امروز: سه شنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۵۵ Tuesday, 30 May 2023

مالکی: موج تروریسم به حامیان منطقه‌ای آن نیز خواهد رسید

مالکی: موج تروریسم به حامیان منطقه‌ای آن نیز خواهد رسید

نخست‌وزیر عراق با اشاره به اینکه وضعیت کنونی عراق ناشی از عدم پایبندی به قانون اساسی است، به برخی حاکمان منطقه‌ای هشدار داد که موج تروریسم کشورهای آنها را نیز فراخواهد گرفت.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، نوری مالکی،‌ نخست‌وزیر عراق امروز (چهارشنبه) در سخنانی تلویزیونی تاکید کرد: پس از شوک و ضربه اولیه توانستیم شرایط را بار دیگر به دست بگیریم و تا سرکوب شبه‌نظامیان به عملیات‌های نظامی ادامه می‌دهیم.

 

مالکی در ادامه گفت: آنچه که پیش آمد از یک توطئه منطقه‌ای که برای آن نشست‌های زیادی تشکیل و پول‌های هنگفتی هزینه شده، نشئت گرفته است و داعش و تروریست‌ها با همپیمانی حزب بعث و با استفاده از فرصتی که برخی‌ها در داخل برای آنها فراهم کردند توانستند در مناطقی از عراق دست به آشوب بزنند.

 

نخست‌وزیر عراق در ادامه با درخواست از عشایر کشورش برای اعلام برائت از تروریست‌های داعش گفت: اکنون دروغی به راه انداخته‌اند که عشایر و ساکنان محلی دست به سلاح برده‌اند و علیه دولت می‌جنگند اما کدام عراقی و کدام یک از فرزندان عشایر حاضر است 400 زندانی را اعدام کند و یا 175 دانشجوی دانشکده افسری را تیرباران کند.

 

وی ادامه داد: آنچه در موصل رخ داد یک صدمه بزرگ برای ما بود. این امر با توطئه‌های داخلی محقق شد و ما به رغم شدت ضربه اولیه توانستیم کنترل اوضاع را بار دیگر بدست بگیریم و برخی از نظامیان نیز که روحیه خود را باخته بودند اکنون به وضعیت مناسب بازگشته‌اند.

 

نخست وزیر عراق گفت: اظهار نظرها و مواضع برخی‌ها در داخل سازنده نیست و به بحران هیچ کمکی نمی‌کند و ما باید اینگونه اظهارات را کنار بگذاریم و توان خود را برای هدف اصلی مان یعنی مبارزه با داعش بسیج کنیم.

 

نوری مالکی با هشدار به حامیان منطقه‌ای تروریسم در عراق گفت: بحران و تروریسم در مرزهای عراق محدود نخواهد ماند، ما تروریسم را در کشور خود سرکوب و نابود می‌کنیم اما حامیان منطقه‌ای آن اطمینان داشته باشند که تروریسم به کشورهای آنها نیز خواهد رسید و شهرهایشان را به ویرانی می‌کشد.

 

مالکی با اشاره به نقش مرجعیت در کنترل بحران در عراق نیز گفت: مرجعیت همواره حامی وحدت ملت و اراضی عراق بوده و در این خصوص نیز فتاوایی از سوی مراجع صادر شد که کمک زیادی به بسیج عمومی در عراق کرده است.

 

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: کسانی که امروز برای مبارزه با داعش داوطلب شده‌اند ستون فقرات ارتش آتی عراق را تشکیل خواهند داد و آن دسته از نظامیانی که از دستورات و وظایف خود سرپیچی کرده‌اند نیز مجازات خواهند شد.

 

مالکی در پایان گفت: آنچه که رخ داد یک فاجعه برای عراقی‌ها بود اما هر فاجعه‌ای شکست نیست. ما با موفقیت انتخابات را برگزار کردیم و به آینده عراق نیز امیدواریم. به زودی نمایندگان پارلمان نشستی تشکیل خواهند داد و رئیس مجلس انتخاب خواهد شد و پس از آن رئیس‌جمهوری نیز تعیین می‌شود تا بعد از این مرحله فراکسیون اکثریت در مجلس برای تعیین نخست‌وزیر و دولت آتی عراق گام بردارد و عراق بار دیگر روند خود به سوی دموکراسی و صلح را در پیش بگیرد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

15:12 (۲ روز قبل) ۱

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۲ روز قبل) ۲

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۲ روز قبل) ۳

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۲ روز قبل) ۴

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۲ روز قبل) ۵

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۲ روز قبل) ۶

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ هفته قبل) ۷

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ هفته قبل) ۸

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۲ هفته قبل) ۹

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۲ هفته قبل) ۱۰

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۲ هفته قبل) ۱۱

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۲ هفته قبل) ۱۲

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۳

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۴

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۳ هفته قبل) ۱۵

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۴ هفته قبل) ۱۶

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۷

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۸

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

9:54 (۴ هفته قبل) ۱۹

قطعی برق سرور پیام‌رسان‌های داخلی رفع شد

9:42 (۴ هفته قبل) ۲۰

جاعلان اسکناس در تهران دستگیر شدند

پربازدیدها

آخرین عناوین