امروز: یکشنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۵۰ Sunday, 21 July 2024

احتمال تغییر در الگوی سربازی از زبان احمدی‌مقدم

احتمال تغییر در الگوی سربازی از زبان احمدی‌مقدم

رئیس پلیس کشور احتمال تغییر در الگوهای سربازی را ممکن دانست و گفت: باید روی الگوهای مختلف کار کرده و آنان را بهینه کنیم،‌ اما این امر باید تدریجی به پیش رود.

 

به گزارش  سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در “همایش ملی خدمت سربازی” با بیان اینکه مجلس نباید محرومیت‌های اجتماعی را به گونه‌ای کاهش دهد که سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار هزینه کمتری داشته باشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که هزینه سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار در جامعه کاهش می‌یابد و آنان میلی برای رفتن به سربازی ندارند.

 

وی استفاده از سربازان در کارهای خدماتی نظیر جارو کردن، حضور در آبدارخانه و … را نیز از اقداماتی دانست که باید در دوران سربازی رفع شود و افزود: البته این موضوع بسیار کمتر شده و خود ما که در گذشته از سربازان برای جارو کردن استفاده می‌کردیم، امروزه دستگاهی خریدیم که این کار توسط این دستگاه انجام می‌شود.

 

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه باید کارهایی که سرباز با انجام آن، احساس تحقیر شدن می‌کند، حذف شود گفت: البته عده‌ای از سربازان نیز ترجیح می‌دهند تا در آبدارخانه رئیس فعالیت کنند و پست شبانه ندهند که این موضوع نیز باید اصلاح شود.

 

وی با اشاره به سهمیه‌هایی که برای سربازان نیز در نظر گرفته می‌شود، خاطر نشان کرد: سهمیه‌هایی برای سرباز معلم، سرباز پزشکان و … در نظر گرفته می‌شود که آن را در اختیار دستگاه‌های متقاضی قرار می‌دهیم، اما برخی از سهمیه‌ها که در گذشته نیز وجود داشت نظیر سرباز بلیت پاره‌کن در اتوبوس‌ها معنایی ندارد و باید حذف شود و اصلا لزومی ندارد سربازی که باید بنیه دفاعی کشور را تامین کند، برای بلیت پاره‌ کردن در اختیار اتوبوسرانی قرار بگیرد.

 

احمدی‌مقدم با بیان اینکه ایجاد استثناءها سبب ایجاد حس تبعیض میان سربازانی که در پایگاه‌های مرزی فعالیت می‌کنند، می‌شود خاطر نشان کرد: اختصاص سهمیه به دستگاه‌های مختلف نباید آنقدر استثناء بخورد تا بنیه دفاعی کشور تحت تاثیر آن واقع شود.

 

40 درصد سربازان بالای دیپلم‌اند

فرمانده ناجا با بیان اینکه در یکی دو سال قبل حدود 40 درصد سربازان دارای مدرک تحصیلی بالای دیپلم بودند، گفت: فکر می‌کنم در آینده این امر بیشتر شده و حتی به 70 درصد نیز برسد.

 

لزوم توجه به فعالیت سربازان مرتبط با رشته‌های تحصیلی‌شان

وی درباره فعالیت سربازان در رابطه با رشته‌های تحصیلی‌شان نیز گفت: این امکان در رابطه با گروه‌های پزشکی به شکل 100 درصد انجام شده، اما در بحث‌های دیگر امکان اجرای 100 درصدی آن را نداریم. اما با توجه به اینکه ممکن است سرباز حین دو سال خدمت، بسیاری از مباحث را فراموش کند، بنابراین باید تا حد ممکن به این موضوع توجه شود.

 

کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی

احمدی‌مقدم، کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی را نیز از دیگر علت‌ها برشمرد و گفت: در گذشته سالانه حدود 900 هزار مشمول داشتیم و الان مشمولان به حدود 650 هزار تن در سال رسیده و به نظرم تا یکی دو سال آینده در عدد 600 هزار مشمول در سال ثابت باقی خواهیم ماند که البته حدود 10 درصد از این افراد نیز به علت مشکلات آماری، ثبت احوالی و … کاهش می‌یابد.

 

وی اضافه کرد: بنابراین بدیهی است معافیت‌هایی که به سربازان تعلق می‌گیرد باید در زمانی که 900 هزار مشمول داشتیم، با زمانی که 650 هزار مشمول داریم، متفاوت باشد. از سوی دیگر تهدیداتمان نیز کم نشده و درست است که در جنگ نیستیم، اما در شرق و غرب کشورمان محیط‌های امنیتی وجود دارد که باید همواره از آمادگی کامل برخوردار باشیم.

 

کنایه احمدی‌مقدم به گزینه‌های روی میز غربی‌ها

احمدی‌مقدم با اشاره به اظهارات دشمنان مبنی بر اینکه هر چند وقت یک بار مدعی حضور همه گزینه‌ها روی میز می‌شوند در اظهاراتی کنایه‌آمیز، گفت: دشمن هر روز می‌گوید که همه گزینه‌ها روی میز است و آنقدر این موضوع را تکرار کرده‌اند که نزد مردم ما به طنز تبدیل شده و موضوعی خنثی است و دیگر اهمیتی ندارد، اما با توجه به اینکه قطعا از میان این “همه گزینه‌ها”، “گزینه‌های امنیتی و دفاعی” نیز وجود دارد، پس ما باید در آماده‌باش باشیم.

 

کاهش 10 هزار نفری سربازان ناجا در آینده

فرمانده ناجا با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا سطح حرفه‌ای یگان‌هایمان را ارتقا دهیم،‌ خاطر نشان کرد: در ناجا تلاش ما بر این است که به دنبال افزایش قدرت آموزش و غنی‌سازی سربازی باشیم و به طوری که در آینده 10 هزار تن از سربازان این نیرو بدون اینکه خللی در خدمات ایجاد شود، کاهش پیدا می‌کند.

 

وی اضافه کرد: غنی‌سازی خدمت سربازی یعنی اینکه خودمان بیاییم شرایطی را ایجاد کنیم که مشکل اخلاقی سربازان حل شود و اگر سیگار می‌کشند، آن را کنار بگذارند.

 

احتمال تغییر در الگوی سربازی

فرمانده ناجا با بیان اینکه با احتساب این موارد، احتمال تغییر در الگوی سربازی نیز می‌تواند متصور باشد، گفت: الگوی بسیج به عنوان یکی از این الگوهاست و همچنین می‌توان به جای اینکه افراد پیوسته به سربازی بروند، سربازی را گسسته کرد و مثلا در سه دوره هشت ماهه هر فرد به سربازی اعزام شود. همانطور که در سوئیس نیز مشمولان در 20 دوره یک ماهه لباس سربازی پوشیده و به کشورشان خدمت می‌کنند.

 

احمدی‌مقدم با بیان اینکه ما می‌توانیم روی این الگوها کار کنیم، اضافه کرد: تغییر در الگوی سربازی باید در کمیت، کیفیت و … و به شکل تدریجی صورت بگیرد.

وی الگوی پیمانی خدمت سربازی را نیز از دیگر الگوها توصیف کرد و گفت: خدمت پیمانی نیز از دیگر الگوهاست و ما باید الگوهایمان را بهینه کنیم اما تاکید می‌کنم که این راهکارها باید تدریجی باشد و نمی‌توانیم با راهکاری انقلابی و یک شبه در رابطه با سربازی تصمیم بگیریم.

 

فرمانده ناجا با اشاره به تهدیدات داخلی و خارجی که در کشور وجود دارد، گفت: همچنین با تهدیدات گسترده‌ای نیز ماهواره، فضای مجازی و غیره به نظرم باید سربازی را ارتقا دهیم.

 

احمدی‌مقدم، مسؤلیت‌پذیری، اعتماد به نفس و غیره را از کارکردهای سربازی دانست و گفت: باید دوران سربازی به گونه‌ای باشد که اگر فردی سیگاری بود، شناسایی شده و مجبور به ترک شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین