امروز: یکشنبه، ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۳:۰۵ Sunday, 26 May 2024

گمرك تمرچين تبلور ظرفيت بالای توسعه و اشتغال آذربايجان غربي

گزارش اختصاصی – به قلم سردبیر: آذربایجان غربی دارای پنج گمرک زمینی رسمی و شش بازارچه مرزی است که گمرک بازرگان در شمال و گمرک تمرچین در جنوب از فعال ترین گمرکات کشور محسوب می شوند و گمرك زميني تمرچين پيرانشهر در راستای تحكيم مناسبات اقتصادي و فرهنگي، توسعه و...

گزارش اختصاصی – به قلم سردبیر: آذربایجان غربی دارای پنج گمرک زمینی رسمی و شش بازارچه مرزی است که گمرک بازرگان در شمال و گمرک تمرچین در جنوب از فعال ترین گمرکات کشور محسوب می شوند و گمرك زميني تمرچين پيرانشهر در راستای تحكيم مناسبات اقتصادي و فرهنگي، توسعه و پيشرفت نقش مهمی دارد.

نقش بی بدیل گمركات در توسعه آذربایجان غربی در سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي كه در واقع ادامه سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني است هم به عنوان مجري و هم تصميم‌ساز بسیار مهم است.
گمركات استان به عنوان ديده‌بان و مرزبان اقتصادي در توسعه اقتصادي و حمايت از توليد، مي‌تواند نقش‌آفرين باشد و گمرك با توجه به وظيفه ديده‌باني و مرزباني قادر است اطلاعات لازم را خيلي سريع انتقال دهد و بر مبناي اطلاعات درستي كه گمركات ارائه مي‌كنند، مي‌‌تواند تصميم‌گيري و سياستگذاري درستي در عرصه اقتصادي اتفاق بيفتد.
هوشمندسازی تشریفات گمرکی، تجهیز دستگاههای کنترلی و ارتقاء سطح علمی کارکنان و فراهم نمودن امکانات معیشتی پرسنل در توسعه و تعالی جایگاه گمرکات مهم است و استاندارد سازی فرایندها با پیاده سازی طرح جامع گمرک نوین عملیاتی خواهد شد، به گونه‌ای که در رویه‌های مختلف گمرکی، اجرای یک رویه واحد از سوی گمرکات مختلف جهت انجام تشریفات گمرکی دنبال خواهد شد.
آذربایجان غربی دارای پنج گمرک زمینی رسمی و شش بازارچه مرزی است که گمرک بازرگان در شمال و گمرک تمرچین در جنوب از فعال ترین گمرکات کشور محسوب می شوند.
گمرکات آذربایجان غربی به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و منطقه ای اهمیت ویژه ای در تجارت بازرگانی بر عهده دارند.
گمرک تمرچين در عين حال يكي از صدها ظرفيت توسعه و اشتغال آذربايجان غربي است كه با برقراري آرامش و امنيت به منطقه اي براي مبادلات تجاري بين ملت ها تبديل شده و هم اكنون سالانه هزاران تن كالا از طريق گمرك زميني تمرچين به خارج از كشور صادر و هزاران تن نيز وارد مي شود كه اين مبادلات زمينه اشتغال هزاران نفر در دو سوي مرز را فراهم كرده است.
تفكر ايجاد بازارچه مشترك مرزي بين ايران و عراق در تمرچين حدود ۲۰ سال پيش شكل گرفت و به زودي جامه عمل پوشيد، ولي آن روز ها تعدادي چادر و چند دستگاه كانكس بود كه به پيله وران خدمات ارائه مي كرد، ولي امروز تاسيسات بزرگ گمركي، سالن هاي تجاري و مسافري و تيرپارك هاي بزرگ در تمرچين خودنمايي مي كند.
جاده دسترسي پيرانشهر – تمرچين گرچه در مقايسه با حجم تردد كاميون هاي سنگين مطلوب به نظر نمي رسد، ولي ساخت همين جاده در ارتفاعات سه هزار متري كه تقريبا شش ماه از سال پوشيده از برف و يخبندان است در نوع خود كاريست كارستان كه به دست تواناي مسوولان آذربايجان غربي و شهرستان پيرانشهر انجام گرفته است.
كاميون هاي حامل سيمان، آجر و ديگر مصالح ساختماني و تريلرهاي حامل خودروهاي ترانزيتي عراقي در سربالايي هاي جاده به سختي خود را بالا مي كشند، زماني كه چند كاميون سنگين پشت سرهم در اين جاده حركت مي كنند، سبقت براي خودروهاي سواري غير ممكن مي شود، بايد با صبر و حوصله پا به پاي آنها حركت كنند.
محوطه گمرك تمرچين با وسعتي بين ۲۰ تا ۳۰ هكتار به صورت كاملا فني با كاربري مناسب طراحي شده است، مسيرهاي رفت و برگشت از آسفالت بسيار خوبي برخوردار است، فضاي سبز، گلكاري و درخت كاري، نماي دلنشيني را به محوطه داده است.
به گفته مسوولان گمرك، بنای ساختمان این گمرک مطابق با استانداردهاي روز جهان ساخته شده و تمام تشريفات گمركي در يك محل براي تجار و بازرگانان ارائه مي شود و عمليات ساختماني سالن مسافري اين پايانه نيز پايان يافته كه اين ساختمان نيز مطابق با استاندارد كشورهاي اروپايي احداث و تزئينات بسيار زيبا و مجللي دارد.
روزانه ۶۰۰ كاميون از اين گمرك تردد مي كنند كه ۳۰۰ كاميون ورودي و ۳۰۰ كاميون نيز خروجي است و در مسير ديگري از همين گمرك شركت هاي باربري فعال هستند كه در اين مسير نيز روزانه بين ۱۰۰ تا ۱۲۰ كاميون وارد و به همين تعداد نيز خارج مي شوند.
در شش ماه نخست امسال نزديك به ۵۰۰ هزار تن كالا از اين گمرك صادر شده كه ۳۸۳ هزار تن آن مربوط به كالاهاي خود گمرك تمرچين و بقيه كالاهاي گمركات ساير نقاط كشور است كه تشريفات گمركي آنها در تمرچين انجام گرفته است.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین