امروز: جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۴ Friday, 25 June 2021

موفقیت پژوهشگران کشور در ساخت حامل‌های دارویی با نانومیله‌های طلا

موفقیت پژوهشگران کشور در ساخت حامل‌های دارویی با نانومیله‌های طلا

پژوهشگران ایرانی با تولید نانوحامل‌هایی از جنس نانومیله‌های طلا، خواص آن‌ها را به عنوان حامل رادیوداروها مورد ارزیابی قرار دادند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر سوده سادات سجادی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای‏ و محقق این طرح در این باره اظهار کرد: خواص منحصربفرد نانومیله‌های طلا نظیر سهولت تولید، خواص نوری و زیست سازگاری، آن‌ها را به گزینه مناسبی جهت کاربرد در تصویربرداری‌های مولکولی و حمل داروها تبدیل می‌کند.

 

وی افزود: در این کار نانوحامل‌هایی از جنس نانومیله‌های طلا با پوشش پلیمر پلی‌اتیلن‌گلیکول (PEG) و نشاندار شده با ایزوتوپ ید 131 تولید شد و توزیع بافتی آن در بدن مورد مطالعه قرار گرفت. این محصول در صنایع پزشکی بویژه تصویربرداری درون بدن موجود زنده و درمان بیماری‌هایی نظیر تومورها کاربرد دارد.

 

سجادی تصریح کرد: نتایج حاکی از آن بود که این نانوحامل تا مدت زمان زیادی از دفع توسط سیستم دفاعی کبد، طحال و مغز استخوان در امان مانده و نسبت به نانوساختارهای دیگر به مدت بیشتری در جریان خون و بافت‌های مرتبط با آن از قبیل قلب و ریه باقی می‌ماند.

 

وی یادآور شد: نانومیله‌های اصلاح شده در این طرح، بدون نیاز به هیچ گروه عاملی با ید 131 نشاندار می‌شوند که از مزیت‌های دیگر این محصول به شمار می‌رود. دلیل این امر میل ترکیب بالای ید در اتصال با سطح نانومیله‌های طلاست.

 

محقق طرح گفت: با توجه به در دسترس بودن روش‌های بسیار حساس برای ردیابی رادیوایزوتوپ‌ها با پوشش نانوذرات در بدن انتظار می‌رود با ترکیب نانومیله‌ها با ایزوتوپ ید 131 که عمدتاً برای تصویربرداری و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، منجر به ایجاد و توسعه سیستم‌های درمانی و تصویربرداری هدفمند شود. علاوه‌ بر‌این وجود همزمان ویژگی قدرت درمانی تابشی و فتوگرمایی در این محصول، آن را به گزینه مناسبی به عنوان یک عامل درمانی مفید تبدیل می‌کند.

 

به گفته‌ سجادی، این محققان هم اکنون به دنبال تولید نانوذرات طلا با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و نشاندارسازی آن‌ها با دیگر رادیونوکلوئیدها و ارزیابی توزیع بافتی نانوذرات نشاندار شده هستند.

 

وی در ادامه افزود: نانومیله‌های طلا تقریباً خنثی هستند، در حالی که نانوذرات کروی دارای بار منفی هستند. بار منفی و نیز نوع ساختار، موجب تجمع کمتر نانوذرات کروی نسبت به نانومیله‌ها در تومورها می‌شود. از طرف دیگر نانوذرات و ساختارهای ماکرومولکولی که بار منفی دارند، به سرعت از جریان خون زدوده می‌شود.

 

سجادی تصریح کرد: بنابراین، نانومیله‌های طلا با ترکیب ویژگی‌های زمان گردش در خون طولانی و نفوذپذیری بالاتر در مکان تومور، گزینه مناسبی جهت انجام آزمایش‌های تشخیص تومور هستند. از طرفی، با اصلاح سطح نانومیله‌های طلا به کمک PEG، شناسایی و جذب آن‌ها توسط سیستم دفاعی به تأخیر افتاده و مشخصات توزیع بافتی و نحوه زدودگی این نانوساختارها از جریان خون تغییر می‌کند.

 

نتایج این پژوهش که توسط دکتر سجادی، نجمیه اسکندری و همکارانشان انجام شده، در Journal of Labelled Compounds and Radiopharmaceuticals منتشر شده است.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید