امروز: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۳۴ Saturday, 9 December 2023

پاکسازی گمرک‌ها از خودروهای لوکس وارداتی

پاکسازی گمرک‌ها از خودروهای لوکس وارداتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ادامه ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی تا پایان سال خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمدرضا نعمت‌زاده شب گذشته در برنامه پایش با اشاره به اینکه موافق دریافت مالیات از مالکان خودروهای لوکس هستم و این کار در تعدادی از کشورها نیز انجام می شود، اظهار کرد: امسال فقط 133 دستگاه از این خودروها وارد کشور شد که 33 دستگاه آن متعلق به سفارتخانه‌های فعال در کشور است و مابقی مربوط به برخی مجوزهای خاص است که در دولت قبل به برخی اقشار مانند قهرمانان ورزشی و جانبازان داده شد.

 

وی افزود: در سال‌های گذشته برخی مجوزهای خاص برای واردات خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی صادر شد. از جمله این مجوزها می توان به مجوز واردات 8000 دستگاه خودرو توسط ساکنان جزایر جنوبی، 2000 دستگاه توسط توسط جانبازان و همچنین مجوز واردات توسط معلولان و قهرمانان ورزشی اشاره کرد.

 

نعمت‌زاده تاکید کرد: در حال حاضر کسانی که بخواهند براساس این مجوزها که مربوط به گذشته است خودروی با حجم موتور بالای 2500 سی سی را وارد کشور کنند از آنها خواسته ایم خودروهای با حجم موتور زیر 2500 سی سی را وارد کنند. از سوی دیگر اشکالی نیز در قانون وجود داشت که براساس آن خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی وارد گمرک شده و در آنجا می ماندند و بعد از آن طبق قانون به عنوان کالای متروکه شناخته و در بازار فروخته می شدند که با این حساب این خودروها دوباره وارد کشور می شدند که جلوی این کار را گرفتیم.

 

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال 1391 بیش از 16 هزار دستگاه و در سال گذشته بیش از 4000 دستگاه خودروی با حجم موتور بالای 2500 سی سی وارد کشور شد که البته خودروهایی که سال گذشته وارد شدند عمدتا دو برابر پول گمرک را پرداخت کردند.

 

شرایط تردد خودروهای وارداتی لوکس در جزایر جنوبی

وی خاطرنشان کرد: در سال های 1387 تا 1390 دولت مصوباتی را گذراند و به ساکنان بعضی از جزایر جنوبی اجازه داد هر چهار سال یکبار خودرو وارد کنند که عمدتا به دلیل سود بالایی که نصیبشان می شد گران قیمت‌ترین خودروها را انتخاب می کردند.

 

نعمت‌زاده در ارتباط با تردد خودروهای پلاک اروند گفت: دولت مصوبه ای داد که ماشین های پلاک اروند به جز مناطق آزاد اروند فقط می توانند تا مرکز استان تردد کنند. در استان خوزستان تصمیم گرفته شد که این ماشین ها در تمام استان تردد آزاد داشته باشند. ولی اعلام کردیم که این کار خلاف قانون است و خودروهای اروندی فقط تا شهر اهواز مجاز به تردد آزاد هستند. همچنین چند ماه پیش خودروهایی که نمره مناطق آزاد دارند در خیابان ها به ویژه در شهر تهران دیده می شد که دولت مصوبه داد با رعایت قانون تردد این خودروها مانعی ندارد.

 

رشد 75 درصدی تولید خودرو در نیمه نخست امسال

وی از رشد 75 درصدی تولید انواع خودرو در کشور در نیمه نخست امسال خبر داد و افزود: در این مدت 455 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد و امیدواریم امسال در مجموع تولید خودرو در کشور به 1.2 میلیون دستگاه برسد. برنامه تولید سال 1394 نیز معادل 1.5 میلیون دستگاه خواهد بود.

 

نعمت‌زاده یادآور شد: در سال 1390 روند تولید خودرو داخلی به افزایش رسید و تولید خودروی سواری سبک به یک و نیم میلیون رسید. همچنین در سال‌های 1391 و 1392 تولید خودرو به 700 هزار دستگاه رسید که 50 درصد نسبت به سال 1390 کاهش پیدا کرد و این کاهش تا شش ماه نخست سال گذشته ادامه داشت.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با افزایش تولید، قطعا واردات خود به خود کاهش پیدا می کند. طبق برنامه پنجم توسعه اصولا واردات کالاهای مجاز صرفا با پرداخت حقوق اصول بازرگانی می‌توانند وارد شوند که این حقوق در سال گذشته 45 درصد بود و برای خودروهای بالای 2500 سی سی به 75 درصد رسید.

 

وی افزود: در زمینه صادرات خودرو نیز در تلاش هستیم و امسال مقرر شده تا سایپا تعداد 30 هزار خودرو را صادر کند.

 

دلایل افزایش قیمت خودرو

نعمت زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلیل افزایش پیاپی قیمت خودرو در سال‌های گذشته چه بوده است؟ عنوان کرد: البته تورم خودرو همواره از تورم عمومی کشور پایین تر بوده است. از سوی دیگر مواردی مانند اجرای استاندارد یورو 4، استاندارد نصب دو ایربگ، افزایش دو درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده و افزایش 25 درصدی حق بیمه شخص ثالث از عوامل افزایش قیمت خودرو در سال جاری بوده اند.

 

وی با بیان اینکه رسانه‌ها به رییس‌جمهوری درباره قیمت خودرو اطلاعات غلط دادند، افزود: برخی رسانه‌ها اعلام کردند که خودرو 30 درصد گران شده در حالی که تنها 5.5 درصد قیمت خودرو افزایش یافته بود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از مصوبه دولت قبل در زمینه اخذ تعهد ارزی از صادرکنندگان اظهار کرد: این کار باعث شد صادرات غیرنفتی کشور برای نخستین بار دچار افت شود. البته با تلاش زیاد توانستیم در آذر سال قبل این مصوبه را لغو کنیم. همچنین امسال 100 میلیارد تومان به عنوان جایزه صادراتی در نظر گرفته شده و امیدواریم در بودجه سال آینده نیز همین مبلغ هرچند ناچیز است مجددا به صادرکنندگان اختصاص یابد.

 

گوسفندهای زبان‌بسته روانه بازارهای صادراتی می‌شوند

وی درباره مشکل ایجاد شده برای صادرات 15 هزار رأس گوسفند در گمرک نیز توضیح داد: به دلیل نزدیک شدن عید قربان تقاضا برای بز و گوسفند ایرانی از سوی کشورهای عربی و منطقه افزایش یافته است و صادرات دام زنده در حال افزایش است. در دولت قبل مصوبه‌ای تصویب شد که از صادرات گوسفند عوارض 60 درصدی دریافت شود که این مصوبه را لغو کردیم و این مشکل در حال حاضر برطرف شده و آن زبان‌بسته‌ها می توانند روانه بازارهای صادراتی شوند!

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال دیگری درباره گفته‌های اخیر خود که برای تغییرات مدیرانش تحت فشار است، اظهار کرد: بله بنده از سوی مردم، جامعه، استانداران و نمایندگان مجلس تحت فشار هستم تا تعداد بیشتری از مدیران دولت قبل را که هم اکنون در وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند تغییر دهم. تاکنون نیز 23 تغییر داشته‌ایم اما تلاش می‌کنم تغییرات براساس نظر کارشناسی انجام شود.

 

استفاده از روغن پالم در لبنیات کار غیرقانونی نبود

او همچنین با انتقاد ضمنی از مباحث مطرح شده درباره استفاده از روغن پالم در صنعت لبنیات عنوان کرد: استفاده از روغن پالم در تولید برخی محصولات لبنی خاص براساس مجوز و استاندارد انجام شد و در واقع کار غیرقانونی در این زمینه صورت نگرفت. از سوی دیگر باید بدانیم در دنیا بیش از 172 میلیون تن روغن نباتی تولید می‌شود که 60 میلیون تن آن مربوط به روغن پالم است.

 

وی اضافه کرد: دلیل رشد واردات روغن پالم به کشور نیز این بود که واردات روغن سویا از آمریکا به دلیل تحریم دچار مشکل شد و به همین دلیل به سمت واردات روغن پالم از مالزی رفتیم. با این وجود در سال جاری سقف واردات روغن پالم از کل واردات روغن کشور 30 درصد تعیین شده است که در پنج ماهه امسال این سقف رعایت شد.

 

به گفته وی روغن پالم برای سرخ کردن بهترین نوع روغن است چرا که مقاومت آن بالاست.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تنظیم مسائل مربوط به بازار بسیار پیچیده و ظریف است، گفت: وظیفه ما این است که کالاهای بهتر و با کیفیت بیشتر را به مردم عرضه کنیم اما تحریم مسئله ای است که فقط تا اندازه خاصی می توانیم در آن دخل و تصرف داشته باشیم.

 

کاهش تولید سیمان، انواع پلیمر و پلاستیک‌ها در نیمه اول امسال

نعمت زاده با اشاره به وجود واحدهای صنعتی تعطیل و واحدهایی که با ظرفیت پایین حدود 50 درصد فعال هستند، گفت: در شش ماه نخست امسال در زمینه کامیون و کشنده 45 درصد، دارو 8.9 درصد، لاستیک خودرو 7.8 درصد، کاغذ 8.1 دهم درصد، روغن نباتی 3.4 درصد، فولاد خام 7.6 درصد، کاتود مس 5.8 درصد و کنسانتره ذغال سنگ نیز هشت درصد افزایش تولید داشتیم.

 

وی ادامه داد: در شش ماه نخست سال جاری به دلیل رکود پروژه های ساختمانی و کاهش صادرات به کشور همسایه در زمینه تولید سیمان شش درصد رشد منفی داشتیم. در زمینه انواع پلیمرها و پلاستیک ها 4.7 دهم درصد، در زمینه کودهای شیمیایی 6.1 درصد و در زمینه انواع مواد شیمیایی 2.9 درصد افزایش تولید داشته ایم.

 

پرونده واگذاری معدن به همسر یکی از مدیران وزارتخانه در حال پیگیری است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با پرونده بازگرداندن معدن از همسر یکی از مدیران این وزارت گفت:‌ اصلا این گونه نیست و معدن متعلق به استان خراسان بوده و در سال 1381 به همسر یکی از کارشناسان پیمانی اداره صنعت، معدن و تجارت با توجه به مجوز دریافتی واگذار شده است. صنایع و معادن اعلام کرده بود که واگذاری به افراد درجه یک غیر قانونی است و بنابراین این خانم بعد مجوز را به یک شرکت دیگر انتقال داد که ما پروانه آن شرکت را لغو کردیم اما بازپرس پرونده دستور داد که طبق قانون باید معدن را بازگردانیم. در نهایت این پرونده همچنان ادامه داشته و پیگیر حل مسئله هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه طی یک سال اخیر بیش از 200 پروانه معدن لغو شده است، گفت: دولت برای اکتشاف روی 100 درصد پهنه ها دست گذاشته بود اما اعلام کردیم که دولت فقط 20 درصد را نگه دارد و 80 درصد باقی مانده را آزاد کنند. یقین دارم تا پایان سال جاری اغلب این پهنه ها به سرمایه گذاران واقعی واگذار شود.

 

وی افزود: در گذشته واگذاری معادن تنها روی کاغذ و به صورت سنتی ثبت می شد اما اکنون سیستم این واگذاری را ماشینی کرده و کل کشور از طریق این سیستم به همه متصل است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین