امروز: یکشنبه، ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۵۷ Sunday, 4 June 2023

فرا بخشی بودن شهرک مشترک ایران و ترکیه و لزوم تعامل مسئولان

گزارش اختصاصی : به قلم سردبیر – در حالی است که مهمترین مشکل واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی و صنایع کوچک کشور کمبود نقدینگی است و 75 درصد واحدهای صنعتی با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند ولی تسریع در روند احداث شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه می تواند...

گزارش اختصاصی : به قلم سردبیر – در حالی است که مهمترین مشکل واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی و صنایع کوچک کشور کمبود نقدینگی است و 75 درصد واحدهای صنعتی با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند ولی تسریع در روند احداث شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه می تواند تاثیر مثبتی در رونق مبادلات و توسعه آذربایجان غربی داشته باشد.

آذربایجان غربی به عنوان تنها استان هم مرز با سه کشور خارجی و مخصوصا کشور استراتژیک و مهم ترکیه، یکی از مبادی تجاری جمهوری اسلامی ایران با دنیای غرب است.
این استان با ظرفیت های بالقوه فراوان در حوزه های مختلف می تواند یکی از تاثیرگذارترین استان های غرب کشور در بخش مروادات تجاری و اقتصادی علی الخصوص کشاورزی ایران باشد. همچنین استان آذربایجان غربی در توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه نقش مهمی دارد.
این استان به لحاظ موفقیت منحصر به فرد خود و همسایگی با ترکیه، از جایگاه مهمی در روابط و مناسبات سیاسی ، اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برخوردار بوده و باید برای افزایش همکاری ها و ارتباطات این استان با مناطق مجاور مرزی ترکیه در جهت رفاه و آسایش مردم استان از تلاش کرد.
این در حالی است که ساخت شهرک‌های صنعتی از نظر جایگاه و ساختار در تولید و اشتغال نقش ویژه‌ای دارند و نیز نقش اساسی در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنایع و گسترش مبادلات تجاری ایفا می‌کنند.
مشاغلی که در شهرک‌های صنعتی ایجاد می‌شود به لحاظ ماهیت زود بازده بوده و از مشاغل پایدار محسوب می‌شوند به طوری که در زنجیره ارزش اقتصادی نقش بسیار موثر دارند.
در این میان ساخت شهرک مشترک بین ایران و ترکیه در آذربایجان غربی برای نخستین‌بار در کشور در حوالی شهر بازرگان و منطقه ساری‌سو به منظور توسعه صنعتی و متمرکز شدن تولیدات صنعتی دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکیه یکی از اصلی ترین اقدامات تلقی می شود.
هدف از ایجاد این شهرک صنعتی، توسعه مبادلات صنعتی دو کشور ایران و ترکیه بوده و همچنین افزایش مراودات صنعتی و تجاری با صنعت‌گران خارج از استان آذربایجان‌غربی نیز مد نظر است و باید از این رهگذر عوائد اقتصادی فراوانی به کشور و استان آذربایجان غربی حاصل شود.
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ساخت شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه و پی‌گیری مجدانه آن، بدون شک سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در منطقه شکل داده و باعث افزایش مبادلات خارجی خواهد شد.
از سوی دیگر در صورت ارایه توانمندی ها و ظرفیت های سرمایه گذاری آذربایجان غربی از طریق شهرک صنعتی مشترک می توان با سرمایه گذاران خارجی و ترک وارد مذاکره شد و در حوزه های مختلف سرمایه گذاری برای توسعه استان را آغاز کرد و این نقطه شروع و تحول آذربایجان غربی است.
این در حالی است که فرا بخشی بودن موضوع شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه از یک سو و نقش احداث آن در رونق هر چه بیشتر استان آذربایجان غربی باعث می شود تا تعامل همه دستگاهها و نهادهای مسئول در شرایط کنونی به عنوان یک ضرورت مطرح شود.
از سوی دیگر بدون شک تسریع در روند احداث و ساخت این شهرک نیازمند قوانین و مقررات ویژه‌ای است و باید همه مسئولان با همدلی برای توسعه استان همگام شوند. همچنین شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه از طرح‌های فراسازمانی بوده که در زمینی به مساحت یک هزار هکتار در منطقه مرزی ساری سو در نظر گرفته شده بود.
کارشناسان معتقدند برگزاری دو تور فناورانه به کشورهای ترکیه و مالزی در سال جاری برای بازدید صاحبان واحدهای دارای جنبه فناورانه و مسئولان آذربایجان‌ غربی از شرکت‌های فناورانه این کشورها می تواند بسیار راهگشا باشد.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند مهمترین مشکل واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی و صنایع کوچک کشور کمبود نقدینگی است و 75 درصد واحدهای صنعتی با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند و برخی آمارها در خصوص تعطیلی واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی غیر واقعی است .
از سوی دیگر، شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه تجربه جدیدی است و در بحث همکاری‌های بین‌المللی نیازمند سازوکارهای قانونی جدید است و نقش شرکت شهرک‌های صنعتی در این زمینه نقش کامل نبوده و نیازمند همکاری‌های فراسازمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذیربط است.
از طرف دیگر شهرک مشترک مرزی ایران و ترکیه امری است که به تعامل بین دو کشور در روابط بین دو طرف وابسته است و باید با یک روند واحد از سوی مسئولان دو کشور در جهت تسریع در روند احداث این شهرک حرکت کرد.

توییت بینا

15:12 (۱ هفته قبل) ۱

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ هفته قبل) ۲

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ هفته قبل) ۳

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ هفته قبل) ۴

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ هفته قبل) ۵

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ هفته قبل) ۶

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۲ هفته قبل) ۷

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۲ هفته قبل) ۸

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۳ هفته قبل) ۹

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۳ هفته قبل) ۱۰

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۳ هفته قبل) ۱۱

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۳ هفته قبل) ۱۲

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۳ هفته قبل) ۱۳

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۳ هفته قبل) ۱۴

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۴ هفته قبل) ۱۵

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۱ ماه قبل) ۱۶

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۱ ماه قبل) ۱۷

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۱ ماه قبل) ۱۸

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

9:54 (۱ ماه قبل) ۱۹

قطعی برق سرور پیام‌رسان‌های داخلی رفع شد

9:42 (۱ ماه قبل) ۲۰

جاعلان اسکناس در تهران دستگیر شدند

پربازدیدها

آخرین عناوین