امروز: دوشنبه، ۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۸ Monday, 27 June 2022

نگاه امیدوارانه بخش خصوصی به استاندار آینده آذربایجان غربی

گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر – حمایت از بخش خصوصی باید با تمام توان، از اولویت‌های کاری استاندار آینده آذربایجان غربی باشد و آماده کردن بستر لازم برای حضور بخش خصوصی و رونق این بخش در زمینه‌های مختلف اقتصادی استان توسط دستگاه‌های اجرایی استان ضروری است. با پیروزی انقلاب اسلامی...

گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر – حمایت از بخش خصوصی باید با تمام توان، از اولویت‌های کاری استاندار آینده آذربایجان غربی باشد و آماده کردن بستر لازم برای حضور بخش خصوصی و رونق این بخش در زمینه‌های مختلف اقتصادی استان توسط دستگاه‌های اجرایی استان ضروری است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و مصوبات اقتصادی‌ مجالس اول و دوم که با پیروی از اصل 44 قانون‌ اساسی بخش خصوصی را به انزوا کشانید، حاکمیت تفکر ضد سرمایه‌داری و ضد اقتصاد آزاد در کشور را رقم زد و باعث شد تا به مرور درصد بالایی از اقتصاد ایران در اختیار دولت قرار بگیرد.
از سوی دیگر رشد اقتصادی از جمله اهدافی است که همواره مورد توجه دولت‎ها بوده است. در ادبیات اقتصادی رشد، افزایش کمی و کیفی عوامل تولید مورد توجه قرار گرفته است. تأثیر امنیت سرمایه‎گذاری بر رشد اقتصادی مقوله بسیار مهمی است و بدین منظور باید ابتدا متغیرهایی که بر امنیت سرمایه‎‎گذاری در ایران تأثیر دارند، شناسایی و استخراج شوند و مدل‎های اقتصاد سنجی رشد اقتصادی، با استفاده از متغیرهای اثرگذار بر رشد اقتصادی مانند امنیت سرمایه‎‎گذاری، در کنار عوامل تولید سنتی نیروی کار، سرمایه‎‎گذاری مورد پردازش قرار گرفته و مدل متفاوتی از رشد اقتصادی ارائه شود.
به گفته کارشناسان اقتصادی؛ كاهش‌ كارايي‌ و نوآوري‌، افزايش‌ هزينه‌ مبادلات به تضعيف‌ خلاقيت‌هاي‌ توليدي‌ و در مجموع‌ كند كردن‌ فرآيند رشد اقتصادي‌ منجر شده‌ است‌. در عين‌ حال‌، اشتغال‌ دولت‌ به‌ امور تصدي‌گري‌ و در حوزه‌هاي‌ خارج‌ از اقتدار و غير مرتبط با وظايف‌ اصلي‌ آن‌، با ملاحظه‌ منابع‌ و توانمندي‌هاي‌ محدود دولت‌ موجب‌ گرديده‌ است‌ كه‌ فرايند تصدي‌ امور حكومتي‌ دولت‌ تضعيف‌ شود.
آذربایجان غربی به دلیل هم مرزی با کشورهای همسایه از جمله ترکیه و عراق در منطقه شمالغرب جمهوری اسلامی ایران موقعیت بسیار فوق العاده ای را به لحاظ قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم در مبادله کالا و تجارت و سرمایه گذاری های بخش مختلف دارد. این استان با داشتن مرزهای مشترک با کشورهای همسایه می تواند با کسب درآمد بیشتر و صادرات غیر نفتی کمک بزرگی به برقراری نظم و امنیت در مناطق مرزی بکند.
استان آذربایجان غربی ظرفیت های فراوانی به لحاظ ترانزیت کالا از خاورمیانه به کشورهای اروپایی را دارد و می تواند از این موقعیت هم برای رشد و توسعه اقتصادی خود و هم صادرات کالاهای ایرانی به خارج و ایجاد یک بازار مطمئن در منطقه فراهم نماید و با توسعه سرمایه گذاری در بخش خصوصی گام های اساسی برای توسعه بردارد. به تعبیری توسعه اقتصادی استان آذربایجان غربی مستلزم حل موانع حضور فعال بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاران این بخش در پروژه های اقتصادی کلان استان است.
این در حالی است که بخش خصوصی از دیگر ظرفیت‌های کم‌نظیر استان آذربایجان غربی است و با توجه به مسایل و مشکلات عدیده‌ای که در تامین اعتبارات دولتی، فروش نفت و انتقال پول وجود دارد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش‌های مختلف می‌تواند نویدبخش باشد.
حمایت از بخش خصوصی باید با تمام توان، از اولویت‌های کاری استاندار آینده آذربایجان غربی باشد و ماموریت دستگاه‌های اجرایی استان عبارت است از آماده کردن بستر لازم برای حضور بخش خصوصی و رونق این بخش در زمینه‌های مختلف اقتصادی استان و بالاتر از این، وظیفه‌ای برای دستگاه‌ها نیست.
در حالی که به نظر می رسد توسعه اقتصادی استان در شرایطی که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی به خاطر تحریم های خارجی و برخی ضعف های داخلی به حضور فعال بخش خصوصی در اقتصاد استان دل بسته است؛ نباید به خاطر برخوردهای نابجا، سرمایه‌گذاران استان به استان‌های دیگر بروند و با آنکه در گذشته زحمات زیادی برای حضور بخش خصوصی کشیده شده ، اما از این به بعد رسالت اصلی استاندار آینده آذربایجان غربی آماده کردن حضور بخش خصوصی در کنار بخش دولتی و استفاده از نیروهای توانمند استان در تمام زمینه‌هاست.
از سوی دیگر امروزه مشکلات بخش تولید بر کسی پوشیده نیست و اگر چه تحریم های اقتصادی خارجی تا اندازه زیادی شرایط کشور و استان را تحت تاثیر قرار داده ولی تحریم داخلی نیز وجود دارد. به عبارتی وقتی مسؤولان بخش های مختلف در این شرایط خاص، برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع مانع ایجاد کنند، خود این حرکت ها مانع بزرگی است.
این در حالی است که تحریم داخلی اگر چه مربوط به مسئولان و دستگاه‌های اجرایی است ولی باید تدبیری اندیشیده شود تا این تابوی بزرگ سرمایه گذاری شکشته شود و دستگاه‌ها به عنوان مشوق و حامی در کنار سرمایه‌گذاران و کارآفرینان باشند.
البته هیچ قانونی برای ممانعت از سرمایه‌گذاری تصویب نشده است و موانعی که ایجاد می‌شود ناشی از برداشت غلط از قانون یا بد سلیقه عمل کردن است.
کارآفرینان بخش خصوصی که بعضا صدها و هزاران خانواده را اداره می‌کنند به مراتب قابل ستایش و احترام هستند و وظیفه و رسالت دولتمردان و مدیران اجرایی در استان آذربایجان غربی، هموار کردن راه برای حضور تمام عیار آنها
در بخش‌های مختلف و رفع موانع و مشکلات است.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید