امروز: دوشنبه، ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۹ Monday, 26 September 2022

عملکرد دولت/ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛مشکلات،وظایف و انتظارات

۱۰۰ روز عملکرد دولت

اداره وزارتخانه ای که از یک سو باید مجری سیاست های رسمی نظام باشد و از سوی دیگر به انتظارات جامعه بسیار متنوع فرهنگی و هنری کشور پاسخ هایی در خور دهد، بسیار دشوار است. بویژه که همه حوزه های عمل آن انباشته از مشکلاتی باشد که نتیجه عملکرد سال های اخیر مدیرانش است.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز و به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) ، ناخدایی کشتی فرهنگ وهنر، برای وزیری که باید از یک سو سیاست های رسمی نظام و دولت را در این عرصه تبیین و اجرا، و از سوی دیگر خواست افرادی را که هر یک خود را در این ساحت، تافته ای جدا بافته می بینند، تامین کند، امر آسانی نیست.

مقوله فرهنگ به خاطر ذات و ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی، از حساسیت ویژه ای برخوردار است و از ابتدای پیروزی انقلاب، همواره این مقوله و واگذاری امور آن در دولت های مختلف به یکی از بحث های اصلی بدل شده است.

با انتخاب دولت «تدبیر و امید» در 24 خرداد ماه با رای مردم، هنرمندان و فرهیختگان کشور، چشم امید به رییس جمهوری دوختند که «کلید» حل مشکلات و گشودن قفل های بسته وادی فرهنگ و هنر را در دستان او می دیدند؛ رییس جمهوری که در مناظره انتخاباتی خود وجه فرهنگ دوستی و هنرپروری او به مذاق هنرمندان خوش آمد و آنها را به «تغییر» امیدوار ساخت.

اما با بالا گرفتن گمانه زنی ها برای واگذاری سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم، در آخر این «علی جنتی» 64 ساله بود که برای این سمت انتخاب شد و 60 روز بعد از 24 خرداد ماه به صندلی وزارتی میدان بهارستان تکیه زد.

با گذشت 90 روز از جلوس جنتی بر صندلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیر و شتاب امور و رفع برخی بحران ها و نیز حواشی پیش آمده، او را به وزیری پرکار در میان همقطاران خود تبدیل کرده است، وزیری که پرونده شکایتی را پیش روی خود گشوده می بیند و توقیف انتشار یک روزنامه را در کارنامه او گذاشته اند.

آنچه در پی می آید، بازخوانی اجمالی اتفاقاتی است که طی ماه های اخیر بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، گذشته است:

** جنتی گزینه وزارت ارشاد و اعلام برنامه های کلی 

با معرفی علی جنتی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی روز سه شنبه 15 مرداد ماه برنامه های خود را با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در میان گذاشت.

رویکرد «اعتدال گرای» دولت یازدهم، نکته ای بود که جنتی در مقدمه برنامه های کلی خود، بدان اشاره و بر پیوستگی دوران درخشان تمدن اسلامی و مفهوم «اعتدال» تاکید کرده بود و در تعریف، این رویکرد مترقی را در سه بخش «منشا»، «ملزومات» و «نتایج» خلاصه کرد.

جنتی همچنین در برنامه های خود، گسترش اعتماد فرهنگی، گسترش امید فرهنگی، پذیرش تنوع فرهنگی، توجه به توانمندی های انسانی حوزه فرهنگ، توسعه سرمایه انسانی و سرمایه های فرهنگی، گسترش و تعمیق گفت وشنودهای فرهنگی، پذیرش اصل نقش حمایت گری دولت به جای تصدیگری و کارگزاری، عدالت فرهنگی و مدارا و تساهل فرهنگی را از اصول کلی گفتمان فرهنگی اعتدال برشمرد.

بررسی وضعیت موجود بخش فرهنگ و هنر از چند زاویه شامل ارتباط با نهادهای مختلف فرهنگی، ارتباط با نهادهای فرهنگی غیردولتی، ارتباط با بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر، نقصان های اقتصاد فرهنگ و برخوردهای غیرفرهنگی با اصحاب فرهنگ و هنر از جمله مواردی بود که جنتی در برنامه های خود بدان اشاره کرده بود.

** جنتی و شکستن رکورد رای اعتماد 

روز 24 مرداد ماه، جنتی برای کسب رای اعتماد به همراه دیگر وزیران پیشنهادی دولت

«تدبیر و امید» قدم به مجلس گذاشت.

نطق جنتی در دفاع از برنامه های خود گرچه با مخالف خوانی نماینده تهران روبه رو شد، اما در پایان جلسه، او توانست از مجموع 284 رای اخذ شده، با 234 رای موافق، 36 رای مخالف و 12 رای ممتنع برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم رای اعتماد خانه ملت را کسب کند.

کسب 234 رای موافق رکوردی را برای جنتی به ثبت رساند که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، 9 وزیر پیشین وی بدان دست نیافته بودند.

** 31 مرداد ماه نخستین دیدار جنتی با اصحاب فرهنگ وهنر 

نخستین میزبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اصحاب فرهنگ وهنر عصر پنجشنبه 31 مردادماه در تالار وحدت رقم خورد.

در این نشست که با استقبال هنرمندان همراه بود، استاد غلامحسین امیرخانی به نمایندگی از هنرمندان عرصه تجسمی، نادر قدیانی به نمایندگی فعالان عرصه چاپ و نشر، ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به نمایندگی از هنرمندان تئاتر وموسیقی به بیان دیدگاه ها وچالش های موجود پرداختند.

این نشست بدون حاشیه پایان نیافت و حضور نیافتن نماینده ای از سینماگران برای سخنرانی و اقدام رییس سابق سازمان سینمایی به ترک نشست، اختلافات شدید در این عرصه را برای همگان آشکار و اولویت بخشی به رفع معضلات دامن گیر سینما را بیش از پیش ضروری ساخت.

** تاکید جنتی بر همدلی با شاهدی از مولانا 

علی جنتی نیز در این نشست طی سخنرانی طولانی، وضعیت فرهنگ را به رغم تلاش های صورت گرفته نامطلوب دانست و به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

وی همچنین با تاکید بر اینکه تهاجم فرهنگی توهم نیست، بیان داشت که سیاست زدگی به آفت عرصه فرهنگ و هنر طی سال های اخیر تبدیل شده است.

جنتی عرصه هنر، را فارغ از سیاست پیشگی و برخورد گروهی و حزبی توصیف و تاکید کرد که امید هنرمند ایرانی نباید به بازار دبی و شارجه باشد.

مشارکت بخش خصوصی، ترویج فرهنگ خرید و فروش آثار هنری، دفاع از هنر اصیل از دیگر محورهایی بود که وزیر ارشاد بر آنها تاکید کرد.

جنتی همچنین برخی مدیران فرهنگی را آفت عرصه فرهنگ دانست و افزود: مدیریت فرهنگی باید به اهل آن سپرده شود.

وی با بیان اینکه در دهه چهارم انقلاب، مجالی برای آزمون و خطا نداریم، از اهالی فرهنگ و هنر خواست نگرانی مدیران را نیز در نظر بگیرند.

جنتی همچنین به هنرمندان توصیه کرد که از مسیر «اعتدال» به بیرون نغلطیده و مشکلات و تحریم ها را در نظر بگیرند.

جنتی دوران کنونی را فصل همدلی توصیف کرد و کلام خود را با بیتی از مولانا پایان داد:

«گر تو صد سبو، صد آب بشمری

صد نماند، یک شود چون بفشری»

** انتصاب مدیران تازه نفس 

جنتی در نخستین گام برای اجرای برنامه های خود به تغییر مدیران بخش های مختلف مبادرت کرد و جمعی از مدیران باتجربه را با خود همراه ساخت.

معاونت های سینمایی و امور هنری، نخستین وزش تغییر را احساس کردند و جنتی طی احکامی «حجت الله ایوبی» را به عنوان معاون و رییس سازمان سینمایی و «علی مرادخانی» را به سمت معاون امور هنری وزارت ارشاد منصوب کرد.

وی همچنین در احکامی «سعید اوحدی» را به عنوان معاون خود و رییس سازمان حج و زیارت انتخاب کرد و حسین انتظامی را به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزید.

جنتی در حکمی «محمد خدادی» را به عنوان مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، راهی ایرنا کرد و «بابک دربیکی» به عنوان مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد حکم گرفت.

«علی اصغر کاراندیش مروستی» نیز طی حکمی به سمت معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد منصوب شد.

معاونت امور فرهنگی، آخرین زیر مجموعه وزارت ارشاد بود که طی حکم علی جنتی، فرمان هدایت آن به «سیدعباس صالحی» سپرده شد.

** طلسم بازگشایی خانه سینما شکست 

«سینما روزگار سختی را می گذراند»، این جمله کوتاه علی جنتی در دیدار با اهالی فرهنگ و هنر، توجه همگان را به وضعیت سینمای کشور معطوف کرد.

انحلال خانه سینما در دولت دهم، طی دو سال اخیر به یکی از بغرنج ترین بحران های فرهنگی و هنری کشور تبدیل شده بود و آشفتگی و انشقاق پدیده آمده میان سینماگران، ایجاد سکون و آرامش را بیش از پیش در این عرصه ضروری می ساخت.

با انتصاب حجت الله ایوبی به سمت رییس سازمان سینمایی و استقبال سینماگران، روند پایان بخشی به بحران خانه سینما در دستور کار قرار گرفت.

گرچه در این میان اظهارات اولیه جنتی مبنی بر اینکه «مهم نیست یک یا دو خانه سینما داشته باشیم» تمامی امیدها را برای ایجاد چتری واحد برای سینماگران نقش بر آب ساخت، اما تاکید مجدد او بر بازگشایی یک خانه سینما، آب رفته را به جوی باز گرداند و در نهایت، بحران خانه سینما با بازگشایی آن در 21 شهریور ماه پس از دو سال پایان یافت.

** بحث شیرین ممیزی 

جنتی که در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر در 31 شهریور ماه، ممیزی را حق حاکمیتی دانسته بود، در تکمیل نظر خود، به تغییر نحوه آن و نیز برداشتن ممیزی قبل از انتشار کتاب ها تاکید کرد.

اما بازتاب این نظر و واکنش های صورت گرفته به آن، وزیر ارشاد را بر آن داشت که اجرای ایده خود در خصوص اعمال ممیزی قبل از انتشار را متوقف سازد و اذعان کند که نمی توانیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم.

وی در تعدیل نظر خود اعلام کرد: بارها گفته ام ممیزی یک اصل حاکمیتی است که به عهده دولت است. البته می خواستیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم که پس از بررسی دیدگاه ها و نظرات ناشران و صاحبنظران، روشن شد که نمی توانیم ممیزی قبل از چاپ را حذف کنیم؛ پس باید شرایطی فراهم شود تا هر کتابی که به وزارت فرهنگ ارجاع می شود، در اسرع وقت بررسی و پاسخ آن روشن شود که نویسنده و ناشر برای مدت طولانی پشت در نماند.

** روایت پرخرج «لاله» 

هر چند بازگشایی خانه سینما، آبی بر آتش برافروخته بحران کهنه سینما تعیبر شد، اما حواشی سینما که ناشی از رویکردهای غلط ریل گذاران سینما در دولت دهم بود، دست از سر مدیران فرهنگی دولت یازدهم برنداشت.

اعتراض به تولید پروژه سینمایی و نامبارک «لاله» و خاصه خرجی های صورت گرفته برای آن و نیز روند مشکوک تولید این اثر سینمایی، پای وزیر ارشاد را به این ماجرا باز کرد که در نهایت به توقف ساخت آن منجر شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی پروژه سینمایی «لاله» را با سیاست های وزارتخانه مغایر دانست و گفت: از زمان آغاز ساخت این پروژه تاکنون شش میلیارد تومان هزینه شده و اگر بخواهیم بودجه ای در اختیار این فیلم قرار دهیم باید 10 میلیارد هزینه کنیم تا کامل شود.

به گفته جنتی، این امکان برای دولت وجود ندارد که چنین بودجه ای را به پروژه ای اختصاص دهد که از نظر مضمون و محتوا و مسائل حاشیه ای مغایر با سیاست های وزارتخانه است و ما با این مساله مشکل داریم.

** شکایت از جنتی 

تاسیس موسسه سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی هرچند به عنوان «رویای شیرین» مدیران سینمایی دولت دهم به ثمر نشست، اما «کابوس» آن گریبان مدیران سینمایی دولت یازدهم را گرفت.

ورود حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی به این بحث و اظهارات وی مبنی بر اینکه دستور انحلال موسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی صادر شده است، بار دیگر همه توجهات را معطوف به جنتی کرد تا مانند همیشه تمامی راه ها به سوی او ختم شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مورد اعلام کرد: موسسه سینمای مقاومت منحل نشده، بلکه باید اساسنامه آن اصلاح شود، زیرا تعیین هیات امنا در صلاحیت آنها نبوده است. ما آن را لغو و باطل نکردیم بلکه آن را به هیات رسیدگی به موسسات فرهنگی ارجاع داده ایم.

جنتی در باره محتوای این اساسنامه نیز گفته بود: اساسنامه موسسه سینمای مقاومت یک اشکال اساسی دارد و آن این است که در آن اساسنامه هیات امنایی که پیش بینی و ذکر کرده اند، افرادی از شخصیت های حقوقی هستند. موضوع دیگر این است که کسی نمی تواند موسسه را منحل کند به جز شورای عالی انقلاب فرهنگی و مقام بالاتر مثل همان شورای انقلاب فرهنگی آن را باید مطرح کند.

تاکید جنتی بر منحل نشدن موسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی، مانع از این نشد که نخستین پرونده شکایت از وزارت ارشاد پیش روی وی گشوده نشود.

مدیر و سخنگوی موسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی و از مدیران سینمایی دولت دهم طی روزهای اخیر با تایید خبر ارایه شکایت موسسه متبوع خود از وزیر ارشاد به دیوان عدالت اداری گفت: با ارایه این دادخواست به دیوان عدالت اداری قصد داریم تا انتهای کار برویم و مسائل مربوط به این جریان را حل کرده و حقمان را که شروع به کار موسسه است، دریافت کنیم.

** تک خوانی بانوان و حواشی آن 

مدتی پس از اظهارات صریح داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی در جشن خانه موسیقی در مورد تنگناهای فعالیت زنان در این عرصه، اظهارات جنتی در مورد تک خوانی بانوان محور بحث رسانه ای شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تکخوانی بانوان اعلام کرد: در این مورد اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد. مراجع عظام اعلام کردند که اگر تک خوانی بانوان منجر به مفسده نشود، اشکال ندارد.

اما این سخن بدون اشکال، مقدمه ای برای جوسازی بعدی برای جنتی شد و برخی سایت ها و منابع شبه رسانه ای از حضور وی در مراسم تک خوانی بانوان خبر دادند.

درج این خبر واکنش روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در پی داشت و در اطلاعیه ای که انتشار داد، اعلام کرد که درج مطلب در برخی رسانه ها با عنوان «شایعه حضور وزیر ارشاد در مراسم تک خوانی زنان!»، به کلی عاری از صحت بوده و صرفا یک شایعه بی پایه و اساس است.

** ابراز تاسف از توقیف «بهار» 

اوایل آبان ماه، روزنامه «بهار» به خاطر مقاله ای تاویل پذیر، با رای هیات نظارت بر مطبوعات، توقیف و پرونده آن برای رسیدگی قضایی به دادگاه ارسال شد.

اتفاق پیش آمده برای «بهار»، نخستین تجربه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت جدید را در روند توقیف مطبوعات پیش آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به توقیف این روزنامه، ضمن قانونی توصیف کردن آن، ناراحتی خود را از این اتفاق کتمان نکرد.

جنتی گفت: راه های دیگری به جز توقیف مطبوعات وجود دارد. اصولا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدنبال توقیف روزنامه ای نیست و معتقدیم راه های دیگری به جز توقیف وجود دارد که از طریق آنها، قانون اجرا شود و افراد اگر تخلفی کردند، به تخلفات شان رسیدگی شود.

** بیمه هنرمندان برقرار است 

تکریم هنرمندان یکی از اصول دولت یازدهم عنوان شده، اما سخنان مدیرعامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان مبنی بر اینکه تامین اجتماعی بیمه نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران را قطع کرده، حاشیه دیگری را برای وزارت ارشاد پدید آورد و سبب شد جنتی پاسخی بدان ارائه کند.

گرچه این اتفاق میراثی بود که از دولت دهم به دولت یازدهم رسید، اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص اعلام کرد: این بیمه هیچ وقت قطع نشد اما با توجه به مطالبات سازمان تامین اجتماعی از صندوق حمایت از نویسندگان و هنرمندان، آنها تهدید به قطع کردند که با هماهنگی قرار شد بخشی از مطالبات را بپردازیم و همچنان آنها خدمات بیمه را ارائه دهند.

** توقف جشنواره هایی که متولی آن وزارت ارشاد نیست 

توقف برخی جشنواره ها و رویدادهای موضوعی هزینه بر و نامرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظیر جشنواره سینمایی «افق نو» از رویکردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمتر از 90 روز گذشته به شمار می رود.

به رغم اینکه برگزار کنندگان این رویداد، مسئولان فرهنگی را متهم به بی توجهی به این مساله می کنند، اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نظر دیگری دارد.

جنتی در باره جشنواره افق نو و اینکه چرا این جشنواره برگزار نمی شود، اعلام کرد: متولی این جشنواره ما نیستیم، ولی باید به اجرای آن کمک کنیم. ما هیچگاه در صدد تعطیلی آن نبودیم و اگر هم تعطیل شده، از جانبی دیگر بوده است.

** جشنواره های فجر برگزار می شود 

با نزدیک شدن به ماه بهمن و آغاز جشنواره های فرهنگی وهنری فجر و افزایش تب نگرانی در مورد برگزاری این رویدادها، با توجه به تنگناهای مالی، پرسش هایی مطرح شده که وزیر ارشاد در این مورد نیز گفت: با توجه به تنگناهای مالی کشور تلاش ما این است با رعایت صرفه جویی تمام جشنواره ها را همانند سال های گذشته برگزار کنیم.

** پرونده شکایت از «آرگو» بسته شد 

فیلم سینمایی «آرگو» به کارگردانی بن افلک سال گذشته در مراسم اهدای جوایز اسکار، جایزه بهترین فیلم را کسب کرد.

این فیلم که به حوادث پس از تسخیر سفارت آمریکا در سال 1359 می پردازد، با واکنش مسئولان فرهنگی و سینمایی دولت دهم روبه رو شد و آنها با استخدام یک وکیل فرانسوی به طرح شکایت از این فیلم آمریکایی پرداختند.

طرح این شکایت به عنوان اقدامی خلق الساعه و نیز سپردن آن به یک وکیل نه چندان معتبر و صرف هزینه گزاف برای پرونده سازی، به جز جنجال سازی، نتیجه ملموس و دستاوردی برای سینمای ایران نداشت.

اکنون به نظر می رسد پرونده طرح شکایت از «آرگو» با تاکید جنتی مبنی بر اینکه فاقد ارزش پیگیری است، بسته شده است.

** کیش یا دبی؟ 

حضور موفق و پرقدرت آثار هنرمندان ایرانی در بازارهای رقابتی و حراجی ها، از جمله مواردیست که ضرورت توجه به اقتصاد هنر را تقویت می کند.

حراجی کریستی و توفیق کم نظیری که هنرمندان ایرانی در دوره اخیر آن کسب کردند، از منظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دور نمانده و جنتی در باره احتمال دایر شدن شعبه ای از مؤسسه حراج کریستی در ایران گفت: این موضوع را عنوان کرده ایم و از موسسه کریستی خواسته شده تا پس از دبی، در کیش هم شعبه ای دایر کند.

جنتی همچنین از تلاش ها برای برنامه ریزی در ارتباط با این موضوع طی سال های آینده خبر داد.

بدون شک تحقق این امر و اقداماتی از این دست، عمل به وعده و تاکیدی است که جنتی در 31 مرداد ماه در دیدار با اصحاب فرهنگ وهنر بدان ها اشاره کرد:

– امید هنرمند ایرانی نباید به بازار دبی و شارجه باشد

– تلاش می شود فرهنگ خرید و فروش آثار هنری رواج یابد

** راهکار بلندمدت وزیر ارشاد برای حل مشکل کاغذ

گرانی کاغذ طی سال های اخیر به یکی از چالش های اساسی حوزه نشر تبدیل شده و فعالان این حوزه را با محدودیت هایی روبرو کرده است.

هرچند وارد کردن کاغذ نیز باری از دوش این مشکل برنداشت، اما توجه و تقویت زیر ساخت ها می تواند البته نه در کوتاه مدت، بلکه اثرات مطلوب خود را در درازمدت و در بهبود وضعیت کاغذ و رفع گرانی آن آشکار سازد.

علی جنتی 13 آبان ماه در حاشیه دیدار از نمایشگاه کتاب دفاع مقدس به تشریح اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکل کاغذ پرداخت و افزود: برای رفع مشکل کاغذ اقدامات کوتاه مدت نمی توان انجام داد اما به صورت بلندمدت و با حضور بخش خصوصی و همکاری دولت و ایجاد کارخانه کاغذسازی در کشور می توان تا حد زیادی مشکل کاغذ را برطرف کرد.

وی گفت: اگر بتوانیم 10 کارخانه کاغذسازی در کشور ایجاد کنیم، دیگر شاهد افزایش قیمت کاغذ نخواهیم بود و می توان تسهیلات بیشتری را در اختیار ناشران قرار داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این موضوع در میان مدت اجرایی نمی شود و به چهار تا پنج سال زمان نیاز دارد تا به نتیجه برسیم، ادامه داد: اکنون نیز دیر شده و زمان را از دست داده ایم و باید به سرعت دست به کار شویم.

** فیس بوک آری یا نه!

زمانی که «مارشال مک لوهان» نظریه «دهکده جهانی» را طرح کرد، هرگز گمان نمی کرد تغییر جریان اطلاع رسانی با راه اندازی شبکه های اجتماعی نظیر «فیس بوک» بدین سال متحول شود.

امروزه با وجود شیوه های متنوع اخبار گیری و اطلاع رسانی، مجالی برای ممیزی اخبار وجود ندارد و دیگر نمی توان با فیلترینگ، گردش آزاد اطلاعات را محدود و محصور کرد.

گرچه طی سال های اخیر استفاده از فیس بوک برای کابران با موانعی همراه بوده، اما به تازگی گزارش های فیس بوکی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دولت «تدبیر و امید» از رایزنی های سیاسی خود، در رسانه ها با استقبال مواجه شده و کابران علاقه مند به بهره گیری از فیس بوک را امیدوار ساخته است.

نظر علی جنتی در باره برداشته شدن فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک و دسترسی راحت به آن نیز این امیدواری مضاعف کرده است.

وی 13 آبان ماه اعلام کرد: نه تنها فیس بوک بلکه باید سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشند، همانطور که اکنون هستند. اما باید قید «غیرقانونی» برداشته شود.

هر چند برداشتن فیلترینگ فیس بوک و دسترسی به آن مربوط به کمیته فیلترینگ است، اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد باید با اعضای این کمیته صحبت کنیم که نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشد و قید غیرقانونی از آن ها برداشته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه در جهان امروز انتقال آزاد اطلاعات به راحتی صورت می گیرد و ما چاره ای جز تسهیل این انتقال نداریم، افزود: نمی توان با فیلترینگ، مانع دسترسی به اطلاعات آزاد شد.

** وام خبرنگاران، شاید وقتی دیگر 

خبرنگاران به عنوان حلقه واسط بین مردم و مسئولان، نقشی موثر در انتقال دستاوردها و فعالیت دولت ها داشته اند و هیچ مناسبت و برنامه ای بدون حضور خبرنگاران رونق نمی یابد.

از این رو دولت ها به انحای مختلف برای قدردانی از زحمات این قشر پیشرو، تسهیلاتی در نظر می گیرند.

نمونه ای از این اقدامات تسهیلاتی، اختصاص وام مسکن به خبرنگاران بود که مسئولان فرهنگی دولت دهم وعده آن را دادند. گرچه این وعده به سرانجامی نرسید و رنگ واقعیت ندید، اما این سبب نشد خبرنگاران تعهد وزارت ارشاد دولت دهم را در وزارت ارشاد دولت یازدهم پیگیری نکنند.

جنتی در باره آخرین وضعیت پرداخت وام مسکن خبرنگاران که در دولت قبلی وعده آن داده شده بود، گفت: فعلا نمی توانیم در باره وام مسکن خبرنگاران قولی بدهیم، زیرا از گذشته تعهدات بسیار زیادی به عهده صندوق حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران گذاشته شده و دیون زیادی دارد که دولت برای پرداخت دیون گذشته دچار مشکل شده است.

جنتی افزود: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان و هنرمندان و روزنامه نگاران، حدود 60 هزار خانوار از خانواده های هنرمندان و نویسندگان را تحت پوشش دارد و با توجه به بار مالی بسیار زیاد وام مسکن خبرنگاران، بطور حتم نمی توان در این دوره آن را تحقق بخشید.

وی تاکید کرد اگر در گذشته وعده ای داده شده باید از کسانی که این وعده ها را دادند، سوال شود.

به عقیده صاحبنظران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی عرصه فرهنگ و هنر کشور، فارغ از وظایف ذاتی و حاکمیتی خود در این گسترده و مطالبات انباشته شده از گذشته، از موازی کاری برخی نهادها و اعمال نظرهای بیرونی رنج می برد.

موازی کاری هایی که بعضا هیچ ارتباطی با هدف گذاری برنامه ای نهادهای منظور نداشته و جالب اینکه نتایج برخی آزمون و خطاهای دیگران به حساب متولی عرصه فرهنگ و کارگزاران فرهنگی کشور گذاشته و آنان در مقام پاسخگویی می باید ظاهر شوند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله وزارتخانه های کلیدی دولت بوده که بویژه در دوره اخیر با توجه به عملکرد کمتر قابل دفاع دوره پیشین، با مسائل مختلف و بعضا پیچیده ای در عرصه فرهنگ و هنر روبه رو است.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید