امروز: یکشنبه، ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۲۵ Sunday, 22 May 2022

مذاکرات ظریف و لاوروف از خزر تا ژنو

مذاکرات ظریف و لاوروف از خزر تا ژنو

جمهوری اسلامی ایران و روسیه روابط جامع و دراز مدت تهران – مسکو را مورد تاکید قرار دادند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه ایران و روسیه روز چهارشنبه در مذاکراتی در تهران همکاری‌های دراز مدت دو جانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی دو کشور را در جهت منافع دو کشور، منطقه و جهان توصیف کردند.

 

ظریف در این دیدار با اشاره به نقش مهم روسیه در منطقه و جهان، سفر لاوروف به ایران را مهم خواند و ابراز امیدواری کرد این دیدار آغاز تحقیق اراده رئیسان جمهوری دو کشور برای همکاری‌های همه جانبه تهران و مسکو در تمامی زمینه‌ها باشد.

 

وی با اشاره به دیدار و مذاکرات رییسان‌جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای در بیشکک و سفرهای متقابل مقامات مختلف دو کشور در حوزه‌های مختلف و نتایج مذاکرات انجام شده در زمینه همکاری‌های متنوع از جمله در حوزه‌های اقتصادی، تجاری،‌ انرژی، علمی و فن‌آوری تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران ‌آمادگی دارد با تکیه بر شالوده همکاری‌های گذشته، مناسبات و همکاری‌ها را در کلیه حوزه‌های مورد علاقه دو کشور بیش از پیش توسعه دهد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت طراحی چارچوبی برای رایزنی‌ها و مشورت‌های منظم در کلیه سطوح و یافتن مکانیزم همکاری‌های بلندمدت، برگزاری یازدهمین، اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده‌ای نزدیک را در این راستا مهم توصیف کرد.

 

ظریف با اشاره به اراده سیاسی موجود در ایران برای داشتن رابطه جامع و دراز مدت با کشور همسایه روسیه، همکاری‌های دو کشور را به نفع دو کشور، دو ملت، منطقه و صلح و ثبات جهانی دانست.

 

وی با اشاره به نقش ایران و روسیه در منطقه و جهان، رایزنی‌ها و همکاری‌های تهران – مسکو درباره مسائل منطقه‌یی و بین‌المللی از جمله افغانستان، سوریه، عراق، خاورمیانه، خزر، هسته‌یی و اجلاس شانگهای را مهم ارزیابی کرد.

 

وزیر امور خارجه روسیه نیز دراین دیدار با اشاره به نتایج مثبت و مفید مذاکرات رییسان‌جمهور ایران و روسیه در حاشیه اجلاس شانگهای در بیشکک، گفت: رییسان جمهور دو کشور بر موثرتر شدن و تقویت روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و منطقه‌یی تاکید کردند و ما از این که گفت‌وگوها و مذاکرات سیاسی دو کشور موثرتر شده استقبال می‌کنیم.

 

وی با اغتنام از فرصت این سفر برای پیگیری توافقات رییسان‌جمهور دو کشور، به فعال‌تر شدن روابط تهران – مسکو در فضای جدید اشاره کرد و گفت: ما با تاکید بر چشم‌انداز دراز مدت روابط دو جانبه، آماده تقویت همکاری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌یی و بین‌المللی هستیم.

 

سرگئی لاوروف با اشاره به ضرورت تنظیم گفت‌وگوها و مشورت‌های نهادینه شده در سطوح مختلف، علاوه بر موضوعات دو جانبه، مسائل منطقه‌یی و جهانی هم‌چون فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان، آسیای مرکزی،‌ مصر، همکاری‌های خزر و مسائل هسته‌یی را از محورهای مورد علاقه برای رایزنی‌های دو طرف توصیف کرد.

 

در این دیدار دو طرف درباره برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک تاکید کردند:‌ امکان ایفای نقش مهم ایران در مسائل مربوط به اجلاس شانگهای و اهمیت آن نیز از دیگر محورهای مورد توجه دو وزیر در این مذاکرات بود.

 

مساله هسته‌ای توافق ایران و 1+5 و همکاری‌های ایران و روسیه نیز در این مذاکرات مطرح شد و ظریف از همکاری و نقش مهم روسیه دراین ارتباط تشکر و از ادامه آن استقبال کرد.

 

لاوروف نیز با اشاره به حق ایران برای برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز از جمله غنی‌سازی در چارچوب ان.پی.تی بر ضرورت اجرای توافق ژنو بر اساس طرح اقدام مشترک تاکید کرد.

 

در ارتباط با بحران سوریه، ظریف رایزنی و همکاری نزدیک ایران و روسیه را مهم و ضروری خواند و با تاکید بر ضرورت جلوگیری از رشد و گسترش افراط‌گرایی، درباره حل بحران سوریه گفت:‌ در مساله سوریه استفاده از زور و دخالت خارجی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، باید کمک کرد خونریزی متوقف شود، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و مردم سوریه خود سرنوشت خویش را تعیین کنند.

 

ظریف و لاوروف هم‌چنین سال 2014 را سالی مهم در افغانستان توصیف کرده، تروریزم و گسترش تولید قاچاق مواد مخدر را از جمله مشکلات داشتند.

 

همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و برگزاری اجلاس سران خزر در آستاراخان در سال آینده نیز دراین دیدار مورد توجه قرار گرفت.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید