امروز: دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۰ Monday, 15 July 2024

وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری درباره وقایع زندان اوین گزارش می‌دهند

وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری درباره وقایع زندان اوین گزارش می‌دهند

سخنگوی دولت گفت که وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری درباره وقایع بند 350 زندان اوین گزارشی تهیه خواهند کرد و این گزارش از طریق دولت به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود که پس از پایان جلسه امروز (چهارشنبه) هیأت دولت برگزار شد، با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندان برای دولت، گفت: وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری قرار است گزارشی درباره وقایع زندان اوین تهیه کنند.

 

 

وی ادامه داد: ما منتظر دریافت این گزارش هستیم و بعد از دریافت و جمع‌بندی، این گزارش را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

 

تمام منابع حاصل از هدفمندی را صرف تولید و تحول نظام سلامت می‌کنیم

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: دولت کلیه منابع حاصل از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را صرف تولید و اجرای طرح تحول نظام سلامت می‌کند.

 

نوبخت با بیان اینکه “اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی با ارائه خدماتی از سوی دولت تعریف شده بود و دولت در این راستا برنامه‌ریزی و فعالیت کرد”، افزود: طبق برنامه اعلام شده، منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به همراه یازده هزار و 300 میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی صرف امور تولید و اجرای طرح تحول سلامت در بیمارستان‌ها می‌شود. خوشبختانه اجرای طرح سلامت در بیمارستان‌ها آغاز شده و همان‌طور که می‌دانید از هشت اقدامی که باید در راستای اجرایی شدن طرح تحول سلامت انجام شود، سه مورد آن اجرایی شده است.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: طی روزهای گذشته بعد از اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی، بیش از سه میلیون نفر از هموطنان عزیزمان بصورت رایگان دفترچه بیمه خدمات درمانی دریافت کردند و هر فردی که از مسیر نظام ارجاع به بیمارستان‌ها مراجعه کند و همچنین روستائیان و افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، فقط پنج درصد از هزینه درمان اکنون از آنها دریافت می‌شود و برای سایر افراد فقط 10 درصد دریافت می‌شود.

 

مردم مشکلات بیمارستان‌ها را گزارش دهند

وی با تاکید بر اینکه “بیمارستان‌ها موظفند کلیه خدمات لازم برای درمان بیماران را در داخل بیمارستان انجام دهند و برای خرید تجهیزات و انجام خدمات لازم مانند آزمایش‌ها، بیماران را به بیرون از بیمارستان ارجاع ندهند”، گفت: دیگر بیماران نباید برای خرید تجهیزات و مسائل این‌چنینی به بیرون از بیمارستان مراجعه کنند. این اقدام موجب شد که 40 تا 70 درصد از تجهیزات پزشکی ارزان شود، به این دلیل که دست واسطه‌ها در این ارتباط کوتاه شده است و خود بیمارستان‌ها خرید لازم را بصورت متمرکز انجام می‌دهند.

 

سخنگوی دولت افزود: برای اینکه این اقدامات به درستی انجام شود، نهاد نظارتی تعریف شده که در بیمارستان‌ها حسن اجرای این کار را کنترل می‌کنند. در خود بیمارستان‌ها نیز واحد بستری و ترخیص بر این امر نظارت دارد و اگر کسی غیر از این موارد مشاهده کرد و با مشکلی مواجه شد، می‌تواند از طریق شماره تلفن 1590 یا پیامک 20001590 این مسائل را منتقل کند.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اضافه کرد: خوشبختانه وزارت بهداشت تمهیداتی را فراهم کرده که در آینده نزدیک هر پانزده روز یکی از خدمات اعلام شده به خدمات قبلی اضافه می‌شود.

 

مکانیزمی برای چگونگی اعطای یارانه به تولید در حال طراحی است

وی همچنین درباره یارانه بخش تولید نیز گفت: درباره بحث مربوط به یارانه بخش تولید و اینکه به هریک از بخش‌ها چقدر داده شود، مکانیزم آن در حال طراحی است و این اقدام بر اساس یک دستورالعمل مشخص انجام می‌شود.

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: مبالغ ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به حساب خزانه واریز نمی‌شود و مبلغ حاصل شده به همراه یازده هزار و 300 میلیارد تومان در راستای اقداماتی که دولت اعلام کرده بود، صرف می‌شود.

 

نوبخت همچنین با اشاره به عزم دولت در ارتباط با کاهش تورم در کشور، اظهار کرد: ما در تلاش هستیم که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و سیاست‌های پولی و مالی و انضباط مالی بتوانیم نرخ تورم را به زیر 25 درصد برسانیم و در واقع تلاش خواهیم کرد که به‌مانند سال گذشته تعهدی که در ارتباط با کنترل تورم داشتیم، اجرایی و عملیاتی کنیم.

 

قصد و اراده ما گسترش روابط با عربستان است

سخنگوی دولت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر آینده رییس‌جمهور به چین و همچنین دعوت عربستان از ظریف جهت سفر به این کشور، گفت: همان‌طور که قبلا آقای رییس‌جمهور در خصوص نوع رابطه جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به ویژه کشور عربستان اعلام کرده بود قصد و اراده ما بر گسترش روابط است.

 

وی ادامه داد: عربستان از کشورهای همسایه ماست که حسن همجواری و تحکیم روابط بین دو کشور به نفع منطقه است و این اراده در دولت است که رابطه با عربستان در جهت تامین منافع هر دو کشور و ثبات منطقه گسترش پیدا کند.

 

نوبخت همچنین در ارتباط با سفر رییس‌جمهور به چین با اشاره به توافقات بین ایران و چین و همکاری اقتصادی بین ایران و چین، گفت: در این سفر گسترش روابط بین دو کشور و اجرایی شدن این توافقات مورد تاکید قرار خواهد گرفت.

 

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که شما قبلا اعلام کرده بودید کمیته‌ای در دولت جهت پیگیری اتفاقات رخ داده در بند 350 اوین تشکیل شده، نتایج پیگیری این کمیته به کجا رسید، تصریح کرد: همان‌طور که قبلا عرض کردم دولت بر رعایت حقوق شهروندی چه شهروندانی که آزاد در جامعه هستند و چه شهروندانی که موقتا در زندان هستند تاکید دارد و در ارتباط با موضوعی که اشاره کردید در راستای تنویر افکار عمومی و این‌که دولت وظیفه نظارتی خود را انجام دهد قرار شد وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری بعد از تحقیقات اطلاعات لازم را در اختیار دولت بگذارند و ما نیز بعد از اینکه این اطلاعات را از این دو وزارتخانه کسب کردیم و جمع‌بندی آنها به اطلاع می‌رسانیم.

 

پاسخ نامه توکلی را می‌دهیم

نوبخت همچنین در برابر پرسشی درباره پاسخ دولت به نامه احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس در ارتباط با آنچه وی رانت 650 میلیون یورویی اعلام کرده است، پاسخ داد: در این ارتباط که شما اشاره کردید، پاسخ داده خواهد شد؛ چراکه خود دولت بیش از هریک از آحاد جامعه به جهت مسئولیتی که دارد در ارتباط با مقوله رانت‌خواری مقاوم و حساس است.

 

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چندی پیش رییس‌جمهور از وزارت صنایع بازدید کردند و وزیر صنعت نیز اعلام کردند که ارز مبادله‌ای به خودروسازان اختصاص داده خواهد شد، ولی با توجه به این اقدامات، مباحثی در مورد گران شدن قیمت خودرو همچنان مطرح است، گفت: در هیات وزیران این موضوع مطرح شد و دولت مخالفت صریح خود را با هرگونه افزایش غیرقانونی این‌چنینی بیان کرد و مقرر شد وزیر صنعت نظارت لازم را داشته باشد و ما نیز بتوانیم از مردم در برابر افزایش قیمت حمایت کنیم.

 

دولت تمام همت خود را در راستای خدمت به مردم به کار می‌گیرد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که قوه قضاییه اعلام کرده در صورتی که دولت موارد تخلف مستند “من روحانی نیستم” را اعلام کند و در این ارتباط شکایت کند پیگیری خواهد کرد، با اشاره به عزم دولت در عدم توجه به این حاشیه‌سازی‌ها، تصریح کرد: دولت با کناره‌گیری از هرگونه حاشیه‌سازی‌ تمام همت خود را در راستای خدمت به مردم به کار می‌گیرد و خود را موظف به خدمت به مردم می‌داند. شاید عده‌ای تلاش داشته باشند که همت و ذهن دولت را از خدمت به مردم منحرف و به این دعواها معطوف کنند، ولی مردم دولت تدبیر و امید را در این راستا انتخاب کردند که با پرهیز از حاشیه‌ و توجه به حاشیه‌ها به خدمت به مردم بپردازد و ما نیز تمام تلاش خود را در این راستا به کار می‌گیریم.

 

با افزایش جذب سرمایه، تولید رونق می‌گیرد و تورم پایین می‌آید

وی همچنین در برابر پرسشی در مورد چگونگی تحقق وعده‌های دولت در ارتباط با مهار تورم،‌ پاسخ داد: دولت در سال 93 به دنبال اجرای سیاست‌هایی است که اقتصاد را از رکودی که در پی چند سال اخیر وجود داشته، خارج کند که برای این اقدام نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و در همین راستا بیش از 41 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی دولت در طرح‌های عمرانی صورت می‌گیرد و بالغ بر 90 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه شرکت‌های دولتی صورت خواهد گرفت.

 

نوبخت ادامه داد: از منابع در اختیار صندوق توسعه ملی نیز مبلغی بالغ بر 22 میلیارد دلار بصورت ارزی و بیش از 10 هزار میلیارد تومان به صورت ریالی برای کمک به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اختصاص داده‌ایم؛ بنابراین بیش از 140 هزار میلیارد تومان بصورت ریالی و 57 میلیارد دلار به صورت ارزی طی 10 ماه آینده در کشور سرمایه‌گذاری خواهد شد که قطعاً این سرمایه‌گذاری‌ها تولید را افزایش می‌دهد و در نتیجه موجب کنترل روند افزایش قیمت‌ها و مهار تورم می‌شود.

 

وی با اشاره به تأثیرات سیاست‌های دولت در این بخش، اظهار کرد: در نتیجه این سیاست‌ها، از سویی تولید ملی افزایش پیدا می‌کند که این منجر به افزایش عرضه خواهد شد و از سوی دیگر افزایش تولید با تقاضای موجود موجب مهار تورم خواهد شد. بنابراین می‌توانیم هم سیاست رونق و خروج از رکود و هم سیاست مهار تورم را با هم داشته باشیم.

 

دارایی‌های خود را به قوه قضائیه اعلام کرده‌ایم

از شفافیت استقبال می‌کنیم

سخنگوی دولت همچنین در ارتباط با موضوع بررسی دارایی‌های مسئولان در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در حال حاضر همه همکاران من در هیأت وزیران، همه دارایی‌های خود را به ریاست قوه قضائیه اعلام کرده‌اند. ما از اینکه همه‌چیز شفاف باشد استقبال می‌کنیم و اگر در سایه این شفافیت پیش برویم، می‌توان جلوی تخریب‌هایی را که گاه ناجوانمردانه انجام می‌شود، گرفت چراکه برای ریاست قوه قضائیه دارایی‌های همه مسئولان مشخص است بنابراین نمی‌توان برای هر فردی به بهانه تسویه حساب سیاسی موردی را مطرح کرد؛ زیرا تا آن فرد بخواهد موردی را ثابت کند، افکار عمومی معطوف به آن خبر نامناسب می‌شود. دولت از همه شفاف‌سازی‌ها استقبال می‌کند و در همین راستا نظر دولت در مجمع نسبت به موضوعی که مطرح شده مساعد است.

 

آنچه مردم در فرم‌های خوداظهاری اعلام کرده‌اند، با بانک‌ها چک می‌شود

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه “برخی از نمایندگان آمار و اطلاعاتی در مورد آنچه مردم از دارایی‌های خود در فرم‌های خوداظهاری نوشته‌اند، اعلام کرده‌اند؛ آیا این آمار و اطلاعات درست است؟” گفت: آنچه مردم خوب و عزیز ما بیان کرده‌اند با بانک‌های مختلف چک می‌شود و وقتی که ارزیابی و گزارش نهایی این موضوع آماده شد، اطلاع‌رسانی می‌کنم.

 

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه “مرکز رسمی در این زمینه، سازمان هدفمندی یارانه‌هاست و این سازمان هنوز گزارش رسمی ارائه نکرده است”، اظهار کرد: توصیه می‌کنم مطالبی که می‌تواند به نوعی باعث تشویش اذهان عمومی شود، بیان نشود. مردم در حال حاضر انتظار دارند خدماتی که به آنها قول داده‌ایم، عملیاتی و اجرایی شود.

 

خبر بررسی افزایش قیمت بنزین، کذب است

نوبخت در همین راستا، با تاکید بر اهمیت رعایت امانتداری در بیان مطالب از سوی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، از نحوه خبری در یکی از خبرگزاری‌ها گلایه کرد و گفت: مطلب کذبی را یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از من منتشر کرده بود و گفته بود که گران شدن بنزین در حال مطالعه و تحقیق است. این در حالی است که قانون هدفمندی یارانه‌ها انجام و مشخص شد که هر لیتر بنزین 300 تومان گران شده است و این گرانی تمام شد و اکنون ما داریم کارمان را دنبال می‌کنیم. بر اساس چه موردی دولت باید بخواهد در مورد گران شدن بنزین مطالعه کند؟ این خبر از اساس کذب بود.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت دقت در انعکاس مطالب، گفت: من محترمانه عرض می‌کنم که اگر این مسائل تکرار شود، ممکن است انسان تصور کند که در اینگونه وارونه جلوه دادن مطالب مبین و روشن، قصد و غرضی در کار است.

 

به گزارش ایسنا، نوبخت در مورد ادامه سیاست توزیع سبد کالا نیز گفت: دولت علاوه بر پرداخت یارانه نقدی که ما خودمان را به اجرای آن متعهد می‌دانیم و در 22 فروردین و هم در 22 اردیبهشت به حساب کسانی که ثبت‌نام کرده بودند، واریز شد، درباره کسانی که آمار و اطلاعات نشان می‌دهد احتیاج به حمایت غذایی و امنیت کالایی دارند، علاوه بر پرداخت نقدی، بصورت غیرنقدی نیز به آنها کمک می‌کند و ما در تلاش هستیم راهی را که مستلزم کمترین زحمت برای مردم باشد در این ارتباط انتخاب کنیم.

 

سخنگوی دولت همچنین در مورد بحث غربالگری در موضوع هدفمندی یارانه‌ها و سازوکار دولت در این ارتباط تصریح کرد: قطعاً پرداخت یارانه به تمام کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند، ادامه می‌یابد و ما هم به تدریج وظایف قانونی خود را انجام می‌دهیم و اگر اطلاعات خلافی ثبت شده باشد به آن رسیدگی می‌کنیم و در این راستا به نحوی عمل می‌کنیم که حق کسی ضایع نشود.

 

نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: عموماً اولین افرادی که نسبت به حذف یارانه دغدغه پیدا می‌کنند، افراد کم‌درآمد هستند. این افراد سوال می‌کنند که آیا قرار است یارانه ما را قطع کنید؟ این قشر هستند که ابتدا مباحثی را که در این ارتباط مطرح می‌شود، به اصطلاح به خود می‌گیرند؛ پس اجازه دهید ما کار خود را با دقت در این زمینه انجام دهیم. مطمئناً در راستای استیفای حقوق مردم عمل خواهیم کرد.

 

انتهای پیام

 

 

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین