امروز: چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۳۳ Wednesday, 22 May 2024

ناکارآمدی طرح های کنترل بازار در آذربایجان غربی

گزارش اختصاصی – به قلم سردبیر: فصل پاییز و بازگشایی مدارس برای خانواده ها خرید های زیادی را به همراه داشته است و باید با جلوگیری از احتکار کالا توسط سودجویان، بازرسی و نظارت بر انبارهای نگهداری اقلام ضروری به طور مستمر در دستور کار دستگاههای اجرایی و نظارتی ذیربط...

گزارش اختصاصی – به قلم سردبیر: فصل پاییز و بازگشایی مدارس برای خانواده ها خرید های زیادی را به همراه داشته است و باید با جلوگیری از احتکار کالا توسط سودجویان، بازرسی و نظارت بر انبارهای نگهداری اقلام ضروری به طور مستمر در دستور کار دستگاههای اجرایی و نظارتی ذیربط استان قرار گیرد.

نظارت درونی و احساس حضور در محضر حق، مانع از تخلف انسانها می شود. اما این عامل در همه انسانها و به قدر کافی وجود ندارد، بنابراین نظارت بیرونی از اهم مسائل تمامی جوامع بشری است.
نظارت بر عملکردها اعم از افراد یا دستگاهها لازم و مفید است. رفتار،گفتار، حرکات و فعالیتهای عموم توسط افراد و دستگاههای مختلفی در سطح جامعه تحت نظارت است.
اصل مهم نظارت در کشور ما به وسیله دستگاههای مختلفی انجام می گیرد که در سطح قوای سه گانه در حال فعالیت می باشند. دستگاههایی که عهده دار وظیفه مهم نظارت بر رفتار و عملکرد دستگاههای دولتی هستند و برای این منظور انجام بررسیها و بازرسیهای متعددی را برنامه ریزی می کنند.
دستگاههایی که با ایفای تکلیف نظارت و بازرسی بر سایر اجزای نظام مسئولیت مهم پاسداری از اعتماد و اطمینان عمومی را عهده دار شده اند. انجام هرچه مطلوب و موثرتر وظایف محوله توسط افرادی که به امر خطیر نظارت و بازرسی از دستگاههای اداری، اجرایی و قضائی کشور می پردازند.
جوهر کنترل و بازرسی، نظارتی است که به وسیله آن عملکرد کارکنان در سازمان با معیارهای مشخص شده و هماهنگ با اهداف سازمان مورد بررسی قرار می گیرد. تا با آنها هماهنگی لازم را در اجرا داشته باشد. اساس این نظارت بر اطلاعات مبنایی استوار است که در اختیار مدیران سازمان از یک سو و بازرسان و ناظران از سوی دیگر قرار می گیرد. در نظارت اقدامات انجام شده با استانداردهای از پیش تعیین شده مقایسه می شود.
بازرسی و نظارت از دیرهنگام به عنوان یکی از اهرم های بازدارنده و کنترلی بازار در مفاهیم اقتصادی مطرح بوده است. اصولا تا کنترل و نظارتی در بازار شکل نگیرد نمی توان نسبت به اجرای بخشنامه ها و سیاستگذاری ها و قیمت گذاری ها امیدوار بود.
اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولي اصلي بخش تجارت و شبكه توزيع كالا، براي مبارزه توزيع كالاي قاچاق و جعلي، اقدام به ايجاد سامانه شبكه نظارت مردمي شبنم کرده است.
تقويت امکان سیاست‌گذاری و کنترل دولت در بخش كالا و خدمات، تسهیل در اجرایی شدن سیاستهای ويژه دولت در كنترل بازار و اطمینان مردم از نقش موثرتر دولت در حوزه كالاها و خدمات از اهداف كلي طرح است و افزایش امنیت و جلوگیری از توزيع كالاي قاچاق و جلوگیری از توليد و توزيع كالاي جعلي نیز برای این طرح بسیار مهم می باشد.
طرح شبنم که همان مخفف شبکه بازرسی و نظارت مردمی است به منظور تشخیص کالاهای قاچاق از کالاهای غیر قاچاق طراحی و برنامه ریزی شده است.
يكي از اساسي‌ترين اهداف مورد نظر طرح شبنم افزايش تعداد بازرسين است. به عبارت ديگر در حال حاضر تعداد زيادي بازرس رسمي و افتخاري با سرزدن و بررسي كالاهاي غيرمجاز و قاچاق تخلفات را ثبت نموده و در اختيار مراجع نظارتي و قضايي قرار مي‌دهند. مشخص است كه تعداد اين بازرسان هرچه قدر هم كه افزايش يابد با توجه به بودجه در دسترس از یک حد معيني فراتر نمي‌رود اين در حالي ‌است كه شبكه توزيع كالا بسيار گسترده و زياد است و بين اين دو تناسب مطلوبي وجود ندارد. بنابراين در اين طرح اين امكان براي تك‌تك مردم فراهم شده است كه بتوانند به عنوان بازرس عمل نمايند و در نتيجه گستره شبكه بازرسين از شبكه توزيع فراتر خواهد بود.
این در حالی است که در راستای اجرای طرح شبنم، 250 هزار بارکد بر اقلام وارداتی مشمول طرح شبنم در استان آذربایجان غربی نصب شده است و اجرای مرحله دوم طرح شبنم در این استان برای دو میلیون و 500 هزار قلم کالای مشمول طرح فرم خود اظهاری تکمیل شده است.
البته گزارش های رسمی حاکی است که از آغاز اجرای مرحله دوم طرح مذکور تاکنون برای 500 هزار قلم کالا در سطح عرضه و دو میلیون قلم کالای وارداتی فرم خود اظهاری تکمیل شده است و در مرحله نخست اجرای طرح شبنم که از اول اردیبهشت ماه سال گذشته تا 15 مرداد ماه به اجرا درآمد برای 480 هزار قلم کالا در سطح عرضه خود اظهاری صورت گرفت و بارکد شبنم بر روی این کالاها نصب شده بود و همچنین برای چهار میلیون و 400 هزار قلم کالای وارداتی از گمرکات استان نیز بارکد شبنم نصب شد.
این در حالی است که در راستای اجرای مرحله نخست طرح شبنم در استان یک هزار و 676 بازرسی از واحدهای صنفی و غیرصنفی صورت گرفته است و 140 واحد متخلف در آذربایجان غربی شناسایی شده است و با اجرای این طرح دو هزار قلم کالای فاقد بارکد در سراسر آذربایجان غربی جمع آوری شدند.
شرایط کنونی وضعیت بازار در استان ایجاب می کند که مسئولان از تمام امکانات و ظرفیت های موجود برای ایجاد ثبات قیمت ها در بازار عرضه و تقاضا استفاده کنند و با اخلالگران اقتصادی، خصوصا دانه درشت ها مطابق قانون برخورد جدی صورت گیرد.
اکنون که فصل پاییز و بازگشایی مدارس برای خانواده ها خرید های زیادی را به همراه داشته، باید با جلوگیری از احتکار کالا توسط سودجویان، بازرسی و نظارت بر انبارهای نگهداری اقلام ضروری به طور مستمر در دستور کار دستگاههای اجرایی و نظارتی ذیربط استان قرار گیرد.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین