امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۰ Tuesday, 28 June 2022

یکسان‌سازی نرخ ارز تانیمه دوم سال93

یکسان‌سازی نرخ ارز تانیمه دوم سال۹۳

رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که نرخ ارز آزاد را بازار تعیین می‌کند، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف ما یکسان‌سازی نرخ ارز است که در نیمه‌ی دوم سال 93 محقق می‌شود.

 

 

به گزارش خبرنگار سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز ، به نقل از (ایسنا)، ولی‌الله سیف در سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت تدبیر و امید و بخش خصوصی در پاسخ به این سوال که با توجه به نرخ حدود سه هزار تومانی ارز در بازار آزاد نرخ دلار در بودجه چه میزان خواهد بود، اظهار کرد: این‌که نرخ ارز سه هزار تومان است تایید یا رد نمی‌کنم، نرخ دلار آزاد را بازار تعیین می‌کند و واقعیت این است که این نرخ تحت تاثیر شرایط اقتصادی قرار می‌گیرد.

سیف ادامه داد :نرخ مورد تایید بانک مرکزی نرخ مبادلاتی است که کالاهای اساسی با آن وارد می‌شوند اما هدف ما یکسان‌سازی نرخ ارز است.

 

وی افزود: اما در مورد دلار بودجه هر رقمی که مبنای بستن بودجه شود، رقم متوسط است و ثابت نخواهد بود و پیش بینی های لازم در این زمینه در لایحه بودجه 93 صورت گرفته است.

 

تشکیل کمیته آزاد‌سازی دارایی‌های بلوکه‌شده هفته آینده

 

سیف در پاسخ به این سوال که وضعیت آزادسازی‌ دارایی بلوکه‌شده ایران به کجا رسیده است؟ گفت: این دارایی‌ها به سرعت آزاد نمی‌شود اما آزاد‌سازی این دارایی‌ها در شرف است و پیگیری‌ها در حال انجام است به‌طوری که کارگروهی نیز در این زمینه هفته آینده کار را شروع می‌کند.

 

 

وی افزود: میزان دارایی‌هایی که آزاد می‌شود مشخص نیست و اکنون نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.

 

 

حل مشکل نقدینگی بخش تولید با تزریق منابعی‌ای از طریق سیستم بانکی

رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که نیازهای نقدینگی بخش خصوصی بر اقتصاد به صورت مشروط در جلسه امروز شورای گفت‌وگو گفت: با توجه به رکود تورمی که اقتصاد با آن روبه‌روست برای خروج اقتصاد از این شرایط باید حداکثر مبالغی مشخص شده که از طریق نظام بانکی به اقتصاد تزریق شود.

 

 

وی با اشاره به این که این منابع از محل رشد سپرده‌های بانکی و اصول مطالبات معوق تامین می‌شود، خاطر نشان کرد: هدف هدایت منابع و اعطای تسهیلات در مسیر درست با شناخت نیازهای موجود است.

 

 

وی با اشاره به این‌که اولویت اول تکمیل ظرفیت واحد‌های تولیدی است، گفت: به دلیل محدودیت در تامین نقدینگی بسیاری از واحد‌های تولیدی توان استفاده از ظرفیت خود را به‌طور کامل ندارند.

 

 

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: اولویت دیگر هدایت این منابع به سمت سرمایه‌گذاری‌های نیمه تمام انجام شده از طریق نظام بانکی است تا این پروژه‌ها به ثمر برسند.

 

 

 

تشکیل کارگروهی در مجلس شورای اسلامی برای رصد مسائل اقتصادی کشور

 

سیف گفت: ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از ایجاد کارگروهی متشکل از نمایندگان اقتصادی مجلس خبر داد که هدف آن رصد مسائل اقتصادی کشور، کمک به دولت، برداشتن موانع و بهبود فضای کسب و کار است.

 

 

ابلاغ لغو پیمان سپاری ارزی به زودی

 

سیف با اشاره به این که در این جلسه بحثی مربوط به تصمیم ستاد تدابیر ویژه اقتصادی نیز مطرح شد، اظهار کرد: بنا شده تعهدات صادر‌کنندگان کالا و پیمانسپاری‌ها لغو شود که به زودی ابلاغ می‌شود همچنین بنا شده بود که صادر کنندگان از پرداخت مالیات معاف شوند.

 

بانک مرکزی موظف به رصد بازار پول است

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مطرح شدن مسائلی درباره‌ی فعالیت‌های بازار غیرمتشکل پولی و انتقادات نسبت به اقدامات بانک مرکزی اشاره و در این زمینه تصریح کرد: در مدیریت جدید بانک مرکزی این مساله با دقت نظر بیشتری پیگیری می‌شود زیرا بانک مرکزی موظف به رصد بازار پول است و هر اقدامی باید تحت نظر بانک مرکزی صورت بگیرد.

 

 

سیف با اشاره به این‌که سپرده‌گذاران باید هنگام سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات بانکی دقت کنند تا امنیت سرمایه‌شان به خطر نیفتد، افزود: در وب‌سایت بانک مرکزی اسامی بانک‌ها و موسسات مجاز اعلام شده تا مردم به راحتی بتوانند با مراجعه به این سایت از قانونی‌بودن این موسسات و بانک‌ها مطلع شوند.

 

 

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی به شدت در صدد است که این‌گونه ناامنی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها در بازار پول از بین برود.

 

 

سیف خاطر نشان کرد: هدف بانک مرکزی از این اقدام امنیت سرمایه‌ها و سپرده‌های مردم است بنابراین دقت نظر در این زمینه به نفع مردم خواهد بود.

 

 

تصمیم‌گیری شورای قیمت‌گذاری در مورد ارز خودرو

 

وی درباره‌ی ارز خودرو گفت: در مورد ارز خودرو براساس واقعیت‌ها تصمیم گرفته می‌شود و شورای قیمت‌گذاری در مورد قیمت خودرو تصمیم‌گیری می‌کند. اما جزییات بیشتری در این زمینه نمی‌شود اعلام کرد و وزیر صنعت مسائل مربوط را اعلام می‌کند.

 

 

فاصله بین بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه درباره‌ی بانکداری بدون ربا گفت: بین بانکداری بدون ربا و اسلامی فاصله وجود دارد و هدف این است که به سمت تحقق بانکداری اسلامی حرکت کنیم.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید