امروز: سه شنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۹ Tuesday, 23 July 2024

وعده وزیر بهداشت برای تحول در نظام سلامت تا سه ماه آینده

وعده وزیر بهداشت برای تحول در نظام سلامت تا سه ماه آینده

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با گذشت هفت ماه از حضورش در این وزارتخانه‌ ضمن تشریح اقدامات انجام شده در این مدت، گفت: اکنون وقت حرف زدن به پایان رسیده و زمان عمل است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  دکتر سید حسن هاشمی در تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه سلامت با گذشت بیش از هفت ماه از حضورش در وزارت بهداشت، گفت: همانطور که مردم می‌دانند در آغاز کارمان با مشکلات متعددی از جمله مشکلات مربوط به دارو به دلیل نوسانات نرخ ارز مواجه بودیم و از این محل فشار زیادی به مردم و همچنین واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو وارد شد.

 

وی به کمک 1860 میلیارد تومانی دولت جهت تامین دارو و همچنین کاهش قیمت آن اشاره کرد و افزود: قول داده بودیم که تا پایان سال 92 آرامش نسبی به بازار دارویی کشور بازگردانیم که خوشبختانه این موضوع بسیار زودتر از موعدی که وعده داده بودیم، اتفاق افتاد. تمام داروهایی که در گمرک مانده بود، آزاد شد و جهت واردات داروهای مورد نیاز نیز اقدام شد.

 

تا دو سال آینده از واردات برخی اقلام دارویی بی‌نیازیم

وزیر بهداشت در ادامه افزود: به دنبال اقداماتی که در سال 92 در زمینه دارو انجام دادیم، تا یکی دو سال آینده از واردات برخی اقلام دارویی بی‌نیاز خواهیم بود. در شش ماه اول امسال نیز واردات دارو کمتر خواهد بود. همچنین در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه‌مان بر تولید داخل خواهد بود و امیدواریم کیفیت داروهای داخلی روز به روز افزایش یابد.

 

کاهش قیمت داروها نیازمند حمایت بیش از پیش دولت و مجلس

هاشمی در ادامه به اقدامات انجام شده جهت بازگشت قیمت دارو به سال 91 اشاره کرد و گفت: به دنبال این اقدامات، قیمت دارو به سال 91 بازگشت اما همین قیمت‌ها نیز برای بسیاری از مردم به ویژه برای بیماران مزمن، صعب‌العلاج، مبتلا به اختلالات روان، بیماران قلبی، فشار خون و …. بسیار گران است. به همین دلیل نیازمند حمایت بیشتر مجلس و دولت هستیم.

 

وی به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه لزوم اولویت قرار گرفتن مبحث سلامت اشاره کرد و افزود: به عنوان یک شهروند افتخار می‌کنم که اطلاعات رئیس‌جمهور در حوزه سلامت بسیار زیاد است و با نظام‌های سلامت بسیاری از کشورها آشنا هستند. رئیس‌جمهور بر مقوله پیشگیری اهمیت می‌دهد و مشکلات نظام سلامت را می‌شناسد.

 

وزیر بهداشت به حساسیت هیات وزیران نسبت به حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: در هیات وزیران هر یک از وزرا درخواست‌هایی دارند اما باید گفت که انصافا تاکنون شاید بیشترین حمایت از حوزه سلامت در طول چند دهه گذشته صورت گرفته است امیدواریم که این اتفاق‌ها عملیاتی شود.

 

هاشمی، مقوله سلامت در دنیا را مقوله‌ بسیار پیچیده خواند و افزود: پیش از این حوزه سلامت در اولویت‌های نهم و دهم کشور بود اما اکنون جزو سه چهار اولویت اول قرار گرفته است چرا که حق برخورداری از سلامت برای عموم مردم حقی شناخته شده است.

 

 

پرداخت بخش عمده‌ای از بدهی‌ها به پرستاران، پزشکان و …

وی به همراهی‌های مجلس و دولت با حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: خوشبختانه توانستیم بدهی‌های دو سال گذشته البته به استثنای حدود سه چهار ماه اخیر را به پرسنل مراکز درمانی، پرستاران، پزشکان، داروخانه‌ها و … پرداخت کنیم. به این ترتیب بخشی از عقب‌ماندگی‌ها جبران شد.

 

 

با گذشت هفت ماه دوره حرف زدن پایان یافته و اکنون وقت عمل است

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه سعی کردیم در تغییر مسؤلان وزارتخانه زیاده‌روی صورت نگیرد، به تشکیل شورای فناوری در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اشاره کرد و افزود: به زودی خبرهای خوشی در زمینه خودکفایی در تولید داروها، تولید واکسن و … خواهیم داشت. اکنون با گذشت هفت ماه متوجه شده‌ایم که چه کار باید بکنیم. بنابراین دوره حرف زدن به پایان رسیده و اکنون وقت عمل است.

 

هاشمی در ادامه به گستردگی وزارت بهداشت و واحدهای تابعه آن اشاره کرد و افزود: در مدیریت باید رودربایستی را کنار گذاشت، باید پاسخگو بود، برای پاسخگو بودن نیز باید افراد توانمند به کار گرفته شوند. در این صورت است که چرخش مدیران مشکلی ندارد. البته وزارت بهداشت از جمله وزارتخانه‌هایی است که مدیریت کردن در آن چندان مشتاقی ندارد اما در مجموع تغییرات اعمال شده را با هماهنگی مسؤلان استان‌ها انجام دادیم.

 

وی در ادامه با تاکید بر مقدم دانستن پیشگیری بر درمان، ادامه داد: یکی از وظایف عمده ما توجه به پیشگیری و بهداشت است. همانطور که رئیس‌جمهور نیز عنوان کردند هر چه در درمان هزینه کنیم، باز هم ناتوان خواهیم بود. بر این اساس یکی از برنامه‌های اساسی ما باید گسترش بهداشت و توانمند کردن مردم در جهت سلامتی‌شان باشد.

 

 

لزوم بازسازی و تغییر ماموریت شبکه بهداشتی کشور

وزیر بهداشت شبکه بهداشتی کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: طی سه دهه گذشته تنها در سطح روستاها از شبکه‌ بهداشتی برخوردار بودیم. این شبکه اکنون باید بازسازی شود. همچنین نوع ماموریت آن نیز باید تغییر کند چرا که پیش از این توجه شبکه بهداشتی کشور به بیماری‌های واگیر بود. اما اکنون 70 درصد بار بیماری‌های کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که باید آموزش‌های لازم در این زمینه به پرسنل فعال در شبکه‌های بهداشتی داده شود.

 

وعده وزیر بهداشت برای شبکه یکپارچه بهداشتی در کشور تا دو سال آینده

هاشمی در این باره ادامه داد: همچنین در حاشیه شهرها خبری از مراکز بهداشتی نیست. به این منظور بسته‌ای پیش‌بینی شده که شبکه یکپارچه داشته باشیم. در صورت آن که تمام موارد محقق شود، طی دو سال آینده شبکه یکپارچه بهداشت را در کشور خواهیم داشت چرا که نمی‌توان آینده حوزه سلامت را پیش برد مگر آن که به پیشگیری اهمیت داده شود. درمان بسیار گران است و پرداختن به مقوله پیشگیری و بهداشت، به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. در این زمینه لازم است رسانه‌ها به وزارت بهداشت کمک کنند.

 

تحول در سلامت مردم تا سه ماه آینده

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پاسخ به سؤالی مبنی بر آنکه تحول در حوزه سلامت چه زمانی برای مردم ملموس خواهد شد؟ گفت: مردم انتظار دارند اقداماتی مثمر ثمر را به زودی در این حوزه شاهد باشند. بر این اساس اقداماتی ثمربخش طی دو سه ماه آینده در این حوزه اتفاق خواهد افتاد. بسته‌هایی به این منظور پیش‌بینی شده که البته مردم نیز باید نسبت به آن اقبال داشته باشند و از آن استقبال کنند. همچنین دولت انتظار صرفه‌جویی و کاربردی هزینه شدن اعتبارات را دارد. ما در تمام حوزه‌ها این حساسیت را به کار خواهیم بست.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین