امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۵ Tuesday, 28 June 2022

لزوم بهره‌گیری از اعتبارات ملی در پروژه های آذربایجان غربی

لزوم بهره‌گیری از اعتبارات ملی در پروژه های آذربایجان غربی

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – آذربایجان غربی غالبا به دليل سياسي كاري مديران بالا دستي همواره از تخصيص بودجه هاي طرح هاي ملي محروم می شود. در حالی که اعتبارات ملي استاني شده در سال جاري 186 ميليارد تومان است ولی در سال گذشته اين ميزان 292 ميليارد تومان بوده است.

:

آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از شرایط ویژه توریستی و جغرافیایی، کشاورزی و صنعتی و جاذبه های منحصر به فرد طبیعی، می تواند جایگاه خاصی در سرمایه گذاری و صنعت داشته باشد و در حالیکه عامل نجات آذربایجان غربی در شرایط کنونی جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی است ولی اقدام خاصی برای جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های ملی در سطح استان و منطقه دیده نشده و این استان با دارا بودن ظرفيت ها و پتانسيل هاي مختلف در حوزه هاي گوناگون چه صنعتي ، چه كشاورزي و … متاسفانه به اندازه توانمندي ها نتواسته رشد و توسعه يابد.

:
از سوی دیگر، توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی است و بهره گیری از سرمایه های داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران توانمند، راهی برای تسریع حركت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و آذربایجان غربی در این بین با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیتهایش مستعد و آماده سرمایه گذاری است.

:
پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری در حالی در آذربایجان غربی به وفور دیده می شود که متاسفانه تاکنون طرح توجیهی و ملی قابل دفاعی از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین مسئولان اجرایی بخش های مختلف ارایه نشده است.

:
نیم نگاهی به طرح ها و پروژه های استان نشان می دهد که لزوم بازنگری در تخصیص اعتبارات و بهره مندی از اعتبارات ملی در خیلی از این طرح ها نیاز فوری استان است. همین طرح نجات درياچه اروميه كه با مسايل زيست محيطي و ساير جانبه هاي اجتماعي معضلي براي حاكميت مي تواند محسوب شود، كاري از پيش نبرده است. یا همین طرح راه آهن میاندواب، مهاباد و ارومیه که می توان از آن به عنوان نمادی از علل توسعه نیافتگی آذربایجان غربی نام برد.

:
یکی از مشکلاتی که در برخی دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، تکیه بر اعتبارات استانی و عدم تلاش برای جذب اعتبارات ملی است که همین موضوع باعث می‌شود تا اعتبارات استانی پاسخگوی نیاز پروژه‌ها نباشد و نتوانند گام‌های بلندی را در راستای توسعه و پیشرفت استان بردارند. این در حالی است که آذربایجان غربی به لحاظ ظرفیت ها، قابلیت ها و زمینه های سرمایه گذاری از نظر تعداد و ارزش اعتباری پروژه ها، موقعیت مناسبی در بحث پروژه های مهر ماندگار ندارد حتی برخی از این پروژه ها که قرار بود تا پایان دولت دهم افتتاح شوند، هنوز به اتمام نرسیدند.

:
از سوی دیگر؛ 48 طرح مهر ماندگار از جمله پتروشیمی مهاباد، راه‌آهن میاندوآب – ارومیه، اتمام ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه، تالار مرکزی ارومیه، سد سیلوه و سد چپرآباد، 14 پروژه در حوزه‌های آب و خاک، هشت طرح بزرگ صنعتی و 4 طرح در حوزه ورزش در استان شناسایی شده است که باید تا آخر دولت دهم به اتمام می رسید که بخش عمدی از این طرح ها نیز نیازمند بهره گیری از اعتبارات ملی است.

:
آمارها نشان می دهد که از میان این طرح ها پروژه راه آهن مراغه – ارومیه جزو مهمترین آنها است که قطعه نخست آن مورد بهره برداری قرار گرفته است و این طرح مهم و زیربنایی هم اکنون به طور متوسط از 65 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و پیش بینی می شود تا شهریور ماه سال آینده بطور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد.

:
این در شرایطی است که سال گذشته به دلیل تشدید تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی و فشارهای سیاسی در پرونده هسته ای ، یکی از سال‌های سخت کشور از نظر مالی بود و میزان تحقق اعتبارات بسیار کمتر از اعتبارات مصوب بود و همین موضوع باعث شد تا مشکلاتی برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده و نتوانند طبق برنامه‌های خود به پیش بروند.

:

اخیرا یکی از مديران بودجه استان از افزايش 23 درصدي اعتبارات هزينه اي آذربایجان غربی در سال جاري خبر داده و گفته است که اعتبارات هزينه اي در سال گذشته 697 ميليارد ريال بوده است كه اين ميزان در سال جاري به 860 ميليارد ريال افزايش داشته است كه اين نشان از رشد 23 درصدي است. البته ساير اعتبارات هزينه اي استان نيز با رشد 2/3 درصد از 855 ميليارد ريال به 882 ميليارد ريال افزايش يافته است.

:
آمارها نشان می دهد که با درنظر گرفتن اعتبارات هزينه اي ابلاغ شده سرانه براي هركارمند رسمي ، پيماني و قراردادي در استان 123 ميليون ريال است و اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان نیز در سال 91 ، 283 ميليارد تومان بوده است كه در سال جاري اين ميزان با رشد 8 درصدي 306 ميليارد تومان شده است.

:
به گفته مسئولان استانی، اعتبارات ملي استاني شده در سال جاري 186 ميليارد تومان است و در سال گذشته اين ميزان 292 ميليارد تومان بوده است كه با در نظر گرفتن اين كه در سال جاري 10 پروژه در استان كه استاني بودند به ملي تبديل شده است و اگر اين موضوع را در نظر بگيريم ، رشد ، در ميزان اعتبارات اين بخش را نيز شاهد خواهيم بود.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید