امروز: سه شنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۰۴ Tuesday, 6 December 2022

موفقیت محققان ایرانی در درمان معتادان شیشه با تحریک مغزی

موفقیت محققان ایرانی در درمان معتادان شیشه با تحریک مغزی

محققان مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور برای اولین بار در جهان توانسته‌اند با استفاده از فناوری تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه گام‌هایی در جهت اصلاح ولع مصرف مواد در بیماران وابسته به مت‌آمفتامین یا شیشه بردارند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر حامد اختیاری، سرپرست آزمایشگاه عصب شناختی مرکز ملی مطالعات اعتیاد با اعلام این خبر افزود: نتایج این مطالعه در مجله معتبر نوروسایکوفارماکولوژی با ضریب تاثیر 6 در سال 2014 به چاپ رسیده است.

 

وی اظهار کرد: از طریق نقشه برداری مغزی می‌توانیم تعیین کنیم چنین درمان‌هایی برای بیماران وابسته به شیشه موثرند وهمچنین بعد از درمان، عملکرد کدام نواحی از مغز همچنان ناقص است تا بتوانیم در جهت رفع این نقایص و بهبودی کامل بیماران اقدام کنیم.

 

اختیاری در ادامه تصریح کرد: اعتیاد به عنوان یک بیماری مغزی که تاثیرات فردی، خانوادگی و اجتماعی آن، جامعه جهانی و از جمله کشور ما را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است منتظر گشایش‌های جدیدی در روش‌های درمانی با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین علوم شناختی است.

 

وی افزود: علوم و فناوری‌های شناختی با بهره‌گیری از دانش‌های مختلف نظیر علوم اعصاب، روانشناسی، آموزش و پرورش، انسان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن در یک همکاری بین بخشی و چند حوزه‌ای به بررسی اسرار عملکردهای مغزی که در مجموع ” شناخت” خوانده می‌شوند می‌پردازند.

 

سرپرست آزمایشگاه عصب شناختی مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: مرکز ملی مطالعات اعتیاد از اولین مراکزی بود که با تاسیس آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی در سال 1383 تلاش کرد با بهره‌گیری از این دانش به کشف نقاط تاریک پیشگیری و درمان اعتیاد نائل شود. پژوهشگران این آزمایشگاه در چند سال اخیر توانسته‌اند با استفاده از فناوری‌های نوین تصویربرداری مغزی، تاثیرات انواع روش‌های مختلف درمانی بر عملکرد‌های مغزی دچار اختلال در بیماری اعتیاد را بررسی کرده و ضمن شناسایی نواحی مغزی دچار آسیب با بهره گیری از فناوری‌های تحریک مغزی به اصلاح این آسیب‌ها بپردازند.

 

وی افزود: بررسی‌های انجام شده توسط وزارت علوم آمریکا نشان داده است که چهار دانش نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، تکنولوژی اطلاعات و علوم و فناوری‌های شناختی جزو دانش‌های اصلی تاثیر گذار بر روی رفاهبشری در آینده هستند.

 

اختیاری ادامه داد: بیش از 50 درصد افراد در زندگی خود درگیر مشکلات مغزی نظیر سردرد، کاهش حافظه، کاهش انگیزه و یا خستگی مفرط می‌شوند. این در حالی است که از طریق دانش علوم و فناوری‌های شناختی می‌توانیم عملکرد‌های مغزی را تقویت، اصلاح و یا تضعیف کنیم. در واقع اقدام در جهت درمان این مشکلات مغزی مربوط به حوزه‌ی علوم و فناوری‌های شناختی است که می‌توانیم مغز و عملکرد انسان را بشناسیم و آن را تقویت کنیم.

 

وی گفت: آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، اسراییل و ایران از معدود کشورهایی هستند که حوزه‌ علوم و فناوری‌های شناختی جزو اولویت‌های الف آنهاست.

 

اختیاری افزود: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دو سال پیش ستاد علوم و فناوری‌های شناختی ایجاد شد که به طور خاص از گسترش این دانش در کشور حمایت می‌کند. یکی از زمینه‌های سرمایه گذاری شده توسط این ستاد حوزه‌ اعتیاد است چرا که دانش ما در حوزه‌ی اعتیاد، درمان و پیشگیری آن مربوط به حوزه‌ی علوم شناختی است.

 

وی تصریح کرد: کشور ما کشوری است که در جهت پیشگیری بازتوانی و درمان اعتیاد در حال انجام مطالعات و فعالیت‌های پژوهشی است و همچنین در حوزه‌ی طب اعتیاد و بهره گیری از دانش علوم رفتارهای شناختی در علم طب فعالیت می‌کند.

 

اختیاری گفت: آزمایشگاه عصب شناختی مرکز مطالعات اعتیاد به طور خاص به بررسی عملکردهای شناختی و شیوه‌های عملکرد شناختی می‌پردازد.

 

وی ادامه داد: ما درمطالعه جدید توانستیم با استفاده از روش‌های جدید تصویر برداری مغزی نواحی مغزی را که در اثر مصرف مواد دچار کاهش اندازه یا تغییر عملکرد شده‌اند را نشان داده و شناسایی کنیم که این روش به طور خاص در بیماری اعتیاد استفاده شده است.

 

اختیاری با اشاره به انجام یک مطالعه مشترک با دانشگاه مک گیل کانادا در سال 2007 گفت: بر اساس این تحقیق برای انجام تصویر برداری مغزی و یا ام‌آرآی می‌توان قشر خاکستری مغز را جدا کرده و قطر نواحی مختلف آن را اندازه بگیریم و تغییرات آن را نشان دهیم و این که در بیماریهای مختلف چگونه قسمت‌های مختلف مغز آسیب می‌بیند. حتی می‌توان از طریق تصویربرداری عملکردی نشان داد که اگرچه اندازه ی یک قسمت از مغز تغییر نکرده اما کار وعملکرد آن تغییر کرده است.

 

وی در ادامه با اشاره به آخرین پژوهش انجام شده در این آزمایشگاه گفت: در اولین مطالعه در دنیا نشان دادیم با تحریک الکتریکی امیدهایی وجود دارد که بتوانیم ولع مصرف مواد در بیماران وابسته به مفت آمفتامین را اصلاح کنیم. البته ستاد علوم شناختی ریاست جمهوری دراین طرح از ما حمایت کرده است تا بتوانیم از نتایج آن برای درمان اعتیاد استفاده کنیم.

 

اختیاری گفت: تاکنون با بررسی یک گروه 40 نفره توانستیم قسمت جلوی پیشانی افراد معتاد به شیشه را تحریک کنیم و میزان ولع آنها را کاهش دهیم. البته هنوز قسمت طولانی این تحریک الکتریکی مشخص و ثابت نشده است و گام بعدی ما بررسی تاثیرات دو هفته منظم تحریک الکتریکی در هر روز یک بار بر روی این افراد است تا اثرات آن را طی یک ماه بعد مشاهده کنیم.

 

سرپرست آزمایشگاه عصبی – شناختی مرکز مطالعات اعتیاد گفت: هم اکنون دو تیم از دانشگاههای امیرکبیر و رضوی مشهد با حمایت ستاد فناوری معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری در حال ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغزی هستند.

 

اختیاری با معرفی هسته باشگاه مغزی که توسط مرکز آزمایشگاه عصبی – شناختی مرکز ملی مطالعات اعتیاد ارائه شده است ازطریق این بسته باشگاه مغزی می‌توان برای بازیابی توانمندی افراد استفاده کرد که از طریق آن می‌توانیم با انجام یک سری تمرین‌ها، توانمندی افراد معتاد را به آنها برگردانیم.

 

انتهای پیام

 

 

 

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید