امروز: چهارشنبه، ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۹ Wednesday, 28 September 2022

مرز ایران و آذربایجان بسته شد

مرز ایران و آذربایجان بسته شد

معاون معاهدات مرزی و امور بین‌الملل فرماندهی مرزبانی ناجا از بسته شدن مرز بیله سوار و جلفا در پی اقدام غیرقانونی مرزبانی جمهوری آذربایجان در بستن مرز پلدشت ـ شاه‌تختی خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ،حسن مومنی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران با اشاره به علت بسته شدن مرز پلدشت ـ شاه تختی  از طرف مرزبان جمهوری آذربایجان در منطقه نخجوان اظهار داشت: در ساعت 21:45 مورخ 14 آبان ماه، مرزبان آذربایجان درخواست ملاقات اضطراری را در به مرزبان ما می‌دهد که در ساعت 24 همان روز با حضور مرزبان جمهوری اسلامی ایران در آن منطقه دیدار دیپلماتیک دو مرزبان انجام می‌شود.

 
وی افزود: مرزبان کشور آذربایجان در این دیدار عنوان داشته از سوی مرز کشورمان به سمت یک دستگاه تراکتور آن کشور تیر‌اندازی شده و مرزبان کشورمان نیز عنوان داشته این موضوع را بررسی و نتیجه را به مرزبان کشور مقابل اعلام خواهد کرد.

 

مومنی تصریح کرد: مرزبان کشورمان پس از بررسی موضوع در‌ مورخ 15 آبان ماه از مرزبان جمهوری آذربایجان درخواست ملاقات می‌کند که متاسفانه برخلاف عرف دیپلماتیک و قرارداد‌ها و پروتکل‌های مرزی مشترک مرزبان کشور مقابل از دیدار مرزبان کشورمان خود‌داری کرده و بصور‌ت یکجانبه اقدام به بستن مرز پلد‌شت ـ شاه تختی می‌کند.

 
این مقام مسئول در فرماندهی مر‌زبانی نا‌جا خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات بو‌جود آمده جهت تردد مرزنشینا‌ن و هموطنا‌نمان در پی بسته شدن این مرز، مجددا مرزبان کشورمان در مورخ 16 آبان از مرزبان کشور آذربایجان درخواست ملاقات مرزی می‌کند که مجددا نیز مرزبان کشور آذربایجان از حضور در ملاقات مرزی و پاسخ دادن جهت علت بسته شدن مرز خودداری می‌کند.

 
سرهنگ مومنی ادامه داد: طی بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان مرزی هیچگونه تیراندازی از سمت کشورمان به سوی خاک آذربایجان انجام نگرفته و البته وقوع حوادث مرزی امری اجتناب‌ناپذیر است و راه حل این مشکلات نیز در پروتکل‌ها و توافقنامه‌های مرزی آمده است و طی توافقنامه های به امضا رسیده بین مرزبانان، طرفین در اینگونه موارد بدون رسانه‌ای کردن موضوعات و مشکلات مرزی با هم دیدار می کند و به بررسی موضوع می‌پردازند که متاسفانه در موضوع خلاف توافقنامه‌های قبلی است .

 
نامبرده با اشاره به تکرار اقدامات غبر قانونی مرزبان آذربایجان طی دفعات مختلف در گذشته و بارها خویشتن‌داری از سوی مرزبانان کشورمان تصریح کرد: لذا با توجه به پیگیری‌های مکرر و قانونی توسط مرزبانان کشورمان در منطقه پلدشت و عدم مسئولیت پذیری و پاسخ منتقی از سوی مرزبان جمهوری آذربایجان در منطقه نخجوان، فرماندهی مرزبانی کشورمان از بعد از ظهر روز پنج شنبه 16 آبان ماه اقدام به بستن مرزهای بیله سوار و جلفا نمود.

 
وی با اشاره به موضوعات مرزی به وجود آمده در ادوار گذشته در مرز ایران و آذربایجان عنوان داشت: ما نیز در سال‌های گذشته مواردی را در مرز با این کشور داشتیم که بر اساس توافقنامه و پروتکل‌های مرزی موضوعات را از طریق مرزبانان و دیپلماسی و حقوقی پیگیری کردیم.

 
معاون معاهدات و امور بین الملل فرماندهی مرزبانی ناجا در پایان عنوان داشت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگی است و با بیش از 15 کشور دنیا هم مرز است و در کنترل از مرزهای خود بسیار جدی است و اینگونه خارج از عرف  و غیر قانونی مرزبان آذربایجان در نهایت به ضرر آن کشور خواهد بود و به آنان توصیه می‌کنم نسبت به این مسائل عاقلانه و از مسیر قانونی برخورد کنند.

 
انتهای پیام/

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید