امروز: شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۷ Saturday, 15 May 2021

کری: در صورت مخالفت با توافق، به میز مذاکره باز نمی​گردم

کری: در صورت مخالفت با توافق، به میز مذاکره باز نمی​گردم

جان کری وزیر خارجه آمریکا مخالفت با توافق هسته ای ایران را ضربه ای واقعی به آمریکا دانست و گفت: در این صورت، ایرانی ها بار دیگر به میز مذاکره باز نخواهند گشت.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز،‌ پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا، کری در مصاحبه با خوزه دیاز بالرت روزنامه نگار آمریکایی -کوبایی و مجری برنامه تلویزیونی تلموندو درباره مخالفت چاک شومر سناتور آمریکایی با توافق هسته ای و فشار بر ایران برای دستیابی به توافقی جدید، گفت: من احترام زیادی برای چاک شومر قائل هستم. او دوست خوبی است. من با او کار کردم. او رهبر سیاسی بسیار خوبی است که باید کارهای بیشتری برای این کشور انجام دهد، اما با تصمیم او درباره توافق مخالف هستم.
:
کری افزود: نمی توان به همراه پنج کشور اصلی دیگر شامل روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس مذاکره کرد و سالها پشت میز مذاکره نشست، به توافق دست یافت و آن را اعلام کرد و بعد از بازگشت به کشور، کنگره شما با توافق مخالفت کند و شما به مذاکره کنندگان بگویید اگر چیزی را که ما می خواهیم برای حفظ این توافق یا دستیابی به توافقی بهتر انجام ندهید، شما را تحریم می کنیم. همچنین این تصور وجود دارد که ایرانی ها بار دیگر به میز مذاکره باز خواهند گشت ، اما این اتفاق رخ نخواهد داد. کسی باور ندارد چنین اتفاقی رخ دهد.
:
کری در پاسخ به پرسش دیگری درباره چرایی بازنگشتن ایران به میز مذاکره، گفت: ایران به میز مذاکره باز نخواهد گشت، زیرا آیت الله خامنه ای  بر این باور است که نمی تواند با دولت آمریکا مذاکره کند، زیرا معتقد است آنها تاکنون با حسن نیت با این دولت مذاکره کرده اند و ما نمی توانیم در اجرای این توافق حسن نیت داشته باشیم. این دقیقا همان چیزی است که وی از همان ابتدای توافق نگران آن بود. این که تمایلی به مذاکره داشت یا نه، به دلیل این بود که اعتمادی به ما نداشت.
:
این آخرین اقدامی خواهد بود که نشان می دهد ما نمی توانیم قابل اعتماد باشیم. ما اهرم خود را نه تنها در خصوص این موضوع بلکه در سراسر جهان از دست خواهیم داد و اگر بخواهم با صراحت بگویم، اگر چنین اتفاقی رخ دهد این امر ضربه ای واقعی به آمریکا خواهد بود.
:
کری افزود: افزون بر این، اگر ایران بگوید که حال که به توافق عمل نکردید پس ما به برنامه هسته ای و غنی سازی خود ادامه می دهیم، کسی پاسخی ندارد. در این صورت دیگر بازرسان و هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و آنها بسرعت ممکن است به همان مرحله نخستی که ما را به مذاکره وادار کرد، بازگردند. در این صورت کسی پاسخی برای این مساله نخواهد داشت.
:
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: به همین دلیل است که رئیس جمهوری (اوباما) گفته است که این همان چیزی است که ما را به سمت مناقشه سوق می دهد. این همان چیزی است که ممکن است بالقوه به جنگ منجر شود و این مساله واقعی است زیرا اگر آنها غنی سازی می کنند و تاکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید 10 تا 12 بمب را در اختیار دارند، در این صورت می دانند چطور این کار را انجام دهند.
:
در این صورت همه خواهند گفت آنها را متوقف کنید، باید همین حال آنها را متوقف کنیم اما این امر دیگر از طریق مذاکره امکان پذیر نخواهد بود زیرا ایرانی ها این کار را نخواهند کرد. بنابراین چنین اتفاقی جهان را خطرناک تر و امنیت منطقه و اسرائیل را با تهدید بیشتری مواجه خواهد کرد و در حقیقت فکر نمی کنم که به هیچ شکلی امکان پذیر باشد.

./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید