امروز: دوشنبه، ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۵ Monday, 26 September 2022

پرونده‌سازی‌های احمدشهید علیه ایران خلاف مقررات سازمان ملل است

پرونده‌سازی‌های احمدشهید علیه ایران خلاف مقررات سازمان ملل است

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در دیدارِ هیات پارلمان اروپا، بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته را بنای یک نظام دموکراتیک مبتنی بر عقلانیت اسلامی دانست و گفت: غرب تعمدا این دستاورد بزرگ کشور ما را نادیده می‌گیرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  محمدجواد لاریجانی در گفت‌وگو با تاریا گرونبرگ رئیس هیات پارلمان اروپا که به دعوت مجلس شورای اسلامی به همراه برخی دیگر از نمایندگان پارلمان اروپا به ایران سفر کرده است ضمن استقبال از درخواست توسعه گفت‌وگوها و نشست‌های دوجانبه در خصوص حقوق بشر گفت‌وگو را بهترین راه برای حل و فصل اختلافات و درک متقابل دانست و افزود: گفت‌وگو با ایران زمانی سازنده خواهند بود که طرف غربی به شایستگی‌ها و ویژگی‌های نظام دموکراتیک ما که مبتنی بر عقلانیت اسلامی است توجه کافی مبذول کند.

 

وی گفت: در سال 1381 مذاکرات دوجانبه ایران و اروپا در امر حقوق بشر آغاز شد و چند دور نیز ادامه داشت. اساس این مذاکرات مبتنی بر این تلقی بود که طرفین به جای این‌که در مجامع بین‌المللی مسیر تخاصمی را با یکدیگر در پیش بگیرند دور میز گفت‌وگو نشسته و ضمن شناخت بیشتر یکدیگر در ضمن طرح پرسش و پاسخ از تجربیات یکدیگر نیز بهره‌مند شوند.

 

وی افزود: متاسفانه بعد ازچند دور مذاکره، کشورهای اروپایی مسیر برخورد خصمانه را با ایران فعال کردند که شامل بیانیه‌های تند، قطعنامه‌های غیرواقعی و مملو از ادعاهای بی‌مبنا و تحریم‌های غیرانسانی بود.

 

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به این‌که «ادعاهای غرب درباره اهمیت دموکراسی در رفتار آن‌ها متجلی نیست» گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین و تنها دموکراسی خاورمیانه مشمول شدیدترین تحریم‌های ضدبشری و انواع و اقسام اتهامات می‌شود اما کشورهای دیگری که کوچکترین بویی از دموکراسی نبرده‌اند از بهترین روابط سیاسی و اقتصادی با غرب برخوردارند و این در حالی است که غربی‌ها و خصوصا آمریکا بزرگترین مدعیان ترویج دموکراسی هستند.

 

وی در پاسخ به سوالات رییس هیات پارلمانی اروپا درباره همکاری‌های حقوق بشری کشورمان با شورای حقوق بشر سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه تعیین شده برای ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران بهترین همکاری را با شورای حقوق بشر سازمان ملل داشته است و بهترین سند آن گزارش یو.پی آر است که با اجماع آراء اعضای شورای حقوق بشر به تصویب رسید.

 

وی با انتقاد از کارشکنی برخی از کشورها در تضعیف مکانیزم یو.پی آر و با بیان این‌که «مخالفت ایران مبنی بر پذیرش گزارشگر ویژه در ایران مبنایی قانونی دارد» گفت: ما طرفدار مکانیزم یوپی آر هستیم و از ابتدا جزء عناصر موثری بودیم که این نوع گزارشگری را در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب کرده و از آن حمایت کردیم. به همین دلیل تعیین گزارشگر ویژه را خلاف اهداف مکانیزم یو.پی.آر می‌دانیم و از ابتدا مخالفت خود را با تعیین گزارشگر اعلام کرده‌ایم.

 

لاریجانی با بیان این‌که «گزارشگر ویژه فاقد وجاهت اخلاقی، فنی و قانونی برای این کار است» گفت: همان‌طور که گفتم از ابتدا تعیین گزارشگر برای ایران سوءاستفاده از مکانیزم‌های سازمان ملل بوده است. ثانیا او بعنوان یک گزارشگر که باید به صورت بی‌طرفانه گزارش ارائه کند عمل نکرده است. ثالثا از متدولوژی و روش مناسبی برای این کار برخوردار نبوده و رابعا با گروه هایی در ارتباط است که تروریست بودن آن‌ها محرز است و از آن بدتر این‌که در گزارش خود از این افراد که دستشان به خون آحاد ملت ما آلوده است باعنوان مدافعان حقوق بشر حمایت می‌کند.

 

وی در ادامه با بیان این‌که «احمد شهید نسبت به ایران پرونده‌سازی می‌کند و این خلاف مقررات سازمان ملل است» افزود: او هیچ احترامی برای نظام دموکراتیکِ مبتنی بر عقلانیت اسلامی قائل نیست و حتی جدیدا به خاطر همین نادیده گرفتن اسلامیتِ نظام ما در برخی امور فتوا هم صادر کرده و مثلا می‌گوید اگر کسی خواست با همجنس خودش هم ازدواج کند اشکالی ندارد و یا می‌گوید توهین به انبیاء و مقدسات ادیان الهی نباید کار خلافی پنداشته شود.

 

وی درباره همکاری با کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفت: مجلس شورای اسلامی از خانم ناوی پیلی، برای بازدید از ایران دعوت به عمل آورد و ما از این دعوت استقبال کردیم و من شخصا این موضوع را با ایشان در یکی از سفرها مطرح کرده و مورد تاکید قرار دادم. ایشان هم خوشبختانه پذیرفتند و در همین چارچوب هیات تمهید مقدمات سفر ایشان به ایران سفر کرد. این سفر در ملاقات وزیر امورخارجه کشورمان با خانم پیلی در نیویورک نیز پیگیری شد و ما امیدواریم ایشان درآینده نه چندان دور برای بازدید از ایران اسلامی و آشنایی با پیشرفت های عظیم مدنی و اجتماعی این سفر را انجام دهند و از نزدیک با نهادهای مختلف، موسسات، محیط های علمی و دانشگاهی، فعالیت‌ها و پیشرفت‌های گسترده اجتماعی، آموزشی، بهداشتی و فعالیت های مربوط به حوزه‌های مختلف از جمله زنان آشنا شوند.

 

لاریجانی در ادامه افزود همکاری ما با دفتر کمیساری عالی سازمان منظمی دارد و ما این را هم یکی از کانال های همکاری فعال با مکانیزم های بین‌المللی حقوق بشر می‌دانیم و سفر ایشان سبب می‌شود ابعاد این همکاری گسترده تر شود.

 

وی با اشاره به این‌که «مساله تروریسم موضوعی مهم برای ایران، منطقه و جهان است» گفت: متاسفانه پایتخت‌های کشورهای اروپایی پناهگاه امنی برای تجمع، تعلیم و حمایت مالی از تروریست ها و اعزام آنها به مناطق مختلف جهان برای اقدامات تروریستی شده است که نمونه بارز آن گروهک منافقین و پژاک است.

 

وی افزود: اروپایی‌ها مانند سایر کشورها براساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل موظف هستند در برابر تروریسم سیاست غیرقابل اغماضی اتخاذ کنند و از آن فراتر ازمکانیزم‌های حقوق بشری برای پوشش فعالیت‌های تروریستی آن‌ها استفاده نکنند. ما انتظار داریم اولا اروپایی‌ها تحت هیچ عنوانی و بدون هیچ برچسب ظاهرپسندی از گروه‌های ترویستی حمایت نکنند و همکاری‌های لازم دوجانبه و چندجانبه را برای مبارزه با تروریسم و گروه‌های شناخته شده بعمل آورند.

 

در این دیدار طرف اروپایی نرخ بالای اعدام در ایران را مطرح کرد که لاریجانی در پاسخ، ضمن اشاره به این‌که «بالغ بر 70 درصد از اعدام‌های کشور مربوط به جرایم مربوط به مواد مخدر و عمده دیگر آن مربوط به قصاص نفس است» گفت: جمهوری اسلامی ایران خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جهان است و در این خصوص همت والایی از خود مصروف داشته و سالانه صدها شهید و میلیون‌ها دلار بابت این مبارزه هزینه می‌کند.

 

وی با اشاره به «طولانی بودن مرز ایران و افغانستان و حضور ناتو در افغانستان که سبب افزایش تولید مواد مخدر دست کم به میزان چهار برابر شده است» گفت: اتحادیه اروپا نباید فراموش کند که این مواد مخدر به سمت مصرف گاه اصلی آن که کشورهای اروپایی است سرازیر می‌شود و در اینجا یک زمینه مهم همکاری وجود دارد که از طرف غربی‌ها غفلت شده است. اگرغرب با ایران در این زمینه، همکاری معنا داری داشته باشد خود بخود تعداد اعدام‌ها پایین می‌اید.

 

دبیر ستاد حقوق بشر درباره تغییر در مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت: نظر شخصی من این است که در قانون مبارزه با مواد مخدر باید بازنگری‌هایی برای افزایش کارامدی ان صورت گیرد، منتهی این مسئله باید از مسیر قانونی پیش برود اما قانون جدید نیامده، قانون قبلی درکشور ما باید محترم شمرده شود و غربی ها به آن احترام بگذارند. در هر حال دراصل مبارزه جدی ، موثر، فعال و بدون اغماض ایران با توسعه و پخش مواد مخدر هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

 

طرف اروپایی از موضوع همکاری در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر با ایران استقبال کرده و گفت این موضوع را در پارلمان اروپا مطرح خواهد کرد. دو طرف در پایان علاقه‌مندی خود به ادامه گفتگوها و دیدارهای مشترک در زمینه های مختلف از جمله موضوعات مربوط به حقوق بشر را مورد تاکید قرار دادند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید