امروز: جمعه، ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱ Friday, 19 August 2022

احمد شهید گزارشگری نمی‌کند/فردی را به دلیل بهائی بودن در زندان نداریم

احمد شهید گزارشگری نمی‌کند/فردی را به دلیل بهائی بودن در زندان نداریم

دبیر ستاد حقوق بشر راهبرد مقاومت را کابوسی برای غرب دانست.

 

وی گفت: عنوانی که سازمان ملل برای حقوق بشر استفاده می کند برای کرامت انسان و جلوگیری از تضییع حقوق مظلومان نیست، بلکه کشورهایی که خوی استکباری دارند آن را بر ضد ما استفاده می کنند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،   محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو در خصوص اینکه چرا احمد شهید را ملزم به نوشتن گزارشاتی مثل قصاص کرده‌اند، گفت: در واقع ما باید بدانیم واژه حقوق بشر راجع به چه پدیده‌ای است. یک نکته کلیدی که برای فهم این قضیه ضروری است این است که حقوق بشر برای دفاع از کرامت انسان نیست، حقوق بشر در اصطلاح عملیاتی در صحنه جهانی عنوان یک جبهه تهاجمی است که کشورها به دنبال بحث سیطره بر کشورهای دیگر هستند و خوی استکباری دارند؛ لذا این را ما نباید اشتباه بگیریم.

 

وی افزود: مسئله حقوق بشر برای ملت یک مسئله جدی است. دیپلمات های مختلف که گاهی به ایران سر می زنند حضورشان را زهر آگین می کنند؛ لذا بد نیست جنبه سوری آن را در حد اجمالی توضیح دهم که حقوق بشر عنوان مهمی است که شورای امنیت سازمان ملل است که در واقع در سطح بین المللی بررسی می شود.

 

لاریجانی با بیان این مطلب که شورای حقوق بشر 47 عضو دارد، ادامه داد: این 47 عضو متشکل از 13 عضو از آفریقا، 13 عضو از آمریکای لاتین، 7 عضو از اروپای غربی و 6 عضو از اروپای شرقی است.

 

لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها و غرب به این نتیجه رسیدند که حریف ایران نیستند، تصریح کرد: حرفه ای ترین کارشناسان را در حقوق بشر داریم چراکه از بدو انقلاب بودیم و قوی شدیم لذا شبیه جریان هسته ای که این را از آژانس بیرون بردند.

 

وی با اشاره به اینکه زهرا کاظمی کشته شد و کانادا این را بهانه کرد تا لیست بلند بالایی علیه ما چاپ کنند، یادآور شد: پس از آن فشار را به شورا منتقل کردند و گزارش های ویژه را ارائه دادند لذا ما با گزارشگر مشکلی نداریم اما گزارشگر ویژه معنایش این است که اتفاق بزرگی افتاده است و شرایط اجتماعی ایران به مراتب از دوستان نزدیک آمریکا و غرب بهتر بود.

 

وی افزود: نکته در این است تا یک مشروعیتی در اذهان عمومی برای سایر برنامه ها ایجاد کنند.

 

لاریجانی تاکید کرد: انتخاب احمد شهید در درجه اول به دلیل شخصیت‌اش بود زیرا وی وقتی که وزیر خارجه مالدیو بود سفرهای زیادی را به سرزمین اشغالی انجام می‌داد و رابطه‌ای منظم را با این رژیم ایجاد کرده بود.

 

وی افزود: ما در مورد انتخاب احمد شهید نصبش را کاملا خلاف می‌دانیم اما در عین حال ما با گزارشگری مشکل نداریم اما این آقا اصلا گزارشگری نمی‌کند.

 

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه از روز اول انتخاب “احمد شهید” وی از یک تلویزیون به تلویزیون دیگر می رفت و علیه ایران صحبت می‌کرد، اظهار کرد: در مکتوبات خودمان به روشنی نوشته شده است که دلیل و متدلوژی گزارشگر چیست. از این رو احمد شهید هم باید بگوید متدلوژیش برای نوشتن این گزارشات چیست.

 

وی افزود: احمد شهید در سایت‎ها می‌گردد و مقدار زیادی اتهامات را سرهم می‌کند و ادبیاتش را جابه جا می‌کند و می گوید گزارش من است، لذا بنده بر این باورم که گزارش وی اصلا دارای متدولوژی نیست.

 

لاریجانی ادامه داد: جهت دیگری که ثابت می‌کند گزارشات احمد شهید مغرضانه است توجه به این نکته است که وی به اسلام احترام نمی گذارد در حالی که اگر یک یهودی می‌گذاشتند بهتر از وی گزارش می‌نوشت.

 

وی تاکید کرد: برای سازمان ملل انتخاب چنین گزارشگری خفت‎بار است؛ زیرا گزارشگر باید به تمام جهت های فرهنگی یک ملت احترام بگذارد.

 

وی با بیان اینکه “احمد شهید” در گزارشات خود قصاص را یک امر غیرانسانی دانسته است، گفت: وی تشخیص نمی‌دهد که قصاص غیر از اعدام و یک قانون بسیار پیچیده است که حق فرد خصوصی است لذا قصاص اختلاف و کینه را حل می‌کند و سبب می‌شود که حکومت جامعه را به بخشش تشویق کند، از این رو آنها باید از ما تشکر کنند.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه 80 درصد موارد اعدام ما مربوط به قاچاقچیان و معتادان مواد مخدر است، تصریح کرد: مجامع بین‌المللی باید از ما تشکر کنند اما تشکر پیش‌کش، ما شهید می دهیم و هزینه می‎کنیم اما آنها اینگونه با ما رفتار می‌کنند.

 

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار کرد: احمد شهید فراموش کرده است که باید گزارش تهیه کند از این رو در مقام یک مرشد وارد عمل شده است به گونه‌ای که شاهد هستیم برای نمونه استدلالی را در گزارشات خود آورده است که هیچ مسلمانی آن را قبول نمی‌کند. وی می گوید توهین به انبیا چه جرمی دارد که در پاسخ به او باید گفت اولا به تو چه ارتباطی دارد؟ تو باید گزارش تهیه کنی که آیا قوانین ما درست اجرا می‌شود یا خیر و اینکه در کجا با قانون مغایرت دارد، این دو کار را باید انجام دهی؟ مگر تو مرشد هستی تو گزارشگر هستی و باید سوالات فنی را جواب دهی.

 

وی با اشاره به اینکه در گزارشات احمد شهید در زمینه توهین به مقدسات غیر حرفه ای عمل شده است، خاطرنشان کرد: در این گزارشات آمده است که در ایران هم جنس‌بازان مورد تبعیض واقع می‌شوند و این خلاف تعهدات بین المللی است؛ لذا در این باره باید بگویم احمد شهید بداند که در اسناد سازمان ملل حدود 60 سال پیش توسط تمام کشورهای اروپایی نوشته شده که ما دخلی در آن نداشته‌ایم و بر اساس آنها تا 20 سال گذشته همه کشورهای غربی بر احکام مجازات و منع همجنس‌ گرایی تاکید داشته‌اند.

 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در شرایط فعلی یکدفعه همجنس‌بازی در غرب علامت فشن و مدشده است احمد شهید می‌خواهد تحولات جامعه غربی و یا نحوه زندگی غربی را به همه تحمیل کند.

 

لاریجانی تاکید کرد: احمد شهید پس از فشارهایی که از سوی ما به خاطر نحوه درج مطالبش آورده شد، یک بند استناد کرده که بسیار مضحک است. وی در این گزارش نوشته است که شما تعهد کردید هر کسی آزاد باشد همسرش را آزادانه انتخاب کند که باید به وی بگویم انتخاب همسر چه ربطی به هم‌جنس دارد؟ این ضعف استدلال این آقاست که بی‎پایه بوده و وی از لحاظ ادب نیز به مردم مسلمان احترام نمی‌گذارد لذا باید بگوید چرا این کار انجام نمی‌دهد زیرا اگر یک سکولار، یهودی و مسیحی این گزارش را می‌نوشت به گونه دیگری رفتار می‌کرد لذا رفتار وی توهین به ملت ماست و این رفتار به هیچ وجه قابل قبول و ارزش‌گذاری نیست.

 

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: ما در صحنه بین‌المللی در برابر این گزارش احمد شهید دو نوع کار داریم یکی اینکه با تکیه بر استدلال با زبان خودشان به آنها پاسخ دهیم زیرا این گزارش یک هجوم است و ما نباید اشتباه بگیریم و فرض کنیم این یک بحث تعاملی بین دو کشور است. استراتژی ما متفاوت است، ما با چین و روسیه اگر می خواهیم تعامل داشته باشیم طبیعتا برای منافعمان کار می کنیم و منصف هستیم و قصد نداریم سر کسی کلاه بگذاریم.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه مقاومت یک استراتزی است و شعار نیست، گفت: استراتژی مقاومت موفق است چرا که از لحاظ ایدئولوژی مقاومت بر حق است، از این رو اعتدال هم معنایش بر عدل و حق بودن است و این بدان معنی است که در عالم عمل باید همیشه حسابگر باشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه از لحاظ ایدئولوژی استراتژی مقاومت پیروز است؛ چراکه وعده خداست، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ستاره نظم سیاسی و پیشرفت علمی در منطقه است و کسانی که استراتژی مقاومت را به تبعیت از ایران به کار ببرند موفق هستند؛ چرا که استراتژی مقاومت کابوس غرب است از این رو عقل این را حکم می کند که ما استراتژی موفقی داشته باشیم. این تخاصم را هم اشتباه نگیریم انتخاب این فرد هم به این جهات است.

 

دبیر ستاد حقوق بشر درباره اینکه چرا احمد شهید در گزارشات خود بهائیت را جزو اقلیت‌های مذهبی نام برده است، گفت: صراحتا بگویم که ادعا باید براساس قانون آن کشور باشد از این رو احمد شهید نمی‎تواند بهائیت را در قانون آمریکا مطرح کند و بعد به ما تسری دهد در کشور ما اقلیت های مذهبی تعریف شده و بهائیت جزو آن نیست. بهائیت در نظر ما یک فرقه است و رفتارمان با آن ها بر اساس قوانین شهروندی است.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: امروز در کشور ما افراد بهائی هستند که ثروت های هنگفتی دارند، مادام که به قوانین احترام گذاشتند نظام از آن ها دفاع کرده؛ بنابراین ما کسی را به خاطر بهائی بودن در زندان نداریم. کسی را به خاطر بهائی بودن تحت فشار نداریم بله هر کسی که از قوانین تخطی کند با او برخورد می کنیم.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه حقوقدانان آمریکا نقش این گزارش‎ها را تبلیغ نژادپرستی می‌دانند، گفت: بهائیت امروز یک وسیله تهاجم به کشورمان است و مسئله مداخله در امور شده که این مسأله برای خودمان نیز خطرناک است.

 

وی افزود: همکاری بهائیت با رژیم غاصب صهیونیستی از نظر ملت ایران پنهان نیست، اما تا زمانی که فرقه بهائیت به قوانین جمهوری اسلامی احترام بگذارند، مطابق حقوق شهروندی به آنها احترام گذاشته می شود.

 

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به فتنه 88 اظهار کرد: در جریان فتنه سال 88 یک تحولی در تعریفات غرب پیدا شد. از این رو کسانی که در کشور ما جزء فرقه‎های مختلفی بودند و موضع‌گیری خاصی نداشتند را تشویق کردند که وارد فعالیت‎های سیاسی شوند به طوری که شاهد بودیم فرقه صوفیه که بر اساس شیعه اثنی عشری وجود ندارد را هر روز تحریک کرده و وارد گود مسائلی می‌کردند که ایجاد عوارض داشته باشد و این موضوع کاملا با تحریک غرب صورت می‌گرفت.

 

وی تاکید کرد: قوانین، قانون و اقلیت‌های ما مشخص هستند، یهودیان و زرتشتیان برای ما قابل احترامند و رفتار ما با فرقه‎های مختلف دینی بر اساس قانون شهروندی است.

 

لاریجانی درباره حقوق بشر فرقه‌ها اظهار کرد: مسئله فرقه مسئله مهمی است به گونه‎ای که در کشور فرانسه یک وزیر برای فرقه دارند و شعارشان این است که ما باید جلوی فرقه‌گرایی را بگیریم؛ زیرا فرقه یک تشکل است و ورودش با اختیار است اما خروجش نامعلوم لذا بر این اساس اگر خروجش با اختیار نباشد خلاف قوانین ماست.

 

وی اضافه کرد: در قسمت بهائیت اخیرا این قوانین دیده شده فردی می آید می گوید من در خانواده ای به دنیا آمدم که بهائی است نمی خواهم بهائی باشم به شدت او مورد تهاجم است و به طور کلی طرد می شود و او را تحت فشارهای روانی می گذارند و این خلاف قاعده شهروندی است مثلا در آمریکا فرقه جیم جونگ خودکشی عزیمی را کردند ولی این فرقه به گونه ای بود که شما با اختیار خود وارد می شدی ولی نمی توانستی خارجی شوی.

 

لاریجانی افزود: موضوعاتی که احمد شهید باید به آنها توجه کند که خیلی از احکام در دادگاه‌ها داریم و افراد می‌خواهند از یک فرقه خارج شوند ولی در خروجشان مشکل دارند.

 

وی در باره اعدام 16 نفر از کسانی که مرزبانان ایرانی را ربوده‌ و به شهادت رسانده‌اند؟ گفت: ما به طور مفصل برای آنها نوشته‌ایم منتهی آلوده شدن احمد شهید به دفاعش از تروریست بسیار فراتر از این هاست به گونه‌ای که وی در جرائمی که در گزارشش آورده است موظف است بر علیه تروریسم اعلام نظر کند.

 

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تاکید کرد: مصوباتی که بعدأ در 11 سپتامبر در صحنه جهانی تصویب شد وظایف سنگینی را بر دوش مجامع حقوق بشر قرار داد اما احمد شهید افراد تروریستی همچون عبدالمالک ریگی را مدافع حقوق بشر اعلام می کند که این فضاحت بزرگی در حقوق بشری به شمار می آید؛ چرا که این افراد کسانی بودند که عضو گروه پژاک بودند.

 

وی افزود: اگر فاصله بین واقعیت و گزارش را بدانیم، قطعأ چنین گزارشی پشیزی نمی ارزد و این مسأله یک تهاجم تمام عیار است که جلوی آن ایستاده ایم و هرگز نباید در این مسأله نرمشی صورت بگیرد.

 

لاریجانی تصریح کرد: دولت جدید، فضای جدید، روحیه جدید و تکنیک جدید برای همین انتخابات است لذا اگر ما علاقه داریم با دنیا صحبت کنیم آن ها ترفندهای خاص را پیدا کنند کسی با ایران می تواند تعامل داشته باشد که به ایران احترام بگذارد و گفتگو با محاکمه منافات دارد و نباید اجازه دهیم که اروپایی ها با چهره جدید وارد شوند و با ضعف حقوق بشر را تعریف کنند.

 

وی مطرح کرد: ما افتخارمان به نظام اسلامی‌مان است و پای اسلام ایستادیم، استدلال می خواهند برایشان می کنیم. اگر استدلال حق مدارانه بخواهیم پای حق محکم ایستاده ایم هر چند ممکن است در اذهان جوانان شبهاتی به وجود بیاید که غربی ها حرف بدی نمی زنند اما با آگاهی باید متوجه باشند که آنها حرفهای بدی درباره حقوق بشر می زنند.

 

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشنهاد تدوین منشور حقوق شهروندی چیست؟ گفت: بحث حقوق شهروندی بحث بسیار سرزنده‌ای است. قوه قضاییه پیش گام این مسئله بود و تشکیلات وسیعی در تمام استانها در این باره دارد این که شهروندان به حقوق خودشان آشنا شوند.

 

وی تاکید کرد: این باعث افتخار ماست منشوری که دولت عرضه کرده در زمینه توجه ویژه به حقوق شهروندی است از این رو کار خوبی است که باید شهروندان حقوق خود را مطالبه کنند که شاید این مسأله باب این انتظارت سو استفاده گران را باز نکند.

 

وی خاطرنشان کرد: دوستان ما در دولت جدید نباید فکر کنند که اگر یک بیان جدید عرضه شود غرب بگوید خوب است.

 

لاریجانی گفت: غربی‎ها این دستاورد عظیم را نمی‌توانند تحمل کنند؛ بنابراین من طرفدار این منشور هستم و باید بگویم که آقای احمد شهید و غرب به دولت آقای روحانی هیچ علاقه ای ندارد چون باید این دولت قانون اساسی، سیاست های رهبری معظم انقلاب را اجرا کند از این رو ما باید بدانیم استراتژی مقاومت ما مبتنی بر صراحت، استدلال، استقامت در بحران و مقاومت است و این مهم در همه مسائل و به خصوص مسائل حقوق بشر راهگشا است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید