امروز: سه شنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۲۶ Tuesday, 28 May 2024

موفقیت محققان ایرانی در کاهش ولع مصرف شیشه با تحریک الکتریکی مغز

موفقیت محققان ایرانی در کاهش ولع مصرف شیشه با تحریک الکتریکی مغز

پژوهشگران ایرانی با استفاده از تحریک مستقیم الکتریکی مغز موفق به کاهش وسوسه در معتادان به ماده محرک شیشه برای نخستین بار در جهان شدند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، کسانی که به مصرف مواد مخدر و محرک‌ها اعتیاد دارند،‌ از ولع اجتناب‌ناپذیر در رنج هستند و این وسوسه در بیماران مبتلا به مت‌آمفتامین (شیشه) بیشتر دیده می‌شود. ولع مصرف به دنبال شرطی‌سازی پاولفی، به صورت خودبخودی، غیرقابل اجتناب و با محرک‌های مختلف آغاز شده و اغلب به عود اعتیاد می‌انجامد. این وسوسه می‌تواند به دنبال عوامل درونی یا بیرونی از جمله افراد، مکان‌ها، اشیاء و موقعیت‌های عاطفی که در طی زمان مصرف مواد با آن همراه بوده‌اند، ایجاد شود.

 

تا کنون روش‌های جدیدی برای کاهش عود اعتیاد و درمان پدیده ولع مصرف در معتادان توسط محققان سراسر دنیا به کار گرفته شده‌اند. این درحالیست که هیچ داروی شناخته شده‌ای برای درمان معتادان به شیشه نیز تولید نشده است.

 

پژوهشگران ایرانی توانستند در روش خود برای کاهش ولع مصرف در معتادان به شیشه، میزان وسوسه در این دسته از معتادان را به روش تحریک الکتریکی نواحی خاصی از مغز کاهش دهند.

 

«علیرضا شاه‌بابایی»، پژوهشگر ایرانی و دانشجوی دکتری «علوم شناختی» که در تحقیق خود تحت عنوان «تاثیر تحریک الکتریکی قشر پیش‌پیشانی خلفی – جانبی بر ولع مصرف در بیماران پرهیز مدار وابسته به مت‌آمفتامین» موفق به اجرای این روش به عنوان گامی برای کمک به درمان معتادان به شیشه شده است، در تشریح جزئیات این تحقیق به خبرنگار علمی ایسنا گفت: به دنبال مواجهه با نشانه‌ها،‌ علائم و در مجموع محرک‌های عامل وسوسه در مصرف کننده مواد مخدر، مدار پاداش در مغز فعال می‌شود. مراکز اصلی این مدار در نواحی زیر قشری مخ قرار دارد یا در واقع فراخوانی وسوسه ، با افزایش فعالیت در هسته‌های زیرقشری شروع می‌شود.

 

وی گفت: کرتکس مغز می‌تواند فعالیت هسته‌های زیرقشری مخ را کنترل کند. اما نواحی از کرتکس مغز در مصرف‌کنندگان مواد بسیار ضعیف شده و موجب شکست فرد معتاد، در مبارزه با وسوسه و در نتیجه مصرف مواد می‌شود.

 

شاه‌بابایی با این توضیح، به روش بکار گرفته شده خود و همکارانش برای کاهش وسوسه در بیماران معتاد به شیشه اشاره کرد و گفت : در این روش، با استفاده از اعمال جریان مستقیم الکتریکی بر روی جمجمه،‌ اصلاح قطبیت در مغز، ایجاد شده و این کار باعث قوی‌تر شدن کرتکس مغز معتاد و کنترل هسته‌های زیرقشری مخ و در نتیجه افزایش مقاومت فرد معتاد در برابر علائم وسوسه‌انگیز مصرف مواد می‌شود.

 

این پژوهشگر، با اشاره به این که پیش از این نیز، روش کاهش ولع مصرف مواد (غیر از شیشه) با استفاده از تحریک الکتریکی مغز، در فاز حیوانی و انسانی در دنیا انجام شده است،‌ انجام این روش در مورد ماده محرک شیشه، در فاز انسانی توسط وی و همکارانش را برای نخستین بار در دنیا دانست و گفت: این روش بر روی 30 نفر از مردان مصرف کننده شیشه در ایران انجام شده و نتایج آن امیدوارکننده بوده اما برای اجرای آن در فاز درمانی نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم.

 

وی شیوع مصرف شیشه در کشور ، افزایش دامنه نگرانی‌ها در این باره و نیز اثرات بسیار مخرب مصرف شیشه بر روی مغز را علت انتخاب این ماده برای انجام این تحقیق دانست و تاکید کرد: داروی شناخته شده‌ای برای درمان اعتیاد به شیشه وجود ندارد و اگر چنین دارویی ساخته شود نیز، شیوه کاهش وسوسه در مصرف‌کنندگان شیشه به روش تحریک الکتریکی مغز ، تداخلی با مداخلات دارویی درمان شیشه در آینده نخواهد داشت.

 

شاه‌بابایی در عین حال تاکید کرد که روش مذکور،‌ روش معجزه‌آسایی برای درمان اعتیاد به شیشه نیست و ترک مصرف یکباره را به دنبال نخواهد داشت؛ بلکه درمان اعتیاد به شیشه شامل شبکه‌ای از مداخلات است که این شیوه نیز می‌تواند کمکی به تکامل این شبکه باشد.

 

این طرح توسط علیرضا شاه‌بابایی با همکاری دکتر وحید نجاتی‌، دکتر حامد اختیاری، بهنام زمانیان، مهرشاد گلسرخی و فاطمه کشوری به سرپرستی دکتر حامد اختیاری اجرا شده است.

 

شیشه در کنار تریاک بیشترین مواد مخدر مصرفی در کشور هستند و ضریب قابل ملاحظه‌ای از تخت‌های روانپزشکی در کشور به معتادان شیشه اختصاص یافته است. شیشه همچنین، در صدر تمایل مصرف زنان معتاد است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین