امروز: شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۱۹ Saturday, 15 May 2021

هشدار ایران به آژانس درباره افشای اطلاعات

هشدار ایران به آژانس درباره افشای اطلاعات

نماینده دائم ایران در آژانس گفت: ایران هیچگونه غفلتی در افشای اطلاعات طبقه بندی شده را نخواهد پذیرفت و درخواست تعدادی از اعضای شورای حکام برای دریافت چنین اطلاعاتی با رویه استاندارد آژانس مغایرت دارد.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز در جریان برگزاری اجلاس شورای حکام آژانس اظهار داشت: بنیان اصلی برجام، تعهدات متقابل از سوی ایران و گروه پنج به علاوه یک به منظور تایید ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و به طور هم زمان، مهر پایان نهادن بر کلیه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و لغو کامل کلیه تحریم‌های شورای امنیت و کلیه تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه مربوط به موضوع هسته‌ای است.
:
به گزارش فارس، وی در این زمینه تأکید کرد که تحقق این امر نیازمند تغییری بنیادین در رهیافت شورای امنیت به شکل مطروحه در مقدمه قطعنامه 2231 آن است. مشابه همین تغییر اساسی باید در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله در شورای حکام آن پی گیری شود. تمامی قطعنامه‌های پیشین شورای حکام، که از نظر ایران اقداماتی توجیه ناپذیر و سیاسی هستند باید لغو شوند. نجفی گفت: در شرایطی که برجام، با تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، همکاری هسته‌ای با ایران و ادامه برنامه غنی سازی آن را مقرر می‌کند، مفاد قطعنامه های قبلی شورای حکام حاوی درخواست تعلیق این نوع فعالیت‌ها، دیگر از اعتبار برخوردار نیستند.
:
سفیر کشورمان با بیان مجدد موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سلاح های هسته ای خطاب به اعضای شورای حکام آژانس افزود: ایران بر مبنای اصول محکم اعتقادی، راهبردی و بین‌المللی، قاطعانه با سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای به عنوان سلاح‌هایی منسوخ، غیر انسانی و زیان آور برای صلح و امنیت بین‌المللی مخالفت می‌کند.
:
وی در این زمینه تصریح کرد که بر اساس فتوای تاریخی رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، ممنوعیت دستیابی، تولید، انباشت یا کاربرد سلاح‌های هسته‌ای سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران بوده است و در عین حال، ایران علم و فناوری، از جمله فناوری صلح آمیز هسته‌ای به ویژه غنی سازی به منظور تولید سوخت را میراث مشترک بشریت می داند که هیچ کشوری نمی تواند آن را به انحصار درآورد.
:
نماینده ایران در آژانس در خصوص تحولات بین المللی اخیر پیرامون برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان اظهار داشت که انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ 23 تیر ماه سال جاری به منزله برداشتن گامی اساسی توسط ایران و گروه پنج به علاوه یک از طریق توسل به مذاکره و مبتنی بر احترام متقابل به منظور حل و فصل یک بحران غیرضروری مولود ادعاهای بی اساس در باره برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران بود که با یک سلسله اقدامات سیاسی توجیه‌ناپذیر علیه مردم ایران دنبال شد. از سوی دیگر، در ادامه همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس منطبق با چارچوب همکاری مصوب به منظور تسریع و تقویت همکاری و گفتگوها با هدف حل و فصل کلیه موضوعات باقیمانده گذشته و حال که هنوز حل‌ نشده باقی مانده اند، طرفین درباره یک نقشه راه به توافق رسیدند.
:
نجفی تأکید کرد: ایران به اجرای صادقانه تعهدات خود طبق مفاد نقشه راه متعهد است و به تایید آژانس طبق توافق انجام شده در نقشه راه، توضیحات مکتوب خویش و اسناد مربوطه برای حل و فصل کلیه موضوعات باقیمانده بین ایران و آژانس را ارائه داده است.
:
سفیر ایران در آژانس در عین حال بر تعهدات متقابل آژانس در قبال ایران و نیز ضرورت رازداری آن پافشاری کرد و در این زمینه متذکر شد که باید توجه داشت که نقشه راه یک توافق دو سویه است که طبق آن آژانس نیز تعهدات روشنی دارد. اصل محرمانگی، یکی از عناصر مهم نقشه راه است. آژانس همچنین به رعایت نگرانی‌های امنیتی ایران متعهد است. با توجه به تجربه های تلخ گذشته که برخی از اطلاعات طبقه بندی شده به خارج از آژانس درز کرد و با نظرداشت کوشش های جاسوسی جدی صورت گرفته توسط سازمان های اطلاعاتی بدنام که حتی اعمال جنایی و تروریستی مانند ترور دانشمندان را به منظور دستیابی به اهداف شیطانی خود مرتکب شدند، آژانس باید کوشش های خود در زمینه حفاظت از اطلاعات محرمانه ای را که  در خلال اجرای نقشه راه و برجام به آگاهی اش رسانده می شود را دوچندان کند.
:
وی اضافه کرد:ایران هیچگونه غفلتی در افشای اطلاعات طبقه بندی شده را نخواهد پذیرفت و درخواست تعدادی از اعضای شورای حکام برای دریافت چنین اطلاعاتی با رویه استاندارد آژانس مغایرت دارد.
:
نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس در بخش دیگری از سخنان خود از حمایت قاطعانه جنبش عدم تعهد از برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان و نیز پشتیبانی اکثریت قریب به اتفاق دولت‌های عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برجام و نقشه راه قدردانی کرد و به ادعاهای بی اساس مطروحه توسط هیأت های نمایندگی رژیم صهیونیستی اسرائیل، کانادا و امارات متحده عربی پاسخ داد.
:
اجلاس جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا روز جمعه این هفته به کار خود ادامه خواهد داد.
./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید