امروز: دوشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۲۵ Monday, 25 September 2023

ایران اجازه تحمیل نسخه خارجی برای سوریه نمی دهد/ حمایت غرب از آدمخواران در سوریه حیرت‌آور است

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حمایت کشورهای غربی از تروریست ها در سوریه را مغایر با شعارهای حقوق بشری آنان عنوان کرد و گفت: ارسال سلاح برای آدمخواران حیرت آور است. به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از مهر، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه عصر...

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حمایت کشورهای غربی از تروریست ها در سوریه را مغایر با شعارهای حقوق بشری آنان عنوان کرد و گفت: ارسال سلاح برای آدمخواران حیرت آور است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از مهر، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه عصر امروز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عدنان منصور همتای لبنانی خود که در محل وزارت خارجه برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، در رابطه با برگزاری اجلاس موسوم به ژنو 2و دعوت احتمالی از ایران برای شرکت در اجلاس اظهار داشت: هنوز تصمیم نهایی برای برگزاری اجلاس ژنو 2 گرفته نشده و اجماع نهایی برای برگزاری آن حاصل نشده است و ما هنوز مطمئن نیستیم که این کنفرانس برگزار خواهد شد یا نه.

وی اضافه کرد: اظهار نظرهایی در رابطه با حضور ایران در این اجلاس صورت گرفته و مسوولان کشورهای صاحب حق وتو نظراتی داده اند و برخی ها به صراحت اعلام کرده اند خواهان شرکت ایران در اجلاس ژنو هستند و برخی نیز از طریق واسطه و به صورت غیر مستقیم به ما اطلاع دادند که علاقمند به حضور ایران هستند و این به خاطر اهمیت جمهوری اسلامی ایران و نقش آفرینی در منطقه است.

صالحی ادامه داد: این مشخص و مبرهن است که اگر چنین نشستی برگزار شود از طرف ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت و قطعا حضور پیدا خواهیم کرد اما جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد و تا امروز نیز این قابلیت را بروز داده که اجازه نمی دهد نسخه ای از خارج برای مردم سوریه پیچیده و به آنها تحمیل شود.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: امیدواریم عقلای قوم به خصوص کشورهای منطقه و خارج از منطقه هر چه زودتر جمع شوند و راه حل سوری سوری تنظیم کنند تا خود مردم سوریه تصمیم گیر نهایی مقدرات خود باشند اما این تصمیم قطعی ماست که اجازه ندهیم نسخه ای از خارج برای مردم سوریه پیچیده و به آنها تحمیل شود.

وزیر خارجه در واکنش به برگزاری نشست دوهه که با هدف ارسال صلاح برای تروریست های سوریه برگزار شده است گفت: هر نشستی در جهت حل بحران سوریه باشد به گونه ای که در آن منافع ملی سوریه لحاظ شود و بدون تحمیل نسخه خارجی باشد با آن موافقیم اما نشستهایی که باعث شود سلاح به دست مزدوران برسد و باعث طولانی بحران و کشتار و تخریب در سوریه شود با آن مخالفیم.

صالحی اظهار داشت: در حیرتم غربی ها وقتی از حقوق بشر صحبت می کند چگونه به آدمخواران در سوریه سلاح میدهند تا آدمخواری کنند.

وی ادامه داد: معیار دوگانه در غرب امری بدیهی شده و آنها به اعتبار منطق قدرت هر چیزی را جایز می دانند چون معیار حق و باطل را خودشان میدانند اما فطرتهای پاک مردم توجیح آنان برای ارسال سلاح به مزدوران را قبول نمی کند و البته آثار این اقدامات به خود آنها مترتب خواهد شد.

صالحی یادآور شد: بیش از 2 سال از بحران سوریه می گذرد و یک جنگ جهانی علیه سوریه به راه افتاده و همه به جان مردم سوریه افتاده اند اما چون مردم با ارتش و دولت هستند نظام سوریه تا امروز به مدت بیش از 2 سال مقاومت کرده و الان هم دست برتر را دولت و مردم سوریه دارند.

صالحی تاکید کرد: امیدواریم عقلای قم بر سر عقل بیایند و قبل از اینکه کنترل حوادث از دست همه خارج شود زودتر کاری بکنند تا از وضع بدتر به سمت بدتر نرویم.

صالحی در پاسخ به سئوالی در رابطه با مواضع ایران پیرامون تحولات سوریه گفت: ما در خصوص تحولات سوریه موضع واضح و مشخصی دارید و از ابتدا تاکید داشته ایم که ملت سوریه باید از آزادی لازم مثل بقیه کشورها برخوردار باشد و دولت این کشور پاسخگوی خواسته های مردم باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما همچنین معتقد بوده و هستیم که بیگانگان نباید در سوریه دخالت کنند و به عدم دخالت در امور دیگران معتقدیم.

صالحی در رابطه با حمایت ایران از سوریه نیز گفت: ما همیشه از ملت سوریه حمایت کرده و این را نفی نمی کنیم اما حمایت های ما اقتصادی است ملت ایران برای رفع نیازهای روزمره سوریه کمک کرده و به حمایت های خود نیز ادامه خواهید داد.

وی در آغاز نشست خبری در خصوص مذاکرات خود با عدنان منصور وزیر امورخارجه لبنان اظهار داشت: دو کشور از روابط صمیمانه و خوبی برخوردارند و باید از این ظرفیت برای عملیاتی شدن موافقت نامه ها بین دو کشور استفاده شود و دو طرف در این مذاکرات قول دادیم که موانع پیش روی عملیاتی شدن موافقت نامه ها زدوده شود.

صالحی با اشاره به تسهیل رفت و آمد اتباع دو کشور تاکید کرد: نزدیکی دو ملت زمینه ساز تقویت روابط در ابعاد تجاری، فرهنگی و علمی خواهد بود.

وی با اشاره به رایزنی های خود با منصور در خصوص سوریه نیز گفت: سوریه مسئله محوری منطقه است که در این مذاکرات به تفصیل گفتگو کردیم و اظهار امیدواری شد طرفین قدمی سازنده بردارند و کشورهای ذی اثر نیز اقدامات موثر داشته باشند تا شاهد صلح و امنیت باشیم و جلوی خونریزی و کشتار مردم بیگناه و تخریب زیر ساخت ها در سوریه گرفته شود.

وزیرامورخارجه افزود: هر روز مزدوران توسط برخی ها مسلح می شوند و این باعث شده بحران ادامه یابد و خرابی ها بیش از پیش شود که باید جلوی آن را گرفت.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۴ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۴ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۴ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۴ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۴ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین