امروز: جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۵ Friday, 18 June 2021

گاف‌هايی كه تمامي ندارند؛ سواد ديپلماتيک‌ دلواپسان؛ ازMPT تا گرين‌كارت

گاف‌هايی كه تمامي ندارند؛ سواد ديپلماتيک‌ دلواپسان؛ ازMPT تا گرين‌كارت

دلواپسان هسته‌اي باز هم «گاف» دادند؛ گاف‌هايي كه در 18 ماه گذشته كم هم نبوده‌اند. حالا همان كساني كه فرق MPT را با NPT نمی‌دانستند به رئيس‌جمهوري تذكر داده‌اند كه افراد «دوتابعيتي» را از دولت اخراج كند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز‌، حالا همان كساني كه فرق MPT را با NPT نمی‌دانستند به رئيس‌جمهوري تذكر داده‌اند كه افراد «دوتابعيتي» را از دولت اخراج كند. منظورشان هم مشخصا محمد نهاونديان، رئيس دفتر حسن روحاني بوده است. اما باز هم يادشان رفته كه داشتن تابعيت دوگانه با داشتن «گرين كارت» يا همان «اقامت» كاملا فرق دارد.

:

به نقل از خردادنیوز، 18 ماه است كه دلواپسان مي‌خواهند به دولت درس سياست‌ورزي در عرصه بين‌الملل بدهند. سر هر درسي هم تا حالا يك «گاف» داده‌اند. زماني حدود يك سال پيش جواد كريمي قدوسي از سرسخت‌ترين مخالفان مذاكرات هسته‌اي طرحي براي تعيين سياست‌هاي هسته‌اي كشور تهيه كرده بود كه در آن چندبار و آن هم به هر دو زبان انگليسي و فارسي نام معاهده NPT را به اشتباه MPT نوشته بود. تكرار اين اشتباه به دو زبان انگليسي و فارسي در آن طرح كه تصويرش هم منتشر شد، نشان از آن داشت كه اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي نام مهمترين معاهده بين‌المللي را كه سياست خارجي كشور، يك دهه تمام درگير آن بوده است، نمي‌داند. نكته تاسف‌بارتر آن بود كه ذيل اين نامه را 100 نفر ديگر از نمايندگان هم امضا كرده بودند.
:
حالا نام همين نماينده در كنار 12 «دلواپس» ديگر ذيل عنوان تذكري آمده كه رئيس‌جمهور را به‌خاطر حضور افرادي با تابعيت دوگانه خطاب قرار داده‌اند و يك روز بعد از آن مشخص شد كه منظور اين 13 نفر محمد نهاونديان است. به تكذيب‌هاي دولت در اين زمينه كاري نداريم. نكته اساسي اين است كه 13 نماينده كه اتفاق بيشترين حملات را به سياست خارجي دولت داشته‌اند هنوز فرق بين داشتن گرين‌كارت يا همان اقامت را با داشتن تابعيت دوگانه نمي‌دانند. از اين هم البته بگذريم كه خيلي قبل از اين ثابت شده بود كه مرتضي آقاتهراني، دبيركل جبهه پايداري هم داراي اقامت آمريكا است و در توجيه آن گفته بود كه براي «تبليغ اسلام» اين اقامت يا همان «گرين كارت» را دريافت كرده است.
:
ليست 13 نماينده‌ای كه دلواپس مسئولاني با تابعيت دوگانه در دولت شده‌اند هم جالب است. از اين بين دو نفر يعني جواد كريمي قدوسي و ابراهيم آقامحمدی عضو كميسيون سياست خارجي و امنيت ملي هستند. سوال اين است كه اگر در جمع نمايندگان، اعضاي كميسيون سياست خارجي و امنيت ملي فرق بين تابعيت و اقامت را ندانند، چه كساني بايد به چنين موضوعي واقف باشند؟ يك نفر ديگر روح‌الله حسينيان رئيس مركز اسناد انقلاب اسلامي است كه هنوز اين تفاوت را نمي‌داند. نفر ديگر هم سيد محمود نبويان كه به‌خاطر سخنراني‌هاي تند و تهاجمي‌اش عليه سياست خارجي دولت معروف است. نام جالب توجه ديگر در اين ليست هم محمد سليماني، وزير ارتباطات احمدي‌نژاد است. اينكه چطور نماينده‌اي كه قبلا وزير يك دولت بوده، چنين موضوع پيش پا افتاده‌اي را نمي‌داند، جاي تعجب دارد.
:
چنين وضعيتي نه از منظر «مچ‌گيري» نمايندگان مخالف دولت بلكه از منظر منافع ملي جاي تاسف بسيار دارد كه در مجلس اين كشور نمايندگاني براي مردم تصميم مي‌گيرند كه هنوز تفاوت بين مجوز اقامت با داشتن تابعيت را نمي‌دانند. اگر يك شهروند معمولي به چنين مسايلي آگاه نباشد بر او هرجي نيست، اما آيا از نمايندگان مجلس و آن هم طيفي كه مدعي داشتن آگاهي كامل به تمام زير و بم‌هاي سياست خارجي هستند نداستن يك چنين مسايلي قابل توجيه است؟ مخصوصا اينكه از جمع آنها عده‌اي هم به عضويت كميسيون تخصصي سياست خارجي و امنيت ملي در آمده باشند.
:
هنوز يادمان نرفته كه همين يك سال پيش محمد حسن آصفري، يكي ديگر از نمايندگان دلواپس كميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس در يك گفت‌وگوي راديويي شركت كرد و هنوز نمي‌دانست كه «احمد شهيد» وزير خارجه مالديو و يك مسلمان‌زاده بوده نه وزير دولت مسلمان‌كش ميانمار.
:
از اين حرف ها كه بگذريم شايد بهتر باشد در آخر يك توضيح هم خطاب به برخي نمايندگان «دلواپس» داشته باشيم؛ گرين كارت يا همان مجوز اقامت مجوز تردد در آمريكا است. يعني فرد دارنده چنين مجوزي براي ورود به خاك آمريكا نياز به اخذ ويزا ندارد. اما داشتن تابعيت يا همان سيتيزن شيپ حق شهروندي آمريكاست كه شامل سوگند خوردن، اقامت دائم و حق راي در امريكا مي‌شود.

:

./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید