوولیتی بوده‌اند چهره‌ موفق بودند.

روحانی در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که آقای پورمحمدی بخش اجرا و قضا را تجربه کرده‌اند، اظهار کرد: آقای پورمحمدی همه جا به عنوان چهره موفق مطرح بوده است و در حال حاضر به عنوان استاد حوزه و دانشگاه مشغول فعالیت تدریسی هستند، پس ایشان تنها به عنوان وزیر دادگستری و رابط قوه قضاییه و مجریه نخواهند بود و به خاطر تجربیات فراوان ایشان دردولت یازدهم از تجربیات ایشان استفاده خواهد شد.

وی ضمن معرفی حجت‌الاسلام والمسلمین علوی برای وزارت اطلاعات گفت: دکتر علوی از چهره‌های شناخته شده‌،معتدل هستند و آشنایی من با ایشان در مجلس شورای اسلامی است که در مجلس اول وقتی قانون وزارت اطلاعات را می‌نوشتیم دکتر علوی عضو آن کمیسیون بودند، بنابراین در تدوین قانون وزارت اطلاعات نقش داشتند و مدت‌ها در مجلس شورای اسلامی به عنوان رییس کمیسیون امنیت داخلی و شوراها مسوول بوده‌اند و کاملا به قوانین داخلی کشور آشنا هستند.

روحانی با اشاره به این‌که دکتر علوی همیشه معتدل بودند و در سوابق ایشان حضور در جلسه عقلا بوده است افزود: ایشان همیشه به میانه‌روی و دقت نظر شهرت داشتند و سال‌ها است در مجلس خبرگان رهبری با ایشان همکار هستم و در کمیسیون سیاسی و اجتماعی خبرگان هم با ایشان همکاری می‌کنم و فردی هستند که اشراف کامل به مسائل امنیتی و حساسیت‌های آن دارند و ان‌شاءالله این مسوولیت را به خوبی انجام خواهند داد.

حضور وزیر پیشنهادی بهداشت، تحول ایجاد می‌کند

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه به معرفی سیدحسن هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی پرداخت و گفت: آقای دکتر هاشمی یک عنصر جهادی است و از اول هم آشنایی ما با ایشان به عنوان یک چهره جهادی در میدان رزم و جنگ بوده است. ایشان سابقه 33 ماه حضور در جبهه دارند و دو بار در میدان جنگ مجروح شده‌اند.

روحانی هاشمی را از افتخارات علمی کشور دانست و اظهار کرد: ایشان جزو افراد نمونه کشور هستند و جایگاه ایشان جهانی است؛ چنانچه در بسیاری از سمینارهای بین‌المللی و مراکز بین‌المللی دعوت می‌شوند.

وی در ادامه گفت: آقای هاشمی هم‌اکنون دبیرکل انجمن چشم‌پزشکی ایران و فرد خدومی برای مردم هستند. البته ایشان فقط به افراد نیازمند در تهران خدمت نمی‌کنند بلکه طرحی را به عنوان خیریه نوآوران سلامت مدنظر قرار داده‌اند که تیم‌های جراحی،‌ امکانات جراحی چشم و دندانپزشکی را به صورت موبایل درآورده‌اند و متحرک کردند و در استان‌های محروم فعالیت می‌کنند که تاکنون 50 هزار نفر از افراد محروم کشورمان به صورت رایگان معالجه شدند و این کار ارزشمند است.

رییس‌جمهور اضافه کرد: ما باید به این شکل پزشکی را در کشور درست کنیم نه اینکه مغازه‌ای ایجاد کنیم و بگویم که دولت به ما امکانات دهد؛ البته دولت باید امکانات ارائه دهد اما باید بخش‌های مردمی را هم فعال کنیم. آقای هاشمی هم در این راستا در استان‌های دور افتاده سیستان و بلوچستان فعالیت دارند و مردم را به صورت رایگان درمان می‌کنند.

وی با بیان اینکه “اگر ما چنین روندی را در ایران گسترش دهیم بخش بزرگی از معضلات سلامت را حل و فصل کرده‌ایم”، افزود: آقای هاشمی جزو وزرایی بودند که من با اصرار از ایشان دعوت کردم، با اینکه افراد صاحب نظر دیگری را می‌شناختم و خود ایشان هم همان‌ها را معرفی می‌کرد. به هر ترتیب من فکر می‌کنم که حضور اقای هاشمی در این وزارتخانه موجب یک تحول خواهد شد و برنامه‌هایی که دولت برای بخش سلامت دارند کاملا هم فکر و هماهنگ هستند.

نجفی در دوران وزارت، مورد احترام و محبوب بود

روحانی به عنوان آخرین وزیر مورد اشاره خود، به بیان مشخصه‌های محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پرداخت و گفت: هم مجلس و هم کشور با آقای نجفی آشناست. ایشان از چهره‌های علمی به‌نام و از دانشجویان با استعداد رشته ریاضی در دانشگاه ام‌آی‌تی بوده است و بعد هم در ایران چه در وزارت علوم که ریاست دانشگاه را بر عهده داشتند و چه در دولت، مسئولیت‌های مختلف را تجربه کرده‌اند.

وی افزود: در مدتی که ایشان به عنوان وزیر آموزش و پرورش بودند، وزیری مورد احترام و محبوب به شمار می‌رفتند، ضمن اینکه ایشان فرد صاحب‌نظر و با تجربه لازم در این زمینه هستند و برنامه‌های خوبی برای بخش آموزش و پرورش دارند.

امیدوارم همه وزرای پیشنهادی از اعتماد نمایندگان برخوردار شوند

رییس‌جمهور در پایان اظهار کرد: امیدوارم همه وزرایی که به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند، بتوانند از اعتماد نمایندگان عزیز برخوردار باشند و دولت یازدهم بتواند پس از رای اعتماد هرچه سریعتر کار خود را آغاز و وعده‌هایی که به مردم داده است را یکی پس از دیگری عملیاتی کند.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین