امروز: یکشنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۰۶ Sunday, 21 July 2024

قیمت هر خودروی فرسوده، حدود سه میلیون تومان!

قیمت هر خودروی فرسوده، حدود سه میلیون تومان!

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور (مهاب)، قیمت خرید هر دستگاه خودروی فرسوده را دو میلیون و 950 هزار تومان اعلام کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،علیرضا چلویی در نشست خبری اظهار کرد: براساس جدیدترین تصمیمات دولت قیمت خرید خودروهای فرسوده به دو میلیون و 950 هزار تومان افزایش یافته است.

 

وی با بیان این‌که با اصلاح روند موجود مردم به محض تحویل خودروی فرسوده و ارائه وکالت به مرکز اسقاط وجه خودرو را دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در گذشته رقم خرید خودروی فرسوده یک میلیون و 500 هزار تومان بود که هم‌اکنون به دو میلیون و 950 هزار تومان افزایش یافته است.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد:‌ سن فرسودگی خودروهای سبک شامل وانت و سواری در کشور 20 سال است به‌گونه‌ای که هم ‌کنون حدود یک میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور تردد می‌کنند.

 

وی افزود: در حال حاضر خودروهای تولید شده از سال 1349 تا 1374 می‌توانند برای اسقاط به مراکز اسقاط مراجعه کنند. البته مالکان خودروهای تولیدی از سال 74 تا 82 نیز می‌توانند در صورت تمایل خودروهای خود را اسقاط کنند.

 

چلویی با بیان این‌که سن واقعی فرسودگی 15 سال است، تصریح کرد:‌ میانگین مصرف سوخت خودروهای سبک در کشور 7.5 لیتر در هر صد کیلومتر است اما خودروهای فرسوده به طور میانگین 16 لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

 

وی ادامه داد: براساس محاسبات صورت گرفته هر خودروی فرسوده سالانه معادل سه میلیون و 200 هزار تومان سوخت اضافی مصرف می‌کند که این رقم براساس مابه‌التفاوتی است که از ناحیه رقم تمام شده بنزین توزیعی با رقم سوخت آزاد به دست می‌آید.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور افزود: براساس استاندارد‌ آلایندگی یورو 2 میزان مجاز خروجی آلایندگی هر خودرو در هر کیلومتر پیمایش 2.7 گرم است. هم‌اکنون این میزان در سمند و پراید حدود 2.2 گرم و در خودرویی مانند زانتیا 0.2 گرم و در هر خودروی فرسوده بیش از 50 گرم در هر کیلومتر پیمایش است.

 

وی با بیان این‌که بنابراین هر خودروی فرسوده حدودا معادل 25 خودرو‌ آلایندگی ایجاد می‌کند، تصریح کرد: بنابراین خودروهای فرسوده متهم اصلی آلودگی هوا در کشور بوده و باید از رده خارج شوند. ضمن آن‌که سن مفید خودرو پنج تا 12 سال است اما در ایران سن فرسودگی را 20 سال قرار داده‌ایم.

 

چلویی اظهار کرد: دولت تصمیم گرفته است که واردکنندگان صرفا با ارائه برگه اسقاط موفق به واردات خودرو شوند و برای این کار هماهنگی‌های لازم بین واردکنندگان و مراکز اسقاط صورت گرفته است.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد: کنسرسیومی از تمام مراکز اسقاط خودرو در کشور تشکیل شده است و کمیسیون مشترکی با واردکنندگان خودرو تشکیل شده تا روند اجرایی خروج خودروهای فرسوده از هفته آینده آغاز شود.

 

وی با بیان این‌که ما متعهد شدیم تعداد برگه‌های لازم برای اسقاط خودرو را در اختیار واردکنندگان قرار دهیم، تصریح کرد:‌ در راستای افزایش جذب دارندگان خودروهای فرسوده و با هماهنگی‌های صورت گرفته، دارندگان این خودروها در سراسر کشور می‌توانند از طریق دفاتر پستی برای ارائه خودروهای فرسوده خود ثبت نام کنند.

 

چلویی ادامه داد: ‌سال گذشته 87 هزار دستگاه خودرو وارد کشور شد و پیش‌بینی امسال واردات حدود صد هزار دستگاه خودرو است. بنابراین با احتساب میانگین نیاز واردات هر خودرو به چهار برگه اسقاط، امسال حدود 400 هزار خودرو باید اسقاط شود.

 

وی با بیان این‌که در سه ماهه نخست امسال 35 هزار ثبت نام برای اسقاط خودروهای فرسوده داشته‌ایم، تصریح کرد: البته فعالیت اصلی مراکز اسقاط معمولا در شش ماه دوم سال است و سعی می‌کنیم با هماهنگی‌های لازم بین وزارتخانه‌ها و اطلاع‌رسانی میزان خروج خودروهای فرسوده افزایش یابد.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد: هم‌اکنون واردکنندگان دو میلیون و 500 هزار تومان از هزینه اسقاط را پرداخت و مابقی توسط مراکز اسقاط و از محل لاشه خودروهای فرسوده تامین می‌شود.

 

چلویی درباره دلیل الزام واردکنندگان به ارائه برگه اسقاط به جای واریز هزینه نقدی به حساب تبصره 13 گفت: در گذشته پول به حساب تبصره 13 پرداخت و از طریق این ستاد توزیع می‌شد که مقداری زمان بر بود با این حال در آن زمان نیز اقدامی برخلاف قانون اتفاق نمی‌افتاد و میزان ورودی پول با خروجی تعداد خودروهای اسقاط شده از محل این پول، برابر بود.

 

در ادامه این نشست مسعود رهبر – مدیرعامل تعاونی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور، اظهار کرد:‌ متاسفانه ستاد سوخت حمایت چندانی از تشکل‌های صنفی اسقاط خودرو نکرده است.

 

وی با بیان این‌که با تشکیل کنسرسیوم تشکل‌های صنفی با ستاد سوخت مذاکره و سعی می‌کنیم با چنگ و دندان صنف را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 120 مرکز اسقاط خودرو در کشور وجود دارد که حجم ورودی خودروهای فرسوده به آن‌ها محدود و توجیه اقتصادی ندارد.

 

مدیرعامل تعاونی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور ادامه داد: با این حال سیاست ستاد حمل و نقل سوخت این است که واردکنندگان نیز مجوز اسقاط خودرو بگیرند که کار درستی نیست.

 

وی با بیان این‌که دولت می‌تواند مشوق‌هایی را برای اسقاط خودروهای فرسوده در نظر بگیرد، تصریح کرد: ‌نمی‌توان گفت که رقم دو میلیون و 950 هزار تومان مشوق خوبی برای دارندگان خودروهای فرسوده است اما به هر حال یک فرصت است که می‌توانند از آن استفاده کند.

 

رهبر ادامه داد: سال آینده با توجه به حجم واردات خودرو به کشور نیاز به 800 هزار برگه اسقاط خودرو داریم با این حال با فرآیند فعلی فکر نمی‌کنیم بیش از 200 تا 300 هزار دستگاه خودرو اسقاط شود.

 

وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم دلالان را از چرخه اسقاط خودرو حذف کنیم. نقطه سر به سر درآمد این مراکز، اسقاط حداقل 2000 دستگاه خودرو در سال است. با این حال در سالهای گذشته بسیاری از مراکز در زیان مطلق بوده و برخی نیز در معرض ورشکستگی قرار دارند.

 

انتهای پیام

۲۰ دیدگاه برای این خبر ثبت شده است

 1. الان 2 ملیون هم نمیدن 3ملیون میدن من تحویل میدم
  بعداز اضافه شدن ماشینهای سنگین اصلا دیگه نمیخوان

  0
  0
 2. با سلام
  درحال حاضر بازار اسقاط دست دلال جماعت می باشد ، به جای این مصاحبه های بی ارزش یک سایت مرجع یا یک قیمت مصوب برای خودروهای فرسوده اعلام کنید.
  با تشکر

  0
  0
 3. بابا سایپا ۲.۵ برمیداره بعد میگید گواهی اسقاط ۲.۹۵ هست ، خب بگید دزدی 🙂

  0
  0
 4. باسلام. من ده تا ماشین فرسوده دستم باد کرده بابا قیمت را بکشید بالا

  0
  0
 5. خداوکیلی یکم قیمت وبالاببرید،ماحرفی نداریم تحویل میدیم،ولی بااین قیمت 2200نمیصرفه،مسئولین تجه کنند

  0
  0
 6. بابا قیمت اسقاط بالا میره این دلال ها دارن سو استفاده میکنن ماشین رو میخوابونن ،،

  0
  0
 7. واقعا براتون متاسفم که اینقدر راحت سر جاتون نشستید و یه عده خیلی زیاد فقط به خاطر سیاست های غلط شما باید تو دردسر نیافتن

  0
  0
 8. قیمت تعیین شده درقبال خودرو تحویلی درسال 95 جقدر میباشد ممنون

  0
  0
 9. سلام
  کاشکی ۲۲۰۰می خریدن من ماشین بفروشم میگن ۱۸۰۰دین ایمان ندارن به هیچ و
  جح کسی هم به اینا چیزی نمیگه هر کار بخوان می کنن

  0
  0
 10. با عرض سلام وخسته نباشید قیمت تمام شده اسقاط 2950 ت گفته شد مراکز اسقاط میگن2200 ت مگه میشه حداقل یه بازرس بزارین یا حرفی که میزنین رو اجرایی کنیین الان شما تو سایتم بزنین اقا چلویی گفتن100000 میلیون اینجا باز میگن2200 چ فرقی میکنه حرف خالی

  0
  0
 11. به نفع خود دولت اگه تا 4 میلیونم باشه اسقاط این الودگی این مصرف بنزین و……

  0
  0
 12. به گفته ی بند خدایی کیلوی چند میخرید پدر جان. آب بطری گوچک ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ تومنه. ی سوزن به خودت بزن ی جوالدوز به مردم

  0
  0
 13. دو ميليون پانصد ،چه بدرد ادم ميخوره ،،،،دو سال پيش کردين چهار نيليون ،،اينو نگفتين ،،،الان پول بي ارزش تر شدن ارزون تر کردين،،،با اين پول ميشه يه بدنه پرايد گرفت،،يه طرح خوب برا مردم نميزارن

  0
  0
 14. يه تعداد ماشين اسقاطي ،،داريم ،،،اونم يه قيمت خوب بزارين ،،همشون بيان تحويل بدن بابا جوري بشه ،،طرف بتونه يه پرايد بگيره،،هزينه زندگي زياده ،،،تمام کشور ها طرح خوبي ميزارن برا اسقاط ،،اينجا ،،،ميخوان طرف اسقاط کنه يه فرغون هم به زور بخره ،،،با اين قيمت کسي ماشين نميده داداش

  0
  0
 15. سلام خداوکیلی قیمتای خودرو فرسوده رو بیشترش کنید ما جوونا چه گناهی کردی تو این اوضاع بازار و بیکاری باید همیشه ضرر بدیم حتما یه توجهی به ما بکنید .
  با تشکر فراوان

  0
  0
 16. سلام لطفا بگید قیمت تحویلی پیکان سواری روشن مدل 74 در سال 96 چقدر است ؟ خواهشا هرچه زودتر جواب بدهید و اگه طرح جایگزینی باشه تسهیلات بلند و کارمزد کمتر

  0
  0
 17. . امیدوارم که دولت محترم که میداند قیمت ماشینهای وارداتی چندین میلیون وارد میشود برای واردکننده رقم خودرو فرسوده برای انها رقمی نیست ولی برای ما خیلی به حساب میاد کمکی به ما بکنیدکه ضرر ندیم ممنون

  0
  0
 18. الان با دو ميليون نهصد چي ميدن ،،،چرا چهار ميليون تومان رو حذف کردين ،،،الان پولي که دولت ميده ارزش دادن نداره،،،بايد دلال ها رو نزارين خريد کنن ،،،فقط اسقاط خودرو داده بشه،،،زير چهار تومان نميدم ،،،همه کشورها ماشين نو ميدن اينجا فقط پول موتور ماشين ميدن

  0
  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین