امروز: پنج شنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۷ Thursday, 18 August 2022

مجلس كليات برجام را تصويب كرد

مجلس كليات برجام را تصويب كرد

امروز یکشنبه با 133 رای موافق، و پس از حاشیه‌هایی طرح یک فوریتی اقدام متناظر جمهوری اسلامی ایران در مورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در اولویت کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و در نهايت كليات آن به تصويب رسيد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز، محمد جوادظریف و سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای برای حضور در جلسه بررسی و تصویب گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد برجام که یک فوریت آن در جلسه علنی 12 مهر 94 به تصویب رسیده بود در جلسه حاضر شدند.

:

تجمع نمایندگان دلواپس در مقابل هیات رئیسه مجلس

دلواپسان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان عضو جریان پایداری در مقابل تریبون هیات رئیسه تجمع کردند.

:

در جریان جلسه علنی امروز مجلس و در زمان بررسی طرح اقدام متناظر ایران در اجرای برجام نمایندگان دلواپس مجلس با ابتکار حسینیان و کریمی قدوسی در مقابل هیات رئیسه تجمع کردند و در این میان دوندگی رسایی در صحن مجلس و تردد دائم وی به جایگاه هیات رئیسه نمود بیشتری داشت. در میان تجمع کنندگان کریمی قدوسی، نبویان، رسایی، حسینیان و آقاتهرانی حضور فعال‌تری دارند و دائم با هیات رئیسه و رئیس جلسه مذاکره می‌کنند. البته در میان این افراد برخی نمایندگان نیز با محفاظه‌کاری بیشتری حضور می‌یابند و دائم از بین آنها جدا می‌شوند و دوباره به صف آنها می‌پیوندند که رسایی از جمله این افراد است.

:
اظهارات بذرپاش در مخالفت با طرح اجرای برجام

مهرداد بذرپاش نماینده اصولگرای مجلس با کلیات طرح اجرای برجام مخالفت کرد و گفت که کسی منتظر مجلس نیست و توافق از روز 26 مهر اجرا می‌شود.

بذرپاش در سخنان خود به هیأت رئیسه مجلس انتقاد کرد که چرا باعث شده مجلس اینطور دوتکه شود. وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در کمتر از دو ساعت این طرح را بررسی کرده و 200 پیشنهاد را هم بررسی و یکجا رد کرده است. او ادامه داد: آیا این بررسی به نظر شما درست و کارشناسانه است؟ اینکه ما از دولت خواسته‌ایم لایحه بدهد آیا کار بدی است؟ آیا تندروی است و آیا کاسب تحریم هستیم؟ بعضی‌ها نمی‌دانم این اعداد را از کجا می‌آورند و می‌گویند 80 درصد، 90 درصد و بعضاً 120 درصد مردم موافق هستند. اگر ما به دنبال رأی و استفاده سیاسی بودیم آن طرف می‌ایستادیم. بذرپاش مدعی شد: کسی منتظر ما نیست. خطی را شروع کردند که می‌گویند هر روز تأخیر اینقدر میلیارد ضرر است. این دروغ است. هر کس این حرف را می‌گوید به خاطر این است که شما را تحت فشار قرار دهد.

:

 این عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین گفت: یکی از کشورهایی که ما با آن مواجه هستیم آمریکاست و هر دو مجلس سنا و نمایندگان با برجام مخالف هستند. رئیس جمهور آنها نیز یک سال بیشتر روی کار نیست. مگر مجلس آمریکا برجام را تصویب کرده که آنها از شما تصویب می‌خواهند. این حرف اشتباهی است که منتظر مجوز مجلس هستند. اگر بودند لایحه ارائه می‌کردند.

:

 بذرپاش در ادامه به سخنان وندی شرمن اشاره کرد و از اعضای تیم مذاکره کننده خواست به صحبت‌های او پاسخ بدهند. بذرپاش صحبت‌های وندی شرمن را اینطور نقل کرد: هیچ یک از بخش‌های طرح یک فوریتی مجلس مانع اجرایی شدن برجام نیست که مغایر با نیاز امروز ما و تأکید کاخ سفید باشد. روحانی بسیار دوست دارد روز اجرای برجام پیش از اجرای انتخابات مجلس باشد تا مردم ایران شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشند. حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شود به غیر از تحریم‌های محدود از قبیل تحریم‌های هوایی، پسته و خاویار، فعالان اقتصادی آمریکا اجازه نخواهند داد برداشته شود.

:

 این نماینده اصولگرای مجلس افزود: وندی شرمن که خود عضو تیم مذاکره کننده است این حرف‌ها را می‌زند و حرف‌هایش تکذیب نمی‌شود. آیا ما نباید حساس باشیم که بعد از اجرای برجام چه میزان آز تحریم‌ها باقی می‌ماند؟ اگر طرف مقابل تحریم‌ها را برگرداند به بهانه‌هایی مثل حمایت از تروریسم و حقوق بشر تکلیف ما چیست؟ چند سال دیگر نه دولت است و نه تیم مذاکره کننده و همه عوض شده‌اند. بذرپاش خاطرنشان کرد: این یک سند است. این طرح را در کمتر از دو ساعت بررسی کردند. اینکه گفته می‌شود برجام حفره‌های امنیتی دارد آیا نباید برای ‌آن راه‌حلی ببینیم؟

:
در واکنش به اظهارات بذرپاش،

 بروجردی: چرا به نتیجه رای‌گیری اعتراض دارید؟

 علاءالدین بروجردی در واکنش به سخنان مهرداد بذرپاش در مخالفت با طرح اجرای برجام گفت: ایشان جزو تیم تهیه کننده طرح هستند. البته نه به معنای اینکه اصل طرح را تهیه کرده باشند.

 علاءالدین بروجردی ادامه داد: 4 نفر از فراکسیون اصولگرایان و 3 نفر دیگر از فراکسیون رهروان نشستیم تمام ابعاد موضوع را دوستان پیشنهاد و نظر دادند. ما چند ساعت وقت گذاشتیم اما آقای رسایی طرح جایگزین را مطرح کردند. چند دقیقه به ایشان وقت داده شد و طرح‌شان را تشریح کردند، اما رأی نیاورد. اگر ملاک رأی آوردن است و ما هم بر اساس رأی آوردن در مجلس هستیم چرا اعتراض دارید؟ در ادامه این سخنان بذرپاش اعتراض خود را مطرح کرد که رئیس مجلس به او متذکر شد: شما هم مثل بقیه باید اجازه بگیرید تا بتوانید صحبت کنید.

:

نگاه به طرح برجام تک‌بعدی نباشد

یک نماینده موافق کلیات اجرای برجام از نمایندگان خواست کلیات این طرح را تأیید کنند و نگاهی یک‌بعدی به آن نداشته باشند. سیدبهلول حسینی در صحبت‌های خود گفت: چرا ما باید این طرح را رد کنیم در حالی که حاصل دو سال توافق طاقت‌فرساست و زحمات زیادی برای آن کشیده شده است؟
:

لاریجانی در واکنش به تذکرات نادران،

 طرح برجام یک طرح عادی نیست

 نماینده مردم تهران در تذکری گفت: هیچ یک از 200 پیشنهاد نمایندگان در خصوص برجام در کمیسیون امینت ملی بررسی نشده است که این سخن نادران با واکنش لاریجانی روبرو شد و گفت: تمام آنچه که شما گفتید مربوط به طرح‌های عادی است اما طرح برجام یک طرح عادی نیست.

 الیاس نادران در تذکری با استناد به تبصره 3 و 5 ماده 145 آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: بررسی طرح‌ها و لوایح علاوه بر کمیسیون تخصصی باید در کمیسیون‌های فرعی نیز باید انحام شود و نظرات کمیسیون‌های فرعی در کمیسیون اصلی مطرح شود و بعد گزارش نهایی کمیسیون اصلی تدوین شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد. نادران با استناد به ماده 150 آیین‌نامه داخلی مجلس ادامه داد: چگونگی رسیدگی به طرح‌ها و لوایح از نظر دو فوری یا یک فوری تعیین تکلیف کرده است و نمایندگان پیشنهاددهنده می‌توانند در کمیسیون اصلی حضور یافته و نظراتشان را اعلام کنند و کمیسیون موظف است 24 ساعت قبل، از نمایندگان پیشنهاددهنده که پیشنهاداتشان را به صورت کتبی اعلام کرده‌اند، نظرخواهی کند، اما کمیسیون امنیت ملی چنین نکرده است. به ما بگویید کدام یک از 200 پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون امنیت مطرح و رسیدگی شد.

:

لاریجانی در واکنش به تذکرات نادران گفت: تمام آنچه که شما گفتید مربوط به رسیدگی به طرح‌ها و لوایح عادی است ولی طرح برجام طرح عادی نیست.

:
لاریجانی در پاسخ به تذکری،

 مجلس طی 3 ساعت لایحه غیرعادی برجام را بررسی می‌کند

:

در پی تذکر مهرداد لاهوتی مبنی بر الزام آیین‌نامه برای رسیدگی به طرح‌ها و لوایح مهم به مدت 3 ساعت در مجلس لاریجانی این تذکر را وارد دانست و از مجلس نظرخواهی کرد که از 245 نماینده حاضر 146 نماینده این تذکر را وارد دانستند. بنابراین مجلس طرح برجام را در سه ساعت مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

بر اساس رأی‌گیری انجام شده 4 نماینده موافق و 4 نماینده مخالف برجام در جلسه علنی امروز مجلس در کنار سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده دولت در قالب 3 ساعت به ارائه نظرات خود خواهند پرداخت. لاهوتی در تذکر خود با استناد به بند (د) ماده 112 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس این ماده مجلس باید 3 ساعت وقت بگذارد و برجام را رسیدگی کند و برای هر نماینده موافق و مخالف نیز 15 دقیقه وقت بگذارد و طرح برجام را بررسی کند. نماینده لنگرود تأکید کرد: ما امروز باید به دولت بگوییم که کجای کارش اشتباه است نه اینکه طرح جدیدی برایش به تصویب برسانیم.

:

 لاریجانی در پاسخ به تذکر لاهوتی گفت: مدت نطق برای طرح‌های و لوایح مهم از جمله موافقتنامه‌ها و عهدنامه‌های بین‌المللی 3 ساعت است اما از طرف دیگر ماده 176 نیز 2 موافق و 2 مخالف را برای اعلام نظر نمایندگان پیش‌بینی کرده است. وی ادامه داد: طرح برجام از جنس مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی نیست اما از جمله طرح‌های مهم است. از اینرو باید برای این مسأله تصمیمی بگیریم.

 وی افزود: یا باید تعداد موافقان و مخالفان دو برابر شود یا از این لحظه به بعد که 2 موافق و 2 مخالف صحبت کرده‌اند، 2 موافق و 2 مخالف دیگر نیز صحبت کنند تا پس از صحبت‌های نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جمعاً 3 ساعت وقت برای طرح برجام اختصاص داده باشد. سپس لاریجانی پیشنهاد دوم را به رأی گذاشت که از 245 نماینده حاضر در جلسه 146 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع به این درخواست داده شد. بدین ترتیب مجلس با اعلام نظر 4 نماینده موافق و 4 نماینده مخالف و به همراه اظهارنظر کمیسیون امنیت و نماینده دولت رأی مثبت داد.

:

اظهارات نادران در مخالفت با کلیات برجام

یک نماینده عضو فراکسیون ایثارگران مجلس گفت: امروز روزی است که مسئولان بابت دفاع از کشور، سالیان دراز است که از حکومت جیره و مواجب می‌گیرند.

 الیاس نادران در مخالفت با کلیات طرح برجام، گفت: بنده تابع فراکسیون‌های مجلس و حتی شورای عالی امنیت ملی نیستم بلکه تابع قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس‌ هستم. مجلس باید بر اساس قانون این طرح مهم را دوشوری رسیدگی می‌کرد اما متأسفانه آن را یک شوری کرد. وی در نقد عملکرد اقتصادی دولت گفت: چرا دولت و وزرا در حوزه اقتصادی طی دو سال و نیم گذشته دست روی دست گذاشتند که امروز کار به جایی برسد که از کم‌کاری و ناکارآمدی، وزرای اقتصادی هم دادشان بلند شود.

:

 نماینده تهران خطاب به دولتمردان پرسید: ‌آیا شما مسئولیت فشار اقتصادی تا قبل از 26 مهرماه را می‌پذیرید که مدام از خسارت‌های اقتصادی تأخیر در اجرای برجام پس از این تاریخ را مطرح می‌کنید؟ آیا ناکارآمدی اقتصادی خود را قبول دارید؟ ما با این طرح فتوای رهبری را تأیید می‌کنیم. آیا این کار وهن نظر رهبری و قانون اساسی نیست؟ وی با بیان اینکه رد پای گزارش برجام در این طرح دیده نمی‌شود، گفت: مجلس با طرح برجام مصوبه 3 ماه قبل خود را لغو می‌کند. این مصوبه برای ذلت و خط کشیدن روی همه آرمان‌های ملت تهیه شده است.

:
پاسخ لاریجانی به ادعاهای زاکانی،

شمخانی با طرح مجلس در مورد برجام موافق است

 علی لاریجانی رئیس قوه مقننه در صحبت‌هایی و پس از ادعاهای زاکانی در جلسه علنی در مجلس تاکید کرد:‌ شورای عالی امنیت ملی و شخص امیر شمخانی با طرح اقدام تناظر در برابر اجرای برجام موافق است و این که آقای زاکانی می‌گویند ایشان موافق این موضوع هستند خلاف واقع است و این صحبت‌ها در مجلس صحیح نیست.

 علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام گفت: انعکاس این طرح به کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون برجام خلاف قانون است. در حالی که این کمیسیون 40 روز تلاش را صرف بررسی توافقنامه هسته‌ای و گزارشی را تدوین کرد و در بررسی طرح مربوط به برجام در مجلس کنار گذاشته شد. در حالی که آقای لاریجانی طرحی را که در دو ماه قبل آماده کردند به فراکسیون دادند. ما سکوت کردیم. اما امروز که آقای لاریجانی از دو فراکسیون هزینه کردند ما اعتراض خود را بیان می‌کنیم.

:
اظهارات قوامی در موافقت با کلیات طرح برجام

:

 نماینده مردم اسفراین مهمترین آثار تصویب برجام را تشریح کرد و گفت: بهبود زمینه سرمایه گذاری و بهبود گشایش اسناد اعتباری از جمله آثار مثبت تصویب طرح برجام است.

 هادی قوامی در دفاع از کلیات طرح برجام گفت: همانطور که مقام معظم رهبری گفته‌اند نباید کشور را دچار بحث‌های تنش‌زا و حاشیه‌ای کرد. وی ادامه داد: آیا مخالفت با این طرح شرایط بهتری را برای کشور به ارمغان می‌آورد؟ برای مسائل اقتصادی و بیکاری جوانان اگر اقدام اساسی می‌شد به این طرح احتیاجی نبود. باید با همدلی و هم جهتی کار را دنبال کرد.

:

 این عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مهمترین آثار تصویب برجام را افزاش سودآوری شرکت‌های تولیدی، کاهش هزینه واردات فناوری و تجهیزات صنعتی و اقتصادی، بهبود گشایش ال‌سی، افزایش جذب سرمایه‌های جدید، حذف شیوه‌های غیرمرسوم واردات و باز گذاشتن دست دولت برای دفاع از منافع ملی مردم دانست. وی یادآور شد در دوران تحریم و با شیوه‌های غیرمرسوم ماشین‌آلات 100 میلیون دلاری را 115 میلیون دلار و حتی بیشتر وارد کشورکردیم که این مسأله به نوبه خود موجب افزایش هزینه‌های تولید و غیراقتصادی شدن تولید ملی شد.

:
بنا به اعلام نماینده دولت وزراء موافق برجام هستند

 علی لاریجانی اظهار کرد: بنا به اعلام نماینده دولت وزرا و هیات محترم دولت موافق برنامه جامع اقدام مشرک میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 هستند.

 علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح اقدام متناظر و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام گفت: در جریان بررسی‌ها برخی نمایندگان مدعی شدند که بعضی از هیات دولت و وزرا با برجام مخالفند که بر اساس نامه‌ای که معاون محترم پارلمانی دولت به هیات رئیسه مجلس داد این موضوع درست نیست و ایشان تاکید داشتند که همه اعضای دولت با برجام موافق هستند.

:
توضیحات لاریجانی درباره روند تدوین طرح برجام

 زاکانی مدعی شد: از دیروز به ما گفتند دبیرخانه امنیت ملی مخالف این طرح است و گفتند این طرح را از دستور خارج کنید. اما باز هم با اصرار لاریجانی این طرح در مجلس مطرح شد.

:

 در پاسخ به این ادعاها علی لاریجانی خاطر نشان کرد‌: این که گفته می‌شود طرح از دو ماه پیش تدوین شده و در اختیار رهبری قرار گرفته نادرست است. چرا که خود رهبری فرمودند من دخالتی در موضوع بررسی برجام در مجلس نمی‌کنم و فقط تاکید داشتم که مجلس در مورد برجام کنار گذاشته نشود و قطعا باید اظهار نظر کنم، اما آیا مقصود رهبری فقط گزارش کمیسیون برجام بود؟ ظاهرا این نیست.

:

 وی افزود: ما بر اساس قانون و صلاحدید طرح را با دبیرخانه کمیسیون امنیت ملی بررسی کردیم. همین آقای زاکانی نیز از سوی مجلس به همراه آقای جلالی برای بررسی این طرح به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مامور شدند و این که ادعا می‌شود نظرات دبیرخانه در این طرح دیده نشده کذب است. رئیس قوه مقننه تصریح کرد: شب گذشته این طرح خط به خط و با حضور آقای شمخانی بررسی شد و ایشان هیچ ابهامی نداشتند و من تعجب می‌کنم که برخی اظهارات در مجلس مطرح می‌شود.

:

 وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تشکیل کمیسیون مشترکی از هر دو فراکسیون برای بررسی طرح برجام گفت:‌ من دو قبل در یک جلسه‌ای با آقای حداد صحبت کردم و ایشان اظهار داشتند که به نظر شما باید در مورد برجام چه کرد که من پیشنهاد خود را دادم و اتفاقا آقای حداد نیز همین نظر را داشت و بر همین اساس برای بررسی طرح اقدام متناظر گروهی ویژه متشکل از هر دو فراکسیون اکثریت مجلس تشکیل شد و آقای زاکانی را در جریان این موضوع قرار دادیم و گفتیم باید طرحی باشد که بعد از کمیسیون برجام و مجلس بررسی شود تا اجرای برجام تعیین تکلیف شود. و آقایان توکلی، زارعی، بذرپاش، حقیقت‌پور و بروجردی از اعضای هر دو فراکسیون در جلساتی آن را بررسی نمودند و نظرات همه این دوستان نیز دیده شد.

:

 لاریجانی تصریح کرد:‌ تنها یک موضوع در طرح برجام با مخالفت برخی از اعضای آن کارگروه همراه بود که تشخیص داده شده به مصلحت نظام نیست و در شرایط کنونی نمی‌شود این بند در طرح اصلی گنجانده شود و در دبیر خانه شورای امنیت ملی نیز همین نظر را داشتم و همه این تلاش‌ها برای همگرایی در مسیر مصلحت کشور انجام شد.

:

وی با بیان این که من مخالف رد برجام در مجلس هستم گفت: در مورد برجام نظرات مختلفی است و بعضی از آقایان نیز به صراحت اعلام کردند که برجام باید در مجلس رد شود که البته من مخالفم. برخی از دوستان معتقدند که باید برجام رد شود و برخی دیگر معتقدند باید به دولت بازگردانده شود و دولت مجددا ملاحظاتی را در مذاکره با 1+5 بگنجاند که به نظر من تیری است در تاریکی و شاید شرایط مجدد برای مذاکرات فشرده هسته‌ای وجود نیاید. نظر دیگر هم این است که ما به دولت اجازه دهیم در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی که به تایید و تایید صویب مقام معظم رهبری می‌رسد اجرا کند و ملاحظات مجلس را نیز در موردآن و در جریان اجرا بیند.

:

وی افزود:‌ یکی از مهمترین ملاحظات ما بحث‌ تحریم‌هاست که باید با یک برنامه درستی و به طور کامل برداشته شود. موضوع دیگر نیز مساله‌ی نظامی است که حساسیت ویژه‌ای دارد و ما در این طرح آوردیم که پدافند هسته‌ای مساله موشکی و توان نظامی ما قابل مقابله نیست و باید مقابله شود . البته در همین اسناد طرحی نیز از سوی آقای رسایی آورده شد.

:

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این ادعا که کمیسیون امنیت ملی به طور یک جانبه و غیر تخصصی اطرح اقدام متناظر را بررسی کرد گفت: کمیسیون امنیت ملی همان کمیسیونی است که بارها مباحث و طرح‌هایی در موضوع هسته‌ای داشت و در مجلس افتخار کرده بود و کمیسیون تخصصی است و جلالی نیز در گذشته به این اعتراض داشتند که بررسی برجام از کمیسیون تخصصی امنیت ملی خارج شد و به کمیسیون دیگری ارجاع شد. و در مورد اصل برجام نیز معتقد بودند که باید در این کمیسیون بررسی شود. چگونه است که دوستان می‌گویند کمیسیون امنیت ملی نامربوط است؟ اما این که به کمیسیون دیگری طرحی ارجاع شود با تشخیص هیات رئیسه است و ما در این مورد تشخیص دادیم که کمیسیون برجام به دلیل مشغله و اختلافات آن این طرح را بررسی نکند، که این نیز مبتنی بر قانون بوده و بالاخره تاید می‌کنم هر آنچه گفته شد بر اساس صداقت و حق است و نگذاریم خودمان با دست خودمان اختلافاتی را ایجاد کنیم.

 بحث و جدل لفظی زاکانی و لاریجانی

  در جریان بررسی کلیات طرح اجرای برجام در جلسه امروز مجلس زاکانی و لاریجانی وارد یک مباحثه لفظی شدند.

 زاکانی لاریجانی را متهم کرد که به او اتهام دروغ زده و در مورد صحبت‌های شب گذشته شمخانی و لاریجانی و گفت: دوست عزیزی که در آنجا بود به من گفت آقای لاریجانی این صحبت‌ها را درست مطرح نکرده و معلوم شد که مغایرت داشته است. لاریجانی نیز پاسخ داد: من دیشب با آقای شمخانی صحبت کردم و از اول تا آخر طرح را با ایشان خواندیم و ایشان قبول داشتند.

:

زاکانی در ادامه عنوان کرد:‌ شما دارید یک تنه از این طرح دفاع می‌کنیم، اقلا منطق ما را هم بشنوید. شما من را متهم کردید که دروغ می‌گویم. طبق قانون اساسی هرگاه نسبت به نماینده‌ای نسبت سوء داده شود یا سخنانش بر خلاف جلوه داده شود او اجازه دفاع از خود را دارد. شما عقیده‌ی من را بر خلاف جلوه دادید. دوست عزیزی که با بنده صحبت کرده بود دست خط‌ها را به من نشان داد. لاریجانی نیز در پاسخ به این ادعا با سخنانی طنزگونه گفت: همان دوست عزیز شما دیشب دست خط‌ها را آورد و ما با هم چک کردیم.

:

با این حال اخطار زاکانی ادامه یافت و گفت: شما فرمودید که ورژن اصلاح شده طرح را به آقا داده‌اید که لاریجانی پاسخ داد: من این طور نگفتم. آقا هم بنایی بر دخالت ندارد. من گفتم همچنین چیزی است و ایشان گفتند بماند تا مطالعه کنم. شما جوری می‌گویید که انگار ما از این قضیه نفع می‌بریم.

:

 اخطار حسینیان و پاسخ‌های لاریجانی

روح‌الله حسینیان نماینده اصولگرای مجلس در جریان معرفی کلیات طرح ارجاع برجام چند اخطار را مطرح کرد که با پاسخ‌های رئیس مجلس مواجه شد.

:

 حسینیان گفت: اصل 53 قانون اساسی تصریح می‌کند هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانگان شود ممنوع است اگر ما ان پی تی را پذیرفته‌ایم پس نظارت را پذیرفته‌ایم، اما بین نظارت و سلطه فرق است نظارت بر این مبناست که هر گاه کشوری انحرافی پیدا کرد دستگاههای لازم آن را پیدا و مطرح می‌کنند اما دخالت و سلطه بیگانگان چیز دیگری است. در برجام چند جا اجازه داده‌ایم که بیگانگان بر ما دخالت کنند.

:

این صحبت‌های حسینیان با واکنش لاریجانی که از او خواست بیان کند در کجای برجام بر دخالت بیگانگان تاکید شده است.

 حسینیان در پاسخ عنوان کرد: این که 10 سال یا 15 سال یا 25 خود را از توسعه و تحقیق محروم کرده‌ایم سلطه برعلم و اقتصاد ما است. خیلی از مواردی هم که در مورد موشک‌های بالستیک مطرح شده سلطه است.

 حسینیان در ادامه عنوان کرد: یکی از وظایف رهبری تعیین سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی است. رهبری بارها خطوط قرمز کلی را مشخص کردند، اما آقای ظریف و آقای صالحی بارها از خطوط قرمز عبور کردند. برجام بارگاهی است برای عبور از خطوط قرمز رهبری. بعلاوه موافقتنامه‌ها وقتی که تصویب می‌شوند باید در مجلس امضاء شوند. ما اصلا برجام را به رسمیت نمی‌شناسیم و تا برجام به تصویب مجلس نرسیده مجلس نمی‌تواند در مورد چیز غیر قانونی تصمیم بگیرد.

:

 لاریجانی نیز در پاسخ به اخطارهای حسینیان متذکر شد: این که می‌گویید قانون اساسی گفته مجلس باید بررسی کند، خب مجلس نیز دارد بررسی می‌کند و این اشکال وارد نیست. در مورد سلطه بیگانگان نیز ما این مساله را قبول نداریم. این سلطه بیگانگان نیست. مگر الان که آژانس بر نطنز نظارت دارد این سلطه بیگانگان است یا وقتی که ما ان‌پی‌تی را پذیرفتیم این سلطه بیگانگان است؟ در ادامه حسینیان به صحبت‌های لاریجانی معترض شد که رئیس مجلس به او اجازه صحبت مجدد نداد.

:

اظهارات زاکانی در مخالفت با کلیات طرح برجام

 علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای مجلس گفت که ادعاها مربوط به برجام نادرست است.

 زاکانی در مخالفت با کلیات طرح اجرای برجام اظهار کرد: ما امروز در گردنه‌ی حساسی از تاریخ عمر مجالس به ویژه مجلس نهم قرار داریم. امروز بحث برجام است که با عنایت به ابعاد مختلفی که دارد باید برای تصویب به مجلس داده شود، اما متاسفانه دولت تدبیر و امید اولین گام را جهت ارسال آن به مجلس انجام نداد. او ادامه داد: در مسیر رسیدگی به برجام هم تقریبا از همه خطوط قرمز عبور شد و رسیدگی‌هایی که ما با کمیسیون برجام انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که قوانینی که مجلس بنیان گذاشته و قانون سال 84 که رهبری آن را جزو انگشت شمار قوانین برتر صدساله شمرده‌اند تیم مذاکره کننده از آنها عبور کرده است.

:

 زاکانی افزود:‌ ما در کمیسیون برجام مسیری را دنبال کردیم که حاصلش گزارش واقع‌بینانه شد و آن را به سمع و نظر مردم رساندیم. در این گزارش معلوم شد که همه ادعاها بدون هیچ خللی نادرست است. ادعای اول این بود که برجام سایه جنگ را از کشور برگرفت، اما این مساله به واسطه اقتدار ایران بود. این نماینده مجلس ادامه داد‌: اعلام شد که اگر ما توافق ژنو را انجام نمی‌دادیم فروش نفت صفر می‌شد اما با آمارهای آمریکا و اسناد بین‌الملل ثابت شد که این مساله نادرست است. کسانی که می‌خواهند کشور را بحرانی نشان دهند خودشان بگویند که به دنبال چه قصدی هستند؟ ما در اوج تحریم‌ها 1.8میلیون بشکه نفت فروختیم.

:

زاکانی همچنین عنوان کرد:‌ اعلام کردند که تحریم‌ها لغو می‌شود، اما هیچ تحریمی به غیر از چهار تا و نصفی به دستور رئیس جمهور آمریکا لغو نمی‌شود. تحریم‌های ‌ایالت متحده لغو نمی‌شود. البته تحریم‌های کنگره تنها تحریم‌هایی است که مجاز بوده لغو شود. زاکانی ادامه داد: اعلام کردند تیم مذاکره کننده با مقامات کشور هماهنگ بوده در کلیات بله اما در جزییات نه. دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند که کمیته هسته‌ای جلسات آنچنانی نداشته و در این دو سال فقط 20 بار جلسه گذاشتند.

 زاکانی همچنین گفت: بعداز توافق نامه رهبری در دیدار با خبرگان رهبری فرمودند باید اگر لغوی صورت نمی‌گیرد تعلیق در برابر تعلیق باشد. سوال من این است که کجای طرحی که الان مطرح شده این فرمایش رهبری را مد نظر قرار داده است؟ اگر برجام به این طرح که هست مدنظر قرار گیرد خطرات بزرگی برای کشور خواهد داشت. اعلام کردند برای ما مشکلات امنیتی نمی‌آورد اما آنچه گفت می‌شود در مقام شعار است و حرف‌هایی که آقایان ظریف و صالحی و عراقچی و شمخانی می‌زنند با یکدیگر تناقض دارد.

:

 این نماینده مجلس در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به اسناد مربوط به برجام و قطعنامه گفت: اعلام کردند سند دیگری هم هست که بین آمریکا و ایران برقرار شده؛ اگر بر طبق آنچه در برجام عنوان شده پیش برویم 31 سال طول می‌کشد که بتوانیم 90 هزار سو داشته باشیم. بعلاوه مسیر ارائه شکایات ما و حق خواهی ما مسدود است. ما از آقای عراقچی پرسیدیم اگر شکایت داشته باشیم به چه کسی باید شکایت کنیم؟ ایشان گفتند به خدا. اگر قرار بود به خدا شکایت کنیم چرا اینقدر مذاکره کردیم. ما تیم مذاکره کننده را متهم به خیانت نمی‌کنیم اما نتوانسته حقوق ملت را از گرگ‌های آمریکای و اروپا بگیرد. لازم نیست اگر تیمی نتوانست حق ملت را ادا کند، ملت زیر بار برود. ما خواهان تغییرات اساسی هستیم.

:

برخی در پی درست کردن صف ابوسفیان و رسول‌الله هستند

 نماینده مردم شاهرود گفت: برخی رسانه‌ها در پی درست کردن صف ابوسفیان و رسول‌الله و یزید و امام حسین (ع) هستند. باید در فضای غیراحساسی و بسیار معقول نظرات موافقان و مخالفان طرح برجام را گوش کرد.

:

 کاظم جلالی با استناد به ماده 79 آیین‌نامه داخلی مجلس در ابتدای سخنانش گفت: آیا بنده می‌توانم بدون سروصدا و جار و جنجال (اقدامی که برخی از نمایندگان انجام دادند) تذکرم را بیان کنم؟

 وی ادامه داد: آقایان نادران و زاکانی طرح برجام را برای ذلت ملت دانستند، این سخن غیرفاخر آنان توهین به کمیسیون امنیت ملی و طراحان طرح است. وی ادامه داد: همه دوستان و طراحان از این سخنان معترض و ناراحتند. آنان می‌پرسند آیا ما دنبال ذلت ملت هستیم؟ این آقایان ادبیات فاخری نداشتند و به همکاران خود توهین کردند. جلالی تأکید کرد: از نظر ما مخالفان طرح برجام نیز برادران ما هستند.

:
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: برخی دوستان بر این تصورند که با اجرای برجام کشور دچار خسران می‌شود. این تصور، تصور اشتباهی است. کاظم جلالی در موافقت با کلیات طرح برجام در تشریح اقدامات انجام گرفته در مجلس و کمیسیون امنیت ملی، گفت: رهبری گفتند در مسأله برجام گفتند نباید کشور دچار دوپارگی شود. در کمیسیون امنیت ملی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دکتر شمخانی جلسه گذاشتیم. در این جلسات با آنان بحث کردیم که برخی نظراتمان را پذیرفتند. آقای زاکانی یک ساعت درباره طرح با لاریجانی و بنده جلسه گذاشت. بعد از این جلسه مجدداً جلسه دیگری را با رئیس مجلس درخواست کرد. در جلسه دوم لاریجانی کل طرح برجام را برای زاکانی توضیح داد. وی ادامه داد: رئیس مجلس از زاکانی پرسید اگر دنبال رد برجام هستید ما چنین نظری نداریم، اما اگر دنبال رد نیستید می‌توانیم نظرمان را در قالب یک طرح اعلام کنیم.

:
با توجه به در دستور کار قرار گرفتن طرح اقدام متقابل و متناظر جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی دقایقی اداره جلسه را بر عهده گرفت و پس از آن لاریجانی بار دیگر به جایگاه خود بازگشت.

:
اظهارات طلا در مخالفت با طرح برجام

:

نماینده مردم تهران گفت: یکی از مقامات کشورمان گفته است اقتدار ایران از موشک نیست بلکه متکی بر کشاورزی است. سوال بنده این است که آیا اقتدار موشک و هویج یکسان است؟ حسین طلا در مخالفت با کلیات طرح برجام گفت: بین مقاومت و سازش تفاوت وجود دارد. مذاکره کنندگان کشورمان با برگه‌های مقاومت پای میز نشسته اند. وی ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا نمی‌آید استقلال خود را بدهد تا دارو و غذا تأمین کند.

:
اظهارات نکو در موافقت با طرح برجام

:

 نماینده مردم ورامین گفت: تا تکلیف برجام در مجلس مشخص نشود مشکلات اقتصادی تداوم می‌یابد.
ابراهیم نکو در موافقت با کلیات طرح برجام، گفت: در جلسه امروز برخی نمایندگان به شأن مجلس توهین کردند. در حالی که مجلس ایران عصاره ملت است و نباید با چنین رفتارهایی روبرور شویم. هیأت رئیسه باید برای نظم جلسه تدبیر بیشتری به خرج دهد. این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس هشدار داد: رفتار برخی موافقان و مخالفان طرح برجام در مجلس موجب دوقطبی شدن مجلس شده است.

:

 تشنج در مجلس در خلال سخنان صالحی

مجلس در خلال صحبت‌های صالحی عضو تیم مذاکره کننده برای دقایقی متشنج شد.

در جریان بررسی طرح کلیات طرح اجرای برجام علی اکبر صالحی به عنوان نماینده دولت پشت تریبون مجلس قرار گرفت تا صحبت‌هایی را مطرح کند اما نمایندگان مخالف، مانع از رسیدن صدای او به سایر نمایندگان شدند. در این هنگام صالحی چندین بار با فریاد از نمایندگان تقاضا کرد که به صحبت‌های او گوش بدهند و اجازه بدهند او صحبت کند اما این اتفاق نیفتاد و لحظاتی بعد در میان فریادهای نمایندگان تعدادی از نمایندگان مخالف از جمله ابراهیم کارخانه‌ای، دخیل عباس زارع‌زاده و فرج‌الله عارفی به سمت تریبون مجلس هجوم بردند که این اقدام با همراهی تعداد دیگر از نمایندگان همراه شد و برخی نمایندگان از جمله کاظم جلالی، عابد فتاحی و کمال‌الدین پیرموذن سعی کردند فضای مجلس را آرام کرده و اجازه ندهند آسیبی به صالحی وارد شود.

:

 در ادامه فضای مجلس برای دقایقی دیگر ادامه پیدا کرد و در نهایت با دخالت رئیس مجلس که از نمایندگان خواست روی صندلی‌های خود قرار بگیرند تشنج پایان یافت. با این حال برخی نمایندگان هنوز به فریادهای خود ادامه دادند.

:
یک بار برای همیشه سکوت خود را می‌شکنم

:

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برخی دوستان امروز برای من آرزوی مرگ کردند و خود را در جایگاه خدا قرار دادند و من یک بار برای همیشه سکوت خود را می‌شکنم.

علی اکبر صالحی که به عنوان نماینده دولت در جریان بررسی طرح اجرای برجام در صحن علنی مجلس سخن می‌گفت افزود: برخی از دوستان امروز برای من آرزوی مرگ کردند و خود را در جایگاه خدا قرار دادند و اخلاق را زیر پا گذاشتند لذا من مجبورم امروز یک بار و برای همیشه سکوت خود را بشکنم و برخی از صحبت‌ها را بگویم، تا این تواضع مانع انجام وظیفه‌ام نشود. وی اظهار داشت: متاسفم که بگویم که برخی از رفتارهای دوستان خارج از انصاف، اخلاق و اصول علمی است.

:

 صالحی افزود:‌ ما اگر مذاکره کردیم مبتنی بر علم و مفاهیم ایدئولوژیک و بر اساس چارچوب‌هایی مذاکره کردیم که برای ما مشخص شده و به آن تا روز آخر پایبند بودیم لذا برخی صحبت‌ها را به هیچ وجه نمی‌پذیریم. امروز در همين مجلس گفتند تو را مي‌كشيم و رويت سيمان مي‌ريزيم!
:

علی‌اکبر صالحی که در صحن علنی مجلس سخن می‌گفت٬ با انتقاد از رفتار و ادبیات منتقدان برجام در مجلس با بیان اینکه کسی که ۴۰ سال در مسائل علمی کار می‌کند، به شما می‌گوید گوش کنید. بنده قصد توهین به کسی نداشته و ندارم. وی با گلایه از حرف‌های برخی نمایندگان اظهار داشت: این چه حرفی است که می‌گویند سیمان روی سرتان می‌ریزیم و در قلب رآکتور دفنتان می‌کنیم. صالحی در ادامه خطاب به نبویان گفت: شما که اینقدر روی برجام وقت گذاشته‌اید٬ دو دقیقه هم به حرف بنده گوش بدهید.

:

حمله چند نماینده به صالحی
محافظت جلالی و فتاحی برای جلوگیری از حمله به نماینده دولت

در جریان صحبت‌های علی‌اکبر صالحی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده دولت در دفاع از طرح برجام٬ فرج‌الله عارفی و دخیل‌عباس زارع‌زاده مهریزی قصد هجوم به جایگاه ناطق و جلوگیری از ادامه صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی را داشتند که برخی نمایندگان با مداخله مانع این کار شدند. در ادامه حجت‌الاسلام نبویان نیز مجددا قصد هجوم به صالحی را داشت که برخی دیگر از نمایندگان جلوی او را گرفتند. عابد فتاحی و کمال‌الدین پیرموذن و کاظم جلالی در دو سمت جایگاه ایستادند تا صحبت‌های صالحی به اتمام برسد و همچنین اجازه ندهند آسیبی به صالحی وارد شود.

:

رای‌گیری با نام تصویب نشد

رای گیری با ورقه با درج نام نمایندگان در جلسه امروز و به پیشنهاد برخی نمایندگان به رای گذاشته شد و نمایندگان با این طرح موافقت نکردند.

:

کلیات طرح  اقدام متناسب دولت در اجرای برجام تصویب شد

علی لاریجانی با اعلام پایان جلسه امروز٬ از تصویب کلیات طرح اقدام متناسب دولت در اجرای برجام خبر داد. در ‌‌نهایت این طرح با تعداد ۱۳۹ رای موافق٬ ۱۰۰ مخالف٬ ۱۲ ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر و ۲۵۲ رای ماخوذه تصویب شد.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید