امروز: پنج شنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۹ Thursday, 18 August 2022

فضای مجازی؛ وقتی زندگی در لايك و كامنت خلاصه مي‏شود!

فضای مجازی؛ وقتی زندگی در لايك و كامنت خلاصه مي‏شود!

فضاي مجازي به عنوان نماد پيشرفت فناوري ارتباطات، قابليتِ رفع بخش عمده اي از نيازهاي جامعه را داشته و به عنوان شبحي از دنياي واقعي، بازنمودِ الگوي کوچکي از فرهنگ، ادبيات و مناسبات يک جامعه است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، با توجه به اينکه در جهان امروز بسياري از شئون اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي وهنري تحت تاثير فضاي مجازي است، مسئله امنيت در اينگونه فضاها نکته اي شايان توجه است. يکي از چالش هاي پيش روي اين پديده، ايجاد چارچوبي براي فعاليت در اين حوزه است تا مهم ترين رسالت اين پديده؛ که همان انتقال اطلاعات در مقياس وسيع و گسترش تعاملات اجتماعي و فرهنگي ميان شهروندان يک جامعه است، عينيت يابد.

:
زندگي در فضاي مجازي که اين روزها براي عده اي تبديل به خانه دوم شده است، تاثيرات گوناگوني بر سبک زندگي مردم جامعه گذاشته، و طبعا آسيب پذيري هاي فرهنگي و اجتماعي را نيز در پي خواهد داشت. استفاده نادرست و ناآگاهانه از اين پديده نوين، گاهي سببِ در هم شکستنِ باورها و اصول اخلاقي يک جامعه مي شود. با توجه به گستردگي ابعاد فضاي مجازي و اهميت آن در دنياي امروز، در خصوص چالش هاي استفاده نادرست از اين پديده جذاب با سه تن از اهالي هنر کشور گفت و گو کرديم که در ادامه مي خوانيد:

:

آزيتا موگويي: هر پديده تازه‏اي، نياز به فرهنگ‏سازي دارد
آزيتا موگويي، كارگردان سينما در گفت گو با بانی فیلم، در خصوص تبعات مثبت و منفي فضاي مجازي بر فرهنگ جامعه، به ويژه بر زندگي هنرمندان گفت: به نظر من ورود هر پديده تازه اي که وارد زندگي افراد يک جامعه مي شود که با آن بيگانه بوده اند، نياز به فرهنگ سازي دارد. جامعه ما از قبل آموزش نديده که چگونه مي توان از يک شبکه اجتماعي براي گسترش فرهنگ و مناسبات صحيح اجتماعي، اطلاع رساني مفيد و انتقال مفاهيم درست، بهره برد. البته تبعاتِ ناشي از عدم فرهنگ سازي در اين زمينه تنها شامل حال هنرمندان نيست، بلکه تمام جامعه از اين مسئله تاثير مي پذيرند.

:
وي افزود: هر فعاليتي که در فضاي مجازي انجام مي شود مفيد است، مشروط بر اينکه صحيح باشد. اينگونه فعاليت ها مي تواند شامل معرفي کارهاي هنرمندان، فعاليت هاي اجتماعي و هنري آنها باشد. اين ها تماما اتفاقات خوبي است اما به هر حال مانند هر پديده ديگري نکات منفي هم در پي دارد. اما متاسفانه در اين روزگار وجوه منفي اين امر بر وجوه مثبت آن غالب شده و به جاي اينکه فضاي مجازي و گسترش مناسبات در شبکه هاي اجتماعي، اتفاقي خوب تلقي شود و از آن خوشال باشيم، مسئله ساز شده است. البته اين مسئله در ارتباط با بازيگران بيشتر است. بازيگران به دليل اينکه بيشتر در چشم هستند و تمام فعاليت هاشان با واکنش هاي مثبت و منفي بسياري رو به رو مي شود.

:

كارگردان «تراژدي» در خاتمه بيان داشت: همه جاي دنيا تمام سليبريتي ها و افراد شناخته شده با چنين مسائلي مواجه هستند و اين معضل صرفا مربوط به کشور ما نيست. با اين وصف اگر بخواهيم بيش از حد آن را پيچيده کنيم،  پيچيده تر مي شود. به نظر من بخشي از اين مسئله به خود ما برمي گردد. اينکه بخواهيم در خصوص هر موضوع و اتفاقي در فضاهاي مجازي اظهار نظر کنيم شايد سبب بسياري از رفتارهاي نادرست در اين فضاها  شود. بنابراين رفتار سنجيده، گزيده و مناسب ما مي تواند تاثير به سزايي بر اين مسئله بگذارد. البته بايد توجه داشت در کنار اين اتفاقات در فضاي مجازي، جامعه درگير مشکلات و مسائل عديده اي است، و افراد قدرت تحليل اين مسائل را نداشته و نمي دانند که چگونه با آنها رفتار کنند.

:

مهراب قاسم خاني: اينگونه اتفاقات در فضاي مجازي مي‏تواند براي مسوولين فرهنگي زنگ خطر باشد
مهراب قاسم خاني، نويسنده سينما و تلويزيون، در گفت و گو با بانی فیلم، در خصوص اثرات منفي رفتارهاي نادرست در فضاي مجازي بر فرهنگ جامعه و انعکاس آن بر زندگي هنرمندان به باني فيلم گفت: به نظر من فضاي مجازي جايگاهي است که فرهنگ و ادبيات جامعه در آن نمود پيدا مي کند. متاسفانه در حال حاضر فضاي مجازي فضاي خيلي تميز و خوبي نيست و درصد کساني که از اين حوزه استفاده صحيح مي کنند به نسبت پايين تر است.

:
وي افزود: به نظر من جامعه ما در مقوله فرهنگ سازي در جهت اشتباه عمل مي کند. به طور مثال گاهي شنيده مي شود که با برخي از هنرمندان به دليل آنچه كه از آن با عنوان «فعاليت نا متعارف» در فضاهاي مجازي نام برده مي شود، برخود خواهد شد. شخصا فکر مي کنم هنرمندان اتفاقا بيش از همه مراقب رفتارها و حرف هاي خود در فضاي مجازي هستند. چون به هر حال هر هنرمندي مي خواهد مردم دوستش داشته باشند و تصوير موجه تري از خود به نمايش بگذارد. بنابراين اگر براي حل کردن مشکلات اين چنيني در فضاهاي مجازي با کساني که اتفاقا درست تر و پاک تر از همه با اين مقوله رفتار مي کنند، برخورد شود بسيار اشتباه است.

:
قاسم خاني در ادامه بيان داشت: اي کاش براي استفاده از فضاهاي مجازي، افراد ملزم به اخذ گواهينامه مي شدند. البته بايد توجه داشت که ما اين نوع فرهنگ و ادبيات را در بخش هاي مختلف جامعه مي بينيم؛ مثلا اين همان ادبياتي است که به طور محدودتري در استاديوم ها و کوچه و خيابان شاهد آن هستيم. به نظر من فرهنگ سازي عمومي از سط مدرسه بايد آغاز شود نه صرفا براي فضاي مجازي.  بنابراين اتفاقات اينگونه اي در فضاي مجازي براي مسئولين فرهنگي مي تواند زنگ خطري باشد که شايد تا امروز اشتباه عمل کرده اند.

:
اين نويسنده در پايان گفت: متاسفانه ما چشم خود را به روي خيلي از مسائل مي بنديم و تصور مي کنيم با اين کار مشکلات حل مي شوند. مسوولين گاهي به گونه اي برخورد مي کنند که انگار اصلا اينستاگرام وجود ندارد. در واقع براي حل اين مشکل صورت مسئله را پاک مي کنند. بهترين راهکار در برخورد با مقوله اي مانند فضاي مجازي اين است که با قبول واقعيت وجود آن در جامعه، در خصوص شيوه استفاده از آن فرهنگ سازي شود.
متاسفانه در جامعه ما واکنش صحيحي نسبت به ديدگاه هاي مخالف وجود ندارد، اتفاقاتي که در فضاي مجازي شاهد آن هستيم امتداد اين فرهنگ جامعه ماست.
:

شبنم مقدمي: ادب حضور چه در فضاي مجازي و چه در دنياي واقعي بايد رعايت شود
شبنم مقدمي، بازيگر سينما و تلويزيون در زمينه انعکاس متقابل فضاي مجازي و فرهنگ جامعه به روي يکديگر در گفت گو با بانی فیلم گفت: فرهنگ استفاده از فضاي مجازي بايستي در جامعه جاافتاده شود.
من به عنوان کسي که مردم جامعه مخاطبم هستند از تريبوني به عنوان فضاي مجازي، که لازمه زندگي اجتماعي امروز است در اختيار دارم، مي بايست استفاده کنم. اما اينکه کساني به واسطه اينکه هنرمندان در فضاي مجازي صفحه شخصي دارند، سوءاستفاده کنند، اين امر به فرهنگ آن افراد بازمي گردد.

:
من در صفحه شخصي ام همواره به اين نکته اشاره کرده ام که همه به عنوان يک انسان حق دارند که يک فرد شناخته شده، از هنرمندان گرفته تا ورزشکاران را به دلايل گوناگون دوست نداشته باشند. اما اينکه نسبت به آن شخص عکس العمل توهين آميز داشته باشيم حق هيچ کس نيست. بنابراين اگر به کسي به هر دليلي علاقه نداريم حق داريم که آن فرد را «فالو: دنبال» نکنيم، اما اجازه نداريم که به آن شخص توهين کنيم. متاسفانه مثل هر پديده ديگري که پس از وارد شدن به جامعه، فرهنگ استفاده از آن ذره ذره وارد شد، شيوه صحيح استفاده از فضاي مجازي در جامعه ما به خوبي جا نيافتاده است.

:
وي افزود: فضاي مجازي يک محيط امن براي کساني است که با پنهان کردن خود در تاريکي دست به هر کاري مي زنند و هر آنچه مي خواهند مي گويند. کساني که در فضاهاي مجازي دست به اقدامات ناهنجار مي زنند غالبا اکانت هاي جعلي داشته و هويت واقعي خود را پنهان مي کنند و چون قابل شناسايي نيستند اينگونه فضاها مکاني براي بروز رفتارهاي بيمارگونه آنها مي شود.

:
مقدمي ادامه داد: يکي از مشکلات هميشگي جامعه بشري، حسادت و حسرت است. اگرافراد به صورت علني و در دنياي واقعي اين حسادت خود را نشان دهند ديگران در مقابل او جبهه خواهند گرفت، اما در فضاي مجازي و با پنهان کردن هويت واقعي خود مي تواند به راحتي دست به عقده گشايي بزند.

:
البته بايد گفت اين گونه ادبيات در کنه جامعه ما وجود داشته، اما نمود آن در فضاي مجازي است؛ چرا که با آن برخورد نمي شود. راهکاري که شخصا در فضاي مجازي انجام مي دهم اين است که اگر رفتار و لحن کسي بي ادبانه به نظر برسد، و احساس کنم رفتاري بيمارگونه دارد آن شخص را «بلاک» مي کنم. به عقيده من ادب حضور چه در فضاي مجازي و چه در دنياي واقعي بايد رعايت شود.
اين بازيگر در خاتمه بيان کرد: من لحظات قشنگ و هم چنين احساسات غم انگيزي مانند سوگ پدرم را با دوستاني که با درک و فرهنگ مطالب من را دنبال مي کنند، به اشتراک  مي گذارم. به هر حال اين فضا، فضاي اطلاع رساني است.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید