امروز: دوشنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۵ Monday, 29 May 2023

نتایج اولیه کنکور فردا اعلام می‌شود/ قبولی 77 درصد کنکوری‌ها

نتایج اولیه کنکور فردا اعلام می‌شود

رییس سازمان سنجش آموزش کشور زمان انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری سال 1392 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور را اعلام کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، دکتر ابراهیم خدایی امروز در یک نشست خبری در این باره، گفت: نتایج اولیه کنکور سراسری فردا پنجشنبه از ساعت 10 صبح از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.

وی با اشاره به ثبت‌نام یک میلیون و 83 هزار داوطلب در کنکور 92، گفت: از این تعداد 924 هزار داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند.

خدایی با اشاره به مجاز شدن 100 درصدی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش در این دوره از آزمون 712 هزار و 367 نفر است.

 

 

شانس قبولی داوطلبان به تفکیک گروه آزمایشی مختلف

خدایی با اشاره به شانس 77 درصدی قبولی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون در خصوص میزان شانس قبولی داوطلبان به تفکیک گروه آزمایشی مختلف، گفت: در گروه علوم ریاضی و فنی 218 هزار و 404 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده است که با توجه به ظرفیت پذیرش 238 هزار و 109 نفری بیش از 100 درصد، داوطلبان شانس قبولی دارند.

وی افزود: همچنین در گروه آزمایشی علوم تجربی که بیشترین رقابت در این گروه بود، 437 هزار و 959 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 168 هزار و 232 نفر پذیرفته خواهند شد به عبارتی شانس قبولی داوطلبان این گروه 38.41 درصد است.

وی با بیان اینکه 247 هزار و 304 داوطلب در گروه آزمایشی علوم انسانی مجاز به انتخاب رشته‌ شده‌اند، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش در این گروه 245 هزار و 22 نفر می‌باشد، بنابراین شانس قبولی در این گروه 99.08 درصد است.

وی با اشاره به شانس قبولی 62 درصدی در گروه آزمایشی هنر،‌ گفت: شانس قبولی در گروه آزمایشی زبان 41 درصد است.

 

زمان انتشار پاسخنامه داوطلبان با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار نفر

رییس سازمان سنجش با اشاره به اعلام نتایج اولیه کنکور 92 از ساعت 10 صبح فردا پنج شنبه 10 مردادماه، گفت: یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون پاسخنامه داوطلبان با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار در هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و همچنین رتبه کشوری کمتر از 10 هزار در گروه آزمایشی هنر و زبانهای خارجی منتشر می‌شود.

 

ظرفیت پذیرش دوره‌های مختلف

وی با اشاره به ظرفیت 712 هزار و 367 نفری پذیرش در کنکور 92، گفت: از این تعداد حدود 421 هزار نفر ظرفیت دانشگاه پیام نور، حدود 29 هزار نفر ظرفیت شبانه، حدود 136 هزار نفر ظرفیت غیرانتفاعی، حدود 17 هزار نفر ظرفیت فرهنگیان، حدود 102 هزار نفر ظرفیت دوره روزانه و حدود 7700 نفر ظرفیت سایرین است.

 

چگونگی پذیرش دانشجو در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد

وی با اشاره به چگونگی پذیرش دانشجو در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد، گفت: پس از اعلام نتایج اولیه انتخاب رشته و پذیرش دانشجوی متقاضیان رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد از طریق این دانشگاه انجام می‌شود.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در رشته محل‌های با آزمون و بدون آزمون این دوره از پذیرش در دانشگاه آزاد 300 هزار نفر است، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش این دانشگاه در رشته‌ محلهای با آزمون 60 هزار و بدون آزمون 230 هزار نفر می‌باشد.

 

انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تا سه‌شنبه

وی با اشاره به انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تا 15 مردادماه، گفت: پیش از این قرار بود انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته فقط به صورت الکترونیکی انجام شود ولی به دلایلی سیاست سازمان سنجش تغییر کرد و انتشار دفترچه‌ها علاوه بر الکترونیکی به صورت چاپی نیز منتشر و در اختیار مراکز پستی قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه حدود 70 درصد از داوطبان از طریق کافی نت‌ها و دفاتر ICT روستایی ثبت نام خود را انجام داده بودند، بنابراین قرار شد به دلیل ارائه تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که در منزل از اینترنت برخوردار نیستند، دفترچه راهنمای انتخاب رشته چاپ شود.

 

خدایی ادامه داد: البته دفترچه الکترونیکی انتخاب رشته قبل از 15 مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می‌شود.

 

آغاز انتخاب رشته داوطلبان از پنجشنبه

وی با اشاره به آغاز انتخاب رشته الکترونیکی از 17 مردادماه، گفت: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش تا 22 مردادماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

 

رییس سازمان سنجش با اشاره به تهیه سه بسته راهنمای انتخاب رشته برای داوطلبان، گفت: برای راهنمای داوطلبان برای سهولت در انتخاب رشته ویژه نامه انتخاب رشته،‌کتاب انتخاب رشته انتخاب آینده و نرم افزار راهنمای انتخاب رشته تهیه شده است.

 

تعداد رشته‌های انتخابی رشته محل‌های با آزمون و بدون آزمون

وی با بیان اینکه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند علاوه بر رشته محل‌های با آزمون رشته‌ محل‌های بدون آزمون را نیز انتخاب کنند، اظهار کرد: این دسته از داوطلبان امکان انتخاب 150 رشته محل دارند.

 

وی افزود: همچنین داوطلبانی که غایب جلسه آزمون بودند و یا اصلا در آزمون شرکت نکرده‌اند، می‌توانند از 17 مردادماه تا اواخر شهریور ماه با ثبت‌نام در رشته محل‌های بدون آزمون 100 رشته محل بدون آزمون را انتخاب کنند.

 

موافقت 91 درصد داوطلبان در رشته‌های مورد علاقه در استان خود

خدایی با اشاره به نظرسنجی از داوطلبان در جلسه آزمون گفت: با توجه به آمار نظرسنجی‌ها بیش از 91 درصد داوطلبان از اطلاع رسانی سازمان سنجش برای کنکور رضایت داشتند.

وی افزود: همچنین 91 درصد داوطلبان موافق قبولی در رشته محل مورد علاقه خود در محل استان اقامت خود بودند.

رییس سازمان سنجش ادامه داد: همچنین 79 درصد از داوطلبان با تمرکز آزمون‌های سراسری و آزاد موافق بودند.

وی با اشاره به تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو، گفت: برای کنکور 93 سوابق تحصیلی 25 درصد تاثیر دارد، همچنین بر اساس این طرح پذیرش دانشجو بر اساس میزان تقاضا منعطف است.

 

توییت بینا

15:12 (۱ روز قبل) ۱

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۲ روز قبل) ۲

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۲ روز قبل) ۳

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۲ روز قبل) ۴

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۲ روز قبل) ۵

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۲ روز قبل) ۶

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ هفته قبل) ۷

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ هفته قبل) ۸

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۲ هفته قبل) ۹

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۲ هفته قبل) ۱۰

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۲ هفته قبل) ۱۱

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۲ هفته قبل) ۱۲

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۳

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۴

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۳ هفته قبل) ۱۵

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۴ هفته قبل) ۱۶

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۷

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۸

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

9:54 (۴ هفته قبل) ۱۹

قطعی برق سرور پیام‌رسان‌های داخلی رفع شد

9:42 (۴ هفته قبل) ۲۰

جاعلان اسکناس در تهران دستگیر شدند

پربازدیدها

آخرین عناوین