امروز: یکشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۰ Sunday, 4 December 2022

محمد مرسی: اشتباهاتی داشته‌ام / ناآرامی‌ها مصر را فلج می‌کند

محمد مرسی: اشتباهاتی داشته‌ام

محمد مرسی٬ در آستانه سالگرد انتخاب خود٬ به عنوان رئیس‌جمهور مصر با اعلام اینکه ناآرامی‌ها مصر را “فلج” خواهد کرد گفت: در سال اول حکومت اشتباهاتی داشته‌ام اما هراشتباهی جبران پذیر وقابل تصحیح است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از “ ایسنا ” ، به نقل از شبکه خبری الجزیره، محمد مرسی٬ رئیس‌جمهوری مصر٬ وضعیت دوقطبی شده عرصه سیاسی کشور را تهدیدی برای دموکراسی خواند و گفت این موضوع می‌تواند جامعه را به هرج و مرج بکشاند و این قطبی شدن به مرحله‌ای رسیده که کل کشور را در خطر بی‌ثباتی قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته، همه تلاشش را برای بهبود وضعیت کشور کرده، گفت: در مواردی کار درستی کرده‌ام و در برخی موارد دیگر هم اشتباه کرده‌ام.

 

مرسی هم‌چنین “دشمنان کشور” را مسئول خرابکاری در سیستم دموکراتیکی دانست که به اعتقاد وی از اعتراضات مردمی ۲۰۱۱ متولد شد؛ اعتراضاتی که یک سال پیش به انتخاب مرسی به عنوان رئیس‌جمهوری کشور انجامید.

 

رئیس‌جمهور مصرتاکید کرد: هر انقلابی دشمنانی دارد و در مقابل هر امتی چالش‌هایی قراردارد همانگونه که اکنون مصر شاهد چالش‌هایی است. ما مصری‌ها قادر به عبور از این مرحله بحرانی هستیم و اکنون از همه شما می‌خواهم با یکدیگر در این راستا همکاری کنید.

مرسی تصریح کرد: نه به عنوان رئیس‌جمهوری که به عنوان یک شهروند مصری که برای کشورش نگران است سخن می‌گویم. قصد دارم تا به صورت کاملا شفاف به بررسی یک سال گذشته بپردازم. دستاوردهایی در این یک‌ سال وجود داشته اما در این میان برخی اهداف نیز محقق نشده است.

وی نیروهای مسلح مصر را سپر محافظی برای کشور دانست و برخی را به خدشه دار کردن روابط مثبت میان دولت مصر و نیروهای مسلح متهم کرد.

 

محمد مرسی قول داده است که اصلاحات فوری و اساسی در نهادهای حکومتی انجام دهد.

این اظهارات در حالی از سوی محمد مرسی بیان شد که احزاب و گروه‌های اپوزیسیون مصر از مردم این کشور خواسته‌اند تا هم‌زمان با فرارسیدن سالروز ادای سوگند ریاست‌جمهوری توسط محمد مرسی در روز یکشنبه آینده تظاهرات سراسری در این کشور برگزار کنند.

 

حزب اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین که در سال ۲۰۱۲، محمد مرسی را به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری مصر مطرح کرد، درخواست برگزاری انتخابات تازه و کناره‌گیری مرسی را رد کرده است.

 

با اعلام برگزاری تظاهرات در سالگرد انتخابات که هدف از آن درخواست کناره‌گیری مرسی از قدرت است مغازه‌های مواد غذایی از هم‌اکنون از اجناس خالی شده و مردم از بیم بروز بی‌ثباتی به خرید مایحتاج اولیه خود روی آورده‌اند.

 

دوره یک ساله ریاست‌جمهوری مرسی با ناآرامی‌های سیاسی و چالش‌های اقتصادی فراوان همراه بوده است.

بنابر گزارش‌ها هزاران تن از مخالفان در میدان التحریر قاهره گرد آمدند تا به تماشای سخنرانی مرسی بپردازند. تنها ساعاتی پیش از سخنرانی مرسی درگیری‌ها در شهر منصوره در شمال قاهره به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر انجامید.

درگیری‌ها در طول چهارشنبه شب در شهر اسکندریه نیز جریان داشته است.

ارتش تهدید کرده است که اگر سیاستمداران در کنترل اوضاع موفق نشوند خود کنترل را مجددا در دست می‌گیرد. برخی از اسلام‌گرایان نیز نسبت به کودتا علیه دولت هشدار داده‌اند و گفته‌اند با آن مقابله می‌کنند.

پیش از سخنرانی مرسی، درگیری‌هایی در شهر شمالی منصوره بین حامیان دولت و مخالفان رخ داد که منجر به کشته‌ شدن دو تن و مجروح‌شدن ۱۷۰ تن دیگر شد.

حامیان مرسی می‌گویند که وی با رای مردم انتخاب شده و هر تلاشی برای کنارزدن او، غیر دموکراتیک است

کمپین “تمرد” یا شورش که تعداد از جوانان مصری آن را راه انداخته‌اند، از جمع‌آوری بیش از ۱۳ ملیون امضا در حمایت از کناره‌گیری مرسی خبر داده است.

ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع و فرمانده ارتش مصر، خواهان یک توافق ملی در کشور شده و گفته است که ارتش ساکت نخواهد ماند.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند بی‌ثباتی و تهدید مداوم خشونت، سرمایه‌گذاران خارجی و جهانگردان را از مصر دور کرده است. بیکاری بخصوص بین جوانان مصری رو به افزایش بوده و ذخایر ارزی این کشور هم رو به نزول است.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید