امروز: شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۱۸ Saturday, 15 May 2021

گسترش پدافند هوایی در ۳۷۰۰ نقطه ایران

گسترش پدافند هوایی در ۳۷۰۰ نقطه ایران

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) گفت: پس از تشکیل پدافند هوایی سیستمهای راداری، شنود اطلاعاتی و دوش پرتاب و سیستمهای دیدبانی و توپخانه ای در سه هزار و ۷۰۰ نقطه کشور گسترش یافته است.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، امیر سرتیپ اسماعیلی فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیاء شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به فلسفه تشکیل قرارگاه پدافند هوایی از جمله تغییر ماهیت جنگها، تغییر فن آوری و استقرار نیروهای فرامنطقه ای در اطراف کشور و ضرورت حفظ تجارب و دستاوردهای انقلاب اسلامی افزود: برای حفظ این دستاوردها باید وحدت و یکپارچگی در پدافند هوایی و دفاع منسجم ایجاد می شد که مرکزیت تخصصی پدافند هوایی بود.
:
به گزارش مهر، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور گفت: فرمانده معظم کل قوا در ۱۰ شهریور سال ۸۷ دستور تفکیک پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش را صادر و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی را ابلاغ فرمودند.
:
امیر سرتیپ اسماعیلی افزود: تشکیل قرارگاه به این علت بود که اختیارات فرانیرویی داشته باشد و در قرارگاه عناصر پدافند هوایی از نیروهای سه گانه ارتش، نیروهای پدافند هوایی سپاه و حتی پاسگاههای نیروی انتظامی و بسیج مردمی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی تشکیل شد.
:
وی با اشاره به اینکه پس از تشکیل پدافند هوایی سیستمهای راداری، شنود اطلاعاتی و دوش پرتاب و سیستمهای دیدبانی و توپخانه ای در سه هزار و ۷۰۰ نقطه کشور گسترش یافته است گفت: این در حالیست که پیش از شروع جنگ تحمیلی ما در ۵۰ نقطه و پس از آن نیز تا ۴۰۰ نقطه گسترش پدافند هوایی را داشتیم.
:
امیر سرتیپ اسماعیلی افزود: علت گسترش و توسعه پدافند هوایی این است تا بتوانیم پوشش هوایی لایه به لایه داشته باشیم و در چهار مأموریت  اصلی که داریم به خوبی انجام وظیفه کنیم.
:
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی همچنین به عدم کارآیی رادارها در گذشته به علت جنگ الکترونیک اشاره کرد و گفت: اما امروز رادارهای ما مثل قبل نیست زیرا در تمام طیفهای HF و VHF، ‌UHF و باندهای SL رادار داریم و چنانچه قرار باشد هر هواپیما و یا سیستم جنگ الکترونیکی روی این باندها بیاید و جنگ الکترونیک کند خود او نیز ساقط می شود.
:
امیرسرتیپ اسماعیلی افزود: امروز دو رادار بینا و نظیر که از حیث فن آوری کم نظیر هستند رونمایی خواهد شد.
:
وی گفت: این دو رادار که با موجها و طیفهای راداری بسیار متنوع طراحی شده با تکیه بر فن آوری بومی و پشتوانه نیروهای متخصص داخلی تولید شده است.
:
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی افزود: رادار بینا راداری با برد متوسط است که در قسمت جنوبی کشور در نقطه ای بسیار مناسب با برد حدود ۵۰۰ کیلومتر مستقر شده است.
:
سرتیپ اسماعیلی با بیان اینکه رادار نظیر نیز در نقطه بسیار خوبی از منطقه مرکزی کشور مستقر شده است گفت: ما رادارهایی هم داریم که ۳ هزار متر برد دارند زیرا دیگر فقط دیدن دشمن برای ما مهم نیست ما می خواهیم نفس دشمن را هم حس کنیم که الآن این کار را می کنیم به این معنا که از زمانی که دشمن به پرواز درمی آید با سامانه های راداری آنرا رصد می کنیم.
:
وی در پاسخ به این سؤال که تازگیها در حوزه پدافند هوایی اتفاق خاصی افتاده است یا خیر؟ افزود: در پدافند هوایی هر روز موارد خاص داریم و مواردی بوده که عطش شناسایی هواپیماهای منطقه ای که به مرزهای ما نزدیک می شوند با وجود اینکه آنها از اصول پنهانکاری استفاده می کنند اما آنها رصد و هشدارهای لازم به آنها داده شدکه از آن جمله اخطار به پهپادهایی است که به مرزهای ما نزدیک می شوند.
:
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی گفت: هشدار ما به هواپیماهای متخاصم در حالی صورت می گیرد که امنیت هواپیماهای دیگر در آن نزدیکی را هم مد نظر قرار می دهیم.
:
وی افزود: با وجود تحریمهایی که داشتیم آسمان ایران همچنان امن ترین آسمان خاورمیانه و این بر اساس گزارشی است که سازمان جهانی ایکائو داده است.
:
امیرسرتیپ اسماعیلی در ادامه به ماجرای هواپیمای ایساف اشاره کرد و گفت: این هواپیما با شناسه پروازی کشوری قصد عبور از آسمان کشورمان را داشت در حالیکه حامل ۱۰۸ نظامی بود و در کشور همسایه مأموریت داشت اما در آسمان جمهوری اسلامی خود را هواپیمای مسافربری اعلام کرد.
:
وی افزود: پس از تطبیق دادن و راستی آزمایی این موضوع متوجه اشکال در قضیه شدیم و با تخصص و تبحر نیروهایمان آنها را در فرودگاهی به زمین نشاندیم و از خلبان آن به علت گفتن اطلاعات اشتباهش امضاء و تعهد گرفتیم.
:
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی همچنین در ماجرای به دام انداختن ریگی به سرعت عمل همکاران خود در پدافند هوایی و شجاعت خلبانان نیروی هوایی ارتش اشاره کرد و گفت: در حالیکه خلبان هواپیمای حامل ریگی به هشدارهای ما تمکین نمی کرد اما با تکنیک و تبحر همکارانم توانستیم در حالی هواپیما را به زمین بنشانیم که هنوز ریگی در خواب بود.
:
امیرسرتیپ اسماعیلی درباره تحویل سامانه S۳۰۰ نیز گفت: S۳۰۰ یکی از صد سامانه پدافند هوایی است و معاهده ای بوده بین ایران و روسیه که باید نهایی شود.
:
وی افزود: دولت قاطعانه برای انجام این تعهد پیگیری می کند و از طرف مقابل استقبال خوبی شاهدیم و به جاهای خوبی رسیده ایم و امیدواریم ان شاء الله وارد کشور شود.
:
سرتیپ اسماعیلی گفت: البته در ضمن ما به فکر سیستمهای دفاعی کشورمان هستیم و موازی با‌ آن کارهایی را انجام داده ایم و البته سامانه ِ S۳۰۰  که وارد کشور خواهد شد به روزترین و آخرین مدل آن هست.
:
وی در پاسخ به این سؤال که تجهیزات دفاعی ما پیش از انقلاب تجهیزات غربی و بعد از آن شرقی بوده و چطور هماهنگی بین این سیستمها بوجود آمده است؟ افزود: چنانچه سازنده های تجهیزات قبل و بعد از انقلاب را بیاوریم متوجه نمی شوند که این تجهیزات مربوط به آنهاست چرا که همه تجهیزات غربی و شرقی را بومی کرده ایم و هم اکنون دیگر گلوگاهی در سیستم راداری نداریم.
:
امیر سرتیپ اسماعیلی گفت: هم اکنون سیستم S۲۰۰ ما قادر است با موشکهای صیاد ۲ و ۳ با برد متوسط و بالا برای دشمن غافلگیری ایجاد کند.
:
فرمانده پدافند هوایی افزود: ما در عرصه پدافند هوایی خدمتگزار مردم هستیم و اجازه هیچ توهین و تهدیدی به ملت را نخواهیم داد و همانطور که دولت در بحث توافق گفت توافق به معنای توقف نیست و پدافند هوایی همیشه رو به جلو در حرکت است.
./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید