امروز: دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۹ Monday, 4 December 2023

نحوه راه‌اندازی 3G در تلفن همراه + تعرفه

نحوه راه‌اندازی ۳G در تلفن همراه + تعرفه

شوق استفاده از نسل سوم ارتباطی در بین مشترکین اپراتورهای اول و دوم کشور این سوال را مطرح کرده که از چه طریقی می‌توان اینترنت نسل سوم را برروی تلفن‌های همراه فعال کرد؟

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، اولین شرط برای فعال‌سازی نسل سوم ارتباطی یا همان 3G روی تلفن‌های همراه هوشمند این است که این موبایل‌ها قابلیت پشتیبانی از نسل سوم ارتباطی را داشته باشند که مشترکین می‌توانند با مراجعه به کاتالوگ موبایل خود از این امکان اطمینان حاصل کنند.

 

هزینه‌های 3G ایرانسل از چه قرار است؟

مدتی است اپراتور دوم با ارسال پیامک‌هایی کاربران خود را به فعال‌سازی بسته‌های تشویقی اینترنت 3G دعوت می‌کند.

 

طبق گفته‌های وزیر ارتباطات از اول شهریورماه امسال به دنبال پایان یافتن دوره انحصار رایتل، اپراتور‌های دیگر مجاز می‌شوند در صورت دریافت مجوزهای لازم به ارائه‌ی نسل‌های بالاتر ارتباطی بپردازند.

 

در این راستا، ایرانسل توافق‌نامه‌های لازم را با وزارت ارتباطات اجرا کرده و با پذیرفتن شروط مختلفی که وزارت ارتباطات برای ورود به نسل‌های بالاتر مقرر کرده بود، مجاز شد برای مدتی به‌طور آزمایشی در 15 نقطه مانند برخی دانشگاه‌های پایتخت به‌طور آزمایشی به ارائه‌ی خدمات نسل سه بپردازد تا در صورت موفق بودن این آزمایش‌ها، مجوز رسمی ورود به نسل‌های بالاتر را دریافت کند.

 

حال مدتی از اجرای آزمایشی ایرانسل می‌گذرد و به گفته‌ی وزیر ارتباطات طی این مدت تعداد نقاطی که تست در آنها صورت می‌گیرد افزایش یافته و حتی آزمایش‌ها به برخی استان‌ها نیز رسیده است.

 

در این میان مدتی هم هست که اپراتور دوم با ارسال پیامک‌هایی به کاربران اطلاع می‌دهد که در صورت مشاهده H، TH یا 3G بر روی گوشی‌های خود در محدوده‌هایی قرار دارند که می‌توانند به استفاده از اینترنت 3G بپردازند.

 

از هفته گذشته نیز این اپراتور با ارسال پیامکی به مشترکان خود اینگونه اعلام کرده است که «مشترک گرامی به منظور مدیریت هزینه در شبکه آزمایشی بهن باند اینترنت ایرانسل می‌توانید از بسته‌های افزایشی دیتا استفاده کنید. دریافت فهرست بسته‌های افزایشی با شماره‌گیری #5*2*555* اما پس از وارد کردن این کد سیستم دو پیشنهاد روزانه و ماهانه به شما ارائه می‌کند و این‌طور اعلام می‌شود که بسته‌های اینترنت روزانه ایرانسل با حجم 500 مگابایت هزینه‌ای 2500 تومانی و بسته‌های ماهانه با حجم پنج گیگ تعرفه‌ای 20 هزار تومانی دارند.

 

پس از انتخاب یکی از این گزینه‌ها، سیستم پیامک دیگری نیز برای شما ارسال می‌کند که در قالب آن اعلام می‌شود: مشترک گرامی، بسته 500 مگابایتی به قیمت 100 هزار ریال فعال شد. اطلاع از حساب اینترنت همراه #10*141* توجه: جهت استفاده از بسته اینترنت ماهه 24 گیگابایتی و یا روزانه یک گیگابایتی بعد از ساعت 2، ابتدا اینترنت همراه را قطع و مجددا وصل نمایید.

 

از دیگر پیامک‌هایی که ایرانسل در زمینه‌ی بسته‌های تخفیفی خود ارسال می‌کند پیامک ذیل است که به شکل لاتین ارسال می‌شود: «15مگابایت اینترنت روزانه تنها با 500 تومان. فعال‌سازی شماره‌گیری با کد #6*2*2*555*.

 

البته اعلام تعرفه‌های 3G به گفته وزیر ارتباطات همانند تعرفه‌های اعلام شده برای رایتل خواهد بود. با این حال اطلاع‌رسانی اپراتور دوم در زمینه بسته‌های تشویقی تنها محدود به اطلاع‌رسانی پیامکی این اپراتور شده و هنوز بر روی سایت این شرکت جدولی از تعرفه‌های کامل این بخش قرار نگرفته است.

 

حال با توجه به این‌که در نظر گرفتن هزینه‌ای مابین 2500 تا 10 هزار تومان برای استفاده یک روزه از اینترنت رقمی بالا به شمار می‌رود و با توجه به این‌که قرار است با ارائه‌ی 3G توسط اپراتور‌های مختلف در این بازار رقابت ایجاد شود امید می‌رود در بسته‌هایی که از این پس توسط این اپراتور ارائه می‌شود، هزینه‌ها برای کاربران کاهش پیدا کند.

 

از آنجایی که اکثر تلفن‌های همراه در ایران بدون انجام تنظیمات دستی قابلیت اتصال به شبکه GPRS ایرانسل را دارند بنابراین مشترکین این اپراتور تنها کافی است گزینه مربوط به فعال سازی سرویس ۳G یا WCDMA را در منوی تنظیمات تلفن همراه خود انتخاب کنند.

 

اما اگر مشترکین اپراتور ایرانسل نتوانستند از طریق مراحل بالا به اینترنت متصل شوند، ابتدا لازم است با مراجعه به سایت ایرانسل از اینکه تلفن همراهشان قابلیت اتصال به شبکه GPRS را دارد اطمینان حاصل کرده و تنظیمات مورد نظر را نیز از همین طریق یا با تماس به کد #۶*۳*۱۳۰* دریافت کنند. تمامی تلفن‌هایی که تنظیمات GPRS روی آنها انجام شده قابلیت دسترسی به نسل سوم ارتباطی را دارند.

تنظیمات دستی سرویس 3G

اکثر گوشی‌های استاندارد موجود در بازار ایران بدون نیاز به انجام تنظیمات دستی قابلیت اتصال به شبکه اینترنت همراه ایرانسل (GPRS) را دارند. درصورتی که تلفن همراه شما به صورت خودکار به شبکه اینترنت متصل نشد، لازم است تنظیمات به صورت دستی انجام شود.

به عنوان مثال مراجعه به آدرس Setting، سپس More و بعد Mobile network، گزینه Access Point Name، در نهایت New APN و وارد کردن اطلاعات Irancell-GPRS در قسمت Access Point Name و mtnirancell در قسمت APN.

برای فعال سازی سرویس نسل سوم ارتباطی لازم است مشترکین مراحل زیر را انجام دهند:

به آدرس Settings سپس Cellular رفته و گزینه های Enable 3D و Cellular Data را فعال کنند.

همراه اول

اما مشترکین اپراتور همراه اول برای استفاده از نسل سوم ارتباطی یا آنچه که این اپراتور نام آن را “نوترینو” گذاشته لازم است ابتدا از قرار گرفتن در منطقه تحت پوشش 3G این اپراتور مطمئن شوند.

اگر علامت‌های ۳G ،H یا +H بر روی نمایشگر گوشی همراه شما دیده می‌شود به این معنی است که می‌توانید از خدمات نسل سوم ارتباطی همراه اول بهره‌مند شوید.

چنانچه همراه اول ارایه خدمات را آغاز کند، در صورتیکه تلفن همراه هوشمند شما قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی 3G را دارد، جهت استفاده از خدمات نوترینو لازم است یکی از بسته‌های خدماتی مربوط به آن را دریافت کنید.

ظاهرا این بسته‌ها شامل دو نوع الفا و الفا+ است که هر کدام سه تعرفه یک روزه، یک هفته و یک ماهه را به مشترکین ارائه می‌دهد. تعرفه‌های بسته آلفا با سرعت 128 کیلوبایت در ثانیه به ترتیب در قیمتهای 10، 30 و 100 هزار ریالی ارائه می‌شوند و تعرفه‌های بسته الفا+ نیز با سرعت یک مگابایت در ثانیه به ترتیب شامل سه قیمت 20، 60 و 200 هزار ریال هستند.

فعالسازی سرویس 3 جی در همراه اول نیز مشابه فعال سازی این سرویس در اپراتور ایرانسل، با سرویس GPRS تفاوتی ندارد یعنی اگر خدمات gprs همراه اول در گوشی شما فعال است نیاز به دریافت تنظیمات خاصی نیست.

برای اطمینان از فعال بود سرویس اینترنت همراه اول مشترکین می‌توانند کد #132*111* را شماره‌گیری کنند.

در صورت فعال نبودن سرویس اینترنت، برای دریافت تنظیمات 3G از دو روش زیر اقدام کنید:

ارسال پیامک به شماره ۸۰۰۸

ورود به سایت همراه اول و وارد کردن شماره خط و دریافت تنظیمات

سپس برای فعال سازی نسل سوم ارتباطی برای تلفن‌های همراه اندروید 4 به بالا مراحل زیر را طی کنید:

Setting/ more / mobile network /Data enable > access point names

در زبان فارسی :

تنظیمات > بیشتر … > شبکه های تلفن همراه > تیک داده فعال شد زده شود دسترسی به نام نقاط >

و برای تلفن‌های همراه اندروید ورژن پایین نیز لازم است مراحل زیر انجام شود:

Setting > Wireless & Network > Mobile Network Setting > Access Point Names

در زبان فارسی :

تنظیمات > بی سیم و شبکه > شبکه های موبایل > داده ها فعال شد را تیک بزنید نامهای نقطه دستیابی >

سپس APN جدید بسازید.

البته اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران پیرو انتشار خبری در برخی رسانه‌ها مبنی بر اعلام تعرفه‌های ۳G همراه اول، توضیحاتی ارائه و اعلام کرد: همراه اول بسترهای فنی را برای ارائه نسل های بالاتر تلفن همراه آماده کرده است و ارائه اینترنت پرسرعت این اپراتور با نام تجاری «نوترینو»، تنها پس از دریافت مجوز از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امکان پذیر است.

این اطلاعیه می افزاید: اخیراً برخی رسانه‌ها درباره ارائه خدمات نسل ۳ همراه اول و تعرفه‌های آن اخباری منتشر کرده اند که اعلام می شود هر نوع اعلام تعرفه و ارائه سرویس جدید، تنها پس از دریافت مجوزهای لازم، بصورت رسمی توسط شرکت ارتباطات سیار ایران، انجام می شود.

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین