امروز: شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۳۶ Saturday, 15 May 2021

ورود به مجلس با پارتی و پول و پلو ؟!

ورود به مجلس با پارتی و پول و پلو ؟!

صبح امروز طرحی برای اصلاح قانون انتخابات مجلس در دستور کار مجلس قرار گرفت.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز،‌ اين طرح حاکي از يک مرحله اي شدن انتخابات مجلس و کسب اکثريت نسبي آرا براي ورود به پارلمان بود. اين در حالي است که بر اساس ماده 8 قانون کنوني انتخابات مجلس شوراي اسلامي، انتخاب نماينده در مرحله اول منوط به كسب اكثريت حداقل يك چهارم كل آراء و در مرحله دوم و همچنين انتخابات ميان دوره‌اي با كسب ‌اكثريت نسبي به هر ميزان است. همچنني بر اساس ماده 9، چنانچه در مرحله اول براي يك يا چند نفر از داوطلبان اكثريت حداقل يك چهارم آراء حاصل نگرديد، انتخابات دو مرحله‌اي خواهد شد، بدين ‌معني كه از بين نامزدهايي كه اكثريت حداقل يك چهارم آراء را در مرحله اول بدست نياورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمايندگان مورد نياز از بين كساني كه ‌بيشترين آراء را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شركت مي‌كنند و در صورتي كه تعداد نامزدهاي باقيمانده، كمتر از دو برابر باشد، تمام‌ آنان در مرحله دوم انتخابات شركت خواهند نمود.
:
به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين،اما يک مرحله اي شدن انتخابات مجلس از نظر برخي نمايندگان تالي فاسدهايي داشت و از نظر برخي هم فوايدي همچون کاهش هزينه ها را در پي داشت. مشروح سخنان نمايندگان موافق و مخالف يک مرحله اي شدن انتخابات مجلس را در ادامه بخوانيد:
:
نادر قاضي پور نماينده اروميه/مخالف: با اين طرح انتخابات يک مرحله اي مي شود و ميزان مشارکت را کاهش مي دهد. انتخابات يک مرحله اي خيلي خطرناک است. در مرحله دوم انتخابات مردم حساس مي شوند و مشارکت بيشتر مي شود. با اين طرح قوميت هاي کوچک راحتر نماينده شان را به مجلس مي فرستند و قوميت هاي بزرگتر نمي توانند. چون قوم هاي کوچک يک کانديد معرفي مي کنند و قوميت هاي بزرگ 40-50 تا کانديدا دارند. آقاي لاريجاني همه جا که حوزه انتخابيه شما «قم» نيست! اجازه بدهيد در مرحله اول کساني که يک چهارم کل آرا را کسب کرده اند به مجلس راه يابند و بقيه در مرحله دوم رقابت کنند. بيم آن مي رود که افرادي با پارتي و پول و پلو در مرحله اول بتوانند در مجلس حضور يابند.
:
جبار کوچکي نژاد نماينده رشت/موافق: دلايل آقاي قاضي پور مبهم بود. انتخابات يک مرحله اي مشکل قوم و قبيله اي ندارد. انتخابات يک مرحله اي هزينه ها را کاهش مي دهد. دو مرحله اي شدن انتخابات هم لزوما به شناخت مردم از کانديداها کمک نمي کند. رقابت در مرحله اول هم خوب و سازنده است و نيازي به صرف هزينه بيشتر براي برگزاري دو مرحله اي انتخابات نيست. بويژه آنکه مشارکت در مرحله دوم انتخابات به شدت کاهش مي يابد.
:
موسي غضنفر آبادي نماينده بم/ مخالف: قبلا هر نماينده مجلس بايد نصف بعلاوه يک آرا را کسب مي کرد که بعد محدود شد به کسب حداقل يک چهارم آراي ماخوذه. يک مرحله اي شدن انتخابات به منزله کسب حداکثر آرا در همان مرحله است که به نظر مي رسد آرا را سست مي کند. چون ممکن است کساني با آراي سه چهار هزار نفر بتواند نماينده شود. چنين افرادي نماينده تعداد محدودي از جمعيت هستند. اين ديگر از دموکراسي هاي بسيار بسيار جديد است! خنده دار نيست که از جمعيت شهرستاني با 24 هزار نفر راي دهنده، کسي با راي دو هزار نفر، نماينده مجلس شود؟
:
مهرداد لاهوتي، نماينده لنگرود/ مخالف: نماينده اي که کمتر از يک چهارم کل آراي ماخوذه حوزه انتخابيه اش را کسب کند، نماينده چند درصد از مردم است؟ اين اجحاف در حق مردم است. نبايد به منافع فردي خودمان فقط فکر کنيم. ممکن است اين ماده به نفع بنده باشد اما اگر من نتوانم يک چهارم آراي حوزه ام را کسب کنمف چه نماينده اي خواهم بود؟ من وشما بايد مقبوليت داشته باشيم تا نماينده يک حوزه انتخابيه باشيم. کساني که اين پيشنهاد را داده اند، به منافع شخصي خودشان فقط فکر کرده اند.
:
با مخالفت هاي نمايندگان، حذف اين ماده به راي گذاشته شد که راي لازم را کسب نکرد. اصل ماده نيز راي لازم را کسب نکرد و بار ديگر حذف اين ماده به راي گذاشته شد. جالب آنکه به دليل کاهش ميزان مشارکت نمايندگان، بار ديگر حذف اين ماده هم راي لازم را کسب نکرد!
:
مذاکرات که به اينجا رسيد، علي لاريجاني رئيس مجلس گفت: بهتر است اين طرح بار ديگر به کميسيون برگردد و مواد آن مورد بازبيني قرار بگيرد. او با اشاره به ماده اي از اين طرح که شرايط ويژه اي براي انتخابات مجلس دهم قائل شده بود، افزود: اين مواد براي کشور مشکل ايجاد مي کند. نزديک انتخابات اين کارها کلي سرو صدا در کشور ايجاد مي کند.
:
وي تاکيد کرد که اين طرح بايد به کميسيون شوراها باز گردد و با دقت نظر کافي اصلاح شود. نمايندگان با آراي خود، نظر رئيس مجلس را پذيرفتند.
:
./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید