امروز: پنج شنبه، ۴ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۵۰ Thursday, 25 July 2024

مستمری‌بگیران فاقدمسکن خانه‌دار می‌شوند/ جایگزینی کارت هوشمند با دفترچه

مستمری‌بگیران فاقدمسکن خانه‌دار می‌شوند/ جایگزینی کارت هوشمند با دفترچه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از حذف دفترچه‌های درمان بیمه و عدم لزوم ارائه آن‌ها در مراکز ملکی تامین اجتماعی در راستای جایگزینی آن‌ها با کارت هوشمند طی سه ماه آینده خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر سید تقی نوربخش، در نشست خبری که به مناسبت هفته تامین اجتماعی ترتیب داده شده بود، درباره قانون افزایش مرخصی زایمان زنان از 6 به 9 ماه و فعالیت بیمه‌ای مربوط به آن گفت: بار مالی اجرای قانون 260 میلیارد تومان است که اگر تخفیف پیدا کند و توسط دولت پرداخت شود، سازمان آمادگی اجرای آن را دارد.

 

وی افزود: پوشش بیمه‌ای مرخصی زایمان تا 6 ماه در تعهد تامین اجتماعی است و درباره پوشش تا 9 ماه دولت مخیر شده تا در صورت تحقق بار مالی آن را اجرایی کند.

 

امسال 10هزار زن سرپرست خانوار بیمه می‌شوند

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا، درباره اقدامات تامین اجتماعی در راستای تحقق وعده‌های بیمه‌ای دولت برای زنان گفت: از جمله این وعده‌ها بیمه زنان خانه‌دار است که در حال حاضر در حال انجام است و این قشر می‌توانند با پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار بگیرند چرا که این بیمه اختیاری است.

 

رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سال گذشته 30 هزار میلیارد تومان برای بیمه 200 هزار زن سرپرست خانوار پیش‌بینی و محقق شد، اظهار کرد: اما امسال 10 میلیارد تومان بودجه برای بیمه زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است که این مبلغ مناسب نیست و تکافوی نیاز را نمی‌کند و برای پوشش 10 هزار زن سرپرست خانوار کافی نیست.

 

مستمری‌بگیران تامین اجتماعی بن ویژه رمضان ندارند

نوربخش در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در رابطه با برنامه‌های این سازمان برای پرداخت بن ویژه به مستمری‌بگیران به مناسبت ماه مبارک رمضان و هفته تامین اجتماعی اظهار کرد: در حال حاضر در سال 93 سازمان 50 درصد حق بن خوارو بار و مسکن را برای بیمه‌شدگان افزایش داد اما برای هفته تامین اجتماعی بن ویژه‌ای را پیش بینی نکردیم.

 

وی تاکید کرد: اما باید گفت از جمله مسئولیت‌های سازمان ایجاد مزیت‌هایی به حق برای مستمری‌بگیران است که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش 25 درصدی حقوق و دستمزد، کمک به بیمه تکمیلی، افزایش 50 درصدی حق خواروبار و مسکن و حذف فرانشیز در مراکز طرف قرارداد و ایجاد مسکن امید اشاره کرد که امسال محقق خواهد شد.

 

جایگزینی دفترچه‌های درمانی با کارت هوشمند طی سه ماه آینده/حذف فرانشیز مستمری بگیران

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تبیین اقدامات انجام شده در حوزه درمان پرداخت و گفت: حذف دفترچه‌های بیمه و عدم لزوم ارائه آن‌ها در مراکز ملکی تامین اجتماعی و جایگزینی آن‌ها با کارت هوشمند در سه ماه آینده محقق خواهد شد.

 

وی افزود: همچنین حذف فرانشیز مستمری بگیران در قالب نظام اجرا را در دستور کار داریم.

 

وی همچنین با بیان اینکه تمام مطالبات مراکز طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی در سال 92 به طور کامل پرداخت شده است گفت: اکنون هیچ موسسه‌ای از ما مطالبه‌ای ندارد؛ ضمن آنکه مطالبات فروردین ماه 93 داروخانه‌ها را نیز پرداخت کرده‌ایم. این امر در افزایش اعتبار دفترچه‌ها موثر خواهد بود.

 

تلاش تامین اجتماعی برای به حداقل رساندن زحمت تایید نسخ دارویی

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در رابطه با مشکلات بیماران خاص برای تایید نسخ دارویی‌شان گفت: ما همواره در تلاش هستیم تا زحمت بیماران خاص را در خصوص تایید نسخ آن‌ها به حداقل برسانیم، البته توزیع داروهای بیماران خاص در داروخانه‌های ویژه انجام می‌شود و عامل سازمان تامین اجتماعی در این داروخانه‌ها مستقر است و با سیستم آنلاین ما نسخ را تایید می‌کند تا دیگر بیمه شده نیازی به خروج از داروخانه نداشته باشد.

 

90 هزار میلیارد تومان مجموع مطالبات تامین اجتماعی از دولت/راهکارها به دولت برای تسویه بدهی

 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پرسشی پیرامون مطالبات این سازمان از دولت اظهار کرد: به دلیل ارائه خدمات جدید هیچ‌گاه بدهی دولت به سازمان به صفر نمی‌رسد و علیرغم اینکه مسئولان دولت قبل اعلام کرده بودند این مطالبات تسویه شده اما 54 هزار میلیارد تومان بدهی از دولت قبل به دولت جدید منتقل شد.

 

نوربخش افزود: تا پایان سال 92 بدهی دولت به سازمان 60 هزار میلیارد تومان بود. طی چند ماه ابتدایی امسال 17 میلیارد تومان بدهی جدید به آن اضافه شد و 15 هزار میلیارد تومان از محل سود اوراق مشارکت نیز به سازمان پرداخت نشده و در واقع می‌توان گفت مجموع مطالبات تامین اجتماعی از دولت تاکنون به 90 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

وی به ارائه راهکارهای پیش رو برای تسویه این بدهی پرداخت و گفت: یک راهکار پرداخت نقدی است که در حال حاضر به دلیل تحریم‌های ظالمانه و شرایط اقتصادی موجود امکان آن وجود ندارد اما سعی می‌کنیم این مطالبات در بودجه سنواتی سازمان از طریق تهاتر لحاظ شود و دولت بخشی از اموال غیرنقدی‌اش را بابت بدهی‌ها به سازمان منتقل کند.

 

به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، البته در حال حاضر بخشی از مطالبات از محل هدفمندی یارانه‌ها در حال پرداخت است که مبلغ آن به 2 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح می‌شود

وی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه طبق اظهارات رئیس انجمن صنفی کار، بیمه اجباری کارگران ساختمانی استان‌های آذربایجان شرقی، لرستان و بوشهر متوقف شده است گفت: بیمه کارگران ساختمانی متوقف نشده و افراد همچنان تحت پوشش هستند اما اگر منظور از این پرسش افزایش سقف افراد تحت پوشش است باید گفت در این خصوص مشکل قانونی وجود دارد زیرا دولت مکلف شده براساس قانون برنامه پنجم توسعه تا 800 هزار نفر را تحت پوشش بیمه کارگران ساختمانی ببرد.

 

نوربخش تصریح کرد: البته در حال مشارکت برای تدوین و اصلاح این قانون هستیم تا هم این سقف برداشته شود و هم منابع مالی آن لحاظ شود.

 

نوربخش ادامه داد: سال گذشته 600 هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه بودند که این رقم تا پایان سال 92 به 200 هزار نفر رسید و می‌توان گفت سقف در نظر گرفته شده کامل شد و در حال حاضر سهمیه بسیار کمی باقی مانده است.

 

نوربخش ادامه داد: البته افرادی هستند که از پوشش بیمه خارج می‌شوند اما مجدد افراد جدید را جایگزین می‌کنیم اما سقف پوشش همان 800 هزار نفر است.

 

نوربخش با بیان اینکه سازمان هم‌اکنون بیش از 39 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش خود دارد گفت: از این تعداد 2 میلیون و 200 هزار نفر مستمری‌بگیر اصلی و 2 میلیون و 400 هزار نفر مستمری‌بگیران تبعی تامین اجتماعی هستند.

 

وی ادامه داد: همچنین بیمه شدگان اجباری تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هشت میلیون و 800 هزار نفر و بیمه شدگان مشاغل آزاد، اختیاری، خاص و توافقی چهار میلیون نفر هستند.

 

رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سعی کردیم برای نخستین بار بودجه سازمان را قبل از آغاز سال به تصویب برسانیم گفت: علی‌رغم تغییرات مدیریتی دولت و بحث تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی که در شش ماهه دوم سال گذشته جاری بود در 27 اسفند 92 بودجه سازمان به تصویب رسید که این رقم بالغ بر 46 هزار میلیارد تومان است که یک چهارم کل بودجه جاری کشور را شامل می‌شود.

 

مهمترین برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی در سال 93

نوربخش در ادامه به اعلام مهمترین برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی در سال 93 پرداخت و گفت: تدوین برنامه راهبردی سازمان تامین اجتماعی از جمله اولویت‌های ما در سال جاری است که این امر از دو ماه پیش آغاز شده است.

 

وی افزود: تدوین ساختار جدید سازمان تامین اجتماعی که سالها بدون تغییر باقی مانده بود و همچنین تدوین بودجه مبتنی بر عملکرد سازمان در سال 94 از دیگر برنامه‌های تامین اجتماعی است.

 

بازگشایی مجدد موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه از بازگشایی موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی همزمان با آغاز هفته تامین اجتماعی (از 19 تا 25 تیر ماه) خبر داد و گفت: این موسسه در دولت گذشته تعطیل شده بود، به هرحال باید در نظر داشت که تامین اجتماعی یک سازمان بیمه‌ای، اقتصادی، اجتماعی است که در هر سه حوزه حرکت می‌کند و امیدواریم با احیای موسسه عالی پژوهش زمینه حضور نخبگان بیمه‌ای و اجتماعی و اقتصادی در تصمیم‌سازی‌های سازمان فراهم شود.

 

نوربخش در ادامه ضمن اعلام اینکه ساخت 26 مرکز درمان سرپایی در 26 استان کشور و ساخت سه بیمارستان لنگرود، دزفول و یزد در سال جاری آغاز خواهد شد، گفت: پنج بیمارستان عسلویه، زابل، ایلام، بیرجند و کرمان نیز آماده بهره برداری بوده و امسال راه‌اندازی خواهند شد.

 

افزایش حقوق و دستمزد مستمری بگیران بر اساس نرخ تورم برای اولین بار در سال جاری

به گفته وی، سازمان تامین اجتماعی موفق شد در سال جاری ماده 96 قانون تامین اجتماعی را که افزایش 25 درصدی حقوق و دستمزد مستمری بگیران بر اساس نرخ تورم است را به اجرا دربیاورد و این اقدام برای نخستین بار از اول فروردین 93 انجام شد.

 

ایجاد ایمنی محیط کار با همکاری تامین اجتماعی دوباره احیا می‌شود

 مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره کمک سازمان تامین اجتماعی برای دو کارگر مترو که هفته گذشته در حین کار کشته شدند نیز گفت: پرداخت غرامت از کار افتادگی جز مزایای بیمه‌ای است و ما مسائل مربوط به برقراری مستمری فوت این کارگران را پیگیری می‌کنیم ولی این امر مستقیما به سازمان تامین اجتماعی ارتباطی ندارد چرا که ایمنی محیط کار بسیار مهم‌تر از ابعاد مالی آن است.

 

نوربخش افزود: در گذشته سازمان تامین اجتماعی برای ایجاد ایمنی محیط با برخی دستگاه‌های مربوط همکاری و مشارکت‌های لازم را داشت و در این امر سرمایه‌گذاری می‌کرد، اما این اقدام طی هشت سال گذشته متوقف شده بود که قصد داریم آن را احیا کنیم.

 

مستمری‌بگیران فاقد مسکن خانه‌دار می‌شوند

نوربخش در ادامه نشست خبری امروز خود با اعلام خبر امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین وزارت کار و مسکن گفت: براساس این تفاهم‌نامه‌ای که قرار است شنبه به امضای دو وزیر کار و مسکن برسد، برای مستمری‌بگیران فاقد مسکن امکان ایجاد واحد مسکونی فراهم می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد و در پاسخ به سوال ادغام سازمان تأمین اجتماعی و بیمه سلامت گفت: براساس ماده 38 دولت می‌تواند نسبت به ادغام سازمان‌های بیمه‌گر اقدام کند اما به نظر می‌رسد به جای اولویت بر مسائل ساختاری، می‌توان اقدامات دیگری را انجام داد به گونه‌ای که دولت یازدهم گام‌های بلندی در راستای اقدامات موثر سازمان‌های بیمه‌گر و در راستای هماهنگ کردن سازمان‌های بیمه‌گر انجام داد که می‌توان پرداخت‌های مشترک و به کارگیری کارت‌های هوشمند را نیز یادآورشد اما به نظرم نیاز به تغییرات ساختاری با هزینه‌های زیاد نیست و با یک برنامه نرم‌افزاری می‌توان ارتباط و هماهنگی سازمان‌های بیمه‌گر را افزایش داد، هرچند که وزارت کار و شورای عالی بیمه در مورد مباحث تئوری و عملی این مساله نظر می‌دهند و بنده تنها نظر کارشناسی خود را اعلام می‌کنم.

 

وی در مورد جزییات ماده 10 نوسازی صنایع که براساس آن کارفرمایان می‌توانند با پرداخت حق بیمه کارگران قدیمی، کارگران جدید را به کار گیرند، گفت: سه شرط برای اجرای این قانون وجود دارد که براساس آن کارگری که می‌خواهد از بدنه خارج شود باید 25 سال تمام خدمت کرده باشد و با خروج یک کارگر، کارگر جدیدی وارد مجموعه شود و منابع نیز تأمین شود که بخشی از منابع توسط دولت و مابقی نیز توسط کارفرمایان تأمین می‌شود. براساس برنامه‌های پیگیری شده این حق پرداخت دولت در بودجه پیش‌بینی نشده است و طبیعتا دولت نیز آن را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نکرده و اجرای این قانون معطل مانده است.

 

رییس سازمان تأمین اجتماعی افزود: با این حال کارفرمایانی که خود مایل هستند که حق دولت را نیز پرداخت کنند، سازمان تأمین اجتماعی آمادگی دارد که در صورت پرداخت سهم دولت توسط کارفرمایان، نسبت به پرداخت مستمری اقدام کنند.

 

نوربخش همچنین در مورد تعداد قلم داروهایی که تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: با تفاهم‌نامه‌ای که در وزارت بهداشت منعقد شده است، داروهای تحت پوشش تأمین اجتماعی از 180 به 270 قلم ارتقا یافته است که اغلب این داروها گرانقیمت و مخصوص بیماران شیمیایی، سرطانی و… است که البته پوشش داروها بار مالی زیادی را به سازمان تحمیل کرده است اما سازمان خود را متعهد به پرداخت آن می‌داند.

 

وی همچنین در مورد ازدحام مردم در مراکز رسیدگی به اسناد پزشکی گفت: سعی شده است بحث تایید اسناد پزشکی به دفاتر کارگزاری واگذار شود که در حال حاضر 50 شعبه کارگزاری به بخش خصوصی واگذار شده است و مجوز تاسیس 100 شعبه دیگر نیز صادر شده است که درصدد آن هستیم تاییدیه نسخه‌ها بین کارگزاری‌های سراسر کشور تقسیم شود و این در حالی است که یک مرکز دیگر در خیابان امیرآباد نیز در حال احداث است و تا دو ماه دیگر این مساله عملیاتی می‌شود.

 

تکذیب جابه‌جایی و تغییر 2000 نفر از پرسنل تأمین اجتماعی

نوربخش در پاسخ به سوال حاشیه‌ای یکی از خبرنگاران مبنی بر چرایی جابه‌جایی و تغییر دو هزار نفر از پرسنل تأمین اجتماعی و شستا گفت: من صراحتا این مساله را تکذیب می‌کنم چراکه اعتقاد من این است که نیاز به تغییر نیست و براساس آمارهای موجود از کل 33 استان، تنها چهار مدیر تأمین اجتماعی تغییر کردند که دو نفر از آنها خودشان متقاضی خروج از سازمان بودند.

 

تکذیب خرید شرکت هواپیمایی ایران ایر و گروه‌ هتل‌های هما توسط سازمان تأمین اجتماعی

 

وی با رد سخنان یکی از خبرنگاران مبنی بر خرید شرکت هواپیمایی ایران ایر و گروه‌ هتل‌های هما توسط سازمان تأمین اجتماعی گفت: ما قصدی برای اینگونه خریدها نداریم و دولت نیز درصد کمی از سهام شرکت ایران ایر را برای ردالعین به ما داده است که حدود سه الی چهار درصد سهام را شامل می‌شود.

 

منابع و مصارف صندوق بیمه بیکاری متعادل نیست

نوربخش با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی در قالب صندوق بیمه بیکاری به 200 هزار نفر خدمت ارائه می‌کند، گفت: در سال 93، 1300 تا 1400 میلیارد تومان برای بیمه بیکاری پرداخت می‌کنیم که البته طراز این حساب منفی و حدود 800 تا 900 میلیارد تومان است و ما از محل سایر منابع برای کمک به افرادی که زمانی تحت پوشش ما بودند این ماموریت را انجام می‌دهیم اما باید گفت منابع و مصارف صندوق بیمه بیکاری متعادل نیست.

 

رییس سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه جویندگان کار نیز گفت: محاسباتی در این خصوص انجام شده که براساس آن بیمه جویندگان کار 5 تا 7 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد.

 

پوشش جویندگان کار توسط بیمه تأمین اجتماعی در قانون پیش‌بینی نشده است

 

وی افزود: اما اینکه جویندگان کار زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی بروند در قانون پیش‌بینی نشده است و قطعا حساب و صندوق جداگانه‌ای همانند صندوق بیمه بیکاری خواهد داشت. برای تحقق این امر باید منابع مالی لازم دیده شود.

 

بیمه شدگانی که سوابق‌شان احصا نشده، به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کنند

نوربخش در پاسخ به پرسشی درباره راهکار تأمین اجتماعی برای مواردی که کارفرمایان به تعهدات خود در قبال بیمه کارگرانشان عمل نمی‌کنند، گفت: براساس ماده 148 قانون تأمین اجتماعی و بخش‌نامه 539 سازمان تأمین اجتماعی، اگر بیمه شدگانی تصور کنند که سوابق‌شان احصا نشده، می‌توانند به شعب تأمین اجتماعی مراجعه و مستندات خود را ارائه کنند.

 

رییس سازمان تأمین اجتماعی افزود: اگر این اتفاق افتاده باشد براساس همین بخشنامه آن مدت را جزو سنواتشان لحاظ می‌کنیم. در همین راستا در سال 92، 25 هزار نفر به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کردند و کارشان انجام شد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین