امروز: دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۲ Monday, 18 October 2021

افزایش قیمت تراکم در تهران

افزایش قیمت تراکم در تهران

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز  ،شوراي شهر تهران روز گذشته لايحه‌‌اي را كه شهرداري‌ هفته‌ها پيش براي افزايش قيمت تراكم‌ ارائه كرده بود، مورد بررسي قرار داد و با تغييراتي در متن لايحه، نرخ‌هاي جديد را تصويب كرد. بر اين اساس، از ابتداي سال 93 ميانگين هزينه صدور مجوز‌ تراكم‌ساختماني در مناطق 22گانه شهر تهران، 24 درصد افزايش پيدا مي‌كند؛ طوري‌كه كمترين افزايش نرخ براي محله‌هاي جنوبي و بيشترين آن براي شمال شهر اعمال خواهد شد. پيشنهاد شهرداري افزايش 50 درصدي نرخ تراكم بود. در حال‌ حاضر متوسط قيمت تراكم مترمربعي 130 هزار تومان است كه حدود 10 درصد قيمت تمام‌شده ساخت مسكن را شامل مي‌شود.
قيمت تراكم با تصويب شوراي‌شهر تهران 24درصد افزايش يافت
افزايش هزينه ساخت‌مسكن در تهران

نرخ كنوني تراكم به‌طور متوسط 130هزار تومان براي طبقات ابتدايي و 500 هزار تومان براي طبقات پنجم به‌بالا محاسبه مي‌شود
اعمال نرخ‌هاي جديد از ابتداي سال93

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد – بهشاد بهرامی : شوراي‌شهر تهران روزگذشته پيشنهاد شهرداري مبني‌بر «افزايش قيمت صدور مجوز تراكم و تغييركاربري» را بررسي كرد و نصف آنچه را که درخواست شده بود، به تصويب رساند.
شهرداري‌تهران اوايل امسال لايحه‌‌اي براي افزايش هزينه عوارض ساخت‌وساز تهيه كرده بود؛ اما تلاقي ارائه لايحه با روزهاي پاياني فعاليت شوراي قبلي، مانع تصويب يا رد آن شد.
در لايحه‌اي كه ديروز مورد بررسي اعضاي شوراي‌شهر در يك جلسه غيرعلني با حضور شهردار، قرار گرفت، پيشنهاد شده بود متوسط قيمت تراكم‌ساختماني 50 درصد افزايش پيدا كند؛ اما شورا با حداكثر 24 درصد افزايش موافقت كرد.
با احتساب اينكه ميانگين قيمت‌ تمام‌شده ساخت مسكن در حال حاضر يك ميليون تومان در هر مترمربع و ميانگين نرخ تراكم 130 هزار تومان –سهم 10 درصدي در قيمت تمام‌شده- است، طبق مجوزي كه ديروز در شوراي‌شهر به تصويب رسيد، از ابتداي سال93 كل‌هزينه ساخت‌‌وساز 5/2 درصد از اين محل افزايش مي‌يابد.
قیمت تراکم و تغییر کاربری در شهر تهران پس از چهار سال، با مصوبه شورای شهر تهران، از ابتدای سال 93 به‌طور میانگین در محله‌های مختلف شهر تهران، 24 درصد افزایش می‌یابد.
تصویب افزایش 24 درصدی قیمت تراکم در حالی است که از سال 81 تا 89 هزینه صدور این مجوز فقط 13 درصد رشد کرده بود و از سال 89 تاکنون نرخ آن ثابت مانده بود.
با تصویب افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری، هزینه تمام شده ساخت‌وساز‌ها در سطح شهر تهران به‌طور متوسط 4/2 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته اعضای شورای شهر تهران با مخالفت در برابر پیشنهاد افزایش 50 درصدی قیمت تراکم در تهران از سوی شهرداری تهران، متوسط افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری را 24 درصد تعیین کردند.  متوسط قیمت تراکم پایه در حال حاضر 130 هزار تومان در هر متر مربع است (تراکم در مناطق جنوبی شهر مترمربعی 30 هزار تومان و مناطق شمالی شهر مترمربعی 200 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود) که با ابلاغ این مصوبه، به‌طور میانگین 24 درصد افزایش پیدا خواهد کرد، البته این رقم فقط برای طبقات ابتدایی است و برای طبقه پنجم و بیشتر یک ساختمان قیمت تراکم برای هر مترمربع از 500 هزار تومان هم بیشتر می‌شود. به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، ارزش تراکم مازاد پایه مالی به گونه‌ای تغییر کرده که این قیمت در محله‌های کم‌برخوردار، حداکثر 17 درصد افزایش قیمت داشته باشند.
به این ترتیب، با مصوبه شورای شهر تهران همان‌طور که قیمت ملک در نقاط مختلف شهر تهران، متفاوت است؛ درصد افزایش ارزش تراکم مازاد پایه مالی هم در همه نقاط شهر یکسان نخواهد بود و این ارزش‌گذاری به‌منظور رعایت عدالت شهری بر اساس ارزش ملک در 164 بلوک پایتخت تعیین شد، به‌طوری‌که صاحبان املاکی که در مناطق کم برخوردار قرار دارند، هزینه کمتری برای افزایش تراکم ساختمان خود تا سقف مجاز تعیین شده بپردازند.
مخالفت با پیشنهاد 50 درصدی
مدیران شهرداری تهران که روز گذشته با پیشنهاد افزایش 50 درصدی قیمت تراکم به جلسه شورای شهر آمده بودند، اعلام کردند: از آنجا که طی 10 سال گذشته، حدود 187 درصد تورم در شهر تهران وجود داشته پیشنهاد اصلی برای افزایش نرخ تراکم حدود 120 درصد است اما درنهایت روی عدد 50 درصد به نتیجه رسیده‌ایم.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران در خصوص چگونگی توزیع درصد افزایش قیمت تراکم در سطح شهر تصریح کرد: در شرایط فعلی و تقسیم‌بندی شهر به 164 بلوک، نحوه محاسبه ارزش واگذاری تراکم عادلانه‌تر می‌شود.
با این وجود پیشنهاد 50 درصدی مسوولان شهرداری با مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر مواجه شد. احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه رشد یک مرحله‌ای قیمت تراکم به مصلحت نیست، اظهار کرد: بنا نداریم کم کاری دوره‌های گذشته را در این دوره جبران کنیم. در نهایت، با مخالفت اکثریت اعضا با افزایش 50 درصد نرخ تراکم و تغییر کاربری در تهران از ابتدای سال 93 به‌طور متوسط 24 درصد افزایش یافت.

./.

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید