امروز: دوشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۳۱ Monday, 25 September 2023

هزینه 70 میلیون دلاری بندربن سلطان برای حمله آمریکا به سوریه

رئیس دستگاه اطلاعات عربستان که به یکی از فرماندهان میدانی آمریکا در منطقه تبدیل شده، برای تشویق مقامات سیاسی امنیتی آمریکا در حمله نظامی به سوریه، مبلغ 70 میلیون دلار به صورت مستقیم هزینه کرده است. به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، یکی از نزدیکان «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه...

رئیس دستگاه اطلاعات عربستان که به یکی از فرماندهان میدانی آمریکا در منطقه تبدیل شده، برای تشویق مقامات سیاسی امنیتی آمریکا در حمله نظامی به سوریه، مبلغ 70 میلیون دلار به صورت مستقیم هزینه کرده است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، یکی از نزدیکان «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرده وی برای ترغیب و تشویق مقامات سیاسی امنیتی آمریکا در حمله نظامی به سوریه، مبلغ 70 میلیون دلار به صورت مستقیم هزینه کرده است.

آمریکا و عربستان سعودی دو بازیگر اصلی فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای در خاورمیانه محسوب می‌شوند و بخش عمده‌ای از پارامترها و متغیرهای استراتژیک منطقه‌ای به واسطه نوع عملکرد و بازیگری و همچنین نحوه تعامل آنها در محیط منطقه‌ای شکل می‌گیرد، که در این میان بندر بن سلطان، از چهره های بسیار مهم و سرنوشت ساز عربستان در تحولات امنیتی منطقه به شمار می رود.

وی که پس از سفر رئیس سازمان سیا به عربستان، به دستور ملک عبدالله به طور مستقیم سکاندار سیستم امنیتی عربستان سعودی شد، نقش کلیدی را در روابط این دو کشور طی دهه‌های گذشته به عهده داشت، نوعی روابط استراتژیک و مستحکم که بسیاری از تحلیلگران از آن به عنوان معامله نفت و پول در برابر امنیت یاد کرده‌اند.

هماهنگی بی‌نظیر بندر و سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده، وی را به یکی از مهمترین فرماندهان میدانی آمریکا در منطقه تبدیل کرده تا بتوانند روند بی وقفه تحولات منطقه خاورمیانه و جهان اسلام را به سمت تامین منافع خود هدایت کنند و در واقع ژاندارم آمریکا در منطقه باشد.

در فضای اولیه بعد از حوادث یازده سپتامبر در سال2001، روابط دیرینه و استراتژیک آمریکا و عربستان سعودی به دلیل افشای اسناد معتبری که حکایت از نقش کلیدی سعودی‌ها در این حادثه داشت، به سردی گرایید.

اسنادی که نشان می‌داد عوامل خاندان سلطنتی سعودی در این حادثه دخالت واقعی داشته و از ارتباط مستقیم حکومت سعودی با تروریست‌های یازده سپتامبر و پشتیبانی مالی این پادشاهی از آنها پرده برداشت، این اتفاق بعد از آن افتاد که مشخص شد در واقع 15 تن از 17 نفر عاملان حادثه یازده سپتامبر سعودی بوده و رابطه‌ای نزدیک با خاندان این کشور داشتند.

اما مجموعه تلاش‌ها و لابی‌گری‌های بندر بن سلطان در آن زمان که با هزینه ماهانه 50 میلیون دلار به صورت مستقیم و عقد قراردادهای کلان نفتی با سردمداران آمریکایی نه تنها این روابط را به حالت اولیه بازگرداند بلکه مانع خروج آمریکا از عربستان و حمله به این کشور جهت نابودی القاعده شد و فلش جنگ را به سمت افغانستان و عراق تغییر داده و آنها را جهت این اقدام ترغیب کرد.

در کتاب «طرح حمله» نوشته «باب وودوارد» نوشته شده که بندر بن سلطان توسط دولت بوش در تصمیم حمله آمریکا به عراق نقش داشته است.

خوش خدمتی‌های بندر بن سلطان تا جایی موفق بوده که اکنون آمریکا بر اصلاحات و دموکراسی‌سازی در عربستان سعودی تأکید کمتری دارد و این تغییر در طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا، با توجه به واقعیت‌های جدید قابل فهم است. در مقطع کنونی آمریکا می‌کوشد جایگاه سنتی عربستان سعودی را در سیاست خارجی خود به عنوان متحدی استراتژیک در خاورمیانه و نقش آن را در عرصه سیاست منطقه‌ای ترمیم کند.

از سوی دیگر آمریکا در تلاش است اعتماد سعودی‌ها را نسبت به نقش خود در آینده امنیتی منطقه، به عنوان اصلی‌ترین قدرت تعیین‌کننده جلب نماید. سعودی‌ها نیز در پی بازسازی و تحکیم روابط خود با آمریکا به ویژه در عرصه امنیتی، دفاعی و افزایش نقش منطقه‌ای خود تحت حمایت‌های آمریکا هستند.

بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود یکی از اعضای اصلی خاندان آل سعود است. وی از سال 1983 تا 2005 به مدت 22 سال سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بود و بعد از آن به عنوان دبیر شورای امنیت ملی این کشور انتخاب شد و در تاریخ 19 جولای 2012 از سوی ملک عبدالله بن عبدالعزیز به عنوان دبیرکل آژانس اطلاعاتی این کشور معرفی شد.

هیچ سفیر عرب یا شاید هیچ سفیری تا به حال به اندازه شاهزاده بندر در واشنگتن نفوذ نداشته است. فعالیت‌های دیپلماتیک شاهزاده بندر در سال 1978 زمانی آغاز شد که وی با موفقیت با اعمال نفوذ در کنگره آمریکا آنها را ترغیب کرد تا فروش جنگنده های «اف ـ15» به عربستان سعودی را به تصویب برساند.

بندر در مدت طولانی که مسئولیت سفیر این کشور در آمریکا را بر عهده داشت، با 5 رئیس جمهور آمریکایی، 10 وزیر امور خارجه این کشور، 11 مشاور امنیت ملی آمریکا، 16 جلسه کنگره آمریکا و صدها سیاستمدار دیگر آمریکایی رابطه برقرار کرده است.

شاهزاده بندر با چندین رئیس جمهور آمریکایی به ویژه «جرج بوش» پدر و پسر وی «جرج دبلیو بوش» روابط نزدیکی برقرار کرد و رابطه وی با «جرج بوش پسر» به اندازه‌ای نزدیک بود که نام مستعار وی «بندر بوش» شد.

شاهزاده بندر تا اندازه ای رابطه نزدیکی با «جرج بوش پدر»، «جرج بوش پسر» و اعضای ارشد دولت بوش از جمله «جیمز بیکر»، «دیک چنی»، ژنرال «کالین پاول» برقرار کرد که وی جزئی از دولت آمریکا محسوب می شد.

بندر در دوران سفارت خود به کاخ سفید راه پیدا کرد و گفته می‌شود که وی اولین سفیر سعودی در آمریکاست که از جزئیات امنیتی وزارت امور خارجه آمریکا مطلع بود.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۴ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۴ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۴ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۴ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۴ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین