امروز: جمعه، ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۹ Friday, 19 August 2022

واکسن کشته تک ظرفیتی تب برفکی در کشور ساخته شد

واکسن کشته تک ظرفیتی تب برفکی با عنوان A2013 صبح امروز در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی رونمایی شد.   به گزارش بینانیوز به نقل از ایسنا، دکتر هادی فامیل قدکچی، رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در توضیح این واکسن رونمایی شده با بیان این که این...

واکسن کشته تک ظرفیتی تب برفکی با عنوان A2013 صبح امروز در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی رونمایی شد.

 

به گزارش بینانیوز به نقل از ایسنا، دکتر هادی فامیل قدکچی، رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در توضیح این واکسن رونمایی شده با بیان این که این واکسن علیه بیماری تب برفکی در دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هر ساله یک سری تغییرات در ویروس‌ها مشاهده می‌شود که ممکن است این ویروس از کشور دیگر به کشور ما وارد شود که در این راستا در سال گذشته ویروسی تحت تیپ A وارد کشور شد که این ویروس مورد شناسایی قرار گرفت و با توجه به این که واکسن‌های قبلی برای این ویروس جواب‌گو نبود، واکسن جدیدی مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی با اشاره به تولید واکسن A2013 گفت: این واکسن در خارج از کشور نیز مورد تایید قرار گرفته و در حال حاضر به سازمان دامپزشکی تحویل داده شده است.

 

فامیل قدکچی اضافه کرد: در حال حاضر نیاز کشور به واکسن A2013 بالغ بر 500 هزار دوز است که این میزان آ‌ماده تحویل به سازمان دامپزشکی است.

 

****

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همچنین با بیان اینکه طرح کلان تولید 30 واکسن دام، طیور و آبزیان در دست پیگیری است، اظهار کرد: همچنین طرح کلان دستیابی به دانش فنی تولید مواد اولیه‌ی واکسن و دارو نیز در شورای عالی عتف است که اگر این طرح تصویب شود ظرف پنج سال می توانیم به امکان تولید کامل واکسن‌ها و داروها در داخل دست یابیم.

 

وی گفت: ارزش ارزی محصولات ما در حال حاضر 300 میلیون دلار در سال برآورد شده است که میزان نیاز ما به ارز برای واردات مواد اولیه 30 میلیون دلار است.

 

فامیل قدکچی با اشاره به تولید واکسن‌های مختلف انسانی، دامی و طیور در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی تصریح کرد: در حال حاضر 95 درصد نیاز کشور در حوزه دامی توسط این موسسه تامین و در حوزه طیور نیز 55 تا 60 درصد نیاز کشور را برآورده می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اجرای دو، سه پروژه مهم در حوزه واکسن‌های انسانی نیز تصریح کرد: در این زمینه تایید وزارت بهداشت را نیز اخذ کرده‌ایم.

 

فامیل قدکچی در ادامه از آغاز فعالیت سایت صادراتی ضد عقرب‌ گزیدگی و مار گزیدگی و همچنین سایت صادراتی تولید واکسن MMR خبر داد.

 

به گفته وی در حال حاضر 100 هزار آمپول ضد عقرب و مار گزیدگی در موسسه تولید می‌شود و از امسال در این راستا تولید مازاد خواهیم داشت. در این راستا کشورهای عربی این نوع آمپول را 90 تا 100 یورو از ما می‌خرند و ما 5 تا 10 هزار آمپول آمادگی صادرات داریم.

 

فامیل قدکچی تصریح کرد: در حال حاضر برخی از سرم‌های مربوط به ضد عقرب‌گزیدگی بالغ بر 40 سال است که در کشور تولید می‌شود اما برخی از مسوولین حتی از نوع واکسن‌هایی که در کشور تولید می‌شود اطلاع ندارند.

 

وی همچنین از ورود واکسن دامی گامبورو به بازار خبر داد و گفت: هدف اولیه ما خط تولید 400 میلیون دوز در سال است اما نیاز کشور 1.5 میلیارد دوز است که آمادگی داریم که تا یک میلیارد دوز آن را تولید کنیم.

 

فامیل قدکچی همچنین با اشاره به واکسن PPR که مربوط به طاعون نوشخوار کنندگان کوچک است، گفت: هدف ما امسال در خصوص این واکسن دو میلیون دوز است اما در سال آینده در نظر داریم که این میزان را به 10 میلیون دوز افزایش دهیم.

 

وی همچنین با اشاره به واکسن لارنگو تراکنیت نیز گفت: تولید این واکسن طی پنج سال گذشته به دلایل فنی متوقف بود که در حال حاضر مجددا تولید این واکسن راه‌اندازی شده است که ما می‌توانیم نیاز کشور را تامین کنیم.

 

فامیل قدکچی در ادامه به واکسن بروسلوز قطره چشمی اشاره کرد و گفت: تعهدات ما در خصوص این واکسن نیز امسال به میزان 500 هزار دوز می‌باشد.

 

به گفته وی تا سه ماه آینده خبرهایی از دست واکسن نیوکاسل نیز ارائه خواهد شد.

 

تاکنون دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید