امروز: دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۸ Monday, 4 December 2023

نقوی‌حسینی: زیاده‌خواهی‌های آمریکا موجب افزایش فاصله بین ایران و 1+5 شد

نقوی‌حسینی: زیاده‌خواهی‌های آمریکا موجب افزایش فاصله بین ایران و ۱+۵ شد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات در نیویورک، زیاده‌خواهی‌های آمریکا را موجب افزایش فاصله بین ایران و 1+5 دانست و گفت که در صورت شکست احتمالی مذاکرات، آمریکایی‌ها مسئول مستقیم این شکست خواهند بود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ‌دور جدید مذاکرات در نیویورک در سالگرد آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم انجام می‌شود که مذاکرات از نیویورک کلید خورد و در یک سال گذشته اتفاقات مهمی رخ داد از جمله توافق ژنو که به امضای طرفین رسید و مذاکرات مطول وین و ژنو برای رسیدن به توافق جامع.

 

وی افزود: جمهوری اسلامی در طول یک سال گذشته نشان داد مصمم است پرونده هسته‌ای ایران از طریق مذاکره به نتیجه روشنی دست یابد. از سوی دیگر آنچه در توافق ژنو به عهده ایران گذاشته شد و ایران نسبت به آن متعهد شد به مرحله اجرا در آمد و نهایت تلاش برای عملیاتی شدن توافق صورت گرفت.

 

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: علاوه بر آن گام‌های بعدی از سوی ایران برای رسیدن به توافق جامع انجام شد تا جایی که در حوزه بازرسی اقدامات داوطلبانه‌ای فراتر از توافق ژنو انجام دادیم تا اعتماد لازم در جامعه جهانی به وجود بیاید که جمهوری اسلامی اولا فعالیت صلح‌آمیز دارد و ثانیا متعهد به حل مشکلات از طریق مذاکره است.

 

نقوی‌حسینی با بیان اینکه در یک سال گذشته طرف مذاکره ایران انسجام و هماهنگی لازم را نداشته، یادآور شد: ما در یک سال گذشته شاهد اتفاقات عجیب و غریبی بودیم که به روند مذاکره لطمه زد. سردمدار این مانع‌تراشی‌ها نیز آمریکایی‌ها بودند که ابتدا با طرح موضوعات غیرهسته‌ای سعی کردند مذاکرات را با چالش‌های جدی روبرو کنند و فاصله بین ایران و 1+5 را زیاد کنند و بعدا با طرح مطالبات فرا ان‌پی‌تی و حتی فراتر از توافق ژنو سعی کردند فاصله‌ها را زیاد کنند.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه زیاده‌خواهی‌های آمریکا باعث افزایش فاصله بین ایران و 1+5 شد، تصریح کرد: این اقدامات باعث شد در موضوعات اصلی که دو طرف باید به توافق برسند ما به نتیجه مشخصی دست پیدا نکنیم.

 

وی با اشاره به برخی اقدامات آمریکا برخلاف توافق ژنو، گفت: بر اساس این توافق اعضای 1+5 نباید تحریم جدیدی علیه ایران اعمال می‌کردند اما آمریکایی‌ها این کار را انجام دادند و نشان دادند متعهد به توافق نیستند. این کار سوال و ابهاماتی را در ذهن ملت، دولت و مذاکره‌کنندگان ایجاد کرد که وقتی آمریکا به توافق ژنو عمل نمی‌کند از کجا معلوم که به توافق جامع عمل خواهد کرد.

 

نقوی‌حسینی با بیان اینکه آمریکا موانع اصلی را بر سر راه مذاکرات ایجاد کرده، گفت: آمریکا فاصله ما را با 1+5 زیاد کرد و باعث شد حس بی‌اعتمادی در جمهوری اسلامی ایجاد شود و همین‌ها مشکلاتی است که امروز بر سر راه مذاکرات وجود دارد که با وجود چنین مشکلاتی و همچنین اظهارات اخیر مقامات آمریکایی از جمله وندی شرمن بعید به نظر می‌رسد که ما در این دوره از مذاکرات به نتیجه مشخصی دست پیدا کنیم.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: تا اینجا هم آمریکایی‌ها مسئول مستقیم و اصلی عدم توافق هستند و در آینده هم مسئول مستقیم شکست احتمالی مذاکرات خواهند بود.

 

وی افزود: بحث ما با 1+5 این است که آنها باید تکلیف خودشان را با آمریکایی‌ها روشن کنند. وقتی انسجامی در بین کشورهای 1+5 وجود ندارد، کسی مقید به تعهدات نیست، آمریکا به عنوان عضو سرکش در 1+5 عمل می‌کند و برخلاف توافق زیاده‌خواهی خود را دارد و بهایی به 1+5 نمی‌دهد چطور جمهوری اسلامی می‌تواند با 1+5 به توافق برسد؟ بنابراین مشکل اصلی این مذاکرات با 1+5، آمریکایی‌ها هستند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین