امروز: یکشنبه، ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۲ Sunday, 27 November 2022

وزیرعلوم در مجلس:‌ اگر حکم قاضی وجود ندارد، آقایان حکم صادر نکنند

وزیرعلوم در مجلس:‌ اگر حکم قاضی وجود ندارد، آقایان حکم صادر نکنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بسیاری از انگ‌ها از فعلیت افتاده است، تاکید کرد: نظام آموزش عالی کشور احتیاج به بکارگیری همه نیروهای نظام دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، دکتر رضا فرجی‌دانا که برای پاسخ به سوال 23 نفر از نمایندگان مجلس که از وی علت عدم پایبندی‌اش به تعهدات در انتصاب مدیران را پرسیده بودند، در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، گفت: از فرصتی که در اختیارم قرار دادید تا مردم را در جریان امور وزارت علوم قرار دهم، سپاسگزارم.

 

وی با اشاره به انتصابات در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: دو معاون در حوزه آموزشی و دانشجویی و دو مدیر میانی و مشاور منصوب کرده‌ام که مورد سوال نمایندگان سوال‌کننده است و فقط یکی از انتصابات به ادعای نمایندگان سوال‌کننده به فتنه 88 نسبت داده شده است.

 

وزیر علوم افزود: این فرد همان فردی است که به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات وفناوری پیشنهاد شد، ولی رای اعتماد نگرفت، اما آیا عدم رای اعتماد به معنای عدم صلاحیت ایشان برای سایر پست‌ها است؟ رییس مجلس پس از رای عدم اعتماد مجلس برای این فرد در سایر مسئولیت‌ها آرزوی موفقیت کرد، بنابراین بنده از فردی که شایسته بود و سوابق طولانی در مدیریت ستادی داشت، استفاده کردم وی فردی کاملا متخصص به امور وزارت علوم بوده و شائبه حضورش در تشکل‌های دانشجویی کاملا مردود است.

 

وزیرعلوم: دغدغه بنده به عنوان سکاندار آموزش عالی جلوگیری از سلب آرامش از فضای آموزش عالی کشور است

فرجی‌دانا تصریح کرد: 105 نماینده وی را شایسته وزارت می‌دانستند و برداشتی از حضورش در فتنه 88 نداشتند. من در کمیسیون آموزش و تحقیقات اعلام کردم و در اینجا هم اعلام می‌کنم اگر نهادی که در تعیین تکلیف در این مورد مسئولیت دارد، اعلام کند فردی با فتنه 88 ارتباط داشته است، قطعا حکم عزل او را صادر می‌کنم اما تا آن زمان حجت شرعی و قانونی برای بکارگیری اصلح را دارم.

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری متذکر شد: بدنه وزارت و دانشجویان نمی‌پذیرند که فرد غیراصلح به کار گرفته شود، دغدغه بنده به عنوان سکاندار آموزش عالی جلوگیری از سلب آرامش از فضای آموزش عالی کشور است.

 

وی با اشاره به آرامش فضای دانشجویی کشور در سال تحصیلی جاری، گفت: در ماه آذر که ماه تحرکات دانشجویی است با آرامش کامل دانشگاه‌ها آغاز به فعالیت کردند و اجتماعات دانشجویی حاکی از حرکت‌های ساختارشکنانه نبود، آیا این حقیقت دلیلی بر رد ادعاها نیست؟

 

فرجی‌دانا با طرح این پرسش که آیا عدم کسب رای اعتماد نشانه عدم صلاحیت است؟ گفت: عدم کسب رای اعتماد اگر نشانه عدم صلاحیت تلقی شود، مطمئنا روال مجالس گذشته و این مجلس اینطور بوده که افراد در سایر سمت‌ها مشغول به کار می‌شوند، بنده در مجلس ششم رای عدم اعتماد گرفتم ولی سه سال و سه ماه بزرگ‌ترین دانشگاه کشور را اداره کردم. عزیزانی هم در سمت معاون رییس‌جمهور یا معاون وزارتخانه که رای اعتماد از مجلس گرفته بودند، مشغول کار شدند.

 

وی این پرسش را مطرح کرد که با وجود طرح برخی مسائل در جلسه رای اعتماد، چرا اینقدر حساسیت‌ها زیاد است؟ حساسیت‌ها که نه، حاشیه‌سازی‌های زیاد در کنار این مسائل چرا وجود دارد؟

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: می‌خواهیم برای ارتقای علمی ایران عزیز تلاش کنیم، چرا شما می‌گویید فضای آموزش کشور آرام نیست؟ آیا این رفتار به مصلحت سیستم آموزشی کشور و متناسب با فضای فعلی کشور است؟

 

فرجی‌دانا گفت: با طرح شبهات فضای تعامل بین مجلس و دولت مخدوش می‌شود. اصل 37 قانون اساسی اصل را بر برائت گذاشته است، اگر شواهدی ارائه می‌شود باید نزد قاضی ارائه شود.

 

وی یادآور شد: در دولت گفته شد از وزارت اطلاعات استعلام شده، بنده به متقاضیان سوال نامه نوشتم و گفتم اگر افرادی با نظام زاویه پیدا کنند یا در جریان‌های ضدنظام دست داشته باشند، یقینا آنان را برکنار می‌کنم، اما نمی‌شود با ذکر چند جمله اصل برائت را زیر سوال برد و فضا را پرابهام کرد.

 

وزیر علوم با بیان اینکه بسیاری از انگ‌ها از فعلیت افتاده است، متذکر شد: در فضای فعلی احتیاج به بکارگیری همه نیروهای نظام است.

 

وی خاطر نشان کرد: عزیزان معتقدند اقتدار مجلس با این انتصابات زیر سوال رفته است، اما اینجا اعلام می‌کنم انتصابات فقط بر اساس نظام شایسته‌سالاری انجام گرفته است و به محض اعلام نهادهای ذی‌صلاح، خود را ملزم به اجرای احکام می‌دانم.

 

وزیر علوم تصریح کرد: اگر حکم قاضی وجود ندارد آقایان حکم صادر نکنند، امانتی که به بنده سپرده‌اید را حمل می‌کنم و قطعا با عزیزان تعامل دارم. این سخن جز همدلی، همفکری و استفاده از ظرفیت‌های نظام برداشت دیگری ندارد.

 

وی ابراز امیدواری کرد: راه تعامل و همفکری بیشتر بین مجلس و دولت هموار شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید