امروز: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۴ Saturday, 9 December 2023

نهاوندیان:دیپلماسی فعال ایران نتانیاهو را منزوی کرده است

نهاوندیان:دیپلماسی فعال ایران نتانیاهو را منزوی کرده است

نهاوندیان بیان داشت: البته مقاومت مردم غزه در این مساله نقش داشته است اما مجموعه منظم فعالیت ها کار را به جایی رسانده که حرف نتانیاهو شنیده نمی شود وحتی در آمریکا با اکراه درباره او سخن می‌گویند.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به سفر روحانی به نیویورک گفت: دیپلماسی فعال ایران نتانیاهو را منزوی کرده است.
:
به گزارش فارس به نقل از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور سه‌شنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، به تبیین دستاوردهای سفر حجت الاسلام حسن روحانی به نیویورک پرداخت و این سفر را در ابعاد مختلف موفقیت آمیز توصیف کرد.
:
وی با بیان این که بدون ایران هیچ طرحی در منطقه و صحنه بین‌الملل موفق نیست، گفت: ایران در صحنه عمل یک حضور قدرتمندانه و در عین حال منطقی و مؤدبانه را به نمایش گذاشته است و حتما موفق است.
:
‌نهاوندیان با اشاره به طرح جهان عاری از خشونت که سال گذشته از سوی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد، تاکید کرد: در سفر امسال نیز اکثر رؤسای جمهور کشورها به این مساله پرداختند و رئیس‌جمهور اسلامی ایران نیز به صورت ریشه‌ای و مبنایی این مساله را مورد تحلیل قرار داد، همچنین در هیچ ملاقاتی نبود که به مساله تروریسم پرداخته نمی شد.
:
وی با بیان این که همه نگران تروریسم هستند، افزود: این جای عبرت دارد که حتی کشورهایی که مؤید و مسبب پیدایش گروه‌های تروریستی و تکفیری بوده‌اند و آنها را حمایت و تقویت کرده اند، الان احساس خطر می کنند.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به این که هشدار ایران مبنی بر این که مساله خطر و تهدید تروریسم تنها مربوط به منطقه نیست، مورد قبول قرار گرفته است، یادآورشد: ساختار ذهنی استعمارگرایانه خیال می‌کنند تنها قدرت‌های بزرگ می توانند در صحنه بین‌الملل بازیگری کنند و تصورشان این است که با یک بمباران هوایی مشکل حل می‌شود.
:
وی اضافه کرد: در نطق رئیس‌جمهور کشورمان روی ریشه های خطا در تحلیل و اقدام دست گذاشته شد و در دیدارها نیز به این مساله اشاره شد.
:
نهاوندیان خاطرنشان کرد: از موضع عملگرایانه همه به این نتیجه رسیده‌اند که بدون حضور ایران و همکاری ما توفیق کامل در مبارزه با تروریسم حاصل نمی‌شود.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: برخی کشورهای منطقه که رویکردشان در مسائل منطقه یا متفاوت و یا حتی در نقطه مقابل موضع صلح طلبانه ما بوده الان ناگزیر از تغییر سیاست هستند و از سیاست و رویکردهای قبلی خود فاصله گرفته اند.
:
وی با تاکید بر این که ما معتقدیم محوریت مبارزه با تروریسم باید به دولت ها و ملت های منطقه داده شود، گفت: اگر هر کشوری بیرون از منطقه می‌خواهد کاری بکند باید با دولت های مشروع منطقه صحبت کند و اگر کمک خواستند به کمک آنها بشتابد.
:
نهاوندیان با بیان این که نقش جمهوری اسلامی ایران در مسائل عراق قابل انکار نیست، گفت: ایران موثرترین نقش را در جلوگیری از پیشروی های داعش در عراق داشت.
:
وی بیان کرد: البته نقش اصلی در مقابله با داعش را مردم عراق داشتند که در لبیک به مرجعیت دینی هزاران نفر در صحنه حاضر شدند، البته در آن نقطه(آمرلی) کمک های ایران بسیار تعیین کننده بود.
:
نهاوندیان در ادامه با اشاره به اظهارات کامرون و نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: دیپلماسی مبتکرانه و فعال جمهوری اسلامی ایران نتانیاهو را منزوی کرده است و در این سفر کمترین توجه به او بود.
:
وی بیان داشت: البته مقاومت مردم غزه در این مساله نقش داشته است اما مجموعه منظم فعالیت ها کار را به جایی رسانده که حرف نتانیاهو شنیده نمی شود وحتی در آمریکا با اکراه درباره او سخن می‌گویند.
:
نهاوندیان با اشاره به این که سخنان رئیس‌جمهور ایران مورد استشهاد و استناد قرار می ‌یرد، گفت: این یک توفیق الهی برای مقاومت ملت ایران در مواضع اصولی در دفاع از مردم فلسطین است و این را باید ادامه داد.
:
وی با بیان این که محافل ضد ایرانی احساس زخمی بودن می‌کنند، تصریح کرد: دیپلماسی فعال کشورمان موفق شده ایران هراسی را چندین قدم به عقب ببرد، الان سخن گفتن درباره ایران تابو نیست و صحبت مثبت کردن از ایران امر ممنوع نیست.
:
نهاوندیان گفت: بر عکس حمایت از سیاست‌های رژیم صهیونیستی امری است که سیاستمداران دنیا از آن فاصله می گیرند و به عقیده من باید بر همین استحکام و سیاست پای فشارد، سرمایه این موضع حمایت یکپارچه ملت است.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به انتخابات 92 حضور پرشور مردم را به معنای حمایت از نظام و دولت منتخب دانست و گفت: در امور سیاسی این حمایت باید تجلی یابد، هرکجا تجلی حمایت مردم از مذاکره کنندگان و سیاست خارجی را می بینیم، شاهد موفقیت هستیم.
:
وی با تاکید بر این که صحنه سیاست خارجی نمی تواند محل منازعه جناحی باشد، تصریح کرد: در عرصه سیاست خارجی باید یکپارچه حمایت کنیم، همه جناح ها، مردم و ارکان نظام حمایت آنان قدرت ما را در مذاکرات بالا می برد و البته در این مدت حمایت رهبر معظم انقلاب بزرگ ترین عامل و سرمایه بوده است.
:
نهاوندیان با بیان این که در مذاکرات هسته ای تجلی توان دیپلماتیک در حراست از منافع و حقوق ملت ایران باید به کرسی بنشیند، اضافه کرد: ما باید پیشرفت‌های هسته‌ای را حراست کنیم و در عین حال راه برای پیشرفت در دیگر حوزه‌ها را نیز فراهم کنیم.
:
وی یک ماهه پیش رو را بسیار مهم دانست و گفت: هم در عرصه دیپلماسی باید قوی تر از گذشته حاضر شویم و هم در عرصه حمایت مردمی باید قوی تر عمل کنیم.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات رئیس‌جمهور در چندین ملاقات مبنی بر این که مذاکرات به کندی پیش می رود، تصریح کرد: یکی از امتیازات دور جدید مذاکرات در دولت جدید این بود که به طرف مقابل گفت ما مذاکرات بی پایان و بدون نقطه انجام نمی خواهیم.
:
وی افزود: ما باید در یک مدت زمانی به نتیجه برسیم، ما ابتدا یک توافق اولیه داشتیم که پیام مثبت را نسبت به مذاکرات نهایی تامین کرد و شرایط بهتری برای حرکت اقتصادی ایجاد کرد.
:
نهاوندیان اضافه کرد: در پایان مهلت شش‌ماهه طرفین به نتیجه رسیدند که فرصت دیگری بدهند، تلاش دو طرف این است که در این دوره به نتیجه برسند، در همه مذاکرات همه طرف‌های مذاکره بر این نکته تاکید داشتند که باید به نتیجه برسد و این به یک خواست جهانی تبدیل شده و معنای این مساله توفیق جمهوری اسلامی ایران است.
:
‌وی برخی از مسائل را طبیعی دانست و تاکید کرد: وقتی مذاکرات یک موعد زمانی دارد، تا لحظات آخر هر دو طرف سعی می کنند مطالب خود را با هدف حداکثری دنبال کنند، لذا نتیجه نهایی در روزهای آخر به دست می آید منتهی جهت را عوض نمی کنند.
:
عضو تیم همراه رئیس‌جمهور در سفر به نیویورک بیان کرد: در صحبت‌های خصوصی برخی طرف‌های ملاقات اذعان داشتند به این که حرف ایران منطقی است، برخی غربی‌ها به صراحت می گفتند ما روزشماری می کنیم که تحریم ها برداشته شود.
:
وی با تاکید بر این که همان گونه که رئیس‌جمهور گفتند تحریم‌ها به نحو قبلی قابل اعاده نیست، تصریح کرد: یکی از اتفاقات مهم این سفر این بود که شخصیت‌های تاثیرگذار اقتصادی آمریکا با رئیس‌جمهور ما حرف اقتصادی می‌زدند و ابراز اشتیاق می‌کردند که در افق روشن و مثبتی که ایران در اقتصاد خود و منطقه دارد سهم داشته باشند.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: سال گذشته برخی با خود من جلسات ملاقات پنهانی داشتند و اصرار داشتند که این ملاقات‌ها رسانه ای نشود، امسال بسیاری از فعالان تاثیرگذار اقتصادی آمریکا با رئیس‌جمهور ما ملاقات داشتند.
:
نهاوندیان اظهار داشت: یک حقیقت در این دیدارها روشن شد و آن این که دشمنان ما به دنبال تشدید تحریم ها بودند اما ایران مدبرانه سیاست تضعیف تحریم را دنبال کرد و الان این سیاست توفیق پیدا کرده، وضعیت ما در حوزه های مختلف بهبود یافته و فروش نفت ما بالاتر رفته است.
:
وی خاطرنشان کرد: از همه اینها مهم تر توفیقی که در صحنه اقتصاد با اتخاذ اقتصاد مقاومتی پیدا کرد در صحنه مذاکرات نقطه قوت و قدرت ما است، الان با وجود این که عمده تحریم ها باقی است، اما این که ما در این شرایط تورم را به بیش از بیست درصد کاهش دهیم و از رکود خارج شویم خودش یک توفیق بزرگ است.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: وقتی تحلیلگران آنان می‌بینند به جای این که طمع کنند که با فشار به ایران حرف شان را به کرسی برسانند به این نتیجه می رسند که باید با ایران کنار آمد.
:
وی در ادامه برنامه گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به آستارا خان و ملاقات رؤسای جمهور ایران و روسیه و تاثیر این گونه نشست های منطقه ای در تحولات بین المللی و منطقه ای گفت: این سفر با توجه به این که بعد از سفر آقای روحانی به آمریکا انجام شد، قدری تحت الشعاع سفر نیویورک قرار گرفت.
:
نهاوندیان تصریح کرد: الان موضع جمهوری اسلامی ایران موضع همه پنج کشور ساحلی است که دریای خزر باید دریای صلح باشد و هیچ نیروی نظامی خارجی نباید وارد دریای خزر شود و این توفیق ایران در به کرسی نشاندن موضع منطقی خودش است.
:
وی درباره محیط زیست دریای خزر نیز گفت: آسیب‌های بسیاری در این عرصه دیده ایم و محیط زیست خزر مورد تهدید قرار گرفته، به همین دلیل سران اجماع کردند که کمیسیون‌های مشترک تشکیل دهند و تدابیر لازم را برای این مساله اتخاذ کنند.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم این بود که در این بیانیه مرز 15 و 10 مایلی دریایی حاکمیت ملی را به علاوه صید اختصاصی برای کشورها ایجاد کرد.
:
وی اضافه کرد: هرچه بتوانیم همکاری بر اساس نفع متقابل را سامان بدهیم زمینه برای حضور و مداخله دیگران منتفی می شود.
:
نهاوندیان با بیان این که این پنجمین دیدار ایران و روسیه در یکسال اخیر در سطح سران جمهور بود، یادآورشد: این نشان می دهد ما یک نگاه جامع و منطقی و متعادل را دنبال می کنیم.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور بیان کرد: ما در عین حال که مذاکرات هسته ای با غرب را دنبال می کنیم از ارتباطات استراتژیک با روسیه، چین و همسایگان غافل نشده ایم، پنج دیدار با پوتین تنها تشریفات نبوده و دستاورد جدی داشته است.
:
وی عنوان کرد: بر اساس توافقی که دو طرف در ارتقای مسائل اقتصادی کرده اند بزودی حجم مبادلات را به چندین برابر می رساند و ایرانی با چنین تحرکات دیپلماتیک، دنیا را به این نتیجه رسانده که باید با این ایران کنار آمد.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این که حجم مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه بسیار افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: در دنیای امروز به جای لفاظی های بیهوده باید نفع متقابل را دنبال کرد و می توان در سایه این امر، همگرایی اقتصادی را تقویت کرد.
:
نهاوندیان در پایان با تاکید براینکه ما دنبال صلح و توسعه برای همه هستیم و توسعه خود محورانه را دنبال نمی کنیم، تصریح کرد: نفع متقابل حرف دل نشین است، اگر ما بتوانیم هم آهنگی سیاست خارجی با سیاست اقتصادی خود را به سمت درهم تنیدگی همسایگان دنبال کنیم هم امنیت و توسعه ما و هم توسعه و امنیت همسایگان محقق می‌شود.
:

./.

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین