امروز: دوشنبه، ۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۴ Monday, 27 June 2022

گسترش بی‌حد و حصر دانشگاه‌ها مشکل اصلی آموزش عالی کشور است

گسترش بی‌حد و حصر دانشگاه‌ها مشکل اصلی آموزش عالی کشور است

رییس سابق دانشگاه شریف با بیان اینکه مسائل و مشکلاتی که جامعه دانشگاهی با آن درگیر است بسیار زیاد است، گفت: یکی از مشکلات عمده و اصلی جامعه دانشگاهی گسترش بی حد و حصر دانشگاه‌هاست.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز سهراب پور تاکید کرد: گسترش بی رویه دانشگاه‌ها باعث ایجاد مشکلات بسیاری در جامعه دانشگاهی شده است، بنابراین باید سیستم مدیریتی قوی برای جمع کردن و مدیریت دانشگاه‌ها وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها نیاز به حمایت دارند، تصریح کرد: چرا که دانشگاه‌ها کار خود را خوب انجام می‌دهند، اما شدیدا نیاز به حمایت وزارت علوم و سایر سازمان‌ها دارند که امیدواریم در دولت جدید میزان این حمایت‌ها افزایش یابد.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه باید به دانشگاه‌های قدیمی و پیشرفته در کشور توجه بیشتری شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر در دانشگاه‌های پیشرفته و قوی تجهیزات آنگونه که باید باشد وجود ندارد و به دانشگاه‌ها توجه خاص نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دانشجو مانند یک سرباز می‌ماند، خاطر نشان کرد: اگر سرباز با دست خالی وارد میدان جنگ شود، قطعا بازنده است، به همین دلیل باید دانشجویان با تجهیزات لازم وارد این میدان شوند تا بتوانند موفقیت‌های بیشتری را کسب کنند.

سهراب پور با بیان اینکه دانشگاه‌ها نیاز به یک بازسازی و بازنگری دارند، گفت: در حال حاضر در دانشگاه‌های خوب و قوی کشور تدریس و تحقیق خوب انجام می‌شود و تمام پیشرفت‌هایی که در صنعت صورت گرفته است به خاطر حضور دانشگاهیان است.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اهمیت وجود روابط بین‌الملل در دانشگاه، خاطر نشان کرد: وجود روابط بین‌الملل در دانشگاه یکی از اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین مسئله‌ای است که وزارت علوم باید به آن توجه کند.

وی افزود: از گذشته تا کنون نیز تمامی دانشمندان برای دستیابی به مسائل علمی در سفر بودند، بنابراین اگر می‌خواهیم در کشور پیشرفت علمی انجام شود، باید با تمام دنیا ارتباط علمی خود را حفظ کنیم.

سهراب پور با اشاره به مشکل بودجه در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: یکی از مسائلی که موجب کاهش ارتباط بین‌الملل در دانشگاه‌ها شده است، همین مسئله کمبود بودجه است که اجازه شرکت در کنفرانس و سفر کردن اساتید را نمی‌دهد.

وی با اشاره به مشکلات دانشگاه‌ها، تصریح کرد: می‌توان مشکل بودجه در دانشگاه را از اساسی‌ترین مشکلات جامعه دانشگاهی دانست، بنابراین از وزیر علوم انتظار می‌رود که بتواند با تمهیدات و برنامه‌های خود بودجه دانشگاه‌ها را افزایش دهد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اولویت قرار دادن علم بعد از اقتصاد، گفت: دولت باید بعد از توجه به مسائل اقتصادی به مسائل علمی کشور توجه کند و باید به دانشگاه‌ها بیش از پیش توجه داشته باشد.

سهراب پور با اشاره به اهمیت وجود کرسی‌های آزاد اندیشی و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه، گفت: وجود این کرسی‌ها و تشکل‌ها در دانشگاه موجب پیشرفت اجتماعی دانشجویان می‌شود که این مسئله لازمه یادگیری زندگی اجتماعی است.

رییس سابق دانشگاه شریف با بیان اینکه باید دانشجویان را برای شرکت در فعالیت‌های دانشگاهی تشویق کرد، گفت: دانشجویان باید بتوانند در فضایی ایمن و در چارچوب قوانین ابراز عقیده و فعالیت کنند.

وی با اشاره به اهمیت استقلال دانشگاه‌ها، گفت: این مسئله که دانشگاه‌ها باید استقلال داشته باشند به این معنا نیست که دانشگاه‌ها برای انجام امور خود به هیچ مقام و مسئولی پاسخگو نباشند و هر کاری که می‌خواهند انجام دهند، بلکه این مسئله به معنای استقلال داشتن علمی دانشگاه‌ها است.

سهراب پور تصریح کرد: اگر تمام تصمیمات در وزارت علوم اتخاذ شود و دانشگاه در این تصمیمات نقشی نداشته باشد، به صراحت می‌توان گفت در زمینه علمی کشور هیچ رشدی نمی‌کند.

تاکنون دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید