امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶ Friday, 27 January 2023

پيش‌نويس قطعنامه شورای امنيت درباره ايران در حال تهيه است

پيش‌نويس قطعنامه شورای امنيت درباره ايران در حال تهيه است

در حالی که مذاکرات هسته‌ای ايران و گروه ۱+۵ در وين تا جمعه تمديد شده است، يک مقام ارشد آمريکایی اعلام كرد كه مذاکره کنندگان در حال تهيه پيش‌نويس قطعنامه جديدی هستند که در ارتباط با توافق جامع با ايران بايد به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه شود.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، اين مقام آمريکايی که نامش فاش نشده به خبرگزاری فرانسه گفته است: «در توافق احتمالی با ايران، محدودیت‌ها (تحريم‌ها) در خصوص برنامه موشکی و تجارت تسليحاتی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت». از زمانی که پرونده هسته‌ای ايران از آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به شورای امنيت سازمان ملل متحد رفت، اين شورا شش قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرد. طبق اين قطعنامه‌ها، برنامه موشکی ايران و همچنين صادرات و واردات تسليحات نيز مورد تحريم قرار گرفتند.
:
قبل از اين، آمريکا اعلام کرد، به رغم پايان يافتن مهلت تمديد مذاکرات هسته‌ای تا روز سه‌شنبه ۱۶ تيرماه، اين مذاکرات تا روز جمعه يعنی سه روز ديگر تمديد شده است. در همين رابطه نيز تعليق تحريم‌های در نظر گرفته شده عليه ايران بر اساس توافق موقت ژنو تا روز جمعه ادامه خواهد داشت و معتبر خواهد بود. در همین حال، جلسه وزیران خارجه ٥+١ بدون حضور وزرای چين و روسيه در روز سه‌شنبه برگزار شد. وزيران امور خارجه حاضر در مذاكرات به جز ظريف و كري، نيز عصر سه‌شنبه محل مذاکرات را ترک کردند و امشب مجددا به وين بر مي گردند.
:
موگريني، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای سومین بار به وین آمده است در وین می ماند و مذاکرات را از نزدیک دنبال می کند. این برای سومین بار است که وزیران خارجه 1+5 به ویژه سه کشور اروپایی به وین می آیند و مجددا برای مدتی کوتاه مذاکرات را ترک می کنند. در عین حال با قرار گرفتن دو طرف در ساعات و روزهای سرنوشت ساز مذاکرات برخی از وزیران خارجه برنامه های کاری را تغییر داده و برخی بنا به ضرورت به پایتخت هایشان بازگشتند.
:
محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان قرار بود روز پنجشنبه حسن روحانی رییس جمهور کشورمان را در سفر به شهر اوفا روسیه و برای شرکت در اجلاس “بریکس” همراهی کند که امروز اعلام کرد به این سفر نمی رود. هم چنین فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان قرار بود روز پنجشنبه در سفری از پیش تعیین شده به کوبا سفر کند که او هم سفر خود را به تعویق انداخته است. در این میان جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز از شنبه 7 تیرماه در وین به سر می برد و از ابتدا اعلام کرد که تا پایان مذاکرات در وین می ماند.
:
اما سرگی لاوروف که کشورش میزبان اجلاس بریکس در روز پنجشنبه است با مشکلات بیشتری در این زمینه رو به رو است. او باید روز پنجشنبه در اوفا از شهرهای روسیه باشد و در عین حال جمع بندی و اعلام توافق جامع هسته ای احتمالا به ساعات پایانی روز پنجشنبه خواهد کشید. هنوز مشخص نیست که لاوروف به همراه دیگر وزیران خارجه چهارشنبه شب به وین باز می گردد یا پنجشنبه شب.
:
گزارش‌ها همچنين حاکی است که يک مقام آمريکايی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ايران و ۱+۵ گفته است: «اگر ما بعد از اين همه مذاکره، پيشرفت، نزديک شدن به خط پايان در نهايت به توافق نرسيم، يک تراژدی خواهد بود». در همين حال، آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد: مقامات ارشد آژانس در مذاکرات خود در تهران «پيشرفت‌های بيشتری» داشته‌اند، اما حل مسائل باقيمانده نيازمند کارهای بيشتری است.
:
به گزارش رويترز، آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفته است که هيات بلندپايه آژانس در تهران گفت‌وگوهای سازنده‌ای برای حل «همه مسائل باقيمانده» با مقام‌های ايرانی داشت. طبق بيانيه آژانس، اين هيات در راستای مذاکراتی که يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، در تهران با مقامات بلندپایه ايران داشت به تهران سفر کرد. آژانس گفته است: «در مذاکرات روز دوشنبه با مقامات بلندپايه ايران پيشرفت‌های بيشتری به دست آمد، اما کار بيشتری در اين زمينه نياز است».
:
در همين زمينه، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ايران درباره سفر اخير هيات آژانس به تهران، گفته است: در مذاکرات با اين هيات «با دستيابی به تفاهم اصولی در مورد جدول موضوعات و زمانبندی همکاری مشترک، گام مهمی در مسير حل‌و‌فصل موضوعات باقيمانده» برداشته شده است. به گزارش ايرنا، کمالوندی گفته است که سفر هيات آژانس در پی سفر اخير مدير کل آن، «نشان‌دهنده عزم جدی طرف‌ها برای ارتقاء اثربخش همکاری‌ها است».
:
هيات پنج نفره آژانس بين‌المللی انرژی اتمی صبح دوشنبه به تهران رفته بود و بامداد سه‌شنبه پايتخت ايران را ترک کرد. «ابعاد احتمالی نظامی» در برنامه هسته‌ای ايران يکی از مسايل حل نشده بين ايران و آژانس است. آژانس خواهان بازرسی از مراکز نظامی «مشکوک» است، اما ايران به صراحت اعلام کرده است که با بازديد از مراکز نظامی ايران مخالف است. يکی از مراکزی که آژانس خواهان بازديد از آن است مرکز نظامی پارچين است و بازرسان آژانس تاکنون موفق نشده اند از اين منطقه بازيد کنند.
:
ایران پیشنهادهایی برای حل موضوعات مورد اختلاف ارایه کرده است
یک دیپلمات ایرانی در وین گفت ایران پیشنهادهای سازنده ای برای حل موضوعات مورد اختلاف ارایه کرده است. این دیپلمات ایرانی گفت: هیچ انعطافی برای تغییر خطوط قرمز نیست و این خطوط قابل شکستن هم نیست، ما از خط قرمزها عبور نمی کنیم. وی در عین حال تاکید کرد فکر میکنیم خطوط قرمز ایران مانع توافق نیست.
:
این دیپلمات ایرانی درباره راه حل هایی که ممکن است در ساعات آخر ارایه شود گفت: ما راه حل های جادویی نداریم. ممکن است کسی ایده هایی داشته باشد تا در فرصت مناسب مطرح کند، اما الان از این مرحله هم عبور کرده ایم. وی افزود: چند موضوع اختلافی خاص باقی است، درعین حال که خیلی از مسایل حل شده است. او تصریح کرد: هر دو طرف باید درباره موضوعاتی که اکنون مطرح هستند تصمیم بگیرند، ما پیشنهادهای سازنده ای ارایه کردیم که می تواند تعیین کننده باشد. وی گفت که در بحث هسته ای و تحریم ها و برخی موضوعات مهم دیگر هنوز اختلافات باقی است.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید