امروز: دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۳ Monday, 4 December 2023

پاسخ «ضرغامی» به چرایی سانسور مسابقات والیبال و …

پاسخ «ضرغامی» به چرایی سانسور مسابقات والیبال و ...

عزت‌الله ضرغامی در جمع دانشجویان و اساتید به سوالاتی در مورد سانسور مسابقات والیبال، کیفیت برنامه‌های صداوسیما در ماه مبارک رمضان و عدم حضور سلایق مختلف فکری در برنامه‌های صدا و سیما پاسخ داد و در عین حال گفت: مخاطبان صداوسیما روز به روز افزایش پیدا کرده است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، رئیس رسانه ملی عصر امروز در نشست بعدازظهر اولین روز هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور که با شعار امید،‌ نشاط و معنویت برگزار شده است با اشاره به فرمایشات رهبری در ارتباط با دانشگاه‌ها گفت:‌ مطالبی که ایشان در ارتباط با دانشگاه‌ها مطرح کرده‌اند مبتنی بر یک اطلاع دقیق از مسائل است و در واقع رهنمودهای ایشان بسیار دقیق، حساب شده و کارشناسی است و اگر به رهنمودهای ایشان در این زمینه توجه کنید با یک گنجینه عظیم ارزشمندی روبرو می‌شوید و لازم و ضروری است که از این گنجینه به نحو مناسب استفاده شود.

 

وی با تاکید بر اینکه رهنمودهای مقام معظم رهبری در ارتباط با دانشگاه‌ها جامع است و این جامع‌نگری می‌تواند مفید باشد، ادامه داد: ایشان بر مقوله خودسازی دانشجویان و اساتید تاکید دارند چرا که دوره دانشجویی دورانی است که افراد شاکله فکری خود را پیدا می‌کنند و نظام فکری و شخصیتی آن‌ها شکل می‌گیرد و در این راستا ایشان برای مسائل فکری و عقیدتی در این دوران که شاکله افراد بسته می‌شود، تاکید دارند.

 

ضرغامی همچنین با توصیه به دانشجویان جهت مطالعه آثار شهید مطهری گفت: انصافا نظرات ایشان در تمام حوزه‌های مبتلا به جامعه راهگشاست و در مورد کمتر موضوعی است که شهید مطهری در ارتباط با آن حرف و حدیثی نداشته باشند و در همین راستاست که امام در مورد آثار شهید مطهری فرمودند که همه آثار ایشان خوب است.

 

ضرغامی به نگاه شهید مطهری درباره رابطه فکر و عمل اشاره کرد و گفت:‌ ایشان معتقدند نگاه پاک، ایده‌های پسندیده و افکار متعالی و از سویی دیگر کردار شایسته و عمل صالح بر روی هم تاثیر متقابل دارند. در واقع اگر کسی دارای فکر و اندیشه پاکی باشد رفتار سالمی را نیز خواهد داشت. و از سویی دیگر رفتار شایسته نیز بر روی فکر او تاثیر دارد و باعث می‌شود فکر او پاک‌تر و اندیشه‌اش متعالی‌تر باشد. از سوی دیگر اندیشه ناسالم نیز باعث رفتار نامناسب و اعمال ناشایست می‌شود.

 

وی بخش دیگری از صحبت‌های خود را به موضوع رسانه اختصاص داد و گفت: امروز رسانه‌ها دنیا را متحول کرده‌اند. رسانه‌ها نقش مهمی در ساختن افکار و اندیشه‌ها دارند و تاثیرگذاری رسانه‌ها بر افکار و اعمال بسیار زیاد است.

 

ضرغامی با اشاره به حوادث غزه افزود: شما فجایع غزه را می‌بینید. این جنایت‌ها به حدی است که نماینده سازمان ملل در جلوی دوربین‌های تلویزیون گریه می‌کند و نمی‌تواند حرف خود را بزند. از سویی دیگر سرباز اسرائیلی عکسی از خود در اینستاگرام می‌گذارد و افتخار می‌کند که 13 کودک را کشته است.

 

وی با اشاره به برعکس جلوه دادن آنچه که در غزه می‌گذرد توسط برخی از رسانه‌های دنیای غرب گفت: آن‌ها با داشتن رسانه‌ها افراد را بمباران اطلاعاتی می‌کنند. درواقع بزرگ‌ترین سانسور بمباران اطلاعاتی است و آن‌قدر اطلاعات بی‌ربط می‌دهند تا فردی که دنبال اطلاعات خاصی است نتواند پاسخ خود را پیدا کند. در حالی‌که به مرور این گونه رفتارها به ضد خود تبدیل می‌شود.

 

رئیس رسانه ملی با تاکید بر اینکه نیروهای نخبه باید ماهیت رسانه را به خوبی بشناسند تا بتوانند در این عرصه نیز موثر باشند،‌ ادامه داد: امروز مفهوم تولید خبر در دنیا عوض شده است و در این جایگاه خود شما یک مدیر رسانه و خبرنگار و تهیه کننده هستید.

 

وی به بحث خبرنگار شهروندی و جایگاه آن در جهان امروز اشاره کرد و گفت: شما در جایگاهی که قرار دارید از وضعیت ایران بی‌اطلاع نیستید. برخی از افرادی که در خارج از کشور هستند با توجه به پیگیری‌هایی که انجام می‌دهند حتی از برخی افراد داخل کشور به روز‌تر و به لحظه‌تر هستند.

 

وی با اشاره به نقش دانشجویان خارج از کشور در شناساندن هویت ایرانی گفت:‌ شما هرکجا هستید می‌توانید فعال باشید و وقتی فعال باشید خودتان را می‌شناسید. شما باید کمک کنید که فرهنگ و هویت‌ ایرانی شناخته‌تر شود چرا که شما با توجه به جایگاهی که دارید دارای نفوذ در جامعه هستید.

 

در ادامه این مراسم، ضرغامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این همایش مبنی بر اینکه این تصور وجود دارد که در برنامه‌های گفت‌وگو محور که از تلویزیون پخش می‌شود برخی از سلایق فکری حضور ندارند و در این برنامه‌ها دعوت نمی‌شوند، اظهار کرد: برنامه‌های گفت‌وگو محور صدا و سیما در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و با توجه به حساسیت موضوعی که وجود دارد ما تلاش می‌کنیم که در ارتباط با موضوعات موردبحث از جریان‌های مختلف فکری صاحب‌نام برای حضور در برنامه استفاده کنیم. مثلا چندی پیش در برنامه‌ای که در ارتباط با فلسفه بود در این برنامه طرفداران فلسفه و ضدفلسفه حضور داشتند. جدی‌ترین بحث‌ها صورت گرفت و دیدگاه‌های مختلفی نیز در مورد آن برنامه مطرح شد. در حوزه‌های فکری دیگر نیز ما سعی می‌کنیم که این اتفاق صورت بگیرد و سرآمدترین افراد در آن حوزه‌ها را دعوت کنیم. البته یکی از اشتباهات این است که مسائل را در چارچوب نگاه‌های سیاسی می‌بینیم. ممکن است خیلی از افراد از نظر سیاسی همسو باشند ولی در حوزه‌های دیگر همسو نباشند یا برعکس.

 

ضرغامی ادامه داد: تلاش ما این است تا آنجا که می‌توانیم به متن و محتوا توجه کنیم البته متاسفانه برخی از اوقات فضاهای حاشیه‌ای سیاسی ساخته می‌شود و این باعث می‌شود که روی بحث‌های عمیق سایه انداخته شود در حالی‌که باید از این موضوع پرهیز کرد چرا که آثار منفی همراه خود دارد.

 

وی گفت:‌گاهی اوقات از برخی از افراد عضو جریان‌هایی که انتقاداتی به آن‌ها ممکن است وارد باشد دعوت شده که در مورد موضوعی دیدگاه دقیق خود را بیان کنند ولی وقتی در آن برنامه دعوت شده اصل موضوع را فراموش کرده و آن‌چنان اسم برخی افراد و جریان‌های سیاسی را آورده و انتقادهایی را نسبت به برخی از افراد وارد کرده که اصل موضوع که برای آن دعوت شده بود،‌ فراموش شده است و ما به آن‌ها تذکر می‌دهیم که شما آمده‌اید این موضوع را بیان کنید. در حالی‌که در سخنان‌تان اصل موضوع را فراموش کرده‌اید. و در همین ارتباط ما هزینه‌هایی را باید بپردازیم و به دستگاه‌های نظارتی جواب بدهیم ولی همان‌طور که گفتم با تمام این موضوعات ما تلاش داریم که در موضوعات مختلف افرادی با نگاه‌های متفاوت در برنامه‌های گفت‌وگو محور حضور پیدا کنند.

 

ضرغامی در پاسخ به سوالی در ارتباط با کیفیت برنامه‌های ماه مبارک رمضان و انتقاداتی که بعضا در این ارتباط وجود دارد، افزود: ما با توجه به نظرسنجی‌ها و مطالعاتی که بر روی برنامه‌های مورد پسند مردم صورت می‌گیرد اقدام به تولید برنامه می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: من خودم شب‌ها که به خانه می‌روم کارم نظارت است. دائم شبکه‌ها را چک می‌کنم و اگر موردی نیاز به تذکر داشته باشد تذکر می‌دهم. البته سلیقه‌های مردم متفاوت است و ممکن است این برنامه‌ها سلیقه‌ افراد را 100 درصد تامین نکند، ولی ما باز هم سعی می‌کنیم که برنامه‌ها تا آنجا که امکان دارد با سلیقه مردم نزدیک باشد و یک رضایتمندی حداکثری ایجاد شود.

 

وی با اشاره به سریال مدینه گفت: از این سریال استقبال خوبی شد. در این سریال الگوی یک زن مسلمان، محجبه و در عین حال فعال، کنش‌گر نمایش داده شد و نقش‌های منفی در این سریال نیز شمر و یزیدی نبودند و می‌توانستیم آن‌ها را درک کنیم و اینکه گیرها کجاست؟ ولی ممکن است یک سری از مردم سریال‌های دیگری مانند هفت سنگ یا فاخته را ترجیح داده باشند و دوست داشته باشند.

 

وی ادامه داد: مجموع برنامه‌های ما در ماه مبارک رمضان گسترده بود و من از این حیث راضی هستم و در این عرصه یک پیشرفت و موفقیتی داشته‌ایم و من خودم یک رضایت نسبی از برنامه‌های مختلفی که در طول این ماه از تلویزیون پخش شد، دارم.

 

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در طول پخش مسابقات والیبال شاهد سانسور زیاد و پخش بی‌کیفیت مسابقات بودیم و این باعث اعتراض بسیاری از مردم شد، گفت: تلاش کردیم مسابقات والیبال را با توجه به اینکه ایران نیز در آن شرکت داشت، عینا پخش کنیم. صدا و سیما رسانه جمهوری اسلامی است و ما باید شئونات جمهوری اسلامی را رعایت کنیم. برخی از پوشش خانم‌ها در سالن مسابقات خوب نبود و برخی از لباس‌ها نامناسب بود و درواقع نباید پخش می‌شد. همان‌طور که گفتم به لحاظ اعتقاداتی که ما داریم و از سوی دیگر پیگیری‌هایی که دستگاه‌های نظارتی می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه در مورد تصاویر پس‌زمینه اغماض کردیم، تاکید کرد:‌ در این مسابقات خانم‌هایی لباس باز داشتند و مناسب نیست که این تصاویر از صداوسیما پخش شود.

 

ضرغامی افزود: آقای مطهری در روز دوشنبه مهمان شماست. ایشان به شدت مسابقات فوتبال را پیگیری می‌کنند و حتی بعضا به من زنگ می‌زنند و می‌گویند چرا فلان فوتبال را پخش نکردیم یا حتی به من می‌گویند که در حین پخش مسابقه فوتبال چهره خانمی نمایش داده شد که لباسش بد بود. ما نوار آن مسابقه را می‌بینیم و تصاویر که به صورت آهسته و ثابت می‌شود می‌بینیم خانمی در بین جمعیت 50 هزار نفری که نمایش داده شده یک خانم تاب پوشیده و ما صحبت آقای مطهری را تایید می‌کنیم ولی وقتی دور تند می‌زنیم اصلا آن خانم مشخص نیست و من به ایشان می‌گویم که در دور تند این موضوع مشخص نبوده و مردم نیز این‌ها را نمی‌بینند و وقتی که شما مطرح می‌کنید و بحث می‌شود می‌روم ببینیم که دعوا سر چیست.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در تلویزیون مظلومیت مردم غزه نمایش داده می‌شود، ولی از مظلومیت مردم سوریه سخنی گفته نمی‌شود و عدالت در این ارتباط در رسانه رعایت نمی‌شود؟ با بیان اینکه عدالت را باید تعریف کرد، افزود:‌ مردم سوریه در این مدت خیلی سختی کشیدند و جریان استکبار تمام تلاشش را کرد که علیه جبهه مقاومت موضع بگیرد. آن‌ها در مورد ایران، عراق، سوریه و غزه برنامه‌های واحدی دارند. البته ممکن است رژیم سوریه برای کنترل موقعیت خود در تاکتیک و اجرا ایراداتی داشته باشد ولی امروز مشخص است که اقداماتی که علیه رژیم بشار اسد و مردم سوریه صورت گرفت در راستای تضعیف مقاومت بود.

 

ضرغامی همچنین در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه من در پیگیری اخبار علاوه بر اخبار تلویزیون ایران، ‌اخبار شبکه‌های دیگر را نیز پیگیری می‌کنم تا به یک خبر جامع دست پیدا کنم و اینکه در بین قشر تحصیل‌کرده این ذهنیت وجود دارد که صداو سیما یک رسانه ملی نیست بلکه یک رسانه جناحی و نزدیک به جریان اصولگراست، اظهار کرد: اینکه برخی از افراد ترجیح می‌دهند اخبار چند شبکه را ببینند تا خودشان به یک برداشت جامع برسند، اشکالی ندارد.

 

وی ادامه داد: من به شما می‌گویم همان‌قدر که صداوسیما اسلامی است ملی هم هست، البته ممکن است که همه نیز از عملکرد صداوسیما راضی نباشند. ولی ما تلاشمان را برای رضایت حداکثری انجام می‌دهیم.

 

وی با بیان اینکه برخی از افراد می‌گویند هر دو جناح با تلویزیون بدند، ادامه داد: جناح اصولگرا به ما انتقاد می‌کند و حتی در مواقعی بیشتر از جریان مقابل اصولگرایی و به نظرم این اتفاق نشان می‌دهد که درست عمل می‌شود.

 

ضرغامی افزود: در ماشین که نشسته بودم با آقای ربیعی، آشنا و قالیباف به صورت تلفنی جداگانه صحبت کردم. اکنون چند روزی است در کشور در ارتباط با تکریم بانوان و جداسازی محل کار بانوان از آقایان در برخی از دستگاه‌ها مباحثی پیش آمده است. معاون وزیر کار نامه‌ای نوشته و گفته که این اقدام مغایر با فلان کنوانسیون و آزادی شغل است. طرف مقابل آن‌ها را به بی‌غیرتی دینی متهم کرده،‌ ما در تلویزیون تصمیم گرفتیم که امروز در اخبار 20:30 یک برنامه‌ای در این ارتباط پخش کنیم.

 

وی با بیان اینکه تکریم بانوان وظیفه است، ادامه داد: وزارت کار می‌گوید من یک چیز دیگری گفته‌ام ولی ما را متهم به بی‌غیرتی دینی کرده‌اند. من آقای ربیعی وزیر کار را می‌شناسم. ایشان از نظر رفتار و اخلاق نزدیک به اصول انقلاب هستند. البته برنامه‌ای که ما در 20:30 در این ارتباط پخش خواهیم کرد ممکن است اظهارنظرهایی نیز در پی داشته باشد و مثلا یک نفر بگوید باید آن جور می‌زدی.

 

رئیس سازمان صداوسیما افزود: رهنمود مقام معظم رهبری این است که دعواهای سیاسی به خصوص بین سران قوا را روی آنتن نبریم. البته ممکن است برخی فکر کنند ما در صداوسیما قلدری می‌کنیم که مثلا حرف فلان رئیس قوه را عمل نکرده‌ایم در حالی‌که ما ماموریت داریم این گونه مسائل را روی آنتن نبریم و درست عمل کنیم.

 

ضرغامی با بیان اینکه ممکن است در تلویزیون ما در انعکاس برخی از اخبار نسبت به دیگر رسانه‌ها تاخیر داشته باشیم، افزود:‌ ما سعی می‌کنیم در برابر اخبار تعهد داشته باشیم . ما برخی از اخبار مهم را با شورای امنیت و دولت چک می‌کنیم و اجازه نداریم که همین‌طوری این اخبار مهم و حساسیت‌زا را پخش کنیم. چرا که صداوسیما یک رسانه رسمی و ملی است و ما باید دربرابر اخبار متعهدانه عمل کنیم و این به تاخیرهایی که بعدا صورت می‌گیرد می‌ارزد، چرا که خبری که داده می‌شود درست است.

 

وی تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم اخبار مهم را در کمترین زمان ممکن با رعایت تمام موارد در کوتاه‌ترین سرعت ممکن به مردم برسانیم مگر اینکه یک خبر حاشیه‌ای باشد و برخی از افراد اصرار داشته باشند که آن خبر حاشیه‌ای را مهم تلقی کنند. همان‌طور که در برخی از مواقع دشمنان سعی می‌کنند مردم را از متن به حاشیه بکشانند.

 

ضرغامی به رابطه صداوسیما به دولت قبل و دولت کنونی اشاره کرد و گفت:‌ دولت قبل در دوره اول انتقادات زیادی را داشت و یک سری سوءتفاهم‌هایی وجود داشت، ولی به مرور زمان این سوءتفاهم‌ها کمتر شد و دولت دوم مسائل و اختلافات کمتر شد. در دولت جدید من به آقای روحانی گفتم با توجه به تجربه دولت قبل شما فاصله را کوتاه کنید.

 

وی ادامه داد: در کنار سرویس‌هایی که ما به دولت‌ها می‌دهیم انتقاد نیز باید وجود داشته باشد. البته ممکن است برخی از مسئولان گاهی اوقات، وقتی یک خبری پخش می‌شود ناراحت شوند و حتی برخی اوقات مشاهده کردیم که این ناراحتی را رسانه‌ای نیز می‌کنند.

 

رئیس سازمان صداوسیما ادامه داد: در طول چند سالی که من ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشتم از هیچ کسی شکایت نکردیم و شکایت‌های قبلی را نیز پس گرفتیم.

 

ضرغامی همچنین با اعتقاد بر اینکه مخاطب صداوسیما روز به روز افزایش پیدا کرده است، ادامه داد:‌ اگر یک سری از افراد از سایر رسانه‌ها استفاده می‌کنند به معنای ریزش مخاطب نیست. بسیاری از کسانی که ماهواره دارند با استفاده از آن می‌خواهند شبکه‌های جمهوری اسلامی را خوب ببینند.

 

وی افزود: برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که در سایت‌ها می‌گویند بیننده دارند یک سری سریال‌هایی را پخش می‌کنند که به دلایل مختلف مخاطب جذب می‌کند به خصوص سریال‌هایی که فضای زنانه دارد مخاطب زیادی را جذب می‌کند و ماهواره‌بین‌ها سراغ آن می‌روند و وقتی آن سریال تمام می‌شود مخاطبش به صفر می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران متنوع هستند، در پاسخ به سوال دانشجویی که در ترکیه تحصیل می‌کرد و اعتقاد داشت مردم کشور همسایه ترکیه از ایران شناخت چندانی ندارند، گفت:‌ کانال‌های ما روی 29 ماهواره فعال هستند و تنها ماهواره‌ای که در اوج ارتباطات خوبی که ما با ترکیه داریم اجازه نداد کانال‌های ما از آن ماهواره پخش شود،‌ ماهواره ترک ست است. گرچه در بالاترین سطح با مقامات ترکیه صحبت کردیم، آن‌ها قول‌هایی هم دادند ولی عمل نکردند گرچه می‌دانیم چرا این کار را نکردند.

 

وی خطاب به این دانشجو گفت: از این افراد بخواهید که کانال‌های متنوع جمهوری اسلامی را برای شناخت بیشتر ایران روی ماهواره‌های دیگر ببینند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین