امروز: دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۶:۵۹ Monday, 20 May 2024

وزیرعلوم در مجلس:‌ اگر حکم قاضی وجود ندارد، آقایان حکم صادر نکنند

وزیرعلوم در مجلس:‌ اگر حکم قاضی وجود ندارد، آقایان حکم صادر نکنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بسیاری از انگ‌ها از فعلیت افتاده است، تاکید کرد: نظام آموزش عالی کشور احتیاج به بکارگیری همه نیروهای نظام دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، دکتر رضا فرجی‌دانا که برای پاسخ به سوال 23 نفر از نمایندگان مجلس که از وی علت عدم پایبندی‌اش به تعهدات در انتصاب مدیران را پرسیده بودند، در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، گفت: از فرصتی که در اختیارم قرار دادید تا مردم را در جریان امور وزارت علوم قرار دهم، سپاسگزارم.

 

وی با اشاره به انتصابات در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: دو معاون در حوزه آموزشی و دانشجویی و دو مدیر میانی و مشاور منصوب کرده‌ام که مورد سوال نمایندگان سوال‌کننده است و فقط یکی از انتصابات به ادعای نمایندگان سوال‌کننده به فتنه 88 نسبت داده شده است.

 

وزیر علوم افزود: این فرد همان فردی است که به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات وفناوری پیشنهاد شد، ولی رای اعتماد نگرفت، اما آیا عدم رای اعتماد به معنای عدم صلاحیت ایشان برای سایر پست‌ها است؟ رییس مجلس پس از رای عدم اعتماد مجلس برای این فرد در سایر مسئولیت‌ها آرزوی موفقیت کرد، بنابراین بنده از فردی که شایسته بود و سوابق طولانی در مدیریت ستادی داشت، استفاده کردم وی فردی کاملا متخصص به امور وزارت علوم بوده و شائبه حضورش در تشکل‌های دانشجویی کاملا مردود است.

 

وزیرعلوم: دغدغه بنده به عنوان سکاندار آموزش عالی جلوگیری از سلب آرامش از فضای آموزش عالی کشور است

فرجی‌دانا تصریح کرد: 105 نماینده وی را شایسته وزارت می‌دانستند و برداشتی از حضورش در فتنه 88 نداشتند. من در کمیسیون آموزش و تحقیقات اعلام کردم و در اینجا هم اعلام می‌کنم اگر نهادی که در تعیین تکلیف در این مورد مسئولیت دارد، اعلام کند فردی با فتنه 88 ارتباط داشته است، قطعا حکم عزل او را صادر می‌کنم اما تا آن زمان حجت شرعی و قانونی برای بکارگیری اصلح را دارم.

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری متذکر شد: بدنه وزارت و دانشجویان نمی‌پذیرند که فرد غیراصلح به کار گرفته شود، دغدغه بنده به عنوان سکاندار آموزش عالی جلوگیری از سلب آرامش از فضای آموزش عالی کشور است.

 

وی با اشاره به آرامش فضای دانشجویی کشور در سال تحصیلی جاری، گفت: در ماه آذر که ماه تحرکات دانشجویی است با آرامش کامل دانشگاه‌ها آغاز به فعالیت کردند و اجتماعات دانشجویی حاکی از حرکت‌های ساختارشکنانه نبود، آیا این حقیقت دلیلی بر رد ادعاها نیست؟

 

فرجی‌دانا با طرح این پرسش که آیا عدم کسب رای اعتماد نشانه عدم صلاحیت است؟ گفت: عدم کسب رای اعتماد اگر نشانه عدم صلاحیت تلقی شود، مطمئنا روال مجالس گذشته و این مجلس اینطور بوده که افراد در سایر سمت‌ها مشغول به کار می‌شوند، بنده در مجلس ششم رای عدم اعتماد گرفتم ولی سه سال و سه ماه بزرگ‌ترین دانشگاه کشور را اداره کردم. عزیزانی هم در سمت معاون رییس‌جمهور یا معاون وزارتخانه که رای اعتماد از مجلس گرفته بودند، مشغول کار شدند.

 

وی این پرسش را مطرح کرد که با وجود طرح برخی مسائل در جلسه رای اعتماد، چرا اینقدر حساسیت‌ها زیاد است؟ حساسیت‌ها که نه، حاشیه‌سازی‌های زیاد در کنار این مسائل چرا وجود دارد؟

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: می‌خواهیم برای ارتقای علمی ایران عزیز تلاش کنیم، چرا شما می‌گویید فضای آموزش کشور آرام نیست؟ آیا این رفتار به مصلحت سیستم آموزشی کشور و متناسب با فضای فعلی کشور است؟

 

فرجی‌دانا گفت: با طرح شبهات فضای تعامل بین مجلس و دولت مخدوش می‌شود. اصل 37 قانون اساسی اصل را بر برائت گذاشته است، اگر شواهدی ارائه می‌شود باید نزد قاضی ارائه شود.

 

وی یادآور شد: در دولت گفته شد از وزارت اطلاعات استعلام شده، بنده به متقاضیان سوال نامه نوشتم و گفتم اگر افرادی با نظام زاویه پیدا کنند یا در جریان‌های ضدنظام دست داشته باشند، یقینا آنان را برکنار می‌کنم، اما نمی‌شود با ذکر چند جمله اصل برائت را زیر سوال برد و فضا را پرابهام کرد.

 

وزیر علوم با بیان اینکه بسیاری از انگ‌ها از فعلیت افتاده است، متذکر شد: در فضای فعلی احتیاج به بکارگیری همه نیروهای نظام است.

 

وی خاطر نشان کرد: عزیزان معتقدند اقتدار مجلس با این انتصابات زیر سوال رفته است، اما اینجا اعلام می‌کنم انتصابات فقط بر اساس نظام شایسته‌سالاری انجام گرفته است و به محض اعلام نهادهای ذی‌صلاح، خود را ملزم به اجرای احکام می‌دانم.

 

وزیر علوم تصریح کرد: اگر حکم قاضی وجود ندارد آقایان حکم صادر نکنند، امانتی که به بنده سپرده‌اید را حمل می‌کنم و قطعا با عزیزان تعامل دارم. این سخن جز همدلی، همفکری و استفاده از ظرفیت‌های نظام برداشت دیگری ندارد.

 

وی ابراز امیدواری کرد: راه تعامل و همفکری بیشتر بین مجلس و دولت هموار شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۲ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۲ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین