امروز: سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۵۱ Tuesday, 18 May 2021

نامه تند بابک زنجانی به رئیس‌جمهور

نامه تند بابک زنجانی به رئیس‌جمهور

من به کشورم بدون هیچ منتی خدمت کرده‌ام و به‌واسطه خدماتم مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته‌ام و از سوی آنان به‌عنوان مهره کلیدی معرفی شده‌ام.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، مسعود کاظمی در روزنامه شرق نوشت: «آن‌قدر قطع‌نامه صادر کنید تا قطع‌نامه‌دانتان پاره شود» و «خدا را شکر که تحریم شدیم. مردم ایران اصلا تحریم‌ها را احساس نکردند». این جملات برای مردم ایران فراموش‌نشدنی است. سخنانی که محمود احمدی‌نژاد درباره تحریم‌ها به زبان آورد. او مدعی شد با کمک مردم ایران تحریم‌ها را دور خواهد زد. البته مدت زیادی نگذشت که مشخص شد منظور او از مردم ایران برای دورزدن تحریم‌ها، امثال بابک زنجانی بوده است، زیرا متهم نفتی خود در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی كه «فارس» تصویر آن را روز گذشته روی خروجی خود قرار داده، مدعی شده: «…من به کشورم بدون هیچ منتی خدمت کرده‌ام و به‌واسطه خدماتم مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته‌ام و از سوی آنان به‌عنوان مهره کلیدی معرفی شده‌ام». اوایل مرداد سال جاری خبر نامه‌ای که بابک زنجانی به رئیس‌جمهوری نوشته منتشر شد؛ برخی از رسانه‌ها در ابتدا مدعی شدند این نامه خطاب به نمایندگان مجلس بوده است، اما نمایندگان این موضوع را تکذیب کردند.

:

در ادامه این جریان، محسنی‌اژه‌ای چنین نامه‌ای را تأیید کرد، اما مخاطب اصلی این نامه مشخص نشد تا اینکه بالاخره وکیل بابک زنجانی مخاطب اصلی این نامه را مشخص کرد و گفت این نامه خطاب به دولت و به‌ویژه شخص آقای روحانی بوده است. نامه زنجانی  نشان می‌دهد او تلاش كرده اتهام‌های خود را که مربوط به عملکردش در دولت احمدی‌نژاد بوده به دولت روحانی مرتبط کند. اکنون چند روز به دادگاه او باقی مانده است. بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره بابک زنجانی گفته: «او بیش از دوهزارو ٧٠٠ میلیون دلار از پول نفت را پس نداده و به نظر من از اول هم قصد نداشته که پس بدهد. نیازی نیست بابک زنجانی پول را بدهد، فقط بگوید این پول‌ها در کدام حساب است. یک حسابی که بانک خصوصی یا دولتی ما موجودی آن را تأیید کند».

:
برائت از احمدی‌نژاد
زنجانی در ابتدای نامه خود خطاب به رئیس‌جمهور نوشته: «آقای رئیس‌جمهور، همان‌گونه که مستحضرید این‌جانب به اتهام اینکه در دولت قبل از وزارت نفت، نفت خریداری و پول آن را برده‌ام و به نحوی ایجاد فساد کرده‌ام، در بازداشت به سر می‌برم و قوه قضائیه مسئول رسیدگی به این فساد می‌باشد. متأسفانه من هرچه توضیح می‌دهم که این اتهامات واقعیت ندارد و در حق من بی‌انصافی صورت گرفته فایده‌ای ندارد و هم دولت محترم و هم این‌جانب قضاوت را به عهده قوه قضائیه سپرده و آن مرجع نسبت به حق یا ناحق بودن هر دوی ما قضاوت خواهد کرد». زنجانی در ادامه تلاش می‌کند خود را از احمدی‌نژاد مبرا کند و می‌گوید: «در کار اقتصادی زبان بی‌احترامی و زورگویی و تهمت، جایی ندارد و این روش‌ها متعلق به زمان قبل از رضاشاه است.

:

امروز ناخواسته این‌جانب و دولت محترم شما در کفه ترازوی عدالت قرار گرفته است. با این تفاوت که شما دارای قدرت هستید و من زندانی. نمی‌دانم دولت آقای احمدی‌نژاد چه کرد؟ آیا عملکرد درستی داشته یا خیر و ربطی هم به من ندارد. من نمی‌دانم چرا هر کس برای نشان‌دادن خود تلاش می‌کند به دیگران تهمت بزند و دیگران را با مسئولان قبل از خود قیاس کند». ظاهرا سخنان و افشاگری‌های اخیر جهانگیری درباره این متهم نفتی برای او سنگین بوده و می‌افزاید: «متأسفانه معاون‌اول محترم ریاست جمهوری بارها در اذهان عمومی به این‌جانب بی‌احترامی‌های زیادی کرده و این امر لایق ترازکردن یک دولت یا یک انسان عادی نیست و جاه و مقام این معاونت حفظ حرمت مردم است.

:

ایشان بارها این‌جانب را به فساد در دولت قبل، ارتباط با افرادی که دنبال پشت پرده آن می‌گردد، می‌باشد و جدیدا این‌جانب را گردن‌کلفت عنوان نموده است که این صحبت‌ها در شأن یک معاون‌اول نیست. جناب رئیس‌جمهور من در زندانم و دادسرا در حال رسیدگی پرونده است، من چه گردن‌کلفتی‌ای می‌توانم بکنم؟ وقتی فسادی وجود ندارد، من چرا باید نام افرادی را ببرم و آنها و زندگی آنها را نابود کنم؟ یک کار اقتصادی شده که منجر به ابهاماتی برای شما شده است و من موظفم ابهامات را حل کنم و این کار در حال انجام است. در اصل مجموعه شما دنبال یک زیاده‌خواهی است و اسم آن را فساد من نامیده».

:
به من نگویید گردن‌کلفت!
زنجانی ٩ دی ٩٢ و چند ماه پس از پایان کار دولت دهم بازداشت شد و اکنون حدود ٢٢ ماه است که در بازداشت به سر می‌برد. پیش از این امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری این پرونده، اعلام کرده بود بابک زنجانی در آستانه آزادی از زندان قرار دارد. او به «خانه ملت» گفته بود:‌ «براساس قانون مصوب مجلس، هیچ متهمی را بدون صدور حکم، بیش از ٢٤ ماه نمی‌توان در زندان نگه داشت، ازاین‌رو وکلای زنجانی به ‌دنبال آن هستند میزان زمان بازداشتی او را به بیش از این زمان افزایش دهند، تا عملا حکم آزادی زنجانی صادر شود». خبری که البته سیدحسین دهدشتی در گفت‌و‌گو با ایرنا آن را تکذیب کرد و گفت: «بازار شایعه‌ها و گفته‌های ضد‌و‌نقیض درباره پرونده بابک زنجانی داغ است، ولی او تا مشخص‌نشدن وضعیتش در زندان باقی می‌ماند».

:

بابک زنجانی در ادامه نامه می‌افزاید: «من هیچ وقت با وزارت نفت معامله نکرده‌ام؛ یک مجموعه نفتی در خارج نفت فروخته و پول آن را در حسابی که معرفی کرده، دریافت کرده و به واسطه آن پول بلوکه شده و حال که دولت عوض شده به‌زور می‌گوید پول را دوباره پرداخت کن؛ چون صاحب بانک و سهام‌دار من هستم. آقای دکتر من در بانک متعلق به خودم درباره همه سپرده‌گذاران مسئولم؛ چرا باید اطلاعات یک بانکی را که ربطی به این کشور ندارد در اختیار معاون‌اول شما بگذارم که ایشان به من نگوید گردن‌کلفت! آیا اگر شما جای من بودید چنین می‌کردید؟ به من فرمودید من چون صاحب بانکم موظفم پول شما را بدهم و کاری به کسی ندارید. من از روز اول تمام زندگیم را دو دستی تقدیم کردم، چه باید می‌کردم و نکردم که این همه بی‌احترامی به من می‌شود؟ وزارت نفت مگر بارش را به من داده که از من طلب می‌کند؟ باری در اختیار شرکت خارجی خود گذاشته و آن هم پولش را دریافت کرده، می‌توانست در بانکی دیگر وصول کند،  حال که تحریم شده من مقصرم؟»

:
خادم ملتم
این میلیاردر جوان در ادامه بدون اشاره به اینکه اکنون نامش از فهرست تحریم‌ها خارج شده مدعی می‌شود: «جناب آقای دکتر من به کشورم بدون هیچ منتی خدمت کرده‌ام و به واسطه خدماتم مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته‌ام و از سوی آنان به‌عنوان مهره کلیدی معرفی شده‌ام. اینها آیا گردن‌کلفت بودن من است؟ آیا من باید فکر می‌کردم پول نفت را در چه بانکی وصول کنید؟ آیا من باید تدبیر می‌کردم که پول‌های دریافتی را در یک شرکت ١٠هزاردلاری نگهداری نکنید؟ آیا من مرتکب پولشویی شده‌ام؟ آیا چون قدرت داریم باید زورگویی کنیم و اشتباهات مدیریتی خود را به مردم وصل کنیم؟ آقای رئیس‌جمهور شرکت خارجی من موظف نبوده باری خریداری کند که کرده، موظف بوده پول آن را در هر کجا که صاحب کالا می‌خواهد بدهد، انجام داده، آیا روابط اروپا و آمریکا را هم من باید درست می‌کردم؟ آقای رئیس‌جمهور من تا کنون بیش از چهارهزار میلیارد تومان اموالم را تقدیم کردم اموالی که قبل از سال ٩١ یعنی ورود مجموعه شما، در بانک من بوده و من ارز هزارو ١٠٠ تومان فروخته بودم و این اموال را داشتم، یعنی سه‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری.

:

من چه باید می‌کردم که این همه بی‌احترامی به من شده؟ آیا باید با مردم و سرمایه‌گذاران کشور چنین کرد؟ آقای دکتر من وظیفه داشتم به شما اطلاع‌رسانی کنم. دیگر شما می‌دانید و خدای بزرگ». زنجانی در حالی در این نامه می‌گوید تمام اموالش را تقدیم کرده که هم پیش از این زنگنه گفته بود که اموال موجود او کفاف بدهی‌اش را نمی‌دهد و هم دو روز پیش سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده، گفته بود: «زنجانی اگر قصد پرداخت بدهی‌هایش را داشت تاکنون پرداخت کرده بود چون بر‌اساس نوار ضبط‌شده‌ای که از این فرد در کمیسیون موجود است  ۲۵ میلیارد یورو در بانک‌های ژاپن پس‌انداز کرده، بنابراین موجودی دارد و پرداخت نمی‌کند؛ ضمن اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد از اموالش نیز در تاجیکستان، ترکیه، مالزی، هاوایی و … قرار دارد». نامه زنجانی با جمله‌ای كه از نظر دستور زبان فارسی در نوع خود جالب توجه است پایان یافته است: «امیدوارم در زندگی و کار پیروز و موفق باشید و روزی کسی با شما این کار می‌کند با من کردید را نکنید».

./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید