امروز: شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۶ Saturday, 23 October 2021

مالکی: موج تروریسم به حامیان منطقه‌ای آن نیز خواهد رسید

مالکی: موج تروریسم به حامیان منطقه‌ای آن نیز خواهد رسید

نخست‌وزیر عراق با اشاره به اینکه وضعیت کنونی عراق ناشی از عدم پایبندی به قانون اساسی است، به برخی حاکمان منطقه‌ای هشدار داد که موج تروریسم کشورهای آنها را نیز فراخواهد گرفت.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، نوری مالکی،‌ نخست‌وزیر عراق امروز (چهارشنبه) در سخنانی تلویزیونی تاکید کرد: پس از شوک و ضربه اولیه توانستیم شرایط را بار دیگر به دست بگیریم و تا سرکوب شبه‌نظامیان به عملیات‌های نظامی ادامه می‌دهیم.

 

مالکی در ادامه گفت: آنچه که پیش آمد از یک توطئه منطقه‌ای که برای آن نشست‌های زیادی تشکیل و پول‌های هنگفتی هزینه شده، نشئت گرفته است و داعش و تروریست‌ها با همپیمانی حزب بعث و با استفاده از فرصتی که برخی‌ها در داخل برای آنها فراهم کردند توانستند در مناطقی از عراق دست به آشوب بزنند.

 

نخست‌وزیر عراق در ادامه با درخواست از عشایر کشورش برای اعلام برائت از تروریست‌های داعش گفت: اکنون دروغی به راه انداخته‌اند که عشایر و ساکنان محلی دست به سلاح برده‌اند و علیه دولت می‌جنگند اما کدام عراقی و کدام یک از فرزندان عشایر حاضر است 400 زندانی را اعدام کند و یا 175 دانشجوی دانشکده افسری را تیرباران کند.

 

وی ادامه داد: آنچه در موصل رخ داد یک صدمه بزرگ برای ما بود. این امر با توطئه‌های داخلی محقق شد و ما به رغم شدت ضربه اولیه توانستیم کنترل اوضاع را بار دیگر بدست بگیریم و برخی از نظامیان نیز که روحیه خود را باخته بودند اکنون به وضعیت مناسب بازگشته‌اند.

 

نخست وزیر عراق گفت: اظهار نظرها و مواضع برخی‌ها در داخل سازنده نیست و به بحران هیچ کمکی نمی‌کند و ما باید اینگونه اظهارات را کنار بگذاریم و توان خود را برای هدف اصلی مان یعنی مبارزه با داعش بسیج کنیم.

 

نوری مالکی با هشدار به حامیان منطقه‌ای تروریسم در عراق گفت: بحران و تروریسم در مرزهای عراق محدود نخواهد ماند، ما تروریسم را در کشور خود سرکوب و نابود می‌کنیم اما حامیان منطقه‌ای آن اطمینان داشته باشند که تروریسم به کشورهای آنها نیز خواهد رسید و شهرهایشان را به ویرانی می‌کشد.

 

مالکی با اشاره به نقش مرجعیت در کنترل بحران در عراق نیز گفت: مرجعیت همواره حامی وحدت ملت و اراضی عراق بوده و در این خصوص نیز فتاوایی از سوی مراجع صادر شد که کمک زیادی به بسیج عمومی در عراق کرده است.

 

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: کسانی که امروز برای مبارزه با داعش داوطلب شده‌اند ستون فقرات ارتش آتی عراق را تشکیل خواهند داد و آن دسته از نظامیانی که از دستورات و وظایف خود سرپیچی کرده‌اند نیز مجازات خواهند شد.

 

مالکی در پایان گفت: آنچه که رخ داد یک فاجعه برای عراقی‌ها بود اما هر فاجعه‌ای شکست نیست. ما با موفقیت انتخابات را برگزار کردیم و به آینده عراق نیز امیدواریم. به زودی نمایندگان پارلمان نشستی تشکیل خواهند داد و رئیس مجلس انتخاب خواهد شد و پس از آن رئیس‌جمهوری نیز تعیین می‌شود تا بعد از این مرحله فراکسیون اکثریت در مجلس برای تعیین نخست‌وزیر و دولت آتی عراق گام بردارد و عراق بار دیگر روند خود به سوی دموکراسی و صلح را در پیش بگیرد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید