امروز: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۷ Saturday, 9 December 2023

لاریجانی: ایران بدنبال امپراطوری نیست

لاریجانی: ایران بدنبال امپراطوری نیست

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران نه در خلیج فارس و نه در خاورمیانه دنبال دست نشانده نیست، اگر به نیروهای مقاوت کمک می‌کنیم دنبال امپراطوری نیستیم بلکه دنبال خاتمه دادن به جریان صهیونیسم در منطقه‌ایم.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، علی لاریجانی در همایش بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از فلسطین گفت: پس از مساله‌ی سوریه و داعش غربی‌ها هم احساس خطر کردند اما در این شرایط کیسینجر حرف دیگری می‌زند که “خطر ایران بیشتر از داعش است،‌ در این سخن یک تفکر نهفته است که حضور این تفکر و تاثیر آن بر کشورهای منطقه می‌تواند از ایران امپراطوری بسازد”.

 

وی ادامه داد: چه دلیلی دارد که ایران دنبال امپراطوری باشد در حالی که تفکر انقلاب اسلامی ضد امپراطوری است، انقلاب اسلامی برای وحدت امت اسلامی به وجود آمد، دغدغه‌ی انقلاب اسلامی عزت مسلمانان است، انقلاب اسلامی دنبال روشنگری در دنیای اسلام برای جلوگیری از فریب خوردن مسلمانان از غرب است.

 

نماینده‌ی مردم قم در بخش دیگری از سخنانش گفت: امام پایه گذار بیداری اسلامی در چند دهه اخیر بودند و برکات تفکر ایشان شرایط امروز خاورمیانه را تحت تاثیر قرار دادند.

 

وی ادامه داد: در این خصوص، کتب و مطالب زیادی نوشته شده است،در جنگ‌های 33 روزه و جنگ غزه شرایطی که از سوی رژیم صهیونیستی تحمیل شد موجب تغییر شرایط این رژیم و تغییر شرایط فلسطینیان شد.

 

وی برگزاری همایش بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین را یک فرصت استثنایی دانست که همیشه این فرصت وجود نخواهد داشت.

 

به گفته‌ی لاریجانی، اتحادیه علمای مقاومت یکی از راههای کمک به حل مساله‌ی فلسطین است.

 

وی در توضیح این سخنانش گفت: امت‌ها بیدارند و حرکت فکر اسلامی در بین آنها بیدار است و می‌توان از نقش علمای اسلام به بهترین شکل استفاده کرد، اگر این ماموریت تحقق یابد هیچ گاه لباس ذلت بر تن ملت اسلام نمی‌رود.

 

لاریجانی در پیشنهادی خواستار آسیب شناسی و بررسی چالش‌های گذشته در جهان اسلام شد و افزود: باید دید کدام رویکردها ناجی ملت فلسطین است، کدام یک از 18 طرح سازش موفق از کاردرآمد و کدام یک از گرایش‌های ملی گرایی در جنگ با رژیم صهیونیستی موفق بود.

 

لاریجانی داستان یک قرن اخیرفلسطین را داستان پرغصه‌ای دانست که عبرت‌های مختلفی در خود دارد.

 

وی ادامه داد: در بررسی شرایط گذشته فلسطین چند نکته قابل بررسی است؛ ابتدا باید روشن کرد که مساله‌ی فلسطین محدود به یک جغرافیایی خاص نیست، پشت تشکیل رژیم صهیونیستی نامشخص است، مساله رژیم صهیونیستی در بین دول غربی به ویژه انگلیس شکل گرفت و هدف آن ساماندهی منطقه‌ی مسلمانان بود، آنان فکر می‌کردند که اگر اتحاد جهان اسلام محقق شود اروپا منزوی می‌شود به همین دلیل طرح‌ریزی ایجاد رژیم صهیونیستی را انجام دادند.

 

وی ادامه داد: یک اندیشمند غربی می‌گوید اگر خاورمیانه به وسیله‌ی صهیونیست‌ها در اختیار انگلیس‌ها قرار بگیرد راه هموار می‌شود، تئوری تشکیل رژیم صهیونیستی فقط بیرون راندن فلسطین از محل سکونت نبود بلکه به دلیل ظرفیت ملل مسلمان باید وضعیتی در کشورها به وجود آید تا مانع از همبستگی و پیوستگی‌ای کشورها شود.

 

لاریجانی ادامه داد: نباید عده‌ای بگوید مساله فلسطین مربوط به ملت عرب یا مسلمانان است، بلکه کل کشورهای اسلامی شامل آن می‌شوند،. متاسفانه گرفتار برخوردهای تاکتیکی با مساله‌ی فلسطین هستیم، به دلیل درک نادرست این موضوع راهبردهای نادرستی اتخاد شده است و برخی از کشور گشایی ها در خاورمیانه به بستری برای نفوذ غرب در خاورمیانه مبدل شده است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با نقد جریان‌های ملی‌گرا گفت: این جریان‌ها اگر در طول تفکر اسلامی قرار بگیرند می‌توان بین امت اسلام اتحاد به وجود آورد، در غیر این صورت اثر گذاری‌شان برعکس می‌شود؛ گرایش‌های ملی‌گرای دست ساز در عمل نتوانستند مساله فلسطین را حل کنند، حتی ملی گرایی رضا شاه و آتاتورک موجب گسترش تفرقه در جهان اسلام شد.

 

نماینده مردم قم ادامه داد: فقط ناصر و مصدق توانستند حکومت‌های ملی به وجود آورند که البته دوره‌ای کوتاهی عمر کردند.

 

لاریجانی با بیان اینکه تاریخ گذشته نشان می‌دهد که لشگرکشی ها عامل نفوذ بیشتر غرب در جهان اسلام بوده است گفت: باید توجه داشت امروز تجربه‌ی تاریخی از مسیرهای پیموده شده در جهان اسلام داریم که باید آن را به دقت بشناسیم.

 

به گفته‌ی لاریجانی، فقدان استراتژی درست در کشورهای غربی متناسب با سطح تهدید دیگر عامل رفع نشدن مشکلات فلسطینیان است.

 

وی ادامه داد: استراتژی کشورهای غربی تناسبی با تهدیدات نداشته است، غلبه تفکر تازه عملا قدرت‌های کشورهای مهم عربی را به صفر رساند، در جنگ اکتبر 1973 اعراب خوب شروع کردند و رژیم صهیونیستی غافلگیر شد و کل کشورهای اسلامی نفت را تحریم کردند ولی انور سادات به یکباره ایستاد، بین می‌خواست از حالت نه جنگ و نه صلح خارج شود.

 

وی ادامه داد: سادات سازمان آزادی بخش فلسطین را دعوت کرد و خواسته آمریکا و شوروی را برای گفت و گو با حضور مصر ، اردن، رژیم صهیونیستی و فلسطین به اطلاع آنان رساند؛ نتیجه تفکر سازش سادات در بین کشورهای اسلامی به سازش سازمان آزادی بخش فلسطین منجر شد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که احیای تفکر اسلامی در منطقه و انقلاب اسلامی جان تازه‌ای به حرکات‌های اسلامی داد گفت: انقلاب در سال 1979 در ایران اتفاق افتاد و ایران از دست غرب خارج شد؛ انقلاب ایران از سوی یک سیاست‌مدار رژیم صهیونیستی به زلزله‌ای در جهان غرب توصیف شد و موجب ایجاد موج جدیدی در فلسطین شد.

 

وی افزود: این که امروز مقاومت در لبنان و فلسطین تاثیر زیادی بر سرنوشت خاورمیانه دارد به دلیل پیروی از تفکر انقلاب اسلامی است، البته نقش برخی از گروه های مبارز اسلامی نیز بی‌تاثیر نبود ولی تاثیر چندانی هم نداشت.

 

لاریجانی تاکید کرد: زنده شدن جریان فکر اسلامی از ایران آغاز شد به همین دلیل مشاهده می‌کنید که ایستادگی مردم غزه زیر بمب‌باران‌ها اتفاق می‌افتد.

 

نماینده‌ی مردم تهران با بیان این که در کشورهای اسلامی دولت‌ها یا خنثی هستند و یا مخالف حرکت ملت فلسطین هستند گفت: دراین دوره در کشورهای اسلامی دولت‌ها یا خنثی هستند یا مخالف حرکت ملت فلسطینند؛ با وارسی شرایط منطقه به این نکته می‌رسیم که بلوغ سیاسی در بین ملت مسلمان وجود دارد و اگر روش‌های سازش، ملی گرای ساختگی و معامله با رژیم صهیونیستی نتیجه‌ بخش نبوده است اماد این تفکر اسلامی ملت‌های مسلمان است که در برابر رژیم صهیونیستی مقاومت کردند؛ البته سرکوب انقلاب‌های اسلامی و ایجاد بحران‌های داخلی درون کشورهای اسلامی برای تحلیل بردن انرژی ملل مسلمان از سوی غرب دنبال می‌شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی، جریان‌های تکفیری را برای اسلام و مسلمانان دانست وافزود: با شکل یافتن جریان‌های تکفیری بر سر اسلام و مسلمانان بلا نازل کرد، تجاوز به زنان و قتل عام انسانها موجب وهن اسلام است.

 

نماینده مردم قم با اشاره به تغییر شرایط خاورمیانه گفت: به همان میزان که شرایط دنیای اسلام به ویژه پس از جنگ اخیر در سوریه و غزه تغییر کرده، باید قبول کرد که مکر و حیله در دنیای غرب نیز تغییر می‌کند؛ پس از مسائل سوریه و داعش غربی‌ها هم احساس خطر کردند اما یک سیاستمدار کهنه‌کار امریکایی خطر ایران را بیشتر از داعش معرفی می‌کند؛ او معتقد است داعش یک گروهک سیاسی است، اما ایران یک جریان فکری در جهان اسلام است که در پی امپراطوری است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داد: در شطرنج دشمن بازی نمی‌کنیم و دنبال بازی‌های کوچک و تاکتیکی نیستیم، انقلاب اسلامی یک راه است و همانا راه سربلندی جهان اسلام است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین